Benim Ülkem

8,3/10  (3 Oy) · 
11 okunma  · 
3 beğeni  · 
921 gösterim
Top model, BM elçisi ve cesur bir ruh. Waris Dirie olağanüstü bir kadın. Çölde yaşayan Somalili göçebe bir ailenin kızı. Dünyada en çok satan kitaplar arasına giren eseri Çöl Çiçeği'nde, beş yaşında sünnet edilerek başlayan, on iki yaşında evlendirilmek istenince çölden kaçıp, Londra'da temizlikçilik yaparken Terence Donovan tarafından keşfedilip Top Modelliğe uzanan hikayesini anlatıyor.

Waris Dirie ülkesini terk etti ama, ona hayat veren, onu şekillendiren kültürünü ve evini asla unutmadı. Kıtlık ve şiddetin kol gezdiği, kadınların sesinin duyulmadığı yerler neredeyse ölümüne neden olurken ona aynı zamanda hayatta kalmanın yollarını öğretti. O cesaretinin, direncinin ve mizah duygusunun kaynağını ve annesini bulmak istiyordu.

Benim Ülkem, onun bu dönüşünün ve bazen çok değer verip sevdiğimiz bir şeyin, temsil ettiği şeyleri kabul etmeyebileceğimizin hikayesi. Benim Ülkem bir eve dönüş macerası
(Arka Kapak'tan)
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  212
 • ISBN:
  978-975-6316-43-6
 • Orijinal Adı:
  Betül Ermiş
 • Yayınevi:
  Bilge Kültür Sanat
 • Kitabın Türü:
özlem toptal 
25 May 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

okumaya başladığımda kitabı bir kurgu olabileceğini düşündüm Yaşanan kadın sünneti olaylarını da ilk kez bu kitap sayesinde öğrendim sonra daha derin bir araştırma yaptım inanamadım nasıl bir acı nasıl bir vahşet kesinlikle okunmalı diğer kitabıÇöl çiçeğinide ardından okudum oda en az bunun kadar kadar güzel Son kitap anneme mektup onuda merak ediyorum okuma listeme ekledim :)

hacer melek 
15 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

çok güzel yazılmış bir kitap. bir insanın yaşamında ne kadar zorluk olursa olsun onun üstesinden gelebiliriz.bunun için hep gayret etmeliyiz .

Kitaptan 5 Alıntı

hacer melek 
17 Mar 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

"Ümmi, Araça bir kelimedir. Sözcük anlamı okuma yazma bilmeyen, cahil-Allah'tan başka hiçbir şeyle ilgilenmeyen kimse demektir."

Benim Ülkem, Waris Dirie (Sayfa 180)Benim Ülkem, Waris Dirie (Sayfa 180)
hacer melek 
17 Mar 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

"Herkes birbirini koruyup kollar
Çünkü herkes kardeştir
Birbirimize yardım edip
Dostluğumuzu paylaşalım mı?"

Benim Ülkem, Waris Dirie (Sayfa 48 - Somali türküsü)Benim Ülkem, Waris Dirie (Sayfa 48 - Somali türküsü)