Paradoks Bilimin En Büyük Dokuz Bilmecesi

8,6/10  (9 Oy) · 
16 okunma  · 
9 beğeni  · 
800 gösterim
Al-Khalili sizi bilimin zirvelerine doğru yönlendiriyor, ama bunu öyle bir aldatıcı rahatlıkla yapıyor ki farkına vardığınızda kendinizi çoktan Schrödinger'in kedisine gözünüzü dikmiş, genişleyen evrene dalmış ve kuantum teorisi üzerine düşünür buluyorsunuz - ve bundan fazlasıyla zevk alıyorsunuz.' Financial Times

BİLİMİN EN BÜYÜK PARADOKSLARINA ETKİLEYİCİ (VE EĞLENCELİ) BİR BAKIŞ.

Bilim insanları zaman zaman aklın sınırlarını zorlayan sorular ortaya atarlar . Bir kedi aynı zamanda nasıl hem ölü hem de diri olabilir Neden Aşil ne kadar hızlı koşarsa koşsun bir tosbağayı geçemiyor Bir insan nasıl ikizinden on yıl daha yaşlı olabilir

Bilimin iletişimine yaptığı katkılardan dolayı İngiliz Kraliyet Akademisi tarafından madalyalandırılan Profesör Al-Khalili, bizleri adeta paradoksları yaratanların beynine sokacak kadar anlaşılır ve hünerli anlatımıyla, eğer doğru açıdan bakmayı başarırsak bu paradoksların çözülebileceğini gösteriyor. Bunu yaparken de Einstein'in zaman ve evren teorilerinden, kuantum dünyasından çıkma yepyeni fikirlere kadar insanın bilgi dağarcığına girmiş en önemli kuramlardan faydalanıyor.

PARADOKS aklınızı fazlasıyla zorlayacak bir kitap... ama bundan çok zevk alacaksınız.
merve yaprak 
23 Kas 14:21, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

çok ünlü paradoks olarak bilinen ama olmayan paradoksların hikayesini okuyabiliriz bu kitapta . bilim severler için eğlenceli yalın br dille yazılmış bir kitap.

Cheyenne 
27 Kas 17:35, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Genişleyen evren ve kuantum teorisi üzerine , örneklerle çizimlerle desteklenerek yazılmış bir kitap.İlk birkaç bölümde beklentilerimi karşılayamayacağı kanaatine varsam da devam ettikçe içine girdim.Bazı yerleri anlamak için birkaç tekrar gerekiyor.Kafanız dağınıkken okuyabileceğiniz bir kitap değil. Çok dikkat gerektiriyor.

Kitaptan 12 Alıntı