Okur
Yunus Emre Uyar
TAKİP ET
Yunus Emre Uyar
@Yunus055
30 okur puanı
12 May 2020 tarihinde katıldı.
27
Kitap
25
İnceleme
5
Alıntı
0
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Yunus Emre Uyar
bir alıntı ekledi.
Gelenekçilik-Geleneksellik
“...sırf eskiden kalma olduğu için inatla bir fikre bağlı kalmakta ısrar etmek gelenekçiliktir. Bundan farklı olan geleneksellik, geçmişin bugüne uzanan sürekliliği içindeki tatminsizlik noktasından hareket eder ve bugünün fikrine ulaşmaya çalışır. Gelenekçilik bir çeşit intibaksızlık iken geleneksellik geçmişin uzantısı ve geleceğin hazırlayıcısı olan bugünü inşa ederek yaşamaktır.” (s. 210)
3
Yunus Emre Uyar
Huzursuzluk'u inceledi.
160 syf.
·
Puan vermedi
İbrahim adlı gazetecinin anlatıcılığı ve bakış açısı eşliğinde bir siyasi kurbanın ve paydaşlarının hayat hikayesini yakınlarıyla kurduğu diyaloglar üzerinden anlatan tekniğini beğendiğim gibi yer yer anlatıcısından aldığı güçle dinlere, kötülük problemine, tanrılara, modernleşmeye, bölgemizde olup bitenlere dair sosyal medya tespiti tadındaki söylemlerini sergilemesini de beğendim. Özgü bağdaştırmalar görebilirsiniz bunlarda. Eski Yunan tanrılarıyla ilişkinizle bugünkü ünlülerle olan ilişkilerimiz arasında kurduğu ilişkiden tutun da haresenin Ortadoğu halklarıyla ilişkisine kadar... Tespit zengini bir eser. Ayrıca bölgemizde olup biten birçok felaketi tekrar gündemimize taşıyıp huzursuzluğumuzu hatırlatması da güzel bir aydın tavrı. Ben Ezidiler hakkında tekrar düşünmeye başladım. Onlara dair hiç bakmadığım pencereler edindim.
Huzursuzluk
8.5/10
· 60,8bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Yunus Emre Uyar
Kültür ve Medeniyet Üzerine Denemeler'i inceledi.
302 syf.
·
6/10 puan
Yazarın daha önce medeniyetin bir ahlak ve inanç nizamına dayandığı tezini işlediği kitabını okumuştum. Dil ve anlatım olarak düşünsel metin okumanın tadını verdiği için bu kitabını da okudum. Teknik açıdan tam bir denemeci. Tavsiye ederim. Gel gelelim öne sürülen fikirler bakımından çok su götürür. Tabii olması lazım gelen de budur. Ben yazarın Erol GÜNGÖR’e ve Ziya Gökalp’a, onların kültür-medeniyet kavramlarına dönük kıyasıya eleştirilerini çok beğendim. Tam bir analiz ustası. Ancak hem evrim teorisini hem de İslam’ı birer temel varsayıma indirgedikten sonraki gidişat bana pek makul gelmedi. Hele ki bu indirgemeci eşitlemeden sonra tipik bir din propagandacısı kılığına bürünmesi beni şaşırttı. 100. sayfaya kadar gayet aklı başında, bilimin doğasını da bilim felsefesini de oturtmuş bir yazarın bir anda bilimsel bir teoriyle bir dini eşitleyip yola devam etmesi akıl alır gibi değil. Bu sayfadan sonra karşınızdaki bilim felsefecisi vaize dönüveriyor ama Osman Turan ve Sait Nursi eleştirileriyle tekrar kendine geliyor. Sağlam üslubu dolayısıyla zevkle okudum. Kavramlar üzerindeki titiz çalışmaları düşünsel özenliliğinize katkı sağlayabilir.
4
Yunus Emre Uyar
Öğretmen Olmak'ı inceledi.
208 syf.
·
10/10 puan
Okurken iyi ki öğretmen olmuşum dediğim bir eser. Bir öğretmen olarak bana şu fikri verdi: Eğer icra ettiğimiz sanat üzerine yeterince nitelikli okumalar yaparsak gerekli ölçüde işimize güdülenebiliriz. Bence öğretmenlerin muhtelif zamanlarda birleşip bu eserler etrafında konuşması şart. Tabii böyle bir etkinlikle ülküselleşecek öğretmen ruhunun hakkını verecek eğitim yönetimi kadrosu şart.
Öğretmen Olmak
8.7/10
· 2.957 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2