Fütuhu'l Gayb Gizliden Sesler

9,4/10  (7 Oy) · 
21 okunma  · 
10 beğeni  · 
980 gösterim
Bu eser; yine -yıldızlara daha yakın ve ufku daha engin- bir dağ misali, yukarıları gözleyebilmek adına hususi bir rasathanedir ve bu yönüyle has daireye hitab etmektedir. Fakat bu rasathane; yukarıdan nasıl görüldüğümüzün müşahedesini yapabilmemiz adına, yine o dağ misali alemimize nazır ve ahvalimize hakim bir makam olması sebebiyle umumidir ve bu yönüyle de her birimize hitab etmektedir. Buna havi bir eser ise ancak bir şaheserdir. Şaheser olduğunun bir diğer isbatı da, müellifinin "şah" olduğuna hiç kimsenin bir itirazda bulunmayışıdır.
Timur Torun 
05 Oca 07:02, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 10/10 puan

Abdulkadir Akçiçek çevirisi en iyi çeviri. Kesinlikle bunu okumak gerek. Fakat Alperen Yayınları artık basmıyor.

Kitaptan 3 Alıntı

O, kişi ile kalbi arasına girer. Bahsettiğin şeyi senden zail eder. Sabit ve baki olduğunu hayal ettiğin şeyden seni değiştirir.

Fütuhu'l Gayb, Abdülkadir Geylani (Sayfa 26)Fütuhu'l Gayb, Abdülkadir Geylani (Sayfa 26)

Şehvete Dair

Eğer sana fakirlik halinde evlenme şehveti (arzusu) ilka edilir ve sen bunun temininden aciz kalır, yine de Bari Tealadan bir çıkış yolu bekleyerek sabredersen, ya sana ilka ettiği ve sende var ettiği bu kuvvetli arzuyu senden alıp izale etmek suretiyle külfetini taşıma hususunda sana yardım ederek, ya seni ve hayatını koruyarak, ya da dünyada bir ağırlık ve ahirette de bir meşakkat duymaksızın yeterli ve tatmin edici bir mevhibe olarak o arzuyu sana ulaştırmak suretiyle yardım eder. Buna sabrettiğin ve kısmetini razı olduğun için, Allah seni sabreden ve şükreden diye isimlendirir, senin ismet ve kuvvetini arttırır. Eğer bu arzu senin kısmetinse kafi bir mütemmim olarak onu sana sevk eder. Ve böylece sabrın şükre dönüşür. Allah Teala şükredenlere daha çok vereceğini vaad etmiştir. Eğer senin kısmetin değilse; nefs istese ve dirense de, o arzuyu kalbinden alarak seni ondan müstağni kılar. İşte o zaman; sabra devam et, hevaya muhalefet et, emri omuzla, kazaya razı ol, bununla lütuf ve ihsanı gözle. Çünkü "Sabredenlere mükafatları hesapsız verilir."

Fütuhu'l Gayb, Abdülkadir Geylani (Sayfa 35)Fütuhu'l Gayb, Abdülkadir Geylani (Sayfa 35)

Rabbin'den razı olmaman, O'na itiraz etmen, zulmü O'na isnat etmen, musibeti ve darlığı daima hazır, aksine rızkı ve genişliği daima gecikmiş görmen ne kadar da ağır bir itham!

Fütuhu'l Gayb, Abdülkadir Geylani (Sayfa 85)Fütuhu'l Gayb, Abdülkadir Geylani (Sayfa 85)