"Yüz tane boş kafa nasıl ki bir akıllı adama eşit olamazsa, yüz korkak adamdan da hiçbir zaman kahramanca bir karar beklenemez."
Sayfa 93
Gerçekten sevdiğim pek az insan var; hele saygı duyduğum daha az insan var. Dünyayı tanıdıkça hoşnutsuzluğum daha da artıyor; her geçen gün insan karakterinin tutarsızlığına ve akıllı, duygulu görünenlere bile güvenilmeyeceğine olan inancım güçleniyor.
Sayfa 141
Reklam
Kadınlar akıllı olsalardı bu kadar güçsüz erkeğin, sahte güç gösterilerine kapılmazlardı. Erkekler akıllı olsalardı bu kadar güçsüzken güçlüymüş gibi davranmazlardı. Demek ki neymiş insan genel olarak akıl ile hareket etmekten uzaktır. O yüzden kadınlar ve erkekler üzerine yapılan genellemeler çoğu doğru olmasına rağmen iyi değillerdir.
Bilimin temel iddialarının çoğu hâlâ kanıtlanmamışken ve buna rağmen gerçek diye öğretiliyorken, Evrim’in “sadece bir teori” diye öne çıkarılması garip görünüyor. Evrim’in öğretilmesine gelen itirazlar ise bu garipliği daha da belirginleştiriyor: Genç öğrencilerimizin zihinlerinde daha kapsamlı bir temel oluşturmak için, alternatif teoriler de öğretilmeli. Akıllı tasarım savunucularının reddedilemez ve tamamen ikna edici iddialarına göre, eğer bir teori ispatlanmadıysa, o zaman herhangi bir teori de diğerleri kadar iyidir. Yerçekimini ele alalım: büyük nesneler arasındaki çekim gücü. Yerçekiminin niteliklerine dair pek çok şey biliyoruz, ama gücün sebebi hakkında hiçbir şey bilmiyoruz. Niçin nesneler birbirlerine doğru çekiliyorlar? Konuyla ilgili yapılmış çalışmalara baktığımızda, yerçekiminin nitelikleriyle ilgili pek çok kaynak olduğunu ama çekim gücünün altında yatan sebeplerle ilgili çok az çalışma yapıldığını görüyoruz. Bu soruya doğruluğu ispatlanmış bir cevap bulana kadar, öğrencilere eninde sonunda sadece teori olan bir şeyi öğretmek çok sorumsuzca gözüküyor. Bununla birlikte, illa ki yerçekimi teorisini tartışmak zorundaysak, hiçbirinin doğruluğu veya yanlışlığı ispatlanmadığına göre, bütün teorilere eşit zaman ayırmak makul gözüküyor. Bu sebeple ben resmi olarak ileri sürüyorum ki, bu garip ve çoğunlukla yanlış anlaşılan gücün arkasında Uçan Spagetti Canavarı vardır.
İrade terbiyesinde bize en gerekli yol, fikri terbiye etmektir. Bu sayede fiillerin tohumlarını ekmenin yanı sıra diğer duygular hakkındaki acizliğimizi de bir nebze olsun telafi etmiş oluruz. Zihnimiz, yabancı fikirlerin sığınağı olmak yerine kendimizin teker teker seçtiği fikirlerin merkezi olursa, irade terbiyemizin en mühim kısmını yerine getirmiş oluruz. Zaten katil ile doğru yol- da olanın, namuslu ile namussuzun, akıllı ile delinin arasındaki fark, ikisinin de kötü temayüllerle karşılaşmaları ve fakat birinin bu temayül rüzgârına kendini koyuvererek bir kuru yaprak gibi her rüzgâra boyun eğmesi, diğerinin de en şiddetli rüzgârlara göğüs geren ağaçlar gibi etkilenmeyip kendini kurtarabilmesidir.
“çünkü benim gerçekten sevdiğim insanlar azdır, beğendiklerim ise büsbütün az. dünyayı görüp tanıdıkça hoşnutsuzluğum artıyor. insanların iç yüzünün nasıl hiç göründüğü gibi çıkmadığını; iyi ya da akıllı gibi görünenlere bile nasıl hiç güven olmadığını her gün daha açıkça anlıyorum…”
Reklam
Genç bir adam için en gerekli şey akıllı kadınların arasında bulunmasıdır..
Yahudiler ya çok akıllı ya da çok aptal olurlar, de­mişti yine Bayan Margic.
Güç, akıllı olandadır
Açlıktan kıvranan aslan, öfkeyle tavşana sormuş: ‘Neden bu kadar geciktin?’ Tavşan yanıt vermiş: ‘Efendim, bu benim suçum değil. Yolda gelirken bir başka aslan yolumu kesti. Kendisine döneceğime dair söz vermek koşuluyla sizin yanınıza geldim.’ Aslan parlamış: ‘Çabuk bana o alçağın yaşadığı yeri göster.’ Tavşan aslanı derin bir kuyunun başına götürmüş ve ‘lütfen efendim yaklaşıp kendiniz bizzat bakın’ demiş. Bu sözleri söylerken aslana kuyunun suyundaki kendi yansımasını gösteriyormuş. Öfke içindeki aslan, sudaki yansımasını diğer aslan zannederek kuyunun içine atlamış ve ölmüş. Bu yüzden ‘güç akıllı olandadır’ dedim.
280 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
Pessoa Pessoa'yı Anlatıyor
HAYALET YAZARLARININ KÂTİBİ PESSOA Herkes için hayat değerli. Bu yüzden hepimiz çaba göstermiyor muyuz? Güzel yaşamaya, uzun yaşamaya çalışmıyor muyuz? Bunun için değil mi dünyanın hengâmesi? Peki bir değil de birçok hayatı yaşama olanağımız olsaydı, aynı şeyleri yapar mıydık? Bana bütün bunları düşündüren, Portekizli yazar Fernando Pessoa. Hani
Pessoa Pessoa'yı Anlatıyor
Pessoa Pessoa'yı AnlatıyorFernando Pessoa · Sel Yayıncılık · 2019433 okunma
Reklam
Akıllı telefonda, yeryüzünün ilk atası; Nokia 6600... 18 mb dahili hafıza, 2GB hafıza kartı. Kitaba harçlığım yetmezdi, yüzlerce binlerce e-kitabı seninle okudum, Seninle öğrendim, seninle hayata gözlerimi açtım ben...
Uygun duruma uygun sözlerle yaklaşan, bir kimsenin iyi niyetine göre uygun davranışta bulunan ya da bir kimsenin gücü oranında öfke gösteren kişi akıllı kişidir.
O kadar da akıllı değilsiniz beyfendi , sadece şanslısınız ! Sorunsuz yetilere sahip olan bizler , sadece bağışlanmış kişileriz . Melody birçok şeyi anlayabiliyor , iletişim kurabiliyor ve bunu kendisi için hiçbir şeyin doğru düzgün işlemediği bir dünyada yapıyor .
Sayfa 27 - Genç TimaşKitabı okuyor
Akıllı insanlar mutluluğun sağlığa benzediğini çok önceden fark etmiştir: Mutluyken fark etmezsiniz; ama yıllar geçtikçe, geçmişte kalan mutluluğunuza ilişkin anılar, ah, anılar!..
Gerçekten sevdiğim pek az insan var; hele saygı duyduğum daha az insan var. Dünyayı tanıdıkça hoşnutsuzluğum daha artıyor; her geçen gün insan karakterinin tutarsızlığına ve akıllı, duygulu görünenlere bile güvenilmeyeceğine olan inancım güçleniyor.
Sayfa 141
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.