Hemşireler psikiyatri kliniklerinde özellikle intihar, depresyon, ajitasyon, saldırganlık, seksüel davranışlar, psikoz, kişilik bozuklukları gibi durumlar yaşayan hastalara karşı tutumlarında, neredeyse her gün etik ikilemlerle karşı karşıya kalmaktadır. Klinik uygulamalarda etik ikilemleri oluşturan temel zorluk alanlarının başında, hemşirenin hasta yararına yapması gereken uygulamaları gerçekleştirirken sonuçlara ve kurallara daha fazla odaklanması ve hastanın mahremiyetine, onayını alma, bireysel kararlarına saygılı olma, hastayı yapacağı uygulamalar hakkında bilgilendirme gibi konularla çelişen durumlar geliştiğinde karar vermede zorluklar yaşamasıdır.
Sayfa 179Kitabı okudu
“Daha önce de birçok zorluğun altından kalktım,” diyebilen bir insan yeni zorluklar karşısında kendisini çaresiz hissetmez ve eyleme geçecek gücü kendisinde bulabilir.
Reklam
“Başarma isteği başarabileceğimiz bilgisiyle ortaya çıkar. Şüphe ve korku, bilginin en büyük düşmanıdır. Kim onları körükler ve yok etmezse her adımda kendi önüne bir taş koyar. Kim şüpheyi ve korkuyu yenerse başarısızlığı da yenmiş sayılır. Her düşüncesi güçle birlikte hareket eder ve tüm zorluklar cesurca aşılıp akıllıca yenilir.”
Sayfa 44 - Diyojen YayıncılıkKitabı okudu
Böyle büyük bir riski üstlenecek iki tip insan vardı: Biri bir deha, gerçek bir deha, öteki ise bir çılgındı. Bir deli hiçbir şeyden korkmaz, çünkü karşısındaki şeyin korkunç olduğunu anlamaz. Bir deha da hiçbir şeyden korkmaz, çünkü olağanüstü silahlarla donatılmış olduğunu bilir. O bir kez azmedince, bütün zorluklar ve tehlikeli engeller aşılabilir.
Sayfa 254Kitabı okudu
184 syf.
8/10 puan verdi
Dostoyevski'nin Kaleminden Bir Ruh Çığlığı İnsancıklar
Dostoyevski'nin ilk romanı olan İnsancıklar, sadece edebiyat tarihinde bir dönüm noktası değil, aynı zamanda insan ruhunun derinliklerine dair büyüleyici bir keşif. Eser, yoksulluk ve çaresizlik içinde kıvranan iki insanın, Makar Devuşkin ve Varvara Alexeyevna'nın mektuplaşmaları aracılığıyla, umut ve sevginin kırılganlığını, onurun
İnsancıklar
İnsancıklarFyodor Dostoyevski · Can Yayınları · 202361,5bin okunma
144 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
İleri Irk
Kitap başta biraz sıkıcıydı Üslup oldukça sürrealissti Bağlantı kurmakta zorlanıyordum ama bu bir başlangıçmış Kitabın ortalarına doğru baştaki olaylar bir anlam kazanmaya başlıyor Uygalık olarak geri bir gezegende ileri ve kaybolmuş bir ırk olmanın getirdiği zorluklar anlatılıyor Çoğalmakta diğer ırklara göre zorlanıyorlar hastalıklarala mücadele edemiyorlar ayrıca bu teklonojiye nasıl ulaştıklarını buraya hangi gezegenden geldiklerini bilmiyorlar bazı teklonojik ilerlemeleri nesil atladıkça kaybediyorlar Geri bir ırk ile hayatta kalmak için birleşip savaşmak zorunda kalıyorlar
Sürgün Gezegeni
Sürgün GezegeniUrsula K. Le Guin · İthaki Yayınları · 20163,844 okunma
Reklam
430 syf.
·
Puan vermedi
Uçurtma avcısının kadın versiyonu diyebiliriz gerek Afganistanda gerekse dünyada kadınların ne zorluklar çektiğini harika betimlemelerle anlatan bir eser(zaten uçurtma avcısının yazarından kötü bir kitap beklemek ihtimal bile değil) keyifle okuyun diycem ama okurken hüzünlenmemek evde değil. İyi okumalar
Bin Muhteşem Güneş
Bin Muhteşem GüneşKhaled Hosseini · Everest Yayınları · 2020100,1bin okunma
Mutluluk insan tatlı yapar. Başarı ışıltılı. Zorluklar güçlü. Hüzün insanı insan yapar. Yenilgi mütevaz... Tanrı'ya asla 'Neden ben?' diye sormayın. Ne olacaksa zaten olur...
283 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
Spoiler!
Tavsiyelerin 21. maddesine bayıldım hepimizin kulağına küpe olsun! Dünyaya gelen bir uzaylının baştan sona bir insan olabilme çabasını insanın başladığı şekilde ve sırama ile elen alan bir eser olmuş. Karakter dünyaya bir ruh gibi(!) geldi. Çırılçıplaktı, yemek yedi, öğrendi, her çocuk gibi aklındakilere odaklandı, çevresi ona baskı yaptı yapması gerekenleri diretti karşısına zorluklar ve aşması gereken engeller çıkardı, yalnızlığı yaşadı sonrasında da aşkı ve sevgiyi öğrendi, önemli olanın son noktanın sevgi olduğunu kendini neye adaması gerektiği anladı ve bunun için harika bir dünyadan vazgeçti. Romanı okuyanlar basit benzetmemden neler anlatmak istediğim anlamışlardır. Çünkü ben hikayeyi okudukça herhangi bir insanın az buçuk yaşamış olduğu bir hayat vardı sanki karşımda, her insan hayatının bir döneminde idealist bir döneminde egoist başka bir döneminde ise sevgi dolu olabiliyor ve zaman içinde bunlar arasında bir şekilde acılı veya sancılı geçişler yaşayabiliyor. Buna da iyi insan olma çabası diyebiliriz. Roman çok rahat bir şekilde anlatmak istediği şu bence irade sahibi bir varlığın sonuçları belli olmayan bir dünyayı mükemmel olan bir dünyaya tercih etmesi, insan olmanın doğasında bir çok kötü duygunun yanında var olan yegane duygu; sevgi insan olmanın doğasında sevgi var her kaliteli bilim kurgu eseri finalde bir şekilde sevgiden yola çıkıyor sevgiye bağlanıyor veya sevgiyi amaçlıyor. Egoistler, idealist uzaylılar, katil uzaylılar, kafası karışık uzaylılar, kalbi kırık kadınlar ve ilgisiz büyümüş çocuklar bir şekilde sevgi ile bir araya geliyor.
İnsanlar
İnsanlarMatt Haig · Domingo Yayınları · 20236,7bin okunma
Vazgeçmemek yerine göre nasıl bir erdemse arkasında zorluklar bulunan bir hayatta vazgeçmek de erdemdir. Kişinin öncelikle öz benliğini ve duygularını hiçe sayan ve bunu defalarca kez sanki o insana mecburmuşçasına yapan insanlara en iyi cevap vazgeçmekten geçer.
Sayfa 182 - KDYKitabı okuyor
Reklam
İnsan bi sınavdan geçtikten sonra aynı kişi olmuyor. Olmamalı da, yaşanılan her şeyin bir öğretisi var çünkü. Haneme alıp tecrübemi, dönüşüm yaşayarak yarına uyanmalıyım. Yaşanılanlar boşuna yaşanmadı. O zorluklar boşuna çekilmedi. Yenilenmem içindi.
Doğu Bloku ülkelerine iradesini dayatması giderek zorlaşan Sovyetler Birliği'nde ekonomik ve siyasal zorluklar görülüyordu.
Sayfa 261 - Pegasus YayınlarıKitabı okudu
Meşgul ol ki zorluklar hallolsun. Meşguliyetten daha iyi bir tedavi yoktur.
Zorluklar varsa arada İnsansın! Engellere harcanmayan güçler ne güne Dayat ki yaşadığını anlayasın.
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.