Politika Bilimine Giriş

7,0/10  (3 Oy) · 
16 okunma  · 
1 beğeni  · 
613 gösterim
"Prof. Münci Kapani" bu kitabında çağdaş politika biliminin temel konularını, yeni araştırmaların ve gelişmelerin ışığında ele alarak inceliyor. Bunlar arasında, politikanın anlamı ve nitelikleri, modern politika biliminin gelişimi, devlet ve egemenlik kavramları, siyasal iktidar kavramı, siyasal iktidarın meşruluk temelleri, siyasal iktidar ve sosyal tabakalaşma, elitler ve kitleler, siyasal katılma ve bununla ilgili olarak değişik demokrasi anlayışları, kamuoyu, siyasal partiler ve baskı grupları gibi konular yer alıyor. Bu ana konuların çerçevesinde, günümüzün Türkiyesinde ön plana çıkan bazı siyasal ve kurumsal sorunların da bilimsel veriler açısından değerlendirilmesi yapılıyor.
Sorunlara genel olarak eleştirel tahlil açısından yaklaşan yazar, bu arada, yerleşmiş ve kalıplaşmış bazı siyasal formüller ve "efsaneler" üzerinde okuyucuyu yeniden düşünmeye ve tartışmaya çağırmaktadır.
(Arka Kapak)
AVAKA 
13 Kas 2016 · 7/10 puan

Siyasete gerçekçi bi bakış özellikle etkileyen şey erkler ayrılığı içerisinde medyanın gücünü değerlendirme açısından önemli tespitler var gerçtektende artık medya o kadar güçlü ki genelde ders kitabı olarak okutuluyor