1000Kitap Logosu
"Yaptığınız işe, içinde bulunduğunuz duruma kendinizi verin. Sadece mesleğinize değil, fakat, mesela evinizde müzik dinlerken de böyle yapın. Sözgelimi yazı yazarken, bir yandan da müzik dolabınızda bir plak dönüp durmasın. Müzik dinlerken yalnız müzik dinleyin. Biriyle konuşurken, ne kadar ilgilenmediğiniz bir konu olursa olsun bütün benliğinizle dinleyin ve ilgilenin. Bunları birdenbire başaramazsınız. Kendinizi bu konuda eğitmeniz gerekli. Zamanla bir müziği, bir insanı, bir çocuğu kendinizi vererek dinlemeyi öğreneceksiniz. Seyretmeyi, her şeyi güzel görmeyi değil, fakat görmeyi, tatmayı ve bir sürü teferruattan ibaret olan hayatın her şeyinden zevk almayı, dolayısıyla mutlu olmayı öğreneceksiniz. Mutluluk, içinde bulunulan durumlar ne olursa olsun, isterse acı şeyler olsun, onları duymak, yaşamak demektir. Böylece zinde kaldığınızı göreceksiniz.. "
Bir ara Yürekdede kulak kabartınca Padişahın duasını duymuş. Şöyle diyormuş Padişah: - Ya Rabbi, sen kerimsin, rahimsin, yüceler yücesisin. Bana rızık ver. Bana sıhhat ver. Şöyle dedi Yürekdede: -Bununda elinde bir şey yok. Ben de geldim ondan istemeye. Baksana o da bir başka Padişahtan istiyor.
Cahit Zarifoğlu
Sayfa 70 - Beyan Yayınları
İşimiz bizsiz olamaz; ama bizi, bireyliğimizi yutacak kadar iri. Bu yüzden kendi halinde bir işçiyimdir ben. Bir geniş ve bizleri hudutsuz aşan bir ölçünün hizmetkârlarıyız.. uşaklarıyız. Teslim olmuşuz. Gönüllü mü? hayır değil! Ben kendimi gönüllü hissetmem. Ben kendim talip olmadım. Ben yokken vardı, ben olunca kendimi içinde buldum.
10bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.