Saniye SAFKAN, bir alıntı ekledi.
 10 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Atatürk'ün "fikirlerimin babası" dediği Ziya Gökalp
"Yurt ahlakının yüksek olması, ulusal dayanışmanın temelidir. Çünkü yurt, üstünde oturduğunuz toprak demek değildir. Yurt, ulusal kültür dediğimiz şeydir ki üstünde oturduğumuz toprak onun ancak zarfıdır ve ona zarf olduğu için kutsaldır. O hâlde yurt ahlakı, ulusal ülkülerden görevlerden oluşan bir ahlak demektir. Kısaca ulusal dayanışmayı güçlendirmek için her şeyden önce yurt ahlakını yükseltmek gerekiyor. Ama yurt ahlakını yükseltmek için ne yapmalıyız?
"Yurt, ulusal kültürdür." demiştik. Demek ki yurt dinsel, ahlaksal, sanatsal güzelliklerin bir müzesi, sergisidir. Yurdumuzu içten gelen bir aşkla sevmemiz, bu içten güzelliklerin toplamı olduğu içindir. Öyleyse ulusal kültürümüzü bütün güzellikleriyle ne zaman ortaya çıkarırsak, yurdumuzu en çok o zaman seveceğiz ve bu kadar şiddetle seveceğimiz o sevimli yurt uğruna, şimdiye değin yaptığımız gibi, yalnız tehlike zamanlarında yaşamımızı değil, barış ve dinginlik anlarında da bütün kişisel ve toplumsal tutkularımızı gözden çıkarabileceğiz."

Türkçülüğün Esasları, Ziya Gökalp (Sayfa 91)Türkçülüğün Esasları, Ziya Gökalp (Sayfa 91)

Cenk meydanında nice koçyiğit,
Din ve yurt için oldular şehit,
Ocağı tütsün, sönmesin ümit,
Şehidi mahzun etme ya Rabbi!
Soyunu zebun etme ya Rabbi!

Ziya Gökalp

Börteçine kurdun adı,
Ergenekon yurdun adı,
Dörtyüzsene durdun hadi,
Çık ey, yüzbin mızrağımız!

Ziya Gökalp

Murat, bir alıntı ekledi.
21 saat önce

"Türk, oğuz beyleri, milleti, işitin: üstten gök basmasa, alttan yer delinmese, Türk milleti, ilini töreni kim bozabilecek?"

Türk Töresi, Ziya GökalpTürk Töresi, Ziya Gökalp
Dervişmisali, bir alıntı ekledi.
Dün 01:45 · 10/10 puan

Ziya Gökalp
Harabisin harabati değilsin
Gözün mazidedir ati değilsin

Yahya Kemal
Ne harabi ne harabatiyim,
Kökü mazide olan atiyim.

Aziz İstanbul, Yahya Kemal BeyatlıAziz İstanbul, Yahya Kemal Beyatlı
Murat, bir alıntı ekledi.
22 Mar 23:31 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kızılelma'yı bir rüyada görmüş, beni de güya o esnada görmüş.

Kızıl Elma, Ziya GökalpKızıl Elma, Ziya Gökalp
Doğanay, bir alıntı ekledi.
22 Mar 18:25 · İnceledi · Beğendi

En Sinsi Tehlike
Ziya Gökalp ise bütün fikrî gıdasını Fransız Durkheim'den almıştır. Asıl başarısı Türkçülük ülküsünü bir sistem haline getirmiş olmasıdır. Bu üç ilk Türkçüde ırkçılık fikirleri yoktur.
Hattâ Ziya Gökalp ırkçılığa muarızdır (fakat düşman değil).

İçimizdeki Şeytan, En Sinsi Tehlike, Hesap Böyle Verilir, Hüseyin Nihal Atsızİçimizdeki Şeytan, En Sinsi Tehlike, Hesap Böyle Verilir, Hüseyin Nihal Atsız
Doğanay, bir alıntı ekledi.
22 Mar 18:23 · İnceledi · Beğendi

Çağdaş Türkçülüğün 4 büyük şahsiyeti vardır: Ali Suavî, Süleyman Paşa, Ziya Gökalp, Rıza Nur.

İçimizdeki Şeytan, En Sinsi Tehlike, Hesap Böyle Verilir, Hüseyin Nihal Atsızİçimizdeki Şeytan, En Sinsi Tehlike, Hesap Böyle Verilir, Hüseyin Nihal Atsız
Sadrettin A, Rönesans Avrupası'ı inceledi.
22 Mar 14:22 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · Puan vermedi

Dünya tarihinin ve medeniyetinin en önemli değişim hamleleri olarak görülen Rönesans ve Reform hareketleri ki -modern dünyanın ve medeniyetinin temelleri bu hamlelere bağlanıyor. - Bilinmesi ve anlaşılması gereken büyük hareketlerdir. H. İnalcık hoca Engin bilgisi ve eşsiz uslubuyla tarihin bu grift ve önemli dönemini -öncesi ve sonrasıyla- önümüze gayet anlaşılır bir şekilde sermekte.

Her ne kadar yoğun bir şekilde bahsedilen isim ve olaylar arasında kaybolma ihtimali belirse de, dönem ile ilgili kabaca bilgisi olmayanlar bile dikkatli bir okuma ile konuyu kolayca anlayabilecek bir dil ve üslup kullanmıştır Halil İnalcık hoca.

Çağdaş batı medeniyetinin aslında kanlı bir mirasın sonucunda oluştuğunu, tarihin çoğu evresinde olduğu gibi; Rönesans- Reform hareketleri sonucunda Avrupa merkezli değişim ve dönüşümün merkezinde aslında, din-iktidar, para-güç çatışmalarının olduğunu açıkça bize gösteriyor.

Rönesans düşüncesini yücelten ve destekleyenlerin sanat ve edebiyat sevgileri değil de, kendi şehirlerinin ve iktidarlarının güçlenmesini isteyen aileler ve şehir yöneticileri olduğunu görüyoruz.

Reform hareketlerinin aslında Almanya daki katolik kiliselerine ait mallara göz diken prenslerin desteğiyle yayıldığını öğrenmek pek şaşırtmıyor bizi.

Din ve mezhep merkezli çatışmaların günümüzde olduğu gibi asırlar öncesinde de kanlı savaşlara sebep olduğunu, örneğin 3 günde Paris’te 30.000 kişinin katledilmesi gibi büyük katliamları öğrenme imkanı buluyoruz.

Eserin ikinci bölümünde ise modernleşme sürecinde Türkiye’nin ilk temel taşları inceleniyor. Özellikle Ziya Gökalp endeksli sosyolojik değerlendirme ve yeni Türkiye okumaları önemli tespitler içermektedir.
Kısacası tarihe merakı olanlar ve genel okuyucu için de tatmin edici bir kitap... iyi okumalar