Güzel Dost

6,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
399 gösterim
Guy de Maupassant (1850-1893): Tolstoy'un, "...sayıları az olmakla birlikte, Maupassant gibi bir başka tür insan daha vardır ki, bunlar her şeyi kendi gözleriyle, içerdiği önem ve anlamıyla, olduğu gibi görürler" sözleriyle andığı yazar, kırk üç yıllık kısa ömrüne pek çok roman, öykü, deneme ve tiyatro oyunu sığdırdı. Yazarın ikinci romanı olan Güzel Dost 1885 yılında yayımlandığında geniş yankı uyandırmıştır. Romanın kahramanı Georges Duroy'nın muhabirlikle başlayan, uğruna her tür ahlaksızlığı mubah gördüğü güç sahibi olma serüvenini olanca yalınlığı ve çarpıcılığıyla öykülerken, zengin gazetecilik tecrübesinin de epeyce faydasını görmüştür.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2011
 • Sayfa Sayısı:
  388
 • ISBN:
  9786053604143
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sevda 
 16 Oca 23:55, Kitabı okudu

Romanın ana karakteri Duroy'dur. Yardımcı karakterlerde mevcut bulunmaktadır: Bay Walter, Madam Walter, Forestier, Madem de Marelle, Madam Forestier, Suzanne vs.

Romanın kahramanlarından biri olan Duroy'u sevmedim. Çünkü her kadını elde edebileceğine inanan, paraya düşkün olan, gözü hep yükseklerde olan biri. O gücü,parayı, büyük mevkiler elde edebilmek için kadınları kullanmaktan çekinmeyen, ikiyüzlü biri. Kendini seven bir erkek gibi gösteriyor ama aslında sevgiyle yakından uzaktan alakası yok.

Roman bir başka husus olarak Paristen izler, o dönemin toplumsal hayatından izler taşımaktadır. İnsanlar arasında sınıfsal ayrım vardır.