Dönüş

9,0/10  (2 Oy) · 
5 okunma  · 
3 beğeni  · 
340 gösterim
Roman ve öykülerinin eksiksiz ve sansürsüz basımı ancak 90'larda yapılabilen Andrey Platonov, artık yirminci yüzyıl Rus edebiyatının en önemli yazarlarından biri kabul ediliyor, hatta eserlerinin Rus dilinde yarattığı etki Kafka'nın bütün Batı edebiyatı üzerinde yarattığı etkiyle kıyaslanıyor. Dönüş, Platonov'un çok sayıda öyküsü arasından seçilmiş dokuz öyküden oluşan bir derleme. Yirminci yüzyılın ilk yarısında geçen öyküler, büyük devrim ve savaşlara tanık olmuş bu dönemin çalkantılı yaşantısını yansıtıyor. Yoksulluk ve açlığın, acı ve zulmün kol gezdiği bir dünyadaki olumsuz koşulların gücünü yadsımıyor Platonov, ama öykülerinde umudu, sevgiyi ve her şeye rağmen mutlu olma azmini öne çıkarıyor.

Yalın gibi görünen incelikli bir dil, sıradan gibi görünen sıradışı karakterler, absürde kayabilen gerçekçi bir anlatım... Tüm bunlara bir de Platonov'un hümanist bakış açısı ve ince mizah anlayışı eklendiğinde, öykülerin her biri defalarca okunabilecek edebi hazinelere dönüşüyor. Platonov'un dünyasına güzel bir giriş niteliğindeki bu derlemeyi Günay Çetao Kızılırmak'ın doğrudan Rusçadan yaptığı çeviriyle sunuyoruz.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2009
 • Sayfa Sayısı:
  168
 • ISBN:
  9789753427333
 • Çeviri:
  Günay Çetao Kızılırmak
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 11 Alıntı

"İnsanlar tek başlarına hastalık çektikleri ve kendilerini sevecek kimse bulunmadığı için ölürler."

Dönüş, Andrey Platonov (Sayfa 46 - Metis Yayınları)Dönüş, Andrey Platonov (Sayfa 46 - Metis Yayınları)

"...O yıllar tüm ilçelerde üniversiteler ve akademiler vardı, çünkü halk üstün bilgiyi bir an önce edinmek istiyordu; yaşamın anlamsızlığı, ayrıca açlık ve yoksulluk fazlasıyla paralamıştı yürekleri ve anlamak gerekiyordu, insanın varoluşu neyin nesiydi - ciddi bir şey miydi, yoksa bir şaka mı?"

Dönüş, Andrey Platonov (Sayfa 38 - Metis Yayınları)Dönüş, Andrey Platonov (Sayfa 38 - Metis Yayınları)
rêhesin 
30 Kas 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Her acı avutulamaz; bazı acılar vardır ki ancak yüreğin, uzun bir unutkanlık ya da gündelik kaygıların dalgınlığında tükenmesiyle biter.

Dönüş, Andrey Platonov (Sayfa 55 - Metis)Dönüş, Andrey Platonov (Sayfa 55 - Metis)
rêhesin 
30 Kas 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

kendi acısından duyduğu keder insanı bütün diğer acı çekenlere karşı duyarsızlaştırır.

Dönüş, Andrey Platonov (Sayfa 42 - Metis)Dönüş, Andrey Platonov (Sayfa 42 - Metis)
rêhesin 
 01 Ara 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Sıradan, basit bir iş için bile insanın iç mutluluğa ihtiyacı vardır.

Dönüş, Andrey Platonov (Sayfa 145 - Metis)Dönüş, Andrey Platonov (Sayfa 145 - Metis)

"Heil Hitler!..
Hiçbir zaman üretime katılmayan milyonlarca insanı kan ter içinde bırakacak bir meslek icat ettin; bunlar ülkede dolaşacak, ayakkabı ve kıyafet eskitecek, yiyecek fazlasını yok edecekler, sevinç ve ter içinde senin adını yüceltecek, vadelerini dolduracak ve ölecekler...Bu yeni sanayi dalı, şanına şan katsın diye halka ilham aşılama işi, krize son verecek ve yalnızca kaslarını değil, yüreğini de meşgul edecek halkın, huzur ve refahtan yorgun düşürecek onu...Yurdumu aldın elimden ve herkese bir iş verdin - şanını taşıma işini..."

Dönüş, Andrey Platonov (Sayfa 70 - Metis Yayınları)Dönüş, Andrey Platonov (Sayfa 70 - Metis Yayınları)

"Bir zamanlar uzayı kavramak için çalışır, uzak yıldızlar üzerindeki olası kristalimsi örtüler üzerine hayalbaz hipotezler kurardı. Tüm bunlar gizli bir amaca hizmet ediyordu - evreni akılla fethetmek. Şimdi ise biliyordu ki, insanlar yıldızlı evrene ulaşabilselerdi daha ilk gün birbirlerinden kaçışır ve yapayalnız, birbirlerinden milyarlarca kilometre uzaklıkta yaşarlardı, yeryüzü ise kuşların yuvalandığı bir bitki cennetine dönüşürdü."

Dönüş, Andrey Platonov (Sayfa 74 - Metis Yayınları)Dönüş, Andrey Platonov (Sayfa 74 - Metis Yayınları)
rêhesin 
 30 Kas 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

İnsan hiçbir şeyin yokluğunu çekmese ve kederlenmese başka bir insanı sevemezdi ki hiç.

Dönüş, Andrey Platonov (Sayfa 108 - Metis)Dönüş, Andrey Platonov (Sayfa 108 - Metis)

"Anlamadan seviyorlar beni, diyordu Yuşka. İnsanların yürekleri kör olabilir."

Dönüş, Andrey Platonov (Sayfa 140 - Metis Yayınları)Dönüş, Andrey Platonov (Sayfa 140 - Metis Yayınları)

"Heil Hitler!.. Asırlarca hüküm süreceksin sen - tüm imparatorluk hanedanlarından güçlüsün: Egemenliğinin sonu gelmeyecek, ona kendin de gülene ya da ölüm seni otların altındaki ortak evimize taşıyana kadar! Ne gam! Senden sonra başkaları gelecek, senden daha sertleri... Makinenin sırtında, matematiğin kasvetli, yoksul kamburunda özgürlüğün değil, sarsılmaz despotluğun kurulması gerektiğini ilk anlayan sen oldun! Makinenin hür bıraktığı işsizleri, bütün karamsarları ve yolunu yitirmişleri bayrakların altında, şanının ve muhafazanın alaylarında topluyorsun... Yakında bütün canlılar silah arkadaşların olacak ve ordunu doyurmak için makinelerin başında kalan az sayıda yorgun insan seni yok edemeyecek. İmparatorlar ölürdü, çünkü muhafız alaylarını besleyen insanlar er geç pes derdi. Sense ölmeyeceksin, çünkü muhafız alayını mekanizmalar, devasa üretim güçleri besleyecek! Sen yok olmayacak ve krizin üstesinden geleceksin..."

Dönüş, Andrey Platonov (Sayfa 70 - Metis Yayınları)Dönüş, Andrey Platonov (Sayfa 70 - Metis Yayınları)
2 /