Eda Nur Küpeli, bir alıntı ekledi.
10 Nis 07:07

Bir hayat böyle tersine dönmez
Bir yiğit böyle harcanmaz
Dağlara taşlara bağırasım geliyor
içim yanıyor içim bildiğin gibi değil…''

Reis Abdullah Çatlı, Vedat Demiröz (ÇATLI..)Reis Abdullah Çatlı, Vedat Demiröz (ÇATLI..)

Abdullah Çatlı
"Yitirdiğin her şeyde, kazandığın bir şey vardır, kazandığın her şeyde biraz yitirdiklerin."

AlpTuran, bir alıntı ekledi.
17 Mar 01:20 · Kitabı okumayı düşünüyor

Kitabın yaşayanları 3
Sohbet sürdükçe sürüyor. Aslında yola devam edecektik, Maho Ağa hemen Metin ağabey ile bizi tanıştırıyor. O gece yine bizi bırakmıyorlar ve Ailesi Türkiye'de tatilde olan Metin ağabey evinin anahtarını bize veriyor ve istirahate çekiliyoruz.
Ertesi günü sabah erken yola çıkacağımızdan Metin ağabey kendi elleriyle bize kahvaltı hazırlıyor, çayımızı içip sohbetimizi bitiremeden biz yola koyuluyoruz.
Maho Ağa, o bir Kürt Aşiretinin yiğit Ülkücü evladı, hayatını davası için yaşamış, hem dopdolu yaşamış bir yiğit. Alparslan Türkeş Avrupa'ya geldiğinde hep yanındalar. Onu manevi evladı olarak görmüş Rahmetli Reis Abdullah Çatlı, mücadele arkadaşları Mikail Göleli, Latif Hüzziyas, Zülfü Canpolat ve nice yiğitlerin hatıraları ve hüzün ile sevinç arasında geçen sohbetler.

Yitik Bozkurtlar, Ahmet Aytaç (Fener Yayınları)Yitik Bozkurtlar, Ahmet Aytaç (Fener Yayınları)
Doğanay, bir alıntı ekledi.
14 Mar 19:21 · İnceledi · Beğendi

Benim adım Abdullah Çatlı! Ben Allah'tan başka kimseden korkmam. İnancıma da söz söyletmem. Kendinize gelin!

Reisim Çatlı, Ahmet Haldun TerzioğluReisim Çatlı, Ahmet Haldun Terzioğlu

Çınar Özkan'ın bir başka kitabını daha paylaşmıştım. Orada alıntı yapma ve kaynak gösterme metodu ile ilgili sıkıntı vardı, bu kitapta da var. Bu kitap Abdullah Çatlı ve Muhsin Yazıcıoğlu ile ilgilidir. İkisinin de hayat hikayeleri kısaca verilmiştir. Çatlı ile ilgili olarak; ASALA operasyonları ve Susurluk Kazası incelenmiştir. Yazıcıoğlu için ise helikopter kazası hakkında söylenenler ve yazılanlar verilmiştir. Bu konuları daha önce incelememiş, hakkında bir şeyler okumamış olanlar için iyi bir başlangıç kitabı değildir. Bilenler için ise sadece hatırlatıcı özellikte olacaktır, daha detaylısı değil.

Gönül Tbk, Reis / Gladio'nun Türk Tetikçisi'yi inceledi.
 18 Oca 23:01 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Reis Gladio'nun Türk Tetikçisi, Susurluk kazasında ölen Abdullah Çatlı'nın yaşam öyküsünü anlatıyor.Doğumundan ölümüne kadar geçen süre kronolojik bir düzende açık bir şekilde okuyucuya sunulmuş.Kitap yakın tarihe çok güzel ışık tutuyor. Siyasal mücadelenin silahlı yapılanması,etrafımızda çevrilen dolaplar,bu camiada kirli işlere bulaşıp yurdışına kaçanların devlet tarafından kullanılması tekrar yurda dönüşleri ile beraber kirli işlerini yürütürken emniyet ve mit'in kendi iç savaşları ile birlikte oluşan durumdan faydalanıp yasadışı ticari faaliyetleri yürütmeleri ve çıkar sağlamaları ayrıntılı bir şekilde anlatılmış.Sadece Abdullah Çatlı'nın hayatını okumuyorsunuz ,devlet kurumlarının birbirlerine diş geçirmek için nasıl illegal örgütleri kullanıp kolladıklarınıda görüyorsunuz.

Lord Among Wolves, bir alıntı ekledi.
11 Oca 08:31 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sılopide görev yaptığı sırada Ersever, halk arasında da artık "ülkücü komutan"diye anılıyordu.

İlginçtir, kentte ülkücü kimse olmamasına karşın o dönemde okul ve diğer kamu kuruluşlarının duvarlarında ülkücü sloganlar yazılıydı:

"Yaşasın Başbuğ Türkeş, Kahrolsun Ece vit. " Halka göre bu sloganları jandarmalara Ersever yazdı rıyordu.

Ersever, gerçekten de ülkücüydü. Basın Yayın Yüksek Okulu'nda öğrenciyken ülkücü hareketle tanışmıştı. Bu dönemde en yakın arkadaşı Muhsin Yazıcıoğlu'ydu.

Ersever, dönemin birçok katliamının ve siyasi cinayetinin planlayıcısı, ülkücü lideri Abdullah Çatllyla da tanışıyordu. Çatlı'yla onu tanıştıran da Muhsin Yazıcıoğlu’ydu. Ondan sonra da ülkücü hareketle ilişkisini hiç kesmedi.

Jitem, Ecevit KılıçJitem, Ecevit Kılıç