Konuşmalar

9,3/10  (3 Oy) · 
10 okunma  · 
3 beğeni  · 
791 gösterim
Aliya, insanın evrensel sorunları üzerine düşünen Müslüman bir mütefekkir, baskılara boyun eğmeyen bir özgürlük savaşçısı, halkının bağımsızlık savaşına öncülük eden bir lider, askeri ve diplomatik alandaki başarılarıyla devlet kurmuş bir önderdir.

Elinizdeki kitap, Aliya'nın çok farklı ortamlarda yaptığı konuşmalardan oluşuyor. Konuşmalar bir lider ve düşünür olarak Aliya'nın anlaşılmasına önemli bir katkı yapmakla kalmıyor, yirminci yüzyılın sonunda yaşanan insanlık trajedisinin ve bunun sorumlusu olan bir 'dünya sistemi'nin doğru okunmasına da hizmet ediyor.

Kitabı okurken bir düşünür, bir lider ve daha da önemlisi bir insan olarak Aliya'ya dokunduğunuzu hissedeceksiniz.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2010
 • Sayfa Sayısı:
  260
 • ISBN:
  9799758740115
 • Orijinal Adı:
  Odabrani Govori, Pisma, İzjave, İntervjui
 • Çeviri:
  Fatmanur Altun, Rıfat Ahmetoğlu
 • Yayınevi:
  Klasik Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet Y. 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Konuşmalar, Bilge Kral Aliya’nın 1993-1994 yıllarında, yani Bosna Savaşı’nın en sıcak dönemlerinde çeşitli gazetelere verdiği röportajlar, çeşitli ortamlarda yaptığı konuşmaların olduğu bir kitap. O dönemin şartlarını anlamak, hafıza tazelemek için ideal. Ayrıca Aliya’nın sıradan bir lider olmayıp gerçek ve kaliteli bir entelektüel olduğunu beyanatlarından, davranışlarından, bilgi yüklü cümlelerinden rahatlıkla anlayabiliyorsunuz. Bosna’yı seven, meseleye ilgi duyan herkese tavsiye ederim.

Kitaptan 8 Alıntı

''Ve her şey bittiğinde hatırlayacağımız şey; düşmanlarımızın sözleri değil, dostlarımızın sessizliği olacaktır...''

Konuşmalar, Aliya İzzetbegoviçKonuşmalar, Aliya İzzetbegoviç

Adanmışlık..
Kim bu ülke için çalışıyorsa iyidir, diğerleri ise kötüdür. Eğer bu kıstası kabul ederseniz yanlış yapmazsınız ve adaletsiz davranmış olmazsınız.

Allah'ın izniyle yemin ediyoruz.
Asla teslim olmayacağız!

Konuşmalar, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 35)Konuşmalar, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 35)

Kur'an, imtihan ve sıkıntıların, insanları ve halkları güçlü kıldığını bize öğretiyor. Kur'an, keza sıkıntıların sonrasında da ferahlığın geldiğini anlatır. Ben buna inanıyorum.

Konuşmalar, Aliya İzzetbegoviçKonuşmalar, Aliya İzzetbegoviç
Merve 
16 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

SDA kongresi,Saraybosna,25 mart 1994
Bizim hayatlarımız gerçekler üzerine kuruludur.Süslü kelimelere ihtiyacımız yok.Süslü kelimelerle ne yapıldığını bilirsiniz.Yapay tatlandırıcı kullanılmış gibidir.Tat verir ancak doyurmaz.

Konuşmalar, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 80 - Klasik)Konuşmalar, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 80 - Klasik)
Merve 
16 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

SDA kongresi,Saraybosna,25 mart 1994 (Konuşmacı:Aliya İzzetbegoviç)
"Sırplar dünyayı tekrar aldatmayı başaracaklar mı?"diye sormuştum.Ancak gerçek soru şudur:Onlar mı dünyayı aldatmayı becerdiler yoksa dünya mı aldatılmak istedi?Dünya olanları anlamamış ,bunun bir tecavüz olduğunu görmemiş gibi mi davrandı? Sırplar onlara bunun bir tecavüz değil , iç savaş olduğunu söylüyor.Bir tecavüzcü ya da bir saldırganla karşı karşıya olmaktansa "savaşan taraflar" yalanını kabul etmenin dünya için daha kolay olduğu anlaşılıyor.NİÇİN? Çünkü eğer bu bir soykırım ya da tecavüzse , yardım etmek onların görevi.Hatta SOYKIRIMA karşı durulması yolunda ülkeleri bağlayan bir anlaşma bile var.....
...Hatta Temmuz 1992 'de Başkan Mitterand'a (Dönemin Fransa Başkanı) Bosanski Krajina'daki toplama kampları ile ilgili bilgiler sundum.Binlerce insan hiçbir iz bırakmaksızın ortadan kaybolurken ,dünyanın bir bölümü bilmiyormuş gibi davranmayı tercih etti.Onlara da bu yakışırdı.Bazen aldatılmayı istediklerini düşünüyorum....

Konuşmalar, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 78 - Klasik)Konuşmalar, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 78 - Klasik)