• 2 Şubat 1637'de Haarlemli çiçekçiler her zamanki gibi meyhane kolejlerinden birinde soğan müzayedesi yapmak üzere toplandı. Bir çiçekçi, bir miktar lale için (bir ifadeye göre Switserler) fiyat vermeye, 1250 florinden başladı. Alıcı bulamayınca, bu sefer 1100'ü, daha sonra da 1000'i denedi... ve birden odada bulunan her adam –daha birkaç gün önce benzer laleler için benzer miktarlar ödemiş adamlardı bunlar– havanın değiştiğini anladı. Haarlem soğan ticaretinin başkentiydi ve alıcı bulunamadığı haberi bütün ülkeye sıçrayarak yayıldı. Birkaç gün sonra lale soğanları hiçbir fiyata satılamaz olmuştu. Hollanda'da, artık daha büyük bir budala bulunamıyordu.
 • Kağıt para yıllarca hayata geçmedi.
  Çinliler yavaş yavaş çay ve tuz gibi
  ürünler üzerindeki vergileri ödemek için
  ödeme fişi kullanmaya başladılar ve
  1100'lerin sonlarında resmi banknotları
  tedavüle soktular. Fakat Marco
  Polo'nun Seyahatnamesi'nde de
  belirtildiği gibi, bu kağıt paralar
  genellikle yırtık pırtık hale geldiğinden
  insanlar onları bir kenara atıyorlardı.
 • İstanbul 31 Ekim 1914 tarihli Osmanlı hükümet bildirisi ;

  Donanmamızın BaZı gemileri 27–28 Ekim günü manevra amacıyla Karadeniz’de dolaşırken 29 Ekim de bir saldırıda bulunarak düşmanca niyetlerini ortaya koyan Rus filosunun BaZı gemileri tarafından gözlenmiştir.
  Meydana gelen bir çarpışma Leh’imize sonuçlanmış ve 700 ton mayın yüklü Pruth mayın gemisi batırılmıştır ayrıca bir kömür gemisine de el konmuştur
  Gayret muhribi torpido ile 1100 tonluk Kubentaz gambotunu batırmış Muavenet de başka bir gambotu torpido ile yaralamış ağır hasara uğratmıştır
  Batırılan gemilerden 72 denizci ve 3 subay tutsak edilmiştir
  Bu harekatta donanmamız her hangi bir hasar görmemiştir Türk hükümeti Rus saldırısına karşı protesto da bulunacaktır...

  Not : Rus gemileri İstanbul boğazının Karadeniz girişinde sürekli cirit atmış asker çıkarmama hazır vaziyette dolaşmış ve daha ticaret gemilerini tehdit etmiş Rus bayraklı ticaret gemileri de casusluk yapmış ve Osmanlı tarafındaki bütün işaretleri kopyalayarak Rus donanmasına bildirmiştir Rusya Osmanlı devletine dünya basınına savaş ilanı olmak sızın saldırmıştır
  Buna karşılık bizde sivastopol limanını bombaladık...
 • 12 Yerli Yazar etkinlik ikinci durak. .
  Şubat 12 Yaşar Kemal ile devam edecek bilginize ..
  Katılmak isteyenler şimdiden hazırlıklara başlasın derim :) kış ortasında sarı sıcak bir nefes alacağız ❤

  Sıfır Sayı / Ebru Ince / Yusufçuk Yusuf

  1) Sherlock Holmes/ Al Gözüm Seyreyle Salih
  2) Peri / Binboğalar Efsanesi
  3) €sra D.
  4) Hatice ceyhan
  5) Mâsiva
  6) Gamze Ö.
  7) Mavi Düş- Gezginokur
  8) Pia... / Teneke
  9) Serhad / İnce Memed 1
  10) Neşe / Kuşlar da Gitti / Binboğalar Efsanesi
  11) Seher
  12) NigRa
  13) Gülcan.
  14) Barış Ören / Çakırcalı Efe
  15) Ahzen
  16) Nur / Binboğalar Efsanesi
  17) Esra
  18) E.T / Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana
  19) Roquentin / Bu Diyar Baştan Başa - 1
  20) Evlaa / Demirciler Çarşısı Cinayeti
  21) çoban hazretleri / Ağrıdağı Efsanesi
  22) Sümeyye / İnce Memed 1
  23) Büşra
 • Adamın Biri;

  Washington Metro İstasyonunda Yere Çömelir ve Kemanını Çalmaya Başlar;

  Soğuk Bir Ocak Ayı Sabahıdır...!!!

  45 Dakika Boyunca 6 Bach Çalar...!!! Çoğu İnsanın İşe Gitmek İçin Hareketlendiği Bu Yoğun Saat Süresince 1100 Kişinin İstasyonun

  İçinden Geçtiği Hesaplanır...!!!

  Üç Dakika Geçer Orta Yaşlı Bir Adam Müzisyenin Çaldığını Fark Eder... Yavaşlar, Bir Kaç Saniyeliğine Durur ve Sonrasında Aceleyle İlerler Yapacaklarından Geri Kalmasın Diye...!!!

  Bir Dakika Sonra Kemancı İlk Bir Dolarlık

  Bahşişini Alır; Bir Kadın Parayı Kemancının

  Önüne Geçerken Atmış ve Hiç Durmadan Yoluna Devam Etmiştir... Bir Kaç Dakika Sonra Birisi Dinlemek İçin Duvara Yaslanır Saatine Bakar ve Tekrar Yürümeye Başlar... Besbelli Adam İşine Geç Kalmıştır...!!!

  En Çok Dikkat Eden İse Üç Yaşında Bir Çocuktur... Annesi Alelacele Çekiştirirken Kendisini, Durup Kemancıya Bakar... Sonunda Annesi Kuvvetlice Çekiştirir Çocuğu ve Çocuk Sürekli Arkasına Bakarak Yürümeye Başlar... Bu Olay Diğer Bir Çok Çocuk Tarafından Tekrarlanır, Fakat İstisnasız Tüm Ebeveynler Çocuklarını Yürümeye Devam Etmeye Zorlar...!!!

  Kemancının 45 Dakikalık Gösterisi Boyunca

  Sadece 6 Kişi Durup Bir Süre Bekler... 20 Kişi

  Kendisine Para Verir, Sonra Yine Normal Bir

  Şekilde Yürümeye Devam Ederler... 32 Dolar Toplar Kemancı... Gösterisi Bitip Etrafa Sessizlik Hakim Olduğunda Hiç Kimse Fark Etmez Bile...!!!

  Kimse Alkışlamaz Yada Tanımaz... Kimse Az Önce Dünyadaki Yazılan Eserler Arasındaki En Eşsiz Parçayı 3.5 Milyon Dolar Değerindeki Kemanıyla Çalan Bu Kişinin Dünyanın

  En Yetenekli Müzisyenlerinden Joshua Bell

  Olduğunun Farkına Varmaz...!!!

  Bu Olaydan İki Gün Önce Biletlerinin Ortalama

  100 Dolar Olduğu Konserin Biletleri Yok Satmıştır... Bu Gerçek Bir Hikayedir... Joshua Bell'in Bu Metro İstasyonunda Kimliği Belirsiz Bir Şekilde Verdiği Konser Washington Post Tarafından Algılama, Zevk ve İnsanların Önceliklerini Kapsayan Sosyal Araştırmanın Bir Parçası Olarak Tertip Edilmiştir...!!!

  Özet Olarak: Ortak Bir Çevrede, Uygunsuz Bir

  Zamanda Güzelliği Algılayabiliyor muyuz...??? Durup da Bunu Takdir Ediyor muyuz...??? Bir Yeteneği Beklenmedik Bir İçerikte Tanımlayabiliyor muyuz...???

  Bu Araştırmadan Edinilecek Muhtemel Sonuçlardan Biri Şudur:

  ''Eğer Dünyanın En Ünlü Müzisyenlerinden Birinin Dünyada Yazılan En İyi Eserlerden Birini Çalarken Onu Durup Dinleyecek Bir Dakikamız Bile Yoksa, Acaba Daha Neler Kaçırıyoruz Hayatta...???''

  https://youtu.be/laGT9IB2bFo
 • Çin “Mimarlık El kitabı”, 1100 yılından beri, yani dokuz yüz küsur yıldır geçerli. Hiçbir imparator, merkezdeki ve yerel görevli, bu ilkelere aykırı işler yapılmasını emretmemiş.
  Gelelim bize diyeceğim, yüzüm kızarıyor. İmar Humması diye sahtekâr bir ad takılan 1956-57 yıkımlarında, başbakan Menderes, Bizans ve Osmanlı imparatorlukları başkenti dünya müstesnası İstanbul'un, ciğerlerini yaran yabansı boyutlu caddeleri, yerinde parmağıyla gösteriyor ve cadde ona göre açılıyordu. Bir yandan yıkımlar yapılırken açılan yol, öte yandan imar planlarına işleniyordu.
 • Abdüsselam: (1926-19..) Pakistanlı Fizik Bilgini ilk Nobel ödülü alan Müslüman Bilim Adamı.

  Ahmed Bin Musa: (10.yüzyıl) Sistem mühendisliğinin Öncüsü. Astronom ve Mekanikçi.

  Akşemseddin: (1389-1459) Pasteur önce Mikrobu bulan ilk bilim adamı. İstanbul’un fethinin manevi babasıdır. Fatih sultan Mehmet' in Hocasıdır.

  Ali Bin Abbas: (?-994) 1000 sene önce ilk kanser ameliyatını yapan bilim adamı. Kılcal damar sitemini ilk defa ortaya atan bilim adamıdır. Eski çağın en büyük hekimlerinden olan hipokratesin (Hipokrat) Doğum olayı görüşünü kökünden yıktı.

  Ali Bin İsa: (11.yüzyıl) İlk defa göz hastalıkları hakkında eser veren Müslüman Bilim Adamı.

  Ali Bin Rıdvan: (?-1067) Batıya tedavi metodlarını öğreten İslâm Âlimi.

  Ali Kuşçu: (?-1474) Ünlü Bir Türk astronomi ve matematik bilginidir.

  Ammar: (11.yüzyıl) İlk katarak ameliyatını kendine has biçimde yapan Müslüman Bilim Adamı.

  Battani: (858-929) Dünyanın en meşhur 20 Astronomundan biri, trigonometrinin mucidi, sinus ve kosinüs tabirlerini kullanan ilk bilgin.  Beyruni: (973-1051) Dünyanın döndüğünü ilk bulan bilim adamı ümit burnu, Amerika ve Japonya’nın varlığından bahseden ilk bilim adamı. Beyruni Amerika kıtasının varlığını Kristof Colomb'un Keşfinden 500 sene önce bildirmiştir. Matematik, Jeoloji, Coğrafya, Tıp, Felsefe, Fizik, Astronomi gibi dallarda eserler yazmıştır. Çağın En Büyük Alimidir.

  Bitruci: (13.yüzyıl) Kopernik'e yol açan öncülük eden astronom bilim adamı.

  Cabir Bin Eflah: (12.yüzyıl) Ortaçağın büyük matematik ve astronom bilginidir. Çubuklu güneş saatini bulan ilk bilim adamıdır.

  Cabir Bin Hayyan: (721-805) Atom bombası fikrinin ilk mucidi ve kimyanın babası sayılır. Maddenin en küçük parçası atomun parçalanabileceğini bundan 1200 sene önce söylemiştir.

  Cahiz: (776-869) Zooloji İlminin öncülerindendir. Hayvan gübresinden amonyak elde etmiştir.

  Cezeri: (1136-1206) İlk sistem mühendisi ve ilk sibernetikçi ve elektronikçi Bilgisayarın babası; oysa bilgisayarın babası yanlış olarak İngiliz matematikçisi Charles Babbage olarak bilinir.

  Demiri: (1349-1405) Avrupalılardan 400 yıl önce ilk zooloji ansiklopedisini yazan alimdir. Hayat’ül Hayavan isimli kitabı yazmıştır.

  Dinaveri: (815-895) Botanikçi ve Astronom bir alim olarak bilinir.

  Ebu Kamil Şuca: (?-951) Avrupa’ya matematiği öğreten islam bilgini.

  Ebu'l Fida: (1271-1331) Büyük Bir bilgin tarihçi ve coğrafyacıdır.

  Ebu'l Vefa: (940-998) Matematik ve Astronomi bilginidir trigonometriye tanjant, kotanjant, sekant ve kosekantı kazandıran matematik bilginidir.

  Ebu Maşer: (785-886) Med-cezir olayını (gel-git) ilk keşfeden bilgindir.

  Evliya Çelebi: (1611-1682) Büyük Türk seyyahı ve meşhur seyahatnamenin yazarıdır.

  Farabi: (870-950) Ses olayını ilk defa fiziki yönden ele alıp açıklayıp izah getiren ilk bilgindir.

  Fatih Sultan Mehmet: (1432-1481) İstanbul’u feth eden ve Havan topunu icad eden yivli topları döktüren padişahtır. Fatih’in kendi icadı olan ve adı "şahi" olan topların ağırlığı 17 ton ve bakırdan dökülmüş olup 1.5 ton ağırlığındaki mermileri 1km ileriye atabiliyordu. Bu topları 100 öküz ve 700 asker ancak çekebiliyordu.

  Fergani: (9.yüzyıl) Ekliptik meyli ilk defa tesbit eden astronomi alimi.

  Gıyasüddin Cemşid: (?-1429) Matematik alimi. Ondalık kesir sistemini bulan çemşid cebir ve astronomi alimi.

  Harizmi: (780-850) İlk cebir kitabını yazan ve batıya cebiri öğreten bilgin. Adı algoritmaya isim oldu rakamları Avrupa' ya öğreten bilgin. Cebiri sistemleştiren Bilgin.

  Hasan Bin Musa: (-) Dünyanın çevresini ölçen, üç kardeşler olarak bilinen üç kardeşten biri..

  Hazini: (6-7.yüzyıl) Yerçekimi ve terazilerle ilgili izahlarda bulunan bilgin.

  Hazerfen Ahmed Çelebi: (17.yüzyıl) Havada uçan ilk Türk. Planörcülüğün öncüsü.

  Huneyn Bin İshak: (809-873) Göz doktorlarına öncülük yapan bilgin.

  İbni Avvam: (8.yüzyıl) Tarım alanında ortaçağ boyunca kendini kabul ettiren bilgin.

  İbni Battuta: (1304-1369) Ülke ülke , kıta kıta dolaşan büyük bir seyyah.

  İbni Baytar: (1190-1248) Ortaçağın en büyük botanikçisi ve eczacısıdır.

  İbni Cessar: (?-1009) Cüzzam hastalığının sebep ve tedavilerini 900 sene önce açıklayan Müslüman doktor.

  İbni Ebi Useybia: (1203-1270) Tıp Tarihi hakkında eşsiz bir eser veren doktor.

  İbni Fazıl: (739-805) 12 asır önce ilk kağıt fabrikasını kuran vezir.

  İbni Firnas: (?-888) Wright kardeşlerden önce 1000 sene önce ilk uçağı yapıp uçmayı gerçekleştiren alim.

  İbni Haldun: (1332-1406) Tarihi ilim haline getiren sosyolojiyi kuran mütefekkir. Psikolojiyi tarihe uygulamış, ilk defa tarih felsefesi yapan büyük bir islam tarihçisidir. Sosyolog ve şehircilik uzmanı.

  İbni Hatip: (1313-1374) Vebanın bulaşıcı hastalık olduğunu ilmi yoldan açıklayan doktor.

  İbni Havkal: (10.yüzyıl) 10 asır önce ilmi değeri yüksek bir coğrafya kitabı yazan alim.

  İbni Heysem: (965-1051) Optik ilminin kurucusu büyük fizikçi. İslam dünyasının en büyük fizikçisi, batılı bilginlerin öncüsü, göz ve görme sistemlerine açıklık kazandıran alim. Galile teleskopunun arkasındaki isim.

  İbni Karaka: (?-1100) Dokuzyüz yıl önce torna tezgahı yapan bilgin.

  İbni Macit: (15.yüzyıl) Ünlü bir denizci ve coğrafyacı. Vasco da Gama onun bilgilerinden ve rehberliğinden istifade ederek hindistana ulaştı.

  İbni Rüşd: (1126-1198) Büyük bir doktor, astronom ve matematikçidir.

  İbni Sina: (980-1037) Doktorların sultanı. Eserleri Avrupa üniversitelerinde 600 sene temel kitap olarak okutulan dahi doktor. Hastalık yayan küçük organizmalar, civa ile tedavi, pastör'e ışık tutması, ilaç bilim ustası, dış belirtilere dayanarak teşhis koyma, botanik ve zooloji ile ilgilendi, Fizikle ilgilendi, jeoloji ilminin babası.

  İbni Türk: (9.yüzyıl) Cebir’in temelini atan İslam bilgini.

  İbni Yunus: (?-1009) Galile'den önce sarkacı bulan astronom.

  İbni Zuhr: (1091-1162) Endülüs’ün en büyük Müslüman doktorlarından asırlarca Avrupa'da eserleri ders kitabı olarak okutuldu.

  İbnünnefis: (1210-1288) Küçük kan dolaşımını bulan ünlü İslam alimi.

  İbrahim Efendi: (18.yüzyıl) Osmanlılarda ilk denizaltıyı gerçekleştiren mühendis.

  İbrahim Hakkı: (1703-1780) Büyük bir sosyolog, psikolog, astronom ve fen adamı. En ünlü eseri marifetnâme, Burçlardan, insan fizyoloji ve anatomisinden bahsetmiştir.

  İdrisi: (1100-1166) Yedi asır önce bügünküne çok benzeyen dünya haritasını çizen coğrafyacı.

  İhvanü-s Safa: (10.yüzyıl) çeşitli ilim dallarını içine alan 52 kitaptan meydana gelen bir ansiklopedi yazan ilim adamı. Astronomi , Coğrafya, Musiki, Ahlâk, Felfese kitapları yazmıştır.

  İsmail Gelenbevi: (1730-1791) 18 yüzyılda Osmanlı’ların en güçlü matematikçilerinden.

  İstahri: (10.yüzyıl) Minyatürlü coğrafya kitabı yazan bilgin.

  Kadızade Rumi: (1337-1430) Çağını aşan büyük bir matematikçi ve astronomi bilgini. Osmanlının ve Türklerin ilk astronomudur.

  Kambur Vesim: (?-1761) Verem mikrobunu Robert Koch'dan 150 sene önce keşfeden ünlü doktor.

  Katip Çelebi: (1609-1657) Osmanlılarda Rönesansın müjdecisi coğrafyacı ve fikir adamı.

  Kazvini: (1203-1283) Ortaçağın Herodot'u Müslümanların Plinius'u, astronom ve coğrafyacı bilgin.

  Kemaleddin Farisi: (?-1320) İbni Heysem ayarında büyük İslam matematikçisi, fizikçi ve astronom.

  Kerhi: (?-1029) İslam Matematikçilerinden.

  Kindi: (803-872) İbni Heysem'e kadar optikle ilgili eserleri kaynak olan bilgin. Fizik, felsefe ve matematik alanında yaptığı hizmetleri ile tanınmıştır.

  Kurşunoğlu Behram: (1922-?) Genelleştirilmiş izafiyet teorisini ortaya atan beyin güçlerimizden. Halen Prof.Behram Kurşunoğlu Amerika’da Florida Üniversitesinde teorik fizik merkezinde başkanlık yapmaktadır

  Lagarî Hasan Çelebi: (17.yüzyıl) Füzeciliğin atası, Osmanlılarda ilk defa füze ile uçan bilgin.

  Macriti: (?-1007) Matematikte başkan kabul edilen Endülüslü Matematikçi ve astronom.

  Mağribi: (16.yüzyıl) Çağının en büyük matematikçilerinden. Mağribinin eseri olan Tuhfetü'l Ada isimli kitabında üçgen, dörtgen, daire ve diğer geometrik şekillerinin yüz ölçümlerini bulmak için metodlar gösterilmiştir.

  Maaşallah: (72?-815) Meşhur İslam astronomlarındandır. Usturlabla İlgili ilk eseri veren bilgindir.

  Mes'ûdi: (?-956) Kıymeti ancak 18. 19. Yüzyıllarda anlaşılan büyük tarihçi ve coğrafyacı. Mesudi günümüzden 1000 sene önce depremlerin oluş sebebini açıklamıştır. Mesûdinin eserlerinden yel değirmenlerinin de Müslümanların icadı olduğu anlaşılmıştır.

  Mimar Sinan: (1489-1588) Seviyesine bugün dahi ulaşılamayan dahi mimar. Mimar Sinan tam manası ile bir sanat dahisidir.

  Muhammed Bin Musa: (9.yüzyıl) Dünyanın Çevresini ölçen 3 kardeşten biri. Matematikçi ve astronom.

  Mürsiyeli İbrahim: (15.yüzyıl) Piri reisten 52 sene önce bugünkü uygun Akdeniz haritasını çizen haritacı. Günümüzden 500 sene önce kadar önce yaşamıştır.

  Nasirüddin Tusi: (1201-1274) Trigonometri sahasında ilk defa eser veren, Merağa rasathanesini kuran, matematikçi ve astronom.

  Necmeddinü-l Mısri: (13.yüzyıl) Çağının ünlü astronomlarından.

  Ömer Hayyam: (?-1123) Cebirdeki binom formülünü bulan bilgin. Newton veya binom formülünün keşfi Ömer Hayyam’a aittir.

  Piri Reis: (1465-1554) 400 sene önce bu günküne çok yakın dünya haritasını çizen büyük coğrafyacı. Amerika kıtasının varlığını Kristof Kolomb 'dan önce bilen ünlü denizci.

  Razi: (864-925) Keşifleri ile ün salan asırlar boyunca Avrupa'ya ders veren kimyager doktor ünlü klinikçi. Devrinin En büyük bilgini İbni Sina ile aynı ayarda bir bilgin.

  Sabit Bin Kurra: (?-901) Newton' dan çok önce diferansiyel hesabını keşfeden bilgin. Dünyanın çapını doğru olarak hesaplayan ilk İslam bilgini. Matematik ve astronomi alimi.

  Sabuncu Oğlu Şerefeddin: (1386-1470) Fatih devrinin ünlü doktor ve cerrahlarındandır. Deneysel fizyolojinin öncülerindendir.

  Seydi Ali Reis: (?-1562) Ünlü bir denizci, matematik ve astronomi alimidir.

  Şemsettin Halili: (?-1397) Büyük bir astronomi bilginidir.

  Şihabettin Karafi: (?-1285) orta çağın en büyük fizikçi ve hukukçularından.

  Takiyyüddin Er Rasit: (1521-1585) İstanbul rasathanesi ilk kuran çağından çok ileride asrın önde gelen astronomi alimidir.

  Uluğ Bey: (1394-1449) Çağının en büyük astronomu ve trigonometride yeni çığır açan ünlü bir alim ve hükümdar.

  Zehravi: (936-1013) 1000 sene önce ilk çağdaş ameliyatı yapan böbrek taşlarının nasıl çıkarılacağını ve ilk böbrek ameliyatını gerçekleştiren bilim adamı..

  Zerkali: (1029-1087) Keşif ve hizmetleri ile ün salmış astronomi alimidir.