Sarı Siyah Bursa

7,8/10  (4 Oy) · 
13 okunma  · 
2 beğeni  · 
592 gösterim
İki usta kalem Ahmet Nacar ve Ahmet Şerif İzgören'den yine ortak bir çalışma, yine mizah dolu nostalji.

Ahmet Nacar ve Ahmet Şerif İzgören'in kaleme aldıkları, çizimlerini Sait Munzur'un yaptığı mizah ve duygu dolu Sarı Siyah'ın devamı niteliğindeki bu kitapta, iki can dostunun, Bursa'da başlayan yeni hayatlarında yaşadıkları haylaz ama masum, düşündürücü ama komik, sıcak, coşkulu, hareketli anılarını okurken çocukluğunuza gidecek, yine kahkahalara boğulacaksınız.

Akıl vermesini sever insanoğlu. Bir sürü fikrim de hazırda beklerken üstelik, içimden geçen şu: Herkes bugüne kadar hangi tohumu, hangi fidanı biriktirdiyse eksin bir yerlere. Daha çok güzellik, keyif, tebessüm dallarda sallansın, gölgesi olsun insanların. Çocuklar ayağını basacak bir karış toprak, çimen bulsunlar, çiçekleri koklasınlar, dalında erik, kiraz görsünler; varsın dalından düşsünler bir ayva ağacının. Hiç değilse daha sahici, daha elle tutulur olur hayatları.

Artık Bursa'dayız Şerif'imle. Bir sürü yeni arkadaş, yeni site, yeni paylaşım gruplarımız var; yeni oyunlar içinde yeni kahramanlarız. Bugünlerden farkımız; elle tutulur, gözle görülür, tadı, tuzu, rengi, kokusu olan şeylerdi yaşadıklarımız. Kendinizi bulacağınız satırlarda, kendi satır aralarınızı yazacaksınız okurken. Gülümseyeceksiniz; sahici, sesli ve içten.
-Ahmet Nacar-
(Tanıtım Bülteninden)
Jazz 
17 Oca 22:34, Kitabı okudu, 15 günde, Beğendi, 8/10 puan

Aileleri de yakınen görüşen iki arkadaşın , babalarının tayini ile  Izmir' den Bursa'ya gelmelerinin ve oradaki günlük olayların, çocuk gözünden anlatıldığı bir kitap.Klasik Şerif İzgören diliyle, olaylar sevimli ve iğneli biçimde ele alınmış.
Keyifle okudum, o günlere gittim, gülümsedim ve kafamı dağıttım.

Kitaptan 11 Alıntı

Jazz 
17 Oca 22:21, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Felsefecisi Nihat Doğan olan ülkenin okumayan insanlarına buradan sesleneyim : "O yiyo ama çalışıyo " dediğiniz insanlar bizi bitirdi.

Sarı Siyah Bursa, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 134)Sarı Siyah Bursa, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 134)
Jazz 
09 Oca 23:26, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Mahallenin bütün çocukları akşamları dışarıda; herkes birbirine güveniyor.Ülke cidden tertemiz, hırsız uğursuz yok, var da parmakla gösterilecek kadar az, şimdiki gibi yüzdesi bu kadar yüksek değil. En azından, "Yiyor ama çalışıyor "diye bir laf henüz duyulmamış!

Sarı Siyah Bursa, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 74)Sarı Siyah Bursa, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 74)
Jazz 
08 Oca 23:24, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Sonradan öğrendim; aslında dürüst olduğunda, insanca davrandığında kimseden teşekkür beklemeyecekmişsin.Çünkü hayat adil değil ama hayatın kendi içinde ilginç bir adaleti var; insanlar unutmuyorlar ve karşılığını bir gün, bir kaç iyi dost olarak alıyorsun.

Sarı Siyah Bursa, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 37)Sarı Siyah Bursa, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 37)
Jazz 
04 Oca 21:57, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Her zaman yaşamaya değer kaldıysa hayat ve bir masal gibi olduysa yaşamak, sen olduğun için anne

Sarı Siyah Bursa, Ahmet NacarSarı Siyah Bursa, Ahmet Nacar
Jazz 
09 Oca 23:10, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Allah önce bıyığı yapıyor sonra arkasına adamı takıp dünyaya yolluyor bunları .

Sarı Siyah Bursa, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 72)Sarı Siyah Bursa, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 72)
Jazz 
04 Oca 22:08, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Sosyal medya çıktı son zamanlarda. "Paylaşım siteleri " denince, en küçük çocuk biliyor artık. Bizim sokağımız sosyal, bazılarımızın oturduğu apartmanlar siteydi. Tıklamaktan fazlasına ihtiyaç duyardık derdimizi anlatabilmek için. Kafa dengi arkadaşlarımız, şimdiki favori grupların yerine geçerdi. Kılıçlar tahtadandı, tüfekler plastik ama üç boyutluydu .Kimseye zarar vermeyen yaylarımız, oklarımız vardı. Kahramanlar henüz çizgi romanlarda, güzel sesler radyodayken uzun ağaç dallarından yaptığımız atlarımıza biner, dörtnala keyfini sürerdik hayatın.

Sarı Siyah Bursa, Ahmet Nacar (Sayfa 11)Sarı Siyah Bursa, Ahmet Nacar (Sayfa 11)
Jazz 
09 Oca 23:36, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Benim yaşıtlarım bilirler; misafir odası evin en güzel odasıdır. En güzel eşyalar, çeyizler, şu bu misafir odasında olur.Kullanılmazdı evlerde, misafire aitti orası. Çoğu zaman kapalı olurdu zaten, ancak misafir geldiğinde odayı onlarla birlikte görme şansına sahip olurdun. Normal zamanda çoluğu çocuğu salsan oraya, pırlanta dükkanına tavuk salmışsın gibi olur.

Sarı Siyah Bursa, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 76)Sarı Siyah Bursa, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 76)
Jazz 
 04 Oca 22:13, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Yiğit olur da zaman zaman yorulmaz mı! Düşüp üstümüz başımız toz toprak, dizimiz yara bere içinde, bazen ağlayarak, bazen de "acımadı ki " pişkinliiğnde kalkardık.Hani derler ya "Düşe kalka büyür çocuk " Çok daha dolu yaşamışız çocukluğumuzu.

Sarı Siyah Bursa, Ahmet Nacar (Sayfa 11)Sarı Siyah Bursa, Ahmet Nacar (Sayfa 11)
Cheyenne 
16 Eki 13:53, Kitabı okudu, 10/10 puan

Her zaman yaşamaya değer kaldıysa hayat ve bir masal gibi olduysa yaşamak, sen olduğun için anne

Sarı Siyah Bursa, Ahmet Şerif İzgörenSarı Siyah Bursa, Ahmet Şerif İzgören
2 /