Emrah Günal, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Evvelâ bu bir kalabalık işidir. Kalabalık neyi sever, neyi sevmez ? Bunu kimse bilmez. Sonra bu mesele ümitsiz bir kalabalığın işidir. Siz de bilirsiniz ki zevk denen yüksek şeyin bizim içimizde içgüdüden kolaylığa kadar giden bir yığın karşılığı vardır. Zevkten ümit kesildimi onlara kolayca teslim oluruz. İşler karışınca zevkten ümit kesilir. Musıki denince herkes, evvelâ " Hangi musıki ?" sualini kendisine soruyor. Bu sual bir kere soruldu mu sizin zevk, üslûp dediğiniz şeyler yoktur artık.

Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 224 - Dergâh Yayınları)Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 224 - Dergâh Yayınları)
Feyzanur, Beyoğlu'nun En Güzel Abisi'yi inceledi.
 7 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitaptaki olay örgüsü gayet güzel, heyecanla kitabı okuyorsunuz. Sürükleyici bir kitap ama argo kelimeler benim gözümde tüm edebi havayı bozdu. Altını çizdiğim cümleler de oldu tabii ki ama beklediğim gibi bir kitap değildi açıkçası.

kader yıldz, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi

Çünkü birini öldürürsen, biraz da kendini öldürürsün. Kendi hayatını, kendi ruhunu, kendi masumiyetini.

Kavim, Ahmet ÜmitKavim, Ahmet Ümit
Serap Dikmen, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okuyor

Hayat sekle sokulmaz; nefes hapsedilemez, istek baglanamaz, nefs hicbir zaman tumuyle oldurulemez, iyi mi yararlidir, yoksa kotu mu, her zaman bilinmez. Gun gelir bir kotuluk, bin iyilikten daha faydali olur.

Bab-ı Esrar, Ahmet Ümit (Sayfa 407)Bab-ı Esrar, Ahmet Ümit (Sayfa 407)
Serap Dikmen, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okuyor

Olumsuz bir ask icin, olumsuz bir varligi sevmek gerek. Hicbir zaman senin olmayacak, hicbir zaman anlayamayacagin, hicbir zaman doyamayacagin, hicbir zaman kavusamayacagin, hicbir zaman edemeyecegin bir varligi.

Bab-ı Esrar, Ahmet Ümit (Sayfa 345)Bab-ı Esrar, Ahmet Ümit (Sayfa 345)
Necla, bir alıntı ekledi.
11 saat önce

...acımasız olan biz değildik, yaşadığımız dünya, yaşadığımız çağ, bütün bir insanlıktı.

Elveda Güzel Vatanım, Ahmet ÜmitElveda Güzel Vatanım, Ahmet Ümit
Melda, bir alıntı ekledi.
15 saat önce

İnsanın en samimi olduğu anlar, ölüme ya da paraya yaklaştığı anlardır.Gerçek karakterimiz o zaman ortaya çıkarmış.

Kukla, Ahmet ÜmitKukla, Ahmet Ümit
Mevlüt Ceylan, Bir Ses Böler Geceyi'yi inceledi.
17 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap 80 darbesine değiniyor. O zamandaki yaşantıları sunuyor. Bu geçmiş zamanda anlatılan. Şimdiki zamanda ise Anadolu'da bir köydeki Alevi bir olayı anlatılıyor.
Bilindik Ahmet Ümit üslubu ile yazılmış bir kitap ancak biraz masalsı denebilir. 80 darbesi mevzuları pek sıkıcı olsada, köydeki mevzuları derin bir merak ile okuyorsunuz.
Ümit yine insan psikolojisinin derinliklerine iniyor.

Ruh Adam, Türk Papa'yı inceledi.
19 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

GİZLİ KAHRAMANLAR
Bu kitap bana Ahmet Yesevi'nin "Din Seçim Türklük Kaderdir" sözünü hatırlattı. Anadolu'nun fethiyle beraber başlayan süreçte Müsüman Türklerle beraber Hristiyan Türklerde gelmişti Anadoluya. Bu kitapta Hristiyan Türklerin Kurtuluş Savaşı döneminden başlayarak Ergenekon Davasına kadar olan süreçteki oldukça yararlı işleri anlatılıyor. Bu tarz kitaplar bazı okuyuculara sıkıcı gelebilir, çünkü akıcı değillerdir içinde yoğun bilgiler vardır, bu nedenle edebi yönden beklentileriniz olmasın, tarih meraklıysanız ve yakın tarihimizdeki süreçleri öğrenmek istiyorsanız çok faydalı bir kitap.

Atatürk, Papa Eftim için “bu memlekete bir ordu kadar yardım etti” ve “Papa Eftim benden daha Türktür” sözleri benim bu kitabı almamdaki esastı. Okudukça ülkemizin Atatürk'ten sonra ne kadar yanlış politikalarla yönetildiğini bir kez daha anlamış oldum. Lozan Antlaşmasında hiçbir yetkisi kalmayan Fener Rum Patrikhanesinin yetkilerinin nasıl, ne amaçla ve bu yetkilerin hangi sonuçları doğuracağını anlamış oldum. Papa Eftim'in torunu Sevgi Erenerol'un Ergenekon Davası kapsamında Zekeriya Öz tarafından yargılandığını öğrendim. Lozan Antlaşmasının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlamış oldum. Kıbrıs olaylarında Fener Rum Patrikhanesinin ortalığı nasıl karıştırdığını öğrendim... Bunun gibi birçok bilgiyi bu kitapta bulabilirsiniz, bu bilgilerin dipnotlarla ve kaynaklarıyla verilmeside yazarın özverisini ve kitabında içerik olarak güvenirliğini ıspatlar. Hristiyan ama Türk olan ve bize anlatılmayan-öğretilmeyen bu gizli kahramanların mücadelesini öğrenmek ve ülkemiz üzerinde dönen fitneleri öğrenmek istiyorsanız kesinlikle okumalısınız...

Otomatik Portakal, bir alıntı ekledi.
 Dün 00:12 · Kitabı okuyor

Umutsuz bir ruh, kaybettiği ve bir daha bulamayacağına inandığı saadeti artık her yerde arar, her şey bir teselli vesilesi, her şey bir umut kaynağı olma ihtimali taşır onun için. O insanların, kimseye sezdirmemeye çalışarak çaresizce aranışları, başka birinin belki de pek aldırmayacağı bir ümit kırıntısında bile açların acıklı oburluğuyla bir doyum ihtimali bulmaya uğraşmaları, insanın karşılaşabileceği en büyük zavallılıklardan biridir; çünkü bunu yaparken onlar da çaresizliklerinin ve güçsüzlüklerinin farkındadırlar, başkalarının arkasını döndüğü, küçümsediği kırıntılara saldırdıklarını bilirler.

Ölmek Kolaydır Sevmekten, Ahmet Altan (Sayfa 68)Ölmek Kolaydır Sevmekten, Ahmet Altan (Sayfa 68)