Giriş Yap
Artık tüm Osmanlı ve cumhuriyet tarihini yeniden yazmanın zamanı geldi. Kendimizi ve çocuklarımızı daha fazla kandırmayız. Hilafetle cumhuriyeti, Osmanlı Devleti ile Türkiye'yi yarıştırmaktan, sonrakini öncekinin tarihsel süreç içindeki devamı sayan, peşin hükümlerinden ve ideolojik saplantılardan arınmış, bütün tabuların üzerine çıkmış bir tarihe ihtiyacımız var. Çünkü resmi tarihe göre, Sultan Abdülhamid hâlâ "Kızıl Sultan"dır. Sultan Vahdettin ise hâlâ "vatan haini" sayılıyor.
Reklam
228 syf.
·
3 günde
·
7/10 puan
Çok güzel ve ilginç bir derleme olmuş, okurken çok eğlendim.. 1900 yılından önce hayata gözlerini kapatmış şairlerimiz haricinde - tek kıstas olarak bu belirlenmiş - edebiyatımızın son yüz yılına damga vurmuş yıldızlar geçidiyle karşılaşıyoruz. Efsanevi Şinasi'yle başlayıp Küçük İskender ile sona eren bu kervanda kimler yok ki ? Bu derlemeyi okurken çok ilginç anekdotlarla da karşılaşacaksınız; 100 yıl önce abdülhamid için yazılan taşlamaların halen güncelliğini koruması ilginç olduğu kadar üzücü de. Sanki bu memlekette yüz yıldır isimler haricinde hiç bir şey değişmemiş gibi.. Bana ilginç gelen bir başka nokta da, bazı şairlerimiz her dönem muhalif kalabilmiş, bu gerçekten de takdire şayan. İstibdat döneminde Abdülhamid'i yerden yere vuran şairlerimiz , ondan sonraki malum paşaların devrinde birden abdülhamidçi kesiliveriyorlar. Benzer şekilde tek parti döneminde de çok örneği olan bir durum bu, bir çok şairimiz tek parti döneminde Atatürk'e muhalif olmayı başarabilmişlerken (!), O dönem sonrasında Atatürkçü olup yeni dönemi taşlıyorlar Bu yazıyı bir itiraf ile sonlandırmak istiyorum; kitapta şiirleriyle yer alan şairlerden tanımadığım, adını bile daha önce hiç duymadığım çok şair vardı, bir elimde telefon, 'gugıllıyarak' okudum kitabı desem yeridir.. Siz de Türk edebiyatı ve siyasi geçmişine ve hiciv sanatına ilgi duyuyorsanız bu derleme eseri size mutlaka öneririm.
Türk Yazınından Seçilmiş Yergi Şiirleri
7.0/10 · 3 okunma
Savaş yıllarında başlayan açlık; ekmeğin ve etin fiyatındaki fahiş artış, halkın karaborsayla tanışması, vagon ticareti adı altında yapılan yolsuzluklar, halk kitlelerinin Abdülhamid istibdadına özlem duymasına yol açmıştı.
"Kapancılar Selaniklilerin en zeki olanlarıdır. İttihad Terakki Partisine sızmışlar ve Sultan Abdülhamid'i tahtın-dan indiren "Genç Türkler" hareketinde büyük rol oynamışlardır. Bunlar İslam düşmanıdır. İslam ile olan tek ilgileri dış görünüşten ibaretti
Reklam
‘Arapçasından anlaşılmıyor,’ diye bunca saldırdığımız o ayetlerin, içindeki gölgeleri besleyen alacakaranlığı yok ettiğini gördüm ve korktum…
Reklam
2
1000
10bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42