Baba Evi Küçük Adamın Romanı 1

8,2/10  (28 Oy) · 
129 okunma  · 
19 beğeni  · 
1.749 gösterim
Yazdıklarında kimi zaman biyografik öğelerden de yararlanan Orhan Kemalin en sevilen kitaplarından biri olan Baba Evi, "Küçük Adamın Romanı" adlı dizinin ilk kitabı. Çocukluktan gençliğe geçişi edebiyatımızda en iyi anlatan metinlerden biri olan Baba Evi, yine yazarın çok sevilen romanı Avare Yılların öncesini oluşturuyor. Ancak birbirinden bağımsız olarak da okunabilecek bu romanlar, Orhan Kemalin tüm yapıtlarındaki o incelikli dünya görüşünün aktarıcısı…

Orhan Kemalin kitapları tor okurun hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz kak, okurunu onun kadar biçimlendiril. Orhan Kemal umudu ve iyimserliği yeniden kazanmamız için yol gösterir bize.

Edebiyatımızın en değerli ustalarından biri olan Orhan Kemalin kitaplarım yayımlamaktan onur duyuyoruz.
Quzelkurto 
12 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ana fikri 'açlık' olan bu kitap Orhan Kemal'in 'açlık' duygusunu bütün gerçekliği ve çıplaklığıyla sosyal hayata yansıtmış ve insanın sosyoekonomik durumunun gerek ailevi gerekse de birey üzerinde nasıl bir etki ve değişim yarattığını çok sade ve akıcı bir üslupla bütün okur kitlesine hitap edecek bir şekilde kaleme almıştır.
Hukukçu bir babanın milli mücadele sonrası hükümet ile ters düşmesi ile şekillenen bir olay ve bu olayın başkahramanı büyük oğlu. Kahraman bakış açısıyla yazılan bu eser ilk başta gerek olayın geçtiği Adana gerek Beyrut ve gerekse de kullandığı karakter ve tiplemeler yaşanılan dönemin sosyal, kültürel, ekonomik , etnik ve dini bütün yönlerini olduğu gibi eserine yansıtmıştır.
Ayrıca bu eser 'Küçük Adamın Romanı' serisinin ilk kitabıdır daha sonraki eserler ; Avare yıllar ve Cemile' dir.

Fatih Erdem 
24 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Okuduğum en güzel anadolu romanlarindan biridir. Dönemin Adana'sında savrulup giden genç bir hayatı sizide hikayenin bir parçası yaparak anlatmıştır yazarımız.. cumhuriyetin ilk yıllarıdır ve yeni kuruluan fabrikalarda burjuva ve isçi sınıfının çatışması anlatılmıştır bir hayatın etrafında. İnsanın hislerine de değinen psikolojik bir yanıda vardır çok etkilendim ve seriye ara vermeden devam ettim :)

Ayten Ernaz Tiryaki 
05 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yalın ve içten dilinin de etkili olduğu hikaye beni çok etkiledi. Yokluğu, yoksulluğu katlanilmaz kılan travmatik baba-ogul ilişkisi, zor koşullar altında geçirilmiş mülteci yılları yazarın kendi yaşamöyküsü olması açısından da ayrıca sarsıcı idi!

Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Avare Yıllar ve Cemile ile sürecek olan üçlemenin ilk kitabıdır ve Orhan Kemal'in hayatından çok ciddi etkiler taşır. Bu nedenle gerçeklik hissi vermekte başarılıdır.

Aslıhan Alpaslan 
21 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

bu hikayeyi okuduğumda daha bir gençkızdım babamın bana aldığı en güzel kitaplardan biriydi, okurken hikaye beni benden aldı, o yalın anlatım, o acılar , o duygular yaşamım boyunca benimle birlikte oldular. Böyle hikayelerde herkes bir şekilde kendini bulmaktadır. Yaşam Anadolu 'da çok zordur. Büyükşehirlerde yaşayanlar bunu farklı algılarlar

Baran Gündem 
09 Oca 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

üçük Adamın Romanı serisinin başlangıç kitabı. Kendi çocukluk yıllarını ve babaıyla olan geçimini veya geçimsizliğini anlattığı roman. Gerçekten güzel bir roman zaten Orhan Kemal'in kötü romanına rastlamadım. İlgilenenler olursa da Küçük Adamın Romanı serisi Avare Yıllar ve ardından Cemile kitaplarıyla devam eder, son bulur.

EMRE YAMAN 
15 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Orhan Kemal ve baba evinde yaşadığı durumlar. O ince duygular kitapta bolca var. Bazen babasına bazen yazarımıza kızmamanız elinizde değil. Çocukluk dönemini anlatan bir eser.

Kitaptan 5 Alıntı

Sadettin TANIK 
24 Kas 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"... Zaten maaşım çok olmazsa evlenmem ki... İçim yanmış fukaralıktan... Gözümü açtım yoksulluk... Bıktım usandım be..."

Baba Evi, Orhan KemalBaba Evi, Orhan Kemal
mihriban arslan 
24 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kendinize yapılmasını istemediğiniz bir muameleyi başkalarına da yapmayın!" (Ve hemen ilave ederdi) "İsterse tavuk olsun!"

Baba Evi, Orhan Kemal (Sayfa 21 - epsilon)Baba Evi, Orhan Kemal (Sayfa 21 - epsilon)
Azra Tuba Demir 
21 Oca 23:24 · Kitabı okudu · Puan vermedi

-Ene mabiarif Arabi... Dedim
-Hatırküm... Dedim
Adam birden kızdı. Elinde tuttuğu Hindistan cevizinden yapılma nargileyi bamaya bıraktı.
-Ente Ermeen ? Diye sordu. Yallah ruh min hoon.
Yağmur olanca hızıyla yağıyordu.
-La... Dedim, ene Türk...

Baba Evi, Orhan Kemal (Sayfa 35)Baba Evi, Orhan Kemal (Sayfa 35)
mihriban arslan 
24 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

...Bizimki de hayat mı? Sokulmuşuz ahlaksızlık yatağı, ruhsuz şehirlere...

Baba Evi, Orhan Kemal (Sayfa 23)Baba Evi, Orhan Kemal (Sayfa 23)
Halil Yavuz KAYA 
23 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ey açlık! Seni midemde, iliklerimde, kanımın yuvarlarında duydum. Ve sen, benim iyi, benim şefik ve rahim olan soyum, insan soyu, sen ebedi tokluğu fethedeceksin...

Baba Evi, Orhan KemalBaba Evi, Orhan Kemal