8,3/10  (20 Oy) · 
69 okunma  · 
14 beğeni  · 
918 gösterim
Cumhuriyet'in ilk yılları... Doğu Anadolu'nun yaman coğrafyasında, aman vermez havasında, binbir oyunuyla insanı coşturan, yoran doğasında yaşayan bir söylence Cemo. Kömür gözleri ocak alevi gibi yanan, kara saçları gök ışıltıları taşıyan, çatıldığında hançere dönüşen kaşlarıyla yürek yakan Cemo. Başı eğdirilemeyen, Nuh dedi mi peygamber demeyen Cemo, insanlarına da, hayatına da dişiyle , tırnağıyla sahip çıkan yiğit bir kadın. Doğu Anadolu'da bir masal gibi geçen hayatıyla edebiyatımızın simge isimlerinden biri. Kemal Bilbaşar'ın ağalık düzenindeki insanları, aşiret törelerini, inançlarını, yaşama biçimlerini olanca gerçekliğiyle yansıtan bir dille yazdığı Cemo, unutulmaz roman kahramanları arasında yer almış biri. Bir direnişin son romanı. İlk yayınlandığı 1966'dan beri sevilerek okunan bu romanın ikinci bölümü olan Memo ile birlikte şimdi Can Yayınlarında.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2012
 • Sayfa Sayısı:
  232
 • ISBN:
  9789750702686
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Lütfiye SOYLU 
01 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Sımsıcak bir Anadolu romanı.Olaydan öte üslubu nefistir.Türkçenin güzelliği, Anadolu insanının güzelliğiyle birleşince adı "Cemo" olmuş.Okuyunuz ,okutunuz derim. :)

Betül 
03 May 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

hocaların zorla okuttuğu romandır.arkadaşlarım kitaptan nefret etmişti.boş vaktiniz bolsa okuyun derim.eskiden anadoludaki hayatı anlatıyor.herkesin fikri kendine beğenende çıkabilir.

metehan otluoğlu 
01 Eyl 2015, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 7/10 puan

Bizim okulda hocalarımız bize bu kiatabı sınavda okutmuşlardı.İlk önce ilerleyişi iyi değildi daha sonraları çok güzel oldu.Yani iyi ki okumuştum dediğim kitaplardandır

Şevket Erciyas 
01 Haz 2015, Kitabı okudu, 4/10 puan

Yuz temel eserden biriymis bu kitap ama nasil girmis listeye bilmiyorum.Kitap cumhuriyet'in ilk yillarinda dersim bolgesinde Memo ile Cemo arasindaki aski temel alarak donemin Şeyh Sait isyani ve duzeni hakkinda dokundurmalarda bulunuyor.Akicilik ve anlatim bakimindan yer yer kopukluklar mevcut .Pek hosuma gitmedi diyebilirim

Almina 
09 Haz 23:21, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Cemonun üslubu ve olay örgüsünün güzelliği benim lise 1 de zorla okuduğum Romandı ilk başta of fena sıkılırım dedim ama sonrası sayfaları çevirdikçe sizi dahada içine alıyor bu güzel kitap Mutlaka okumalısınız ve o zamanın cemosu karakter bakımından tamda benim tarzım galiba en çokta bu hoşuma gitmişti

Kitaptan 5 Alıntı

Damla Yıldız 
03 Kas 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Törenin adı batsın.Mal yabana gitmesin diye,anası gibi sevdiği kadını,bıyığı yeni terlemiş ere avrat eden töreye töre mi derim ben? Dedesi yaşında,sakalı göbeğinde bir ere, on sekizinde kızı avrat eden töre yere batsın.

Cemo, Kemal BilbaşarCemo, Kemal Bilbaşar
Celal Uslu 
 22 Ağu 12:05, Kitabı okudu, Puan vermedi

Bu Coğrafyada
Yolda oynayanda kapar gelin ederler dokuz yaşında kızı. Ak ne, kara ne bilmezken, kofiyi giydirirler başına. Avrat olur, ana olur, dahası, erinin yedi sülalesine kul olur. Ekmekten çok dayak yer. Kocası döver, kaynanası döver, görümü döver, kaynı döver. Koca evinde gelini dövmek helal. Tüm kabahatlar gelinin. Aş pişmeyende, iş bitmeyende, suç kimin olursa olsun, dayağı gelin yer. Çok döllenmek, az döllenmek kabahat. Urçan** çıkmak büsbütün kabahat. Dölünü sevmek, okşamak kabahat. Ağzını açıp şu da demek kabahat. Kabahat olmayan yok geline. Canına tak diyenin, babaevine kaçması da suç. Bu kez anası babası dövende, dayak daha bir helal olur. Dünyaya geldiğine pişman ederler gelini. Bu hakaretlere dayanan dayanır, otuzuna varmaz koca avrat olur. Dayanamayan kendini ırmağa atar, kurtulur.


Urçan= Kısır

Cemo, Kemal Bilbaşar (Sayfa 33)Cemo, Kemal Bilbaşar (Sayfa 33)
Celal Uslu 
22 Ağu 12:09, Kitabı okudu, Puan vermedi

Yok Edin
Heçbiri Sorikoğlu 'na kul olmak istemez. Bunca yıllık yurtlarını bırakıp göçecekler, perişan olacaklar fukaralar. Bir ağanın köyünden kaçanı, kendi kullarına kötü örnek olur, deyi öteki ağalar da kulluğa kabul etmezler. Bu sebepten oradan oraya dolanacaklar, bedevi olacaklar.

Cemo, Kemal Bilbaşar (Sayfa 110)Cemo, Kemal Bilbaşar (Sayfa 110)

Kitapla ilgili 1 Haber

Cemal Süreya'nın Sevdiği ve Defalarca Okuduğu 4 Kitap
Cemal Süreya'nın Sevdiği ve Defalarca Okuduğu 4 Kitap Kötü bir romanı okuyamıyorum. On beş yirmi sayfa ilerledikten sonra elimden atıyorum. Buna karşılık şiirin her türlüsü çekici geliyor bana...