Hep Genç Kalacağım Bütün Yapıtları - Mektup

8,9/10  (13 Oy) · 
35 okunma  · 
15 beğeni  · 
1.258 gösterim
İhtiyarlığımda çekilmez bir adam olacağım hakkındaki iltifatına teşekkür ederim. Ama bu tahminin doğru çıkmayacak sanırım. Çünkü ihtiyarlayacağımı kim söyledi. Hep genç kalacağım.

Kitapta, Sabahattin Ali'nin ailesine, arkadaşlarına ve iş ortaklarına yazdığı mektuplarla , Sabahattin Ali'ye ailesi, Nazım Hikmet, Esat Adil Müstecaplıoğlu, Mehmet Ali Aybar, Mehmet Ali Cimcoz, Aziz Nesin, Melahat Togar, Ayşe Sıtkı İlhan, Nihal Atsız, Cemal Kutay, Samim Kocagöz başta olmak üzere arkadaşları ve öğrencileri tarafından gönderilen, Markopaşa ve Yeni Dünya'nın kuruluşunda yazılan mektuplar ve resmi yazışmalar bulunmaktadır.

Bu mektupların Sabahattin Ali'nin edebi kimliğinin oluşumuna ışık tutan metinler olduğunu, okuduklarını, yazdıklarını ve yazacaklarını anlattığı mektupların yazarın notları olarak da okunabileceğini özellikle belirtilmelidir.

Hep Genç Kalacağım'da bir araya getirilen mektuplar sadece Sabahattin Ali'nin hayatına tanıklık etmekle kalmıyor, Cumhuriyet'in ilk on yılında Ankara'da yaşam, II. Dünya Savaşı'nın yarattığı ortam ve Türkiye'de giderek cadı avına dönüşen sol görüşlü kişilerin tutuklanması gibi pek çok olayla ilgili tanıklıklara da yer veriyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2008
 • Sayfa Sayısı:
  560
 • ISBN:
  9789750814099
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:

Hep Genç Kalacağım'da; Sabahattin Ali'nin yazdığı mektuplara ek olarak, Ayşe Sıtkı İlhan'ın (Sabahattin Ali'nin hoşlandığı hanım), Nazım Hikmet'in, Nihal Atsız'ın, Aziz Nesin'in mektupları ve Sabahattin Ali'nin arkadaş ve akrabalarının yazdığı mektuplar bulunmakta. Canım Aliye, Ruhum Filiz 'de bulunan mektupların birçoğu da bu kitapta bulunmakta. Sabahattin Ali'nin detaylı olarak hayatını öğrenmek isteyen okurlara tavsiye edilebilecek bir eserdir.

Kitaptan 8 Alıntı

Sadettin TANIK 
16 Eyl 16:03, Kitabı okudu, 8/10 puan

Dünyada hayatın bir tek manası varsa o da sevmektir. Hatta mukabele edilmesini bile beklemeden sadece sevmek.

Hep Genç Kalacağım, Sabahattin Ali (Sayfa 283)Hep Genç Kalacağım, Sabahattin Ali (Sayfa 283)
Sadettin TANIK 
15 Eyl 18:00, Kitabı okudu, 8/10 puan

Yalnız bir şeye kızıyorum kardeşim: Bari bu hiçliği düşünemeyecek kadar aptal olsaydım. Kendimi bir şey zannedebilseydim. İnansaydım.

Hep Genç Kalacağım, Sabahattin Ali (Sayfa 28 - (Melahat Kemal'in mektubundan.))Hep Genç Kalacağım, Sabahattin Ali (Sayfa 28 - (Melahat Kemal'in mektubundan.))
Sadettin TANIK 
15 Eyl 18:18, Kitabı okudu, 8/10 puan

Burada yalan para eden biricik iştir,
Burada her şey bir yapmacık, bir gösteriştir.
Kimi coşar din uğruna geberir, yalan!
Kimi gider vatan için can verir, yalan!
Bir filozof yetmiş eser yazar, yalandır;
Bir kahraman istibdadı ezer, yalandır.

Hep Genç Kalacağım, Sabahattin Ali (Sayfa 170)Hep Genç Kalacağım, Sabahattin Ali (Sayfa 170)
Sadettin TANIK 
15 Eyl 18:11, Kitabı okudu, 8/10 puan

Sana hiçbir zaman benim gibi şoven nasyonalist, faşist militarist ol demem. Fakat artık çocukça hareketlerden vazgeçmeni tavsiye ederim...

Hep Genç Kalacağım, Sabahattin Ali (Sayfa 224 - Nihal Atsız'ın mektubundan)Hep Genç Kalacağım, Sabahattin Ali (Sayfa 224 - Nihal Atsız'ın mektubundan)
Cansu Bıçak 
29 May 14:49, Kitabı okudu, Puan vermedi

Son günlerde kendi kendimle çok muhasebe ettim, acaba ben mi haksızım, acaba taraftarı olduğum fikirler mi yanlış diye çok düşündüm, uykusuz geceler geçirdim. Fakat karşı tarafın mücadele metotlarına bir göz atınca, onların haklı olmasına imkân olmadığı neticesine vardım. Haklı olanlar bu yoldan yürüyemezdi, hayır, hak hiçbir zaman söz ve fikir tarafını bırakıp tekme ve balyoz tarafını tutmuş olamazdı.

Hep Genç Kalacağım, Sabahattin Ali (Sayfa 428)Hep Genç Kalacağım, Sabahattin Ali (Sayfa 428)
Ceren 
 24 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Şikayet
Bütün insanlara ve hadiselere kızıyorum. Hayat çok pis ve çok fena. Fakat ondan şikayet de o kadar müptezel bir şey ki insan bunun fevkine yükselmek istiyor.

Hep Genç Kalacağım, Sabahattin Ali (Sayfa 81 - Yapı Kredi Yayınları)Hep Genç Kalacağım, Sabahattin Ali (Sayfa 81 - Yapı Kredi Yayınları)
Ceren 
 23 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Dert
Ne olursa olsun ben söylenilmeyen yalnızca hazmedilmeye çalışılan dertlerin daha müthiş olduğunu düşünüyorum.

Hep Genç Kalacağım, Sabahattin Ali (Sayfa 36)Hep Genç Kalacağım, Sabahattin Ali (Sayfa 36)
Ceren 
 23 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Gözyaşları
Gözyaşları insanın ne hakiki, ne sükunet verici arkadaşı !

Hep Genç Kalacağım, Sabahattin Ali (Sayfa 36)Hep Genç Kalacağım, Sabahattin Ali (Sayfa 36)