1000Kitap Logosu
ZEYNEP
TAKİP ET
ZEYNEP
@Zeyneptasx
Schopenhauer’in çok zengin bir sofra başında intiharı övdüğünü sık sık anlatıp gülerlermiş
Akdeniz Tıp
29 Temmuz 2001
289 okur puanı
11 Haz 2017 tarihinde katıldı.
110
Kitap
24
İnceleme
372
Alıntı
13
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Schopenhauer: Doğuştan gelen tek bir yanılgı vardır, o da mutlu olmak için burada olduğumuzu sanmamızdır. Freud: İnsan mutlu olmak ister, bu yüzden berbat haldedir. Camus: Dünyaya mutlu olmak için geldiğimize asla inanamam.
25
Tanrı’yı reddedip evrendeki konumunuzun, dolayısıyla acizliğinizin farkına varınca yapabileceğiniz tek iş ölmektir. Farkında olmadan ezdiğiniz bir karıncayı hatırlayın; ölürken bile, ürünü olduğunuz doğa için, o karıncadan daha değerli olmazsınız. Doğa bizi, bütün canlıları, umursamaz bir tavırla çöplüğüne atar ve yerine yenilerini koyar.
6
varoluşumuz düşüncemizden önce gelir Sayın Descartes
Birbirleriyle başarılı şekilde sinaps yapan nöronlara sahibim, öyleyse düşünüyorum. (gerçi kendimizi nöronlardan ibaret görmek de kendimize karşı büyük saygısızlık gibi geliyor)
16
insan varoluşu gereği trajediye mahkumdur
İnsanın aklının ermediği, asla anlamlandıramadığı bu dünyaya, aynı şekilde aklının ermediği, yüce bir güç tarafından yargılanmak maksadıyla getirilmesi; tamamen tesadüfi olarak burda bulunduğu, haliyle burda hiçbir amacı olmadığı senaryosundan daha aşağılayıcı ve umut kırıcıdır. Bunun yanında senaryo ne olursa olsun insanın trajedisi var oluşuyla başlar. Bu dünya üzerinde var oluşumuza dair kurgulanmış her senaryo başlı başına bir trajedidir.
17
"Ölüme, yoksulluğa, bilgisizliğe çare bulamayan insanlar, mutlu olmak için bunları hiç düşünmemek gerektiğini anladılar." -Blaise Pascal-
11