Ferdi Yılmaz, bir alıntı ekledi.
 8 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bölüm V - Suç Ortakları Ortaya Çıkıyor
Ocağa da, odaya da elveda
Rüzgâr da esse, yağmur da yağsa,
Gün doğmadan ayrılmamız gerek
Ormanlarla yüksek dağları aşıp uzaklara.

Elflerin yaşadığı Yarmavadi'ye
Sisli şelalelerin altına, ormandaki açıklıklara
Hızla süreceğiz atları kırlarda ve çöllerde
Sonra ise bilmiyoruz yolumuz nereye.

Ardımızda korku, önümüzde düşmanlar
Göğün altında kurulacak yataklar
Ta ki tüm zorluklar aşılana
Yolculuk bitip, işimiz tamamlanana kadar

Gitmeliyiz! Gitmeliyiz!
Gün doğmadan atları sürmeliyiz!

Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 137)Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 137)
Şinka, Sevgili Arsız Ölüm'ü inceledi.
 14 saat önce · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Nedir bu hurafelerden çektiğimiz.
Aman, kapının eşiğine oturma evde kalırsın! Sakın ha, kara kediden uzak dur gece cinleri görür onlar, küle basarsan cin çarpar, taşla oynarsan kıtlık olur... Say say bitmez.
Bir de bunları dine mal edip sorgusuzca kabul etmeleri ve aksini yaptığında sanki lânetlenmişsin gibi davranmaları daha da üzücü.

İşte romanımızın kahramanı Dirmit, bu hurafelerden en çok nasibini alan zavallı bir çocukcağız. Daha doğmadan Cinci Memet onun "Cinlidir." fermanını imzalar. Sonrası ise tam bir yürek acısı...  Tutunmaya çalıştığı her dal kırılır mı bir insanın, kırılıyormuş işte! Sussa, sustu dediler; konuşsa, konuştu dediler. Birileri hep bir şeyler der zaten...
Tulumbası, kuşkuş otu, radyosu, şiir defteri, boyalı çamuru, gökyüzündeki yıldızlar... Evet, evet şaşırmayın,  gökyüzünedeki yıldızlar bile parmaklıklar ardına saklanırmış. Her şeyle konuştu dertleşti de bir ailesiyle konuşamadı Dirmit. Bir onlar anlamadı, bir onlara anlatamadı... Çocuk gibi çocuktu oysa. Hangimizin Dirmit'ten kalır yanı vardı ki?..


Körle yatan şaşı kalkarmış.  İflah olmaz takıntılı Huvat ile  Alacülek köylüleri, el birliği ile hem Atiye'yi hem Dirmit'i dellendirdi.  Azrail'le pazarlığa oturan Atiye, tüm arsızlığıyla ölüme bile meydan okudu. Nasıl biri olduğunu siz düşünün  artık.

Hacılar, hocalar, şıhlar, şeyhler... Muskalar, üfürükler, tükürüklerin saçıldığı; cinlerin, perilerin cirit attığı bir roman. Kısa kısa cümlelerle masalsı bir anlatımı var. Anlatımı bizi sıkı sıkı sarsa da olayların hiç aravermeden soluk soluğa ilerlemesi biraz yoruyor. Özellikle şehire  göçtükten sonra bazı olayların tekrar tekrar yaşanıyor olması romanı sıkıcı hale getiriyor. Düşününce, hayatımız da böyle değil midir zaten?
Tekdüze, her gün bir öncekinin aynı, her olay bir sonrakine benzemez mi?..
Belki de buna değinmek istemiştir yazar.

Köyden kente göç sorunları, kent yaşamının sunduğu zorluklar, işsizlik, yoksulluk temaları kitapta güzel işlenmiş. Erkektir yapar, kadındır susar rolünün dayatmaları genellikle Dirmit üzerinden verilmiş. Kendisinden küçük kardeşinin geneleve gitmesi üzerine " O kadına gidiyor da ben neden erkeğe gidemiyorum" deyişi güldürse de düşündürüyor aslında.

Yaşanmış hikayeler beni hep daha çok etkilemiştir.  Latife Hanımın zorlu yaşamına da Dirmit karakteri üzerinden bakıyoruz. Herkesin kendinden bir parça bulacağı bu eser, böylece  daha da anlamlı hale geliyor.

Keyifli okumalar...

Cenetenic, bir alıntı ekledi.
 16 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

İnsan ölümsüz olabilmek için yüksek bedel ödemelidir;
Hayatım boyunca cahillik ve kaygısızlıkla savaştım, çeşitli zorluklar,tehlikeler,sıkıntılar atlattım ve tıpkı bir sihirbazın ortadan kaybolması gibi ben de ara sıra kaçarak ortadan kayboldum.Hatta neredeyse boğuldum,gömüldüm,kayboldum , dondum...Çılgın köpekler,domuzlar ve diğer vahşi hayvanların saldırılarından kıl payı kurtuldum.Korkunç hastalıklar geçirdim,başıma çok garip kazalar geldi.Bunları düşününce , bugün burada olmam bir mucize gibi görünüyor ama bunun tek sebebi kendime böylesine dikkat etmem değil.Ben hepsinin ''YÜCE BİR GÜC''ün işi olduğuna inanıyorum.

Nikola Tesla Kendini Anlatıyor, Nikola TeslaNikola Tesla Kendini Anlatıyor, Nikola Tesla
Merve Ayar, bir alıntı ekledi.
22 Mar 22:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aşk denen şey vardı içimizde, hani zorluklar içinde sürekli birbirini keşfetmeye çalışır ve ararsın ya, o buruk tat, biliyorsun işte, aşk denen o şey.

Sen "Alo" Demeden Önce, Italo Calvino (Sayfa 44)Sen "Alo" Demeden Önce, Italo Calvino (Sayfa 44)
Aysel Turan, Günübirlik Hayatlar'ı inceledi.
22 Mar 21:25 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Koyu bir Irvin Yalom hayranı olarak bir kitabı daha bitirdim. Günübirlik Hayatlar 'da yazar on psikoterapi seansını derlemiş ve harika bir kitap ortaya çıkmış. Ağırlıklı olarak konu, hayatla mücadele ve ölüm korkusu. Bazen hayat içinden çıkılmaz bir hale gelebiliyor yaşadığımız zorluklar karşısında. Bununla nasıl mücadele edileceği ve her insanın kaçınılmaz sona yani ölüme mahkumiyeti ile yaşanan korkular. Benim kendi görüşüme göre ölüm bir problem değil. Çözümü olan şey problemdir. Ölüme çözüm olmadığı için problem olarak göremeyiz. Her canlının yaşadığı ve dahi yaşayacağı olağan bir süreç. Önemli olan bu korku ile yüzleşip, bu olayı olağan skalasına alarak üstesinden gelmek. Bu korku ile bize armağan olan hayatı cehenneme çevirmemek. Yaşamın her gününü verimli ve doya doya geçirmek dileği ile sevgiyle kalın.

Adem ŞEN, Ölümsüz Atatürk'ü inceledi.
 22 Mar 14:18 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 9/10 puan

Atatürk'ün psikolojisini anlatmak amacıyla kaleme alınmış bu kitap, aynı zamanda bir biyografi olma özelliği de taşıyor.

Kitap Atatürk'ün doğumundan önce Osmanlı'nın durumu ile başlayıp, Atatürk'ün ölümü ile son buluyor.Bununla birlikte kitabın sonuna "psikolojik özet" bölümü de eklenmiş ve Atatürk'ün ruh hali özetlenmiş.

Kitap sade ve akıcı bir dille kaleme alınmış. Okumaya başladığınız andan itibaren sizi içerisine alıyor ve sıkılmadan saatlerce okuyabiliyorsunuz.Psikoloji konusuna odaklanmasına rağmen kitapta anlamını bilmediğiniz kelime sayısı çok az. Eğer biraz tarih bilginiz varsa kitabı hiçbir araştırma gerektirmeksizin rahatlıkla okuyabilirsiniz.

Kitabı bitirdiğinizde, Atatürk'ün; düşünce dünyası, kadınlar ile olan ilişkileri, çocukluk yıllarında yaşadıklarının kişiliği üzerindeki etkileri, çevresindeki insanlar ile olan ilişkileri ve bunların zaman içinde değişme nedenleri, kurtuluş savaşında yaşadığı zorluklar gibi bir çok konuda bilgi sahibi oluyorsunuz.

Kitap bir çok yönüyle doyurucu bilgiler içeriyor ve kendisine ayırdığınız zamanın hakkını size fazlasıyla veriyor. Atatürk'ü daha yakından tanımak ve onun düşünce dünyasını anlamak isteyenlere fazlasıyla katkısı olacak güzel bir kitap olmuş. Okumanızı tavsiye ederim...

Zeynep Erdemir, Rotasız Seyyah'ı inceledi.
22 Mar 02:00 · Kitabı okudu · 10/10 puan

ROTASIZ SEYYAH - MEHMET GENÇ

Kuna Yala Yerlileri


... onlara her ne kadar kizmis bile olsam, bir yandan hak veriyordum. Turistler buraya gelip onlara kafesteki hayvan muamelesi yaparak fotograflarini cektigi icin her yabanciyi ayni zannediyorlardi. Ne kadar iclerine girmeye, onlarla arkadas olmaya calissam da yapamadim ya da onlar istemedi. Her seye ragmen cektigim fotograf kesinlikle en iyi on fotografimdan biriydi...

#rotasizseyyah in binbir zahmete girerek, zorluklar atlatarak, sponsor arayarak, hayalinin pesinden gitmek icin tum maddi manevi zorluklara ragmen gezdigi yerleri hem #instagram hesabi sayesinde aninda, hemde #rotasizseyyah tan daha az masraf yaparak aldığımız kitapla veee ayrica 15 dolara cektigi bu fotografi ve daha nicelerini iceren kitabini oturdugumuz yerden okuyarak, cektigi fotograf ve videolar sayesinde ; "Cok gezen mi bilir cok okuyan mi bilir?" Sorusuna, "çok gezen sayesinde çok okuyan bilir " diyerek cevaplayasim var. 2. Yol hikayeleri kitabini buyuuuk bir heycanla bekliyorum,bekliyoruz.

HTKSütbaş, Füreya'yı inceledi.
21 Mar 13:16 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kitap merak uyandırdığında unutulmaz olur, öğrettiğinde önerilir. Herkese öneriyorum hayat biyografinin en güzel anlatımlarından. Zorluklar, acılar, güzellikler, ilkler birçok şey öğrenebilirsiniz.

Sena Ç, Minimalizm-Anlamlı Bir Yaşam'ı inceledi.
21 Mar 07:42 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 8/10 puan

Beni kitaplarla tanıştıran sebepleri seviyorum.Birbirini etkileyen zincirler kümesi ne hoş! Bana her zaman hayatımın neden sonuç ilişkileriyle kusatildigini anlatıyorlar.

Bu kitabı okuma hikayemde "The True Cost " belgeselini izlememle başlıyor aslında.Buradan bu belgeseli öneren "Necip Gerboğa" hocama çok tesekkür ediyorum.Bu kitabı okuma zincirimin ilk halkasini onun aylar önce paylaştığı belgesel iletisi kapsamakta.
Türkçe karşılığiyla gerçek bedel isimli bu belgesel durup düşünmemi sağlayacak türden bir içeriğe sahip tüketim çılgınlığının arka planını tüm objektifligiyle bize sunmaktaydi.
Biz onuncu pembe kazagimizi alirken dünyanin diğer ucunda 15 yaşında bir hintli kız sırf bu yüzden daha fazla mesai yapmalıydi.Biz harcayalım diye onlar çalışmaliydi hem de çoğu güvenlik öneminden yoksun şartlar altında.

Hayat neden sonuç ilişkisinden ibaret.Bizim tüketim alışkanlıklarimiz ne kadar da bambaşka sonuçlara yol açıyor.Bu belgesel bana bunları hissettirmiş düşünmediğim şeyleri düşünmeye sevk etmişti.
izleyin tavsiye edilir.

The True Cost'tan sonra belgesel arayışına girdiğimde karşıma çıkan ilk "Minimalizm" belgeseli olunca haydi dedim.O aralar bir şeylerden rahatsız ve sakinlik peşindeydim.Bu arayışıma güzel bir yoldaş olabileceğini düşündüm.

Minimalizm belgeseli oldukça düşündürücü ve etkileyiciydi .Hayatinizda düşünmeden harcayıp aldığınız her nesnenin birsüre sonra size rahatsızlık ve mutsuzluk getireceğini hiç düşündüğünüz mü?
Az eşya çok huzur kavramı ne kadar doğru aslinda.

Belgeseller iyi hoş da ben nedense hep elimde somut bir şey olması taraftarıyım.Belgeseli varsa belki kitabi vardır diye bir hevesle ararken "everyhing that remains" adı ile çıkarıldığını gördüm.Türkçeye ise Minimalizm anlamlı bir yaşam adı altında çevrilmiş.

130 sayfalık bir kitap olarak çok akıcı olmasa da bana bir çok şey öğrettigi gerçeğini inkar edemem.Liseden kulaktan dolma bir bilgi ile sade yaşam felsefesinden cok daha fazlası olduğunu öğrendim.

Minimalizm nedir diye soranlara cevabım hayatımızdan fazlaliklari çıkarıp anlamlı ve değer verdiklerimize odaklanmamizi kolaylaştıran bir düşünce akımıdır diyebiliriz.

Minimalizm hayatımızda amaçsizca yaptığımız tüm eylemleri,düşünceleri,ilişkilerı bir tarafa bırakıp hayatımıza anlam katan eylem olaylar düşünceler iliskiler içinde olmamızı salık verir bize.

Bu belgesel ve kitaba kadar minimalizmi sadece maddi açıdan bir sadeleştirme işlemi sanarken her konuda sadelestirme çalışması olduğunu gördüm.

Heyecanbozanlar içerir!

Kitabımızda 2 karakterimiz var kitabın yazarları Ryan ve Joshua...Bu iki arkadaş ilk gençlik süreçlerinde çeşitli zorluklar yaşıyorlar ve diyorlarki: Xyz kadar param olursa işte o zaman tamam mutlu olacağız.
Bir süre sonra bakıyorlarki , aa hacı biz çoktan aylık Xyz kazanmaya başlamışız peki mutlu muyuz!? ....
Harika bir sirkette yaşayan Joshua en iyi terfiyi aldıktan sonra terfi ile ters orantılı olarak dibe çöktüğünü hissediyor.Çılgınca harcamalar lüks yaşantı vesaire bakıyor hiç ama hiç tatmin olamıyor.
Aldıkça tükettikçe iyi değil,kötü hissettiklerini fark ediyorlar ve sonra arayışlar.... Exile lifestyle adında bir internet sitesi onları minimalizm akımı ile tanıştırıyor ve aradıkları seyin minimalizmde olduğunu fark ediyorlar(ya da saniyorlar diyelim)

MUTLULUGUN NESNELERDE DEĞİLDE HAYATIN KENDİSİNDE OLDUĞUNU FARK ETMEK....
Tüm mesele bu değil mi!

VAZGEÇMEK ÖZGÜRLESTİRİR'i motto haline getirip ilerliyorlar.Hayatlarında köklü değişiklikler yapıyorlar.

Bu kitap onların arayışlarının bir ana ürünü.

Kitabımız minimalizme giden yolda dikkat etmemiz gereken 5 değer 5 kavramdan yola çıkarak bize sesleniyor.

1. Sağlık
2.ilişkiler
3.Tutku
4 gelişim
5. Katkı

Diyorum incecik kitap ama ne güzel noktalara değinmiş.
En en önemli konu en başta tabiki "SAĞLIK"

minimalistlerimiz ,
""Vücudunuza giren her şeyden haberdar olun.Sonra sıkıntıyı siz çekersiniz""" ile bir güzel uyarıyor bizi.Her işin başı sağlık olunca ilk maddemizin bu olması kaçınılmaz

sağlığın ana ögesi ise uyku ,
Uyku ile kulağımıza fısıldananlar ise şöyle,
""" insanlar genellikle başarmak istedikleri neyse onu başarmak için uykularından fedakarlık ederler.Ama eğer sağlıklı bir yaşam sürme arzusundaysaniz o zaman yeterli bir dinlemeye ihtiyacıniz olacaktır."""""

Bu bölümün sonunda bizi yapmalıyım listesi oluşturmaya çağırıyor sevgili minimalistlerimiz "daha iyi daha sağlıklı bir yaşam sürmek için ne yapmalısınız"sorusunu bizi yöneltiyorlar.Cevaplariniz hazır mı?!

2. Kavramımız hayatımızin odak noktası ilişkiler...İlişkiler çoğumuza ahh! Dedirten kavram...Hayatımızın şekillenmesinde belki de en büyük öneme sahip değer insanlarla kurduğumuz iletişim.

Sorgulamamız gereken ilişkilerimiz var sayın seyirciler.Sade ve verimli bir hayat için ilişkiler konusuna da el atmamız lazım.İnsanlarla kurduğumuz iletişim arttıkça önceliklerimize daha az zaman ayırmanın hüznünü farkına varıyor musunuz? Bize soru:

"sahiden tüm ilişkilerimiz gerekli mi?" Değil!
Kurduğumuz bazı ilişkiler bizi olumsuz Etkiliyor ya da önceliğimiz olan insanlara mesela ailemize vakit ayırmamızi ciddi oranda gölgeliyorsa bunlari bitirmek gerekmez mi?

Kitaplar çoğu şeyi yapabilir ama insanoğlu gibi kompleks varlıkların birbiriyle nasıl anlaşabileceğine dair tüm detayları açığa çıkaramaz.Biz kitaplardan insan ilişkilerini öğrenemeyiz sevgili okuyucu buna inanmiyorum bu konuda tebrübe hep üstte kalır.Biz doğaçlama bir şeyler yaşarız ve öğrendiklerimiz bizim ilişki klavuzumuzu oluşturur.

İlişkilerle baş etmek zor! Bu yüzden sınırlarımızı sevdiklerimizi önceliklerimizi belirlemek şart!

İlişkilerimizin bir kısmının bize yük ve önümüzde set olduğunu da unutmayalim(bilmek ile uygulamak arasındaki o dağlar kadar farkın içinde olmak:( )

Aa konu ilişkilerden açılmışken sevgili okuyucu mutlu olmamizin ya da mutsuz olmamızın en önemli sebebi de ilişkilerimiz.

Bölüm değiştirip hayatıma yeni bir sayfa açmak istediğim günlerde fark ettiğim şey sorunumun bölümümle değil de iletişim kurduğum kişilerle alakalı olduğunu fark etmem oldu.Bir insani şehre bağlayan insanlar...Ve kaçmak istediklerimiz yine onlar... Garip...Sağlıklı bağlantilar sağlıklı yarınlara götürür.İlişki konusu karışık ve muamma.
Sağlıklı iletişimler dilerim:)


Sonraki maddelerimiz tutku ve gelişim...

Tutkularımiz bizim her güne umutla bakma sebebimiz.

Gelişim ise tutku ile reaksiyon veren tepkimelerin faydalı yan ürünü.Böyle yan ürüne can kurban!

""İki günü birbirine eşit olan ziyandadır"" hadis-i Şerif-i gelişimin bizim için elzem olduğunu hatırlatma açısından önemli.
Ruhumuza iyilik yapmak için küçük de olsa dokunuşlarla hayatımıza renk katabilir.Keşfedilmemiş yönlerimizi keşfedebiliriz.
Gelişim için illa da Elon Mask'la aşık atmaya gerek yok.Siz o gün otobüse binmek yerine yürümeyi tercih ettiğinizde bile beyninize gonderdiginiz farklı sinyalle küçük minnoş gelişim sürecini yasayabilirsiniz Yürürken insanları gözlemlediginizde ya da binaların mimarilerine alici gözle baktığınız da fark edeceksiniz.Yeni şeyler denemek hep gelistirir sevgili okur yeni şeylerden korkmayalim!

(Uzun oldu farkındayım ama dayan,konu hoşuma gidince durdurabilene aşk olsun:))

Geçen günlerde kurstaki hocam hiç düşünmediğim bir konu üzerinde düşünmeye sevk etti beni:
"""kişisel gelişim kişisel gelişim diyip seminerden seminere koşuyorlar,kimse demiyor ki toplumsal nasıl gelisebiliriz,kimse anlatmıyor toplum yararına yaşamının inceliklerini...Şuan kendimizden başka kime ne faydamız var!""

Yarası olan gocunur ortaya söylenmiş bu sözleri üzerime aldım.İnsan uzun süre kendiyle derde düşünce çevresini dünyada başka insanların yaşadığını unutuyor.Sanirim iyi daldim:/
Bu konu nerden aklıma geldi son 5 . Değerimiz katkı...
En sevdigim bölüm bu oldu sanirim çünkü vermenin iyileştirici gücünü tekrar hatirladim.

Verdikçe hayatımız güzelleşiyor.Vermeyi sadece maddi açıdan düşünmemek lazım.Siz birisi için en önemli şeyinizi vaktinizi verdiğinizde o kişinin hayatına kattıginiz değer bir şekilde sizin de hayatiniza yansır.Tebessüm etmek mesela en naif katki da bulunma yollarından biridir.Ah çocuklar! Tebessümün en yakıştığı varlıklar.Bu konuda onlardan cömertini bulamayiz:)

Şu alıntıyı yapiyim de içim rahatlasın

" Başkalarina katkıda bulunmadigimiz bir hayat anlamı olmayan bir hayattir.Gerçek şu ki vermek yaşamaktır."


Bu beş değeri hayatimiza dengeli bir şekilde dağıttigimizda bazı şeyler bambaşka olacak belki de denemeye değer :)

Kitapta yazılanlar güzeldi anlatılanlari elimle kurşunumla çizdim çizikledim.Dili akıcı olmasa da anlatılanlar sebebiyle kendini okutturdu kitabımız.


""Aa sena artık gereksiz harcamalarını azalttın mi yoksa sen de mininalist mi oldun başımıza"" diye soracak olursaniz:)

Yok hacı(bu aralar ağzıma pelesenk oldu nedense:)) benden minimalist olmaz.Ama bak eskisi gibi çılgın bir tüketici değilim.Yani gelismeler var:) almadan önce en azindan bunu neden almak istiyorsun ihtiyaç mi keyfi mi sorusunu sorabiliyorum. evet artık gratis'e şalland'a para akıtmak yerine kitapyurdu'na para akıtiyorum:)) nasıl:)
Kitaplara harcanan parayi sorgulamayin -eğer okuyorsaniz tabi-sorgulayan insanlara da tepki gösterin çünkü kitaba verilen para hicbir zaman tüketim çılgınlığının bir parçası olmayacak gözümde.


Mininalistler evlerindeki çoğu fazlalık şeyi ihtiyaç sahiplerine veriyor bir sekilde evlerinden çıkarıyor.aklınıza kitaplarimiz gelebilir.Kütüphanelerimiz hiçbir zaman fazlalık değildir bu böyle biline :)


Yazarken yoruldum okurken sen de yorulmussundur.
Okudugun için kucak dolusu sevgiler selamlar
İyi günler dilerim...

Oguzhan Kocyiğit, Ay Işığı Sokağı'ı inceledi.
 20 Mar 23:25 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 7/10 puan

Insanların en ufak bir olay karșısında dahi incinebildiğini ve çözüm arayıșlarına hiç durmadan giriștiğini hepimiz bilmekteyiz. Kim diyebilir ki, dünya üzerindeki bir insan dert görmemiștir diye? Hepimizin ayrı ayrı çuvalladığı meseleler ve bunlar sonucunda bedeninizi kapsayan bir ağrı, ya da ruhunuzun çöküșünü simgeleyen buhranınız beliriyor...
Stefan Zweig'in yașamının ne gibi zorluklar içinde geçtiğini de çoğumuz bilmekteyiz ve bu zorluklara dayanamayarak karısı ile beraber intihar ettiğini de bilmekteyiz. Iște! Zweig, ömrünün son tesellisini yazdığı bu eserinde bulmaya çalıșmıș. Kim bilir nasıl kıvranıșlar içerisindeydi! Dostoyevski'nin Budalası'ndaki "Hipolit" gibi nasıl da yașamın çiçeklerini son kez koklamak istiyordu!
Eserde en beğendiğim hikaye; 1810 yılında, bir çatıșma sırasında, bir Albayın bașına gelen umulmaz ve trajedik olaylar... Çünkü, zweig bu kısmı ayrı bir tempo ile yazmıș. Askeri tutumu da mükemmeldi!
Diğer hikayelerden de; ilk hikaye ilgi çekiciydi... Dostlar bilmenizi isterim ki kitap, insanda bir buhran olușturuyor. Yazarın o karanlık gölgesi sizi de kapsar oluyor, içine alıyor, yutuyor; kendi yașamınızdaki sorunları düșünüyorsunuz ister istemez. Onun için okurken, ruh halinizin durumuna dikkat etmenizi öneririm. Hepinize iyi okumalar dilerim.