Türk Milli Kültürü

9,8/10  (6 Oy) · 
20 okunma  · 
10 beğeni  · 
1.257 gösterim
Yazarın kültürümüzle alakalı olarak erken bir dönemde yazdığı ve kendisinden sonra yapılan çalışmalara yol gösteren eseridir."Her millet maddî imkânları ve manevî değerleri ile bir kültür bütünüdür. Bir millet yaşamakta ise, onun bir kültürü olacaktır. Biz de takriben 4000 yıllık tarihe sahip Türk milletinin kültürünü araştırdık. Asya bozkırlarında gerçekleştirilen bu kültürü çeşitli cepheleri ile belirtmeğe çalıştık. Kültür unsurlarının da zamanın ve çevrenin şartlarına uygun bazı değişiklikler gösterdiği, fakat ana vasıflarını daima koruduğu gerçeğinden hareket ederek yaptığımız iş, bütün yönleri ile Türk milletince ortaya konup geliştirilmiş kültürün çatısını kurmak ve onun yüzyıllarca karakterini muhafaza eden özelliklerini tespit etmek gayretinden ibarettir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 1997
 • Sayfa Sayısı:
  454
 • ISBN:
  9789754372366
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:
Murat ÇALIK 
14 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Akademik kariyerinin ilk 5 yılını Selçuklu Türkleri'ne ayıran Pof. Dr. İbrahim Kafesoğlu, sonraki 25 yılını İslam Öncesi Türk Tarihi'ne adamıştı. İşte bu yılların bilgi ve tecrübesini topladığı kitaptır Türk Millî Kültürü.

Prof. Dr. İbrahim Kafesoğlu bu muhteşem eserinde 5000 yıllık Türk Kültür Tarihi'ni ve bu süreçte Türk Kültürü'nün gelişimi ve değişimini, diğer kültürlerle ilişkisini ve bu kültürlere etkisini ele almış.

Ayrıca ilk bölümelrde Türk ve Türkiye adını, Türk Milleti'nin kurduğu devletleri ve birçok önemli konuyu ele alıyor.

İslam öncesi ve sonrası Türk Kültürü ve Türkler'de bozkır kültürü kitabın okumaya değer bölümleri arasında.

Türk Tarihi ve Türk Kültürü ile ilgili kaynak olabilecek bir çalışma mutlaka kütüphanenizde bulunması gerekli.