Okur
Zeynep Gökçe Özdemir
TAKİP ET
Zeynep Gökçe Özdemir
@zerochun
Psikoloji Lisans
6 Aralık 1996
99 okur puanı
03 Tem 2018 tarihinde katıldı.
ŞU ANDA OKUDUĞU KİTAP
262
Kitap
62
İnceleme
23
Alıntı
0
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Zeynep Gökçe Özdemir
Rasulullah'ın Hayatı İle İslam'ın Hareket Metodu - 2'u inceledi.
Schopenhauer abimiz sayesinde ilk defa bir kitabı yarım bırakmayı seçiyorum. Çünkü zorla okumak istemiyorum. Tüm ciltlerini de araya araya bulup almıştım halbuki. Ama hayat hoşlanmadığın bir şeye zaman ayıramayacak kadar kısa. Belki sonra dönerim sana. Üzgünüm.
4
Zeynep Gökçe Özdemir
Okumak, Yazmak ve Yaşamak Üzerine'yi inceledi.
165 syf.
·
11 günde
·
7/10 puan
Kabaca söylemek gerekirse, kitap okumamayı öğütleyen bir kitap. Ve bu benim çok aklıma yattı. Daha çok yazar olmak isteyip de çok kitap okuyanlara söylüyor bunu. Şuan birçok kişinin yazar olmanın anahtarı olduğunu söylediği şeyin tamamen tersini söylüyor. Kitap okumanın kendi beynimizi donuklaştırdığını, düşünme kabiliyetini kaybettirdiğini söylüyor. Düşünmek için kitaplara değil gerçek dünyaya bakın diyor. Kitaplardaki bilgiler uçar gider, geriye kendi düşünceleriniz kalır diyor. Yani çok kitap okuyup da düşünmezsen geriye hiçbir şey kalmayacak demek. Ayrıca yazmak isteyenlere çok önemli şeyler söylüyor. En başta tabi yazmak için yazmayın, yazacak söyleyecek bir şeyiniz varsa yazın diyor. Ve sayfa doldurmak için basit bir fikri dallandırıp budaklandırarak okurunuzun vaktini ve parasını harcamayın diyor. Samimi olun, basit ve anlaşılır olun diyor. Bu arada Alman yazar filozoflara da baya bir kızgınlığını dile getiriyor. Hatta hakaret ediyor bile denebilir. Her şeyi iyi diyor, hoş diyor. Aklıma sadece bir nokta takıldı: dünyaya bakıp, tecrübe ederek düşünmemiz saf bir düşünce midir ki? Yoksa o da birilerinin sözlerinden, duyduklarımızdan, etkilendiğimiz başka başka şeylerden kesitler taşımaz mı? Yani akıl doğduğumuz andaki pür ü pak halde mi ki, okuyunca bu bozulacak, sekteye uğrayacak, donacak? Zaten sonda kendisi de söylüyor: Tabiat bizim düşünmemizi isteseydi bize kulak vermezdi. O bizim sadece yaşamamızı istiyor. Bence saygıdeğer Schopenhaur abimiz çok da şey yapma be! Amaan boşver kim ne yaparsa yapsın. Sen de yazdın biz de okuduk sağolasın. Fikirlerini çok iyi anladım ve uygulayacağım. Zaten son zamanlarda görevmiş gibi okumanın saçmalığını farketmiş ve okumalarımı yavaşlatmıştım. Sayende daha da yavaşlayacak galiba. Bu arada önsöz yazan sayın çevirmen beyfendi, keşke kısa yazsaymış ve imza ya da bu önsözdür diye belirtseydiniz. Ben de diyorum bu yazar ne kadar 2000'ler Türkiye'sini anlatıyor. :) Çevirmenin önsözünün orjinal kitaptaki kesitlerden uzun olması baya sinir etyi kısaca.
Okumak, Yazmak ve Yaşamak Üzerine
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Zeynep Gökçe Özdemir
Rasulullah'ın Hayatı ile İslam'ın Hareket Metodu - 1'u inceledi.
394 syf.
·
16 günde
·
7/10 puan
Kitap sanki Türkler için yazılmış. Türk geleneksel müslümanlığını yaşayanların bu kitabı sevmeyeceğinden eminim. Allah'a şirk koştuğumuz öyle konulara parmak basıyor ki insan şaşırıyor ve aydınlanıyor. Okurken ikinci el kitapçılardan hemen tüm seriyi bulup aldım. Onları beklerken yavaşladı okumam, araya olaylar girdi ve çokça sahabeler ve o zamanki insanların soylarından bahsettiği için konudan kopup uzaklaştım. Diğer kitaplarda bu daha çok var gibi. Bakalım.
1