Ahmet Kaya'nın Kapak Resmi
Ahmet Kaya, Eski Türk Mitolojisi'yi inceledi.
13 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Türk tarihi açısından Roux bir duayen. Bu kitapta Türk mitolojisinin hikayeleştirilmiş bir şekilde anlatıldığını değil de daha çok bir sözlük gibi hangi simgenin ne manaya geldiği şeklinde yazıldığını görüyoruz. Türk mitoloji sözlüğü de diyebiliriz aslında. Ama bu tür şeyleri ne idüğü belirsiz yazarlardan değil böyle bilim duayenlerinden öğrenmek her zaman daha iyidir.

Ahmet Kaya, Üç Cisim Problemi'yi inceledi.
Dün 00:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bilimkurgu dünyasına Çinli bir yazar gözüyle bakmak oldukça ilginç. Kitabın bence en güzel tarafı hikayenin Çin'de geçmesi. Çin hakkında da bir şeyler öğrenmenize vesile oluyor. Öte yandan hikayeye gelecek olursam hikayenin de fena olmadığını söyleyebilirim. Bilimsel taraf unutulmayarak kitabın fantastik kategoriye girmemesine özen gösterilmiş. Okunmasını tavsiye ediyorum özellikle de Çinli bir bilimkurgu olduğu için.

Ahmet Kaya, Tanrısız Ahlak?'ı inceledi.
18 Oca 01:52 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitap teist ahlakı eleştiriyor ve ateist ahlak anlayışını formülize ediyor. Tabi ki bunu kendi bakış açısıyla yapıyor. Çünkü yazara göre teistlerin aksine ateistler neyin doğru neyin yanlış olduğunu söyleyen bir üst otoriteye tabi değiller. Temelde teist ahlakın "kutsal emir teorisi" temeline dayandığını buna karşılık ateist ahlakın ise "zarar teorisi" temeline dayandığını söylüyor. Ayrıca ahlakın herkesin içinde bulunduğu böylece evrensel bir ahlak anlayışının var olduğunu söylüyor. Bunun da temeli başkasına acı vermemekten geçiyor. Okunması gereken bir kitap.

Ahmet Kaya, 2018 okuma hedefini güncelledi.
17 Oca 19:05
2018 Okuma Hedefi: 60 Kitap
2018'de 60 kitap okumayı hedefliyor.
Şu ana kadar 5 kitap okudu.
6 günde 1 kitap okumalı
Ahmet Kaya, Karamazov Kardeşler'i inceledi.
17 Oca 18:30 · Kitabı okudu · 21 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dostoyevski'nin bu kitabı kesinlikle ustalık eseri. Kitap hem kurgusuyla bir öncü hem de arka plandaki felsefik tartışmalarıyla. Kitabın baş karakteri Fyodor Karamazov, Dostoyevski'nin kendi babasından esinlendiği bir karakter. Kendi hayatından da izler bulmak mümkün kendi hayat felsefesinden de. Benim dikkatimi kitabın senaryosundan ziyade arka plandaki felsefi tartışmaları çekti. Tanrının varlığı yokluğu ve bu bağlamda seyreden ahlak felsefesi tartışmaları gerçekten harika. Kitap çok fazla tirat içeriyor ve tiratların her birini pür dikkat dinleyen bir seyirci gibi okuyorsunuz. Dingin kafayla okunması üzerine çokça düşünülmesi gereken bir kitap, kalınlığı da gözünüzü korkutmasın 10 tane çöp kitap okuyana kadar bir tane Karamazov okuyun.

Ahmet Kaya, İnsancıklar'ı inceledi.
17 Oca 18:16 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Kitabı okurken karakterler üzerine analize odaklanıyorsunuz ister istemez. Karakterler arasındaki ilişki oldukça ilginç, yer yer okuyanı sinirlendiriyor yer yer üzüyor ama her durumda ilgiyle okumaya devam etmenizi sağlıyor.

Ahmet Kaya, Çanlar Kimin İçin Çalıyor?'u inceledi.
16 Oca 09:27 · Kitabı okudu · 6/10 puan

İspanya İç Savaşı'nı konu edinen bir roman. Romanın baş karakteri Amerikalı ve ister istemez okurken aslında o karakterin Hemingway'in kendisi olduğunu düşünmenize neden oluyor. Çünkü Hemingway de o dönemlerde İspanya'da gazetecilik yapmış. Öte yandan her ne kadar cumhuriyetçilerin tarafını tutsa da savaşı ve savaşta yaşananları nesnel şekilde dile getirdiğini düşünüyorum. Savaşı sıradan insanların bakış açısıyla göstermiş.

Ahmet Kaya, Çürümenin Kitabı'ı inceledi.
25 Kas 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Okunması bir hayli zor. Birbirinden bir bağımsız denemelerden oluşuyor kitap. Varoluş felsefesine ilgi duymayan birisinin beğeneceğini düşünmüyorum. Varoluşçulukla çok ilgili biri olarak benim için bile sıkıcı geldi. Ama kötü kitap mı değil. Bazı fikirleri çok derin düşünmenizi sağlayabiliyor.