Sığınak

8,3/10  (3 Oy) · 
6 okunma  · 
2 beğeni  · 
614 gösterim
10'dan fazla dile çevrilen, son zamanların en çok ses getiren psikolojik gerilim romanı tüm dünyadan önce Türkiye'de.

Kendini yalnızlıkla cezalandıran bir psikoloğun, geçmişinin travmalarıyla ve evliliğinin sırlarıyla boğuştuğu hikayesini, bir solukta okuyacaksınız.

Stella Dixon düne kadar Londra'da özel bir klinikte çalışan başarılı bir psikologdu. Her şey bir hastayla değişti. Yaşadığı travma ruhunda kalıcı izler bıraktı.

Bugün Chilterns'de kapıdan dışarıya adım atmaktan korkan agorafobik bir kadın.

Ve birazdan kapısı çalacak. Dışarıda onu bekleyen bir kız var ve evine girmeye kararlı.

Yarın ne olacağını öğrenmek ister misiniz?

Psikolojik öğelerle gerilimi ustaca harmanlayan bir yazarın, şaşkınlık uyandıran romanına davetlisiniz.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9786056375811
 • Orijinal Adı:
  Don't Stand So Close
 • Çeviri:
  Ceren Şanlıdağ
 • Yayınevi:
  Kahve Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
 21 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Psikolog olan Stella, kendini son derece güvende hissettiği evinde kar fırtınasının ne kadar süreceğini düşünüyordu.Kocası Doktor Max iş işin şehir dışına çıkmıştı sabah gelecekti fakat evinin bulunduğu yere gelmesinin; eğer kar bu şiddette yağmaya devam ederse zor olacağını biliyordu. Zilin arka arkaya çalması onu huzursuz etmişti.Bu saatte ve bu fırtınada kimseyi beklemiyordu üstelik alarmda çalmamıştı.Pencereden dışarı baktığında kapısın da duran genç kızı gördü.Aldığı sakinleştiriciler işe yaramamıştı, gelmekte olan panik atağı şimdiden onu esir almıştı.
Kitap psikoloji tarzında okuduğum en iyi kitaplardan bir tanesi. Psikoloji gerilim sevenlere tavsiye ederim.

Gürkan / M. K. A. 
05 Nis 23:19, Kitabı okudu, 3 günde

'Polisiye Kitap Severler Kulübü'nün tavsiyesi ve benim de biraz merak ettiğim için 'Sığınak' romanını okumayı seçtim. İlk olarak romanın 10'dan fazla dile çevrildiği romanın kapağında belirtilmiş. Ayrıca bu roman; roman türü olarak psikolojik-gerilim türü bir roman. Bu roman türü de okumaktan zevk aldığım roman türleri arasında. Ayrıca bu roman Luana Lewis'in Türkçeye çevrilmiş tek romanı olma özelliği de taşıyor.

Romanı diğer özellikler bakımından değerlendirmem gerekirse; ilk olarak anlatımın durağan olduğunu söyleyebilirim. Kurgusu, çevirisi ve olay olay örtüsü ise başarılı buldum. Sanırım bu durağan anlatımın nedeni; romandaki karakterlerin fiziksel ve psikolojik psikozlar yaşamış olmaları. Neredeyse psikoz yaşamamış karakter yok gibi romanda. Bu da anlatıma yanmışız haliyle. Fakat bu durum beni rahatsız etmedi. Aksine, merak ederek sayfaları çevirdim. Zaten çok uzun bir roman değil. Bir, iki günde okunabilecek bir roman. Bana insan psikolojisi üzerine bir şeyler kattığını düşünüyorum.

Romanı konusuna gelecek olursak; 'Sığınak' da üniversiteden yeni doktora tezini tamamlayıp, iş hayatına psikolog olarak başlayan Stella Dixon'un psikozlu hayatı anlatılmıştır. Hırslı, azimli ve kısa sürede başarıya ulaşmış Stella'nın hayatı bir insan hastasının taciziyle alt üst olacaktır. Kendi içine kapanacak ve hayatla olan tüm bağlarını kopartacaktır. Biraz zaman geçtikten sonra da Stella'nın çevresinde insanlarının büyük bir kısmının da benzer psikozlara sahip olduğunu okuyacağız.

Sonucu tahmin edilebilir olsa da bu romanda farklılıklar olduğu için benim için farklı bir olarak kalacak...

Duygu Kr 
17 Nis 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Beni bu romana çeken, kendini yalnızlıkla cezalandıran bir psikolog, Kitap 3 farklı zaman diliminde işlenmiş. Bu durumun olayların takibini zorlaştıracağını sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Aksine heyecanınızı hiç kaybetmiyor, acaba sırada ne var diye kitabı bir çırpıda bitiriyorsunuz. Psikolojik gerilim seviyorsanız yada bu türle tanışmak istiyorsanız bu kitap çok güzel bir seçim olacaktır.

Kitaptan 3 Alıntı

Nurhan Işkın 
20 May 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Gerçeklerin acımasız kavrayışıyla örselemiş bir çocuktu o.

Sığınak, S. L. Lewis (Sayfa 89)Sığınak, S. L. Lewis (Sayfa 89)
Nurhan Işkın 
20 Tem 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

"Seansa on dakika geç kalmıştı ve otobüs durağından beri koşturduğu için ter içindeydi. Sinirliydi."

Sığınak, S. L. Lewis (Sayfa 138)Sığınak, S. L. Lewis (Sayfa 138)
Nurhan Işkın 
20 Tem 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

"Uslu bir kız gibi oturuyordu koltuğunda. İyi bir hastaydı o. Ama sabırsızdı."

Sığınak, S. L. Lewis (Sayfa 120)Sığınak, S. L. Lewis (Sayfa 120)

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız