Yitik

9,0/10  (7 Oy) · 
15 okunma  · 
7 beğeni  · 
788 gösterim
Mark Johnson'un babasının sol elinde "Sevgi" yazılı bir dövme vardı, ama bu, çocuklarını dövmesine engel olmadı. Johnson ailesinin çocukları okula hep yara bere içinde giderlerdi, ancak aile yaşantılarını incelemek hiç kimsenin aklına gelmedi. Mark yarıklardan yuvarlandı ve hiç durmadan düşmeye devam etti. Yıllarca.

Yitik, katı bir dürüstlükle, Mark'ın bağımlılık ve suç dünyasının derinlerine inmesini belgeliyor.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  384
 • ISBN:
  9789944291415
 • Çeviri:
  Özge Özköprülü
 • Yayınevi:
  Goa Basım Yayın
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
25 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Babası uyurken yanına yaklaşıyor diye dayak yiyor,annesi ise onun kendi çabası ile büyüttüğü çiçekleri görmezden geliyordu. O sadece sevgi isteyen bir çocuktu.Uyuşturucu ile dibe battığı hayattan nasıl kurtulduğunu duygulanarak okumuştum.

Esengül Ersoy 
27 Ağu 12:27, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 10/10 puan

Çocukluk hatıralarımdan kalma bir çizgi film hatırlıyorum. Şöyle diyordu çocuk, bir gece vakti yatağında otururken

"Eğer 8 yaşındaysanız hayat gerçekten çok güzel."

Şimdi idrakine varıyorum. Meğer bize sadece dünyanın güzelliklerini göstermişler çizgi filmlerle. Hayat güzel değildi. Ve her şeyden önce, bütün zıtlıkların bulunduğu bu dünyada güzel varsa çirkin de vardı.

Kalın harflerle vurguluyorum; "Hayat güzel değildi, çirkinliklerle de süslüydü."

Yitik diyor Mark.. Yitirilmiş bir hayatın pençesini yazın dünyasına indirirken daha 8 yaşlarındaydı. Sadece hayatının bir roman olacağını bilmiyordu.

Her çocuğun travmalı dönemleri olmuştur. Hele ki sorunlu bir babanız varsa hayata daha 1-0 yenik başlarsınız. Mark babasından görmediği sevgiyi, babasının sol elinde saklı olduğunu söylüyor.

Haç işareti olan eliyle dayak atıyor Mark'a. Dayak yemeye alışkın olan Mark, babasından şiddet görmekle kalmayıp, annesinden de görüyor. Ve satırlarda geziniyor gözlerim. Her an dehşete hazırlanıyor yüreğim. Ve sille bir daha iniyor beynime. Bir dehşet daha. Tacize uğruyordu Mark. Daha 9 yaşlarında. Neyin ne olduğunu bilmeden, üstelik hem cinsi tarafından uğradığı bir taciz. Aklım almıyor olanları. Üstelik bunlar bir hayat kesiti.

Dürtüler sapkınlıklara dönüşüyor. Ve bir sapık daha yetişiyor. Önce hem cinsine yaptığı taciz. Ardından bir genç kıza yaklaşıyor. Bir yetimhane çocuğu Mark'ın evine geliyor. Ve giderken, peşinden bir çocuğun daha ruhunu götürüyor.

Bekaretini kaybetmiş bir ruhun, bütün yasakları çiğnemesiydi; hayat..

Bir sokak serserisi oluyor, Mark.. Kavgalar, hırsızlıklar, tacizler ve uyuşturucuya attığı ilk adım; çakmak gazı. 16 yaşında evden kovulduğunda suçlara karışıyor. Biraz cezaevi hatırası. Portland.. (Bilirsiniz; şu meşhur okyanusun kenarında ince bir yolla ulaşılan cezaevi, etrafı sularla çevrili. Sanırım Ölüm Yarışı adlı film orada çekilmişti.) Hapishane hatıralarının yanı sıra eroin, taş, kokain olmak üzere her türlü uyuşturucuyu deniyor. Uyuşturucu müptelası olduktan sonra beraberindekileri de yanında sürüklüyor, o çukura.

Ve Rosie. Müptelalıklarının arasına sıkışmış iki de çocuğu var Mark'ın. Ne zaman çocukları için uyuşturucuyu bırakacağına söz verse, bir rehabilitasyon merkezinden geri kaçıyor. Bırakamıyor uyuşturucu illetini.

Mark 30'lu yaşlarında, 2000'li yıllarda uyuşturucuyu bırakırken. Yıllar önce partilerden tanıdığı bir sima sayesinde uyuşturucuyu bırakır. Bırakmasının ardından yeniden doğuyor hayata.

En okunulası kitaplardan birisi...

Mahpuker Sönmez 
16 Eki 16:09, Kitabı okudu, 9 günde, Beğendi, 9/10 puan

Sevgisiz bir ortamda büyüyen bir çocuğun, içine düştüğü uyuşturucu ve alkol bataklığını, yaşamak zorunda olduğu sokakların kurallarını yalın bir dille anlatıyor. Uyuşturucu yüzünden dibe vurmuş bir insanın yaşadıklarını kendi sözcüklerinden okumak ilginç. Bizim ülkemizde de alkol ve uyuşturucu bağımlılığının giderek arttığı söyleniyor. Bu kitap kamaya benziyor biraz, her iki tarafı da keskin ve her iki tarafı da kullanılan. Okurken yeni yetişen ergenler acaba meraka düşüp kullanmak isterler mi dediğim satırları çok oldu. Ama diğer taraftan da her türlü bağımlılığın ne kadar kötü olduğunu vurguladığını romanın tüm satırlarında satır aralarında okuyabiliyorsunuz… O yüzden özellikle şu an da ergen çocuğa sahip önce anne ve babaların sonra çocuklarına bu kitabı okutmalarını tavsiye ederim. Kitabı okurken, ortalarına doğru sıkılabilirsiniz. Satırları tekrara düşmüş gibi hissedebilirsiniz ama bağımlılığın başka türlü anlatılamayacağını düşünüyorum ben…

Kitaptan 2 Alıntı

Nurhan Işkın 
16 Tem 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Babam birdenbire yerinden fırladı ve beni yatak odasına sürükledi. Basamakların ayak bileklerime çarpışını hissediyordum. Beni yatağa fırlattı ve bedenim yatakta sekti. Dolaba gidip bir kot çıkarttı ve kotun belinden kemeri aldı. Kemer belime inerken kendimi hazırladım. Belkemiğimden yayılan acı her yerimi kapladı. Acının rengi kırmızıydı. Bütün vücudum kırmızıya bürünmüştü. Yine vurdu, ama bu sefer canım yanmasına rağmen acımadı, çünkü artık bir parçam başka bir yerdeydi; bir parçam tavana veya belki de kocaman yeşil bir ağacın tepesine yükselmiş, onun beni dövmesini izliyordu.

Yitik, Mark Johnson (Sayfa 23)Yitik, Mark Johnson (Sayfa 23)
Nurhan Işkın 
16 Tem 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Saat dokuz civarlarında, üşümüş, tutulmuş, ıslak ve çok sefil bir durumda uyandım. Gözlerimi açtığımda yağmur çiseliyordu. Sokaklardaki ilk gecemi geçirdiğimi hatırladım. Üstelik kriz geçiriyordum.

Yitik, Mark Johnson (Sayfa 237)Yitik, Mark Johnson (Sayfa 237)