2054: Çıkış Yok

8,0/10  (7 Oy) · 
15 okunma  · 
2 beğeni  · 
934 gösterim
Kyla'nın hafızası silindi, kişiliği yok edildi, anıları sonsuza dek kayboldu. O programlandı.

Hükümet onun bir terörist olduğunu ve kurallarına uyduğu takdirde ona ikinci bir şans vereceklerini söylüyor. Fakat geçmişin yankıları Kyla'nın zihninde fısıldaşıyor. Birileri ona yalan söylüyor ve hiçbir şey göründüğü gibi değil.

Gerçeği ararken kime güvenebilir? Yakalayan, ürperten ve fazlasıyla gerçek. Elden bırakılamayacak bir macera romanı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  368
 • ISBN:
  9789752117068
 • Çeviri:
  Özgecan Kunt
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Bayançilli 
23 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Kitabı beğendim, olaylar çok güzel gelişiyor ve direk size bütün dönen olayları yani sistemi anlatmıyor, kitabın son sayfasına kadar her bölümde yapbozun parçaları ufak ufak birleşiyordu. Okurken merak uyandıran bir kitaptı ama diyaloglar yetersizdi ve kitabın anlatımı ciddi anlamda felaketti. O kadar donuktu ki sanki bir robot o sayfaları doldurmuştu. Eğer merak etmiyor olsaydım devam etmezdim. Şöyle iyi bir yanı da vardı, aşk konusunu çok ele almamışlardı, Distopya ve kenarda köşede bir aşk duruyordu. Kızın öncelikleri farklıydı.
Yazım ağzı birinci ağızdı yani ana karakter anlatıyordu ama dediğim gibi cümleler çok itici bir şekilde kurulmuştu çok soğuktu (bunun biraz farklı bir hava kattığını da şu anda düşünmeye başladım).

Üç kitaplık bir seri. Diğer iki kitabını da aldığım için devam edeceğim ki almasaydım da alırdım çünkü öyle bir yerde bitirdi ki. Diğer kitapları bavulda ve arabanın bagajında olmasaydı hemen başlardım :)

Konusu ise proglanmış suçlu insanları (gençler) yeni bir sayfa açmaları için resetliyorlar (bu konu çok derin ) ve onları kabul eden ailelerin yanlarına veriyorlar (kollarında tasma gibi olan ve onların mutluluklarını ölçen bileklikleriyle, bu bileklikler üzgün, kızgın, saldırgan anlarda zarar veriyor, bayıltıyor, seviyeleri çok düşerse ölebilirler.) Kyla da Londra Hastanesinde uyanıyor ve o gün hastanedeki son günü, Davis ailesine veriliyor. Anneye, babaya ve bir ablaya sahip oluyor.
Geçmişiyle ilgili şeyleri elinde olmadan ufak ufak öğreniyor. Bu tanıtım kitabı gibiydi kız her şeyi kavramaya çalışıyordu. İkinci kitabın daha hareketli olucağına eminim :)

Mücahit 
17 Eki 2015 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitabı sipariş edip, elime ulaşalı çok olmuştu. Ama okumaya yeni fırsatım oldu. Konusu bence harika. Biraz Açlık Oyunları, biraz Uyumsuz içeriyor gibi. Konuya gelirsek; devletin başındakiler suç işlemiş 18 yaşından küçüklerin hafızasını silip onları yeni ailelere veriyor. Çocuklar yeni bir hayata başlıyor. Ama Kyla farkediyor ki aslında o bir suçlu değil, hatta kayıp ve ailesi tarafından internette kayıp ilanı verilmiş bir kız.

Yaren Kardemir 
14 Mar 2016 · Kitabı yarım bıraktı · 3/10 puan

Ben yanlışlıkla 2. kitabı direkt almışım. 1. kitaptan haberim yokmuş meğerse... Konusu güzel, fakat dediğim gibi, 2. kitaptan başlamışım.

Sümeyye Aydın 
29 Eki 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Bazen söylemek istediğiniz çok şey olduğu halde doğru kelimeleri bulamazsınız ya işte tam da böyle bir kitap 2054 Çıkış Yok.Müthişti.Heyecanla sonunun gelmesini beklediğim nadir kitaplardan biriydi.

Esma Tezgi 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Distopya türünün güzel örneklerindendi. Kyla'yı ve kendini arayışını çok sevdim. Güzel ve iyi kurgulanmış bir kitaptı, sıkılmadan ve merakla okudum.

angelsbooks 
21 Mar 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İlginç bir hikayesi var. Kime bahsettiysem de meraklarını uyandırdı. Tabii yine sevmediğim özellik, yazarın anlatımda şimdiki zaman kullanması. Ama akıcı.

Yakup 
25 Eki 2013 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çarpıcı bir kitap, tavsiye ederim mutlaka.

Kitaptan 5 Alıntı

Bayançilli 
22 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Programlandığımızda fiziksel profillerimizdeki mutluluk oranını yükseltmişlerdi.
Eğer benim profilimdekini de yükselttilerse en başta ellerindeki sıfır olmalı.

2054: Çıkış Yok, Teri Terry (Sayfa 18)2054: Çıkış Yok, Teri Terry (Sayfa 18)
Bayançilli 
23 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Acı. Dünyam acıyla dolu, başka hiçbir şey yok. Acı nabız gibi atıyor, kırmızı bir acı sızlıyor, var olduğum ne varsa ona, geçmişime ve olabileceğim her şeye sıkıca kenetlenmiş bir kötülük var.

2054: Çıkış Yok, Teri Terry (Sayfa 324)2054: Çıkış Yok, Teri Terry (Sayfa 324)
Esma Tezgi 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Çözmeye çalıştığımız şey acıyla nasıl baş edileceği. Acı öldürebilir; tek başına: Vücut şoka girer ve kendini kapatır.

2054: Çıkış Yok, Teri Terry2054: Çıkış Yok, Teri Terry