Giriş Yap
Onur Şahin
@Onur_Sahin
"Yargılar ve Yanılgılar" kitabının yazarı.
67 okur puanı
04 Kas 2020 tarihinde katıldı
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Onur Şahin tekrar paylaştı.
diamond'ın yokluğunun acısını da vereceği son nefese kadar hissetti.
Sayfa 250 - Dorlion yayınları
·
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Onur Şahin tekrar paylaştı.
250 syf.
·
12 günde okudu
·
Puan vermedi
Harika bir başlangıç, müthiş gelişme ve ters köşe yapan bir son. Felsefeye meraklı iseniz kesinlikle okumanız gerekir. Hayata dair soru sormayı bilmiyorsanız bu kitap sizin için bu soruları soruyor.
·
Onur Şahin tekrar paylaştı.
Bu konuyla alakalı geçen sene araştırma yaptığını ve eski not defterlerinden birinde düşünürlerin 'insan' için neler dediklerini yazdığını hatırladı. Not defterini bulmak için ayağa kalktı ve çekmecelerini karıştırdı. Bulduğunda bir çırpıda açıp gerekli yeri buldu ve okumaya başladı. Konfüçyus'a göre insan; “Öğrenen bir hayvandı." Sokrates'e göre; "Sorgulayan bir hayvandı." Thales'e göre; “Araştıran bir hayvandı." Platon'a göre insan; "Toplumsal bir hayvandı." Aristo'ya göre; “Düşünen bir hayvandı." Heraklitos'a göre insan; "Tartışan bir hayvandı." John Locke'a göre; "Deneyen bir hayvandı." J. Dewey'e göre insan; "Çıkarını düşünen bir hayvandı." Kant'a göre insan; "Eleştiren bir hayvandı." Descartes'e göre; “Konuşan bir hayvandı." Hegel'e göre insan; "Sistematik bir hayvandı." Gazali'ye göre insan; "Tutarsız bir hayvandı." Albert Camus'a göre; "İtiraz eden bir hayvandı. Popper'e göre insan; "Yalanlayan bir hayvandı. Khunn'a göre; "Teori kuran bir hayvandı." Bergson'a göre insan; “Araç yapan bir hayvandı." Erick Fromm'a göre; "Seven bir hayvandı." Sofistlere göre insan; “Kazanan hayvandı." Septiklere göre; "Şüpheci bir hayvandı." Listenin sonundaki Nietzsche'yi yuvarlak içine aldığını gördü, çünkü Nietzsche tüm bunlara karşı çıkarcasına “İnsan, düpedüz hayvandır." demişti. Nietzsche için üstinsan yukarıdaki tanımlamalara sahip olabilirdi belki, ama insan düpedüz hayvandı.
·
Onur Şahin tekrar paylaştı.
"Bir insan için ne zaman ve neden 'iyi' diyorduk? Kişiden kişiye değişmesinin yanında gerçekten sanıldığı gibi karşısındakinin iyi biri olduğunun garantisi var mıydı? İnsanlar iyi diye nitelendirdiklerinin kendilerine veya başkalarına karşı tepkisini görebiliyorlardı ama iç dünyasına asla erişemiyorlardı. Her atılan adım altında bir sebep barındırıyordu. Sebep denen şey ise egodan başkası değildi."
·
Onur Şahin tekrar paylaştı.
Sonsuzluğu arzuluyordu Diamond ama sonsuzluğun insanı tembelleştireceğini düşünüyordu. Hayatı asıl anlamlı kılan şey bitmesiydi. Anı yaşamasını sağlayan şey, yarın ölebileceği ihtimaliydi.
·
Reklam
·
Reklamlar hakkında
2
7
70 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.14