Ateşi Çalmak 5 İkinci Keman

10,0/10  (2 Oy) · 
9 okunma  · 
3 beğeni  · 
356 gösterim
Galina Serebryakova (1905 Kiev-1980 Moskova) Profesyonel devrimci bir ailede dünyaya geldi. 1917-23 yılları arasındaki İç Savaş'ta ön saflarda çarpıştı. Savaştan sonra Moskova Üniversitesi İşçi ve Köylü Fakültesi'nde öğrenim gördü. Almanya, Belçika, Hollanda, Fransa, İngiltere, İtalya ve İsveç'e giderek uzun araştırmalarda bulundu ve çalışmaları için materyal topladı. Eserleri, büyük ölçüde bu araştırma ve gözlemlerin ürünüdür. İlk eseri Fransız Devriminde Kadınlar'dan başlayarak tarihsel konulara yöneldi. Yazarın, tarihsel olayları edebi bir tarzda işleme çabası, Kari Marx'ın hayatını tarihsel gerçekliğe sadık kalarak ve edebi düzeyi yüksek bir tarzda anlattığı destansı nehir romanı Ateşi Çalmak ile doruk noktasına vardı.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2009
 • Sayfa Sayısı:
  383
 • ISBN:
  9789756525685
 • Çeviri:
  Ali Rıza Dırık
 • Yayınevi:
  Evrensel Basım Yayın
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 8 Alıntı

mehmet pak 
31 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Tussy konuşmasına başlar başlamaz herkes sustu.'' Arkadaşlar,kardeşler!Siz günde 14 saat çalışıyor topu topu iki gün dinleniyorsunuz.Bunun karşılığında aldığınız ücretlerle ailenizi ne doyurabiliyor ne de giydirebiliyorsunuz.Oysa tüm başkentin lambalarını yakan sizin elleriniz,sizin ellerinizle evler ısınıyor,binlerce araç sizin ürettiğiniz gazla hareket ediyor.Bu makinelerin başındakiler,insanlar için gerekli olan her şeyi, üretiyor.Yüzlerce kan emici,burjuvazi,fabrika sahipleri,gaz şirketi ve diğer şirketlerin ortakları zenginleşiyor.Bir yığın sömürücünün el koyduğu zenginliklerin gerçek sahipleri sizlersiniz.Fakat,henüz birlik olamadınız.En önemli güç birliktir''Eleanor ellerini havaya kaldırdı''Her birimiz tek başımızayken bir örümcek kadar güçsüzüz,fakat binlerce proleter bir araya geldiğinde,karşımızda hiç bir güç duramaz.Rüzgarlara ve kasırgaya direnen yelkenlilerin kanatları bile ipten yapılır.

Ateşi Çalmak 5, Galina Serebryakova (Sayfa 242 - evrensel basım yayın)Ateşi Çalmak 5, Galina Serebryakova (Sayfa 242 - evrensel basım yayın)
mehmet pak 
31 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Birleşik devletler burjuvazisi güçlenip iktidarı ele geçirir geçirmez Kızılderilileri öteden beri onlara ait olan topraklardan kovmaya girişmişti.Pulluk görmemiş ucsuz bucaksız tarlaları kendi mülkiyetlerine geçiren kapitalistler ve çiftlik sahipleri,zencilerin ve evsiz göçmenlerin emeklerini,çok düşük ücret karşılığında sömürüyorlardı.Her tarafta hummalı bir çalışma sürüyordu.

Ateşi Çalmak 5, Galina Serebryakova (Sayfa 219 - evrensel basım yayın)Ateşi Çalmak 5, Galina Serebryakova (Sayfa 219 - evrensel basım yayın)
mehmet pak 
01 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ey,isyancılar ailesi
Mazurka oynayalım
Neşeyle koşun dansımıza
Varşova ve kara
Düşman bizi tehdit ediyor
Prangayla,sürgünle, hapisle
Ama prangalarımız bize
Ateşli bir müzik sesi gibi geliyor.

Ateşi Çalmak 5, Galina Serebryakova (Sayfa 281 - evrensel basım yayın)Ateşi Çalmak 5, Galina Serebryakova (Sayfa 281 - evrensel basım yayın)
mehmet pak 
01 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

''Kadınlarınız yoldaşınız olmadığı sürece, siz erkekler zincirlerinizi kıramıyacaksınız''

Ateşi Çalmak 5, Galina Serebryakova (Sayfa 270 - evrensel basım yayın)Ateşi Çalmak 5, Galina Serebryakova (Sayfa 270 - evrensel basım yayın)
mehmet pak 
31 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İngilterede grevler giderek yaygınlaşıyordu.İşçiler iş bırakarak,çok düşük olan ücretlerine zam almayı başarıyorlardı.Yazın Elenaor'un da yıllarca yaşadığı ve horlananların bölgesi olarak bilinen-East-End semtindeki kibrit fabrikası işçileri greve gitmişti.İşçi temsilcisi ve greve öncülük eden sosyalistlerin fabrika sahipleri ile görüşmelere devam ettiği süre boyunca,Marx'ın kızı,bir kale gibi kuşatılmış olan bu küçük fabrikayı hiç terk etmedi.Bir süre sonra fabrika sahibi taviz vermek zorunda kaldı ve işçilerinin tamamı kadın olan fabrikada ücretler,bir parça arttırıldı.Bu başarı başka fabrikalardaki işçileride yüreklendirdi.

Ateşi Çalmak 5, Galina Serebryakova (Sayfa 238 - evrensel basım yayın)Ateşi Çalmak 5, Galina Serebryakova (Sayfa 238 - evrensel basım yayın)
mehmet pak 
31 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Paramızı yine eksik verdiler.Bütün ay boyunca iki gün tatil yaptık.Yapılırmı bu? Bizde insanız.Herşey önceden planlanmış olsa bile bazen bir tek grev dahi,dev bir dalgaya ya da korkunç bir fırtınaya dönüşebilir.Fırtınayı haber veren gök gürültüsü gibi...Eğer fırtına yaklaşmışsa bir tek kıvılcım bile koca bir ormanı tutuşturabilir.İşte fırtınadan önce duyulan gök gürültüsü gibi,burjuvaziyi fena korkutmuştu bu ilk grevler

Ateşi Çalmak 5, Galina Serebryakova (Sayfa 241 - evrensel basım yayın)Ateşi Çalmak 5, Galina Serebryakova (Sayfa 241 - evrensel basım yayın)
mehmet pak 
31 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bir kapitalist kendi sermayesi için korkuya kapıldığında,hiç bir şey onda oluşan hayvani kinden daha güçlü olamaz,''dedi Engels.

Ateşi Çalmak 5, Galina Serebryakova (Sayfa 221 - evrensel basım yayın)Ateşi Çalmak 5, Galina Serebryakova (Sayfa 221 - evrensel basım yayın)
Sadocan 
15 saat önce · Kitabı okuyor

Bazen çok küçük görünen ve erkeğin kadını tam kalbinden yaraladığı kırgınlıklar vardır. Bu kırgınlıklar, zorlukla görülen çatlaklar gibidir ancak zamanla bir taşı dahi parçalayabilecek güçtedirler

Ateşi Çalmak 5, Galina Serebryakova (Sayfa 182)Ateşi Çalmak 5, Galina Serebryakova (Sayfa 182)