Ölümlü Makineler

8,5/10  (4 Oy) · 
7 okunma  · 
5 beğeni  · 
437 gösterim
(...) Ne olduğunu bilmiyor, ne yapacağında emin değilmiş gibi görünüyordu. Pirx'in anlamakta hiç zorlanmadığı bu tereddütte, bu kararsızlıkta öylesine aşina, öylesine insanca bir şey vardı ki boğazında bir düğümlenme hissetti.

Ölümlü Makineler, bilimkurgu türünün duayeni Stanislaw Lem'in robotlar, başka bir deyişle "demir melekler" üzerine yazdığı on dört öyküden oluşuyor. "Robot Masalları" adlı derlemeyi oluşturan ilk on bir öykü, elektroşövalyelerin elektroatları üzerinde kılıç oynattıkları, "bir damla protoplazması bile olmayan bir dünyayı" konu edinir. Bu dünyada insanın adı da anılır, gittiği her yere yıkım götüren "Beyaz Ölüm" olarak. Öykülerin ortak noktası, robotların da ölümlü birer yaratık, nihayetinde birer insan olduklarıdır. "Av" ile "Maske" adlı iki hüzünlü öyküde Lem, uzun soluklu yapıtlarını aratmayacak bir kalem ustalığı ve yaratıcılık sergiler. Bir makine ile bir insan arasındaki sınırın adeta silindiği duygu yüklü birer başyapıt niteliğinde. Öyküleri derleyip İngilizce'ye çeviren Michael Mandel'in dediği gibi: "Lem çok eğlencelidir, ama bir öyküyü hüzünlü bir tonda anlatmasını da bilir."
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2001
 • Sayfa Sayısı:
  246
 • ISBN:
  9789754708691
 • Çeviri:
  Hande Taylan
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
12 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Oldukça güzel bir bilim kurgu romanı. Yazarın zamanında robotlar ile ilgili olarak yazdığı 14 adet hikayenin birleşiminden oluşan bir eser. Burada genelde kötü olanın illa robot veya insan olması gerekmediğini, herkesin kötü veya iyi olabileceğini de anlatıyor. Ayrıca madenleri de hikayelerinde etkili bir şekilde kullanıyor. Bir Solukyüzü Katleden Erg'in Öyküsü, Ejderhayla Savaşan Bilgisayarın Öyküsü, Otomateus'un Arkadaşı, Av, İki Canavar ve Beyaz Ölüm oldukça güzel hikayeler. Soluksuz okunan bir roman.