Selda

Sabitlenmiş gönderi
Ne zaman böyle kitap okumayan, kaba ve cehalet içerisindeki insanlar arasında kaldığını hissetse, o dinmek bilmeyen migreni tutuyordu.
Sayfa 22
Reklam
Çalışın, çalışın proleterler, toplumsal serveti ve bireysel sefaletinizi büyütmek için çalışın; çalışın, çalışın ki yoksullaştıkça çalışmak ve sefilleşmek için daha çok nedeniniz olsun. Kapitalist üretimin acımasız kanunu budur.
Sayfa 13
Iktisatçılar da bıkıp usanmadan işçilere yineliyorlar: Çalışın, toplumsal serveti artırmak için çalışın! Ama bu arada bir iktisatçı, Destutt de Tracy onlara cevap veriyor: " Yoksul ulusların bünyesindeki halk rahat yaşıyor; zengin uluslarda ise halk her zaman yoksul."
Sayfa 12

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
Ey burjuvazinin devrimci ilkelerinin uğradığı içler acısı başarısızlık! Ey onun ilerleme tanrısının kasvetli armağanları! Yardımseverler, tembellik ederek zenginleşmek için yoksullara iş verenleri İnsanlığın velinimetleri diye alkışlıyorlar; bir köylü topluluğunun ortasına fabrika dikeceklerine, veba saçsalar, su kaynaklarını zehirleseler daha iyi olurdu. Oraya çalışmayı sokun ve neşeye, sağlığa, özgürlüğe elveda deyin; hayatı güzelleştiren ve yaşanmaya değer kılan her şeye elveda...
Sayfa 12
Çağımız çalışma asrıymış, öyle diyorlar; aslında acı, sefalet ve çürüme asrı...
Sayfa 9
Reklam
Çalışma kapitalist toplumda her türlü entelektüel soysuzlaşmanın, her türlü organik bozulmanın sebebidir.
Sayfa 3
"bir ırk ancak fiziksel gelişiminde doruğa çıktığında, en yüksek enerji ve ahlaki güç noktasına erişir."
Sayfa 2
%2 (1/49)
Tembellik Hakkı
Tembellik HakkıPaul Lafargue
7.2/10 · 9,9bin okunma
95 syf.
8/10 puan verdi
Hiçliğimdeki Yırtık
Hiçliğimdeki YırtıkSermin Çalışkan
8/10 · 3 okunma
Hisrojen
Koca bir bardak soğuk su iç tüm varlığının üstüne Ey insan! Hislerinden başka Sana ait hiç ama hiçbir şey yok bu dünyada, İnan!
Sayfa 91
Reklam
Erospu
Seni gidi Eros denen mitsel piç, Aşkın kaderini senin o titrek ellerinin Kaypak ayarına bırakır mıyım ben hiç!
Sayfa 91
Füzyon
Hep cesur ve gözü pek savaşçılar ölürken Bir canavarın dişleri arasında acı çekerek Ödlek ve sinsi canlar kalıyor geride Sevdayı kucaklamaya, zevk sefa sürerek.. Bu nasıl terazi Tanrım, ne eğri gerçek!
Sayfa 90
Pıhtı
Beynin kıvrımlarına yakıştırılamazken Bir damla kırmızı kan; En kansız düşünceleriyle hiçliğin Hangi yüzünü boyayabilir insan?
Sayfa 89
Kırmızı
Ateşi ateşle döv, Suyu suyla yıka; usandır. Uçar gözyaşlarım, kurumlu.. Kanımla da söndüremem cehennem alevini; Kırmızıya kara çalmak haramdır..
Sayfa 87
Tırtıl
Tırtılla bir akrabalığı olmalı kalbin. Ama büyüklük kalpten çok tırtıla yakışır; Zira er geç uçar kanatlanan her tırtıl. Oysa kalp uçamaz kanatlansa da Amansız bir kafeste mahpus kalır, Sıkışır...
Sayfa 86
4.071 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.