8,4/10  (34 Oy) · 
114 okunma  · 
28 beğeni  · 
1.025 gösterim
"... Yüzbaşı kollarını iki yana açıp ayağını yere vurarak, zeybeğe başladı. Daha ilk hareketi ile çok erkeksi ve çok efeci bir oyun oynadığı belli oluyordu. Feraye şaşkın, öylece Yüzbaşı'yı seyrediyordu. Yüzbaşı bir adımda onun yanına yaklaştı ve yavaşça "Hadi küçük kız, başla. Herkes bize bakıyor," dedi. Feraye, utana sıkıla çevresine bir göz attı. Kendilerinden başka oynayan kimse yoktu. Gerçekten de herkes nefesini tutmuş, onlara bakıyordu. Feraye de kollarını kaldırdı. Müziğe ve Yüzbaşı'ya uymaya çalışıyordu. İlk bir iki dakika bocaladı. Sonra, sanki çevresindeki herkes yok oldu. Yüzbaşı'nın gözlerinden, kendisine doğru bir alev akıyor gibiydi. Başka bir tarafa bakamıyordu. Birbirlerine kilitlenmiş ve uyum içinde;
Yüzbaşı erkekliği, kahramanlığı ve tutkuyu, Feraye de kadını ve zarafeti anlatan hareketlerle oynuyorlardı" Ne zamandan beri bu haldeydiler, kendileri de seyredenler de farkında değildi. Müzik devam ediyordu. Belki de ikinci veya üçüncü tekrarıydı...."

İşgal altındaki bir ülke... Ellerinde silahları, ayaklarında çarıkları olmadan; yüreklerindeki vatan aşkı ve hürriyet sevdasıyla cepheye koşan kahraman bir halk... Ve bu savaşın tam ortasında, kan ve göz yaşıyla filizlenen bir aşkın tutku dolu hikayesi...

"Feraye"; Naşide Gökbudak'ın eşsiz anlatımı ve yaşanmış hikayelerden yola çıkılarak hazırlanmış kurgusuyla unutulmayacak bir roman...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2011
 • Sayfa Sayısı:
  337
 • ISBN:
  9786055395223
 • Yayınevi:
  Nemesis Kitap
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
 21 Nis 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Naşide Gökbudak'ın dili akıcı, konu anlatımı sıkıcı değil. Ayrıca konunun gerçek yaşamdan alıntı olması da güzel.Beğendim. Tavsiye ederim…

Meyrem KARADENİZ 
01 Mar 09:51, Kitabı okudu, 5 günde, 6/10 puan

Osmanlı İmparatorluğu'nun 1. Dünya Savaşı yılları ile Kurtuluş Savaşı dönemini kapsayan, savaşın içinde tüm zorluklara rağmen özveriyle gerçekleşen hayatta kalma mücadelesinin sade bir dille anlatıldığı roman, bölge kaynaklarından elde edilen bilgiler desteği ile kaleme alınmış. Yazarın okuduğum ilk kitabı. Savaş ayrıntıları ile anlatılmak yerine yöre insanının hayatından kesitler ile ele alınmış. Sadece tarihi bir savaş hikayesi olarak düşünülmemeli. Kitaplarla kalınız...

elif dinç 
08 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Naşide Gökbudak okurları bilirler dili oldukça sadedir ağdalı cümleleri uzun tasvirler yoktur ana tema konudur ve akıp gider bir solukta okunur kitapları.

Mehmet Yılmaz 
13 Tem 2013, Kitabı okudu, Puan vermedi

Tarih kategorisinde okunması gereken kitaplardan biri.. Eski türk film tadında bir roman.Kurtuluş savaşını yaşarken aynı zamanda filizlenip sizi esiri yapan tutkulu aşkı da içinizde hissediyorsunuz.Sevini,kederi,ihaneti,sadakati,mağlubiyeti,galibiyetiyle okuyacağınız,okurken yaşayacağınız bir kitap..

Sharlot 
22 Eyl 21:08, Kitabı okudu, 3 günde, 5/10 puan

Benzerlerini cok okudugum, cabucak okunabilecek bir roman. Okumamak bir kayip degil bence. Televizyon acikken bile okuyabildigim romanlardan. Tatilde iyi oldu.

Kitaptan 17 Alıntı

Sadettin TANIK 
04 Eyl 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 7/10 puan

Ve gerçekler insanın yüzüne karşı haykırıldığında; çok daha acı geliyor.

Feraye, Naşide GökbudakFeraye, Naşide Gökbudak

Ah, şu Türk kadınları. Sevgileri de sonsuz, fedakârlıkları da, hırsları da.

Feraye, Naşide Gökbudak (Sayfa 114 - Nemesis Kitap)Feraye, Naşide Gökbudak (Sayfa 114 - Nemesis Kitap)

Yüzbaşım, o bir insan. Gerçek bir insan. Milliyeti ve dini insan olmasından sonra geliyor.

Feraye, Naşide Gökbudak (Sayfa 132 - Neden Yayınları)Feraye, Naşide Gökbudak (Sayfa 132 - Neden Yayınları)
Ülkü Ciner 
31 Ara 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

''Mustafa Kemal'in askerlerinin ne ayağında ayakkabı, ne de midelerinde yeterince ekmek varmış.''
Kemal biraz durdu:''Peki, bu adamlar neyle savaşıyorlar?'' diye sordu.
Metin gururla başını kaldırarak:''Yüreklerindeki vatan aşkı ve başlarındaki komutana duydukları güvenle'' dedi.

Feraye, Naşide Gökbudak (Sayfa 49)Feraye, Naşide Gökbudak (Sayfa 49)
Ülkü Ciner 
01 Oca 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

"Efendim, dedelerimin içinde filozof var mıydı, bilmiyorum. Ama filozof olma, ırsi bir şey olmasa gerek. Çok acı çekenler, haksız yere iyileşmeyen yaralar alanlar ; hayatı tozpembe yaşayanlara göre, filozof sayılırlar. Çünkü onlar, ne ruhen ne de bedenen pişmişlerdir. Olgunlaşmamışlardır. Haa bir de az konuşup, çok düşünenler. Çünkü onlar, söz üreteceğine fikir üretirler. "

Feraye, Naşide Gökbudak (Sayfa 157)Feraye, Naşide Gökbudak (Sayfa 157)
Ülkü Ciner 
01 Oca 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Ne tuhaftı insanoğlu? En olmadık zamanlarda gülebiliyor, ağlayabiliyor, hiç beklenmedik hareketlerde bulunabiliyordu. O yüzden mi, Allâh bütün acıları insanoğluna yazmıştı? Dayanma ve unutma özelliğinden mi?

Feraye, Naşide Gökbudak (Sayfa 91)Feraye, Naşide Gökbudak (Sayfa 91)
Ülkü Ciner 
31 Ara 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Mustafa Kemal Yunanlılar 'ın hafife almaya çalıştıkları gibi biri değil. Ankara'da meclis kurdu. Hükümet kurdu. Savaşmak için güç topluyor ve plan yapıyor. Ben ona inanıyorum. Aslında, Türklere inanıyorum. Bu millet, esareti hazmedemez.

Feraye, Naşide Gökbudak (Sayfa 44)Feraye, Naşide Gökbudak (Sayfa 44)

İki şeyin önüne bent çekilmez. Bir zamanın, bir de aşkın. Azgın suların bile yönünü değiştirebilirsin. Çok zor olsa da... Ama ne zamanı, ne de aşkı durdurabilirsin.

Feraye, Naşide Gökbudak (Sayfa 247 - Nemesis Kitap)Feraye, Naşide Gökbudak (Sayfa 247 - Nemesis Kitap)
Ülkü Ciner 
01 Oca 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Vatan ve istiklal, vazgeçilmez iki unsurdu. Bunlar olmazsa, iyi ve güzel diye bir şey yaşanmazdı. Şimdi vatanları vardı.Hürriyetleri vardı. Zaman içinde, mutluluğa da, zenginliği de kavuşabilirlerdi. Ama vatanı ve hürriyeti olmayan bir toplum, bunları hayal bile edemezdi.

Feraye, Naşide GökbudakFeraye, Naşide Gökbudak
2 /