Kamyon Seçme Öyküler

8,4/10  (19 Oy) · 
78 okunma  · 
17 beğeni  · 
1.205 gösterim
Konya'dan çıkıp Beyşehir'e giden yolun başlangıcındaki dik yokuşu tırmanmaya başlayınca, herkes yanındaki ile veya çaprazlama ta öbür baştaki biriyle lafa koyuldu; birkaç kişi yalnız cıgara içip dumanını savuruyordu. Birbiri arkasına dizili tahta sıralarda oturmayıp yarım lira eksiğine en arkada yere çömelen ve kamyonun şiddetle sarsılan bu kısmında ikide birde, başlamak üzere olan uykularından fırlatılan köylüler, cıgara da içmeyerek, boş gözlerle bakışıyorlardı.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2008
 • Sayfa Sayısı:
  132
 • ISBN:
  9789750815003
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Rıfat ÇELEBİ 
11 Eki 21:42, Kitabı okudu, 2 günde, Puan vermedi

Sabahattin Ali hikayeleriyle Anadolu'dan manzaralar canlandırıyor zihnimizde.Eskilere, zor zamanlara götürüyor bizleri. Kimler yok ki hikayelerinde çiftçiler, köylüler, çingeneler, mahkumlar, daha sayamadığım niceleri... Anadolu mozağinin ezilmiş ve hor görülmüş parçaları onun hikayelerinde hayat buluyor.Zağar Mehmet, Arap Hayri, Gramafon Avrat, Çallı Halil Efe kahramanlardan sadece birkaçı.Kamyon'da kimsenin bilmediği belki de pek oralı olmadığı, yüreğimizi kah ısıtan kah burkan cefakar Anadolu insanlarının hazin hikayeleri var.Öyle ki bu "Kamyon" gerçek acılarla yüklü. Hele "Değirmen"  diye bir hikaye var ki adeta yüreğimi öğüttü, ezdi un ufak etti, ne hikayeydi o öyle... Kamyon'un bir gün size de uğraması dileğiyle iyi okumalar...

Özge Uzun 
22 Mar 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

sabahattin ali'nin öykülerinin gerçekçi ve tarafsız olduğu söylenir. gerçekçi olduğuna katılsam da yazarın öykülerine ve romanlarına düşüncelerini bu kadar katmasını doğru bulmuyorum. kurguyu bozuyor bence. bu kitaba gelecek olursak kitabı beğenmekle birlikte bana biraz eksik gibi geldi. yazarın hakkını yemek istemem böyle hissetmemin sebebi muhtemelen yüzlerce sayfalık romanlar okumaya alışmış olmam olabilir. hatta artık on on iki kitaplık seriler bile yetmiyor bize bazen. dolayısıyla beş on sayfalık öyküler yazar ne kadar yetenekli olursa olsun biraz eksik ve yüzeysel hissettiriyor.

Halil Yavuz KAYA 
16 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Tam 16 Hikayesi Sabahhattin Ali nin saklanmış bu kitabın içine.
6 Özgün hikaye, "ben buradayım " diyor diğer on hikayeye bakarak.. "Ya sizler ne arıyorsunuz burada?" sorgusu ile yargılamak da o "on" u....
Cevapları ben vereyim masum hikayeler adına isterseniz.
Bu on hikaye; Sabahhattin Ali nin diğer kitaplarında mevcut olanlardan. onlar kendiliğin den gelemiyeçeklerine göre demek ki devşirilmişler. onlar masum,, onlar sesiz...
Bazen, sözkonusu yazarımızın hikayeleri,bitmemişcesine derin bir enginlik içersin de ,okuyucunun hayal dünyasının geniş ufukları içerisine bırakılarak sonlandırılması bende hayranlık uyandırıyor,
Bazen, yine yazarımızın mükemmel anlatımı içerisinde kesin bir çizgi ile kısa ve öz anlatımla sonuçlanıyor. hoşta oluyor,
Ama bazen de güzelim hikayeyi nasıl ve neye bağlanarak biteçek diye düşünürken çok basit bir sonuçla bitmesi bende hayal kırıklığı yaratıyor.
Bu kitapta da da bu tür örnekler sergilenmiş....
Her şeye rağmen herkese güzel okumalar dilerim...

Okan Turan 
19 Mar 12:58, Kitabı okudu, 6/10 puan

Seçme öykülerden oluşan bu kitap sizi biraz daha Sabahattin Ali'ye yakınlaştırıyor. Alın, okuyun, okutun. Kalbiniz güzellik görür böylece.

bütün hikayeler birbirinden etkileyici. sabahattin ali ve eserleri bambaşkadır.

Kitaptan 7 Alıntı

'' Zaten seni burada tek başına görünce benim gibi düşündüğünü anlamıştım. Doğru değil mi ama? Şu dünyayı adamakıllı görmeden, dünyanın ne olduğunu adamakıllı anlamadan buradan gidecek olduktan sonra ne diye buraya geldik sanki ? Yaşadığımızın farkına varmayacak olduktan sonra ne diye şaşırıyoruz ?''

Kamyon, Sabahattin Ali (Sayfa 29)Kamyon, Sabahattin Ali (Sayfa 29)
Rıfat ÇELEBİ 
10 Eki 14:21, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Değirmen
Siz sevemezsiniz adaşım,siz şehirde yaşayanlar ve köyde yaşayanlar;siz,birisine itaat eden ve birisine emredenler;siz,birisinden korkan ve birisini tehdit edenler...Siz sevemezsiniz.Sevmeyi yalnız bizler biliriz...Bizler:Batı rüzgarı kadar serbest dolaşan ve kendimizden başka Allah tanımayan biz Çingene'ler.

Kamyon, Sabahattin Ali (Sayfa 15 - Yky / Değirmen)Kamyon, Sabahattin Ali (Sayfa 15 - Yky / Değirmen)
Halil Yavuz KAYA 
17 Mar 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 7/10 puan

Çumra Kanalının suları Beyşehir Gölünden çıkarken su rengindedir; Konya Ovasında kan renginde...
Siz buna, ovanın kırmızı toprağının rengidir diyeceksiniz; ben, Dedemköylü Mehmet' le kardeşinin kanlarının rengidir diyeceğim.
Konya Ovasının ufukları mavi değil, sarıdır, sapsarıdır...
Siz bunun, rüzgarın kaldırdığı tozlardan böyle olduğunu söyleyeçeksiniz; ben, Konya Hapishanesinde yatan Zağar Mehmet'in benzinin sarılığından diyeceğim.

Kamyon, Sabahattin Ali (Sayfa 50)Kamyon, Sabahattin Ali (Sayfa 50)
Fatma İsot 
27 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Çiçeklerin açtığı mevsimde, senin kollarına yaslanan ve çiçekler kadar güzel kokan bir vücutla uzak su kenarlarında oturmak ve öpüşmek, yoruluncaya kadar öpüşmek hoş şeydir...
Seni gördüğü zaman zalimce başını çeviren gururlu bir dilberin kapısı önünde ve ay ışığı altında sabaha kadar dolaşmak, bunu candan arkadaşlara ağlayarak anlatmak gene hoş şeydir.
Fakat sevgili bir vücutta bulunmayan bir şeyi kendisinde taşımaya tahammül etmeyerek onu koparıp atabilmek, işte adaşım, yalnız bu sevmektir.

Kamyon, Sabahattin Ali (Sayfa 26)Kamyon, Sabahattin Ali (Sayfa 26)
Halil Yavuz KAYA 
17 Mar 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 7/10 puan

Bu bakışta kin yoktu, çünkü aralarında kin doğuracak bir şey geçmemişti. Bu bakışta yalnız toprak ve su kavgasının gölgeleri, insanın içini kapkaranlık yapan gölgeleri vardı.

Kamyon, Sabahattin Ali (Sayfa 53)Kamyon, Sabahattin Ali (Sayfa 53)
Halil Yavuz KAYA 
17 Mar 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 7/10 puan

Tesadüfün pek merhametli olmadığını ve birbirine böyle yakın olanları bir ikinci defa karşı karşıya getirmediğini biliyorlardı.

Kamyon, Sabahattin Ali (Sayfa 30)Kamyon, Sabahattin Ali (Sayfa 30)