Dılda Delal, bir alıntı ekledi.
Dün 01:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Kötüler gider ama kötülükler kalır"

Kırlangıç Çığlığı, Ahmet Ümit (Sayfa 351 - Everest Yayınları)Kırlangıç Çığlığı, Ahmet Ümit (Sayfa 351 - Everest Yayınları)
Uğur Ukut, Kara Yağmur'u inceledi.
 Dün 00:17 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · Puan vermedi

Karlsruhe güzel bir kent. 30 saniye içinde ölümün beşiği, insanlığın, insanlığa en büyük dersi oluyor. Bulutları bile dumanıyla karartıp kara bir yağmur yağdıran 500 kilotonluk bir nükleer patlama. Sağ kalan yok. Ikiyuzbin olu ve gelecek yıllardaki yüzbinlerce hasta insanı şimdiden ölmüş sayabiliriz.

Yazarın basit anlatımı (çevirmen kaynaklı da olabilir) nedeni ile insanı içine hapsedemeyen, konusu ve kurgusuyla oldukça üst düzey bir kitap okumuş olursunuz. Az tasvir kitabı çok basitlestiriyor. Okuduğum sahneleri daha önce izledigim filmlerden canlandirdim gozumde. Caddeleri adlariyla degil tasvirleri ile tanimak isterdim. Ayni olay Ahmet Umit kitaplarinda da söz konusu.
Nükleer felaket sonrası insanlar ne yapabilir? Nereye sığınır, nereden yardım bulur, psikolojisi ne olur? Güvenlik adına körüklenen ırkçılık.
Irkçılık insanın varlığıyla ruhuna yerleşmiş ve asla kurtulamayacağı bir hastalık sanırım. Her zaman da geçici olarak buyuk kitleleri harekete gecirmeyi basarabilen bir olgu. Milliyetçilik duvarını aşarsanız karşımıza faşizm ve diğer adıyla ırkçılık çıkar ki bunu da bu kitapta fevkalede görüyoruz. Insani nasıl değerlerinden uzaklaştırıp alcaltabilir çok net.
Bir diğer boyutu da terörizm. Ileride olmasi muhtemel bir saldiri. Cunku gerek yasal gerek yasa dışı silah ticaretinin vardığı boyut gercekten ürkütücü.
Şimdilik bu kadar, gerisi kitapta. Okumaya değer bence.

Elif Akkocaoğlu, Bab-ı Esrar'ı inceledi.
23 Nis 23:54 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kitap gerçekle hayalin çok fazla karıştığı ama hayal de gerçeği yakalayabildiğiniz bir kitap. Yani olaylar öyle bir biçimde anlatılıyor ki sanki her seferinde bir odadasınız ve sürekli yeni kapı açılıyor gibi. Harika bir kitap

Kitapsever, bir alıntı ekledi.
23 Nis 23:46 · Kitabı okuyor

Eşitlik herkese aynı davranmak değil,herkese aynı özeni göstermektir.

Patasana, Ahmet Ümit (Sayfa 185)Patasana, Ahmet Ümit (Sayfa 185)
Fatih Caner Olguncan, bir alıntı ekledi.
23 Nis 22:14

Asıl tutarsızlık bende. İnsan aptalca, anlamsız bulduğu bir tutkunun peşinden gider mi? Bak gidiyorum işte. Hâlâ onu arıyorum.

Aşk Köpekliktir, Ahmet ÜmitAşk Köpekliktir, Ahmet Ümit
Fatih Caner Olguncan, bir alıntı ekledi.
23 Nis 22:12

Aşk ilişkilerinde kurbanların çoğu kadın... Kaybedenler demek istemiyorum, ölenler diyorum. Genellikle erkek öldürür... Sevdiği için, kıskandığı için, öfkelendiği için, terk edildiği için...

Aşk Köpekliktir, Ahmet ÜmitAşk Köpekliktir, Ahmet Ümit
Fatih Caner Olguncan, bir alıntı ekledi.
23 Nis 22:12

Acılar, sancılar, kıskançlıklar, kendini yemeler, boş umutlar, boş hayaller... İşte aşk tam olarak bu.

Aşk Köpekliktir, Ahmet ÜmitAşk Köpekliktir, Ahmet Ümit