poetika, bir alıntı ekledi.
47 dk. · Kitabı okuyor

DENEMELERIN KONUSU
başkalarının bilgisi ile bilgin olabilsek bile, ancak kendi aklımız ile akıllı olabiliriz

Denemeler, Michel De Montaigne (Sayfa 5)Denemeler, Michel De Montaigne (Sayfa 5)

Allah'ım! :(
Selamünaleyküm hocam;

Hocam, öncelikle size çok teşekkür ediyorum. Size ve sizin gibi bu düşünce ve hizmette olan insanlardan Rabbim razı olsun. Yarın kıyamet gününde ben sizin şahidinizim.

6 yaşındaki kızım bile sizin odanızda 5 dakika bulunup çıktıktan sonra “baba bizim odadaki kanepe, tv hepsini kaldırıp tamamına kitaplar koyalım” dedi. Bana da “Nureddin hocanın çalışma masasından yaptır, çok okuyup ben de Nureddin hoca gibi olayım.” diyor. Yarın bu yavrucuklar inşallah Ümmet-i Muhammed’e faydalı birer insan olup hizmet ettiklerinde bunda en büyük pay sahibi siz olacaksınız. Çünkü biz sizin derslerinizi dinleyerek sizden çok şey öğreniyoruz.

Derslerinizin bir tanesinde, küçük çocukların kapıyı çalarak izin istemesinden bahsettiniz. O gün oyun şeklinde uygulamalı olarak öğrettim Elif’e. Şuan kardeşi konuşamamasına rağmen kapı kapalı ise vurup önünde bekliyor. Bu çok küçük bir örnek ama bunun gibi nelere vesile oluyorsunuz.

Allah size güç kuvvet ve vakit bolluğu versin.

Teğabün suresi 14. âyetin tefsirini dersinizde anlatırken “Hanımlarınız ve kocalarınız, başınıza bela olur, dikkat edin onlara. Eşiniz ve çocuklarınızı affeder görmezden gelirseniz, bırak bir daha yapmaz derseniz, Allah da sizi affeder.” Diyerek, anneme babamdan dolayı dayanma gücüne vesile oldunuz.

Hocam benim en büyük gayem, pırıl pırıl tertemiz olarak Allah’ın bize emanet ettiği yavruları onun istediği gibi birer kul olarak yetiştirmek. Bu meşakkatli yolda bu kadar fitnenin ve dış etkenin olduğu zamanda gerçekten zor olanı başarmak istiyorum.

Bunun için bol bol dua ediyorum. Kendimi düzelterek örnek olmak istiyorum.

Bu yolda sizi örnek alıp derslerinizden ve kitaplarınızdan faydalanıyoruz çok şükür

Benim sizden istediğim, takıldığımız yerlerde sizin fikirlerinize başvurmak, zaman zaman kısada olsa ziyaretlerinizde bulunmak bizim için çok faydalı oluyor. Kısa bir ziyaretten sonra Elif’in odayı kitaplarla doldurma isteği beni çok etkiledi ve daha da umutlandırdı. Benim sizden isteğim budur hocam.

Biz maalesef tam anlamı ile yetişemedik. Sözde tam Müslüman bir evde yetiştik ama 14 yaşında gusül abdestini komşudan öğrendim.

Biz, kendi yapamadığımız ve sonradan öğrendiğimiz şeyleri küçük yaşta çocuklarımıza öğretmek ve ahlaklı bir nesil yetiştirmek için elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışıyoruz.

Tamda sizin anlattığınız bir ortamda büyüdüm çünkü ben. Tek emeli bir ev yapıp ev sahibi olmak, komşular akrabalar ne der kaygısıyla yaşayan bir ailede büyüdüm.

Öyle ki, askerden sonra bir Cuma namazında Allah bana bir gönül ferahlığı verdi. Cuma namazını ağlayarak zor kıldım. Bir anda Peygamber efendimizi ziyarete gitmek istiyorum dedim. “Baba gitmeden çocuk nasıl gider, köylüler ne der, ayıplamazlar mı?” denilen ve umreye gidip geldiğimde 1 ay küsülen bir ortamda büyüyüp yetiştim.

21. yüzyılın cihadı diye adlandırdığınız çocuk yetiştirme konusunda, sizin destek olmanız bizim için çok önemli.

Son olarak hanımımın başka bir hanımla sizin sohbetinizi beklerken, bayanlar bölümünde yaşanan bir hadiseyi paylaşmak isterim sizinle. Şehir dışından gelen bir bayan, gelme sebebi olarak, TEOG sınavından sonra isteğini soran çocuğunun, “Beni Nureddin hocanın son sohbetine gönderin başka bir şey istemem” demiş olması, akıllı telefonlar, konserler vs. dururken sizin dersinize gelmek istemesi beni çok etkiledi.

Tekbir getirerek dedim ki işte mücahit bu.

ALLAH yardımcınız olsun.
Vaktinizi bereketlendirsin
ALLAH’A emanet olun》》Selamünaleyküm;

Güzel kardeşim benim, sen cennet nedir bilir misin? Dünyada iken cennette olmak nedir bilir misin? Büyük ihtimalle ‘bilmem’ diyeceksin. Ben de senin gibi, koklanamadım o bahçenin çiçeklerini henüz. Ama yüreğimi çatlatacak kadar kabartıp diyorum ki: Peygamber aleyhisselam’ın etrafında etten kemikten sur ören o mübarek nesil bunu başarmışlardı. Ölmeden cennete girmeyi becermişlerdi. Kardeşleri ile cennette ırmakların kenarında sarmaş dolaş olur gibi yaşamışlardı da o muhteşem sahneleri bize miras bırakabilmişlerdi. Ne muhteşem, ne umut yüklü bir sevgidir bu!

Sen bana onları hatırlattın. Sana cevap yazmak için biraz daha beklemek istedim. Duygusal olmayayım istedim ama kaç gün geçti o duygusallığım gitmedi. Yazmak zorunda kaldım. Sana yazıyorum bu sözlerimi. Rabbime yazıyorum. Mü’minlerin kardeş olduğunu unutan nesillere yazıyorum. Taşa yazıyorum. Anadolu’nun yollarına yazıyorum. Camilerin kıble duvarlarına yazıyorum. Anasının doğurmadığı milyarlarca kardeşi olduğunu bilmeyen bütün nimet mahrumlarına yazıyorum.

“Ey Rabbim, doldur içimize o sevgiden, doldur bizi ve kardeşlerimizi o ırmakların sularından, doldur Rabbim, doldur ki cennet hasretimiz gözümüzde tüllensin. Kanatsız uçabilecek kadar şenlenelim, fani dünyada iken bile ebedî lezzetler tadalım.”

Güzel kardeşim benim, ben sana nasıl dua etsem bilmem ki, ne desem de bağrımı sana açmış olsam? Senin yazındaki sen sanki benim de sen bensin orada. Buna melekler şahit olsun. Sen de şahit ol. Rabbim bizi, bu sevdamızla cennetinde buluştursun. Sen ve senin gibi kardeşlerimin bu hüsnü şehadetlerine ne kadar itimadım var, ah bir bilsen; onu bilsen beni esir alırdın karşılığında.

Sözlerin bana yapılmış duaların olsun. Evini kütüphane yapmak isteyen cici Elifcik, Kitabımızın hizmetkârı olsun. Sen, eşin ve yavruların bu ümmetin şerefi ile yücelmişlerden olun.

Güzel kardeşim benim, herkes kendi derdine düşermiş ya, benim derdimi de ben bilirim. Sen, beni ziyaret edip bir şeyler almak istiyorsun, buna izin istiyorsun. Ben ise senin gibi birinin bir kelimelik duasını alsam da önümü açsa Rabbim, elimi, dilimi, gözümü korumaya vesile yapsa diyorum. İşte böyle bir dünyadayız şimdilik; Sen seni düşünürsün, ben de beni. Gel, tabii ki gel. Gel ve bana dualar et. Gel de bana Elifciğin, Âsiyelik basamaklarını tırmandığını müjdele bana. Gel ve bir daha gitme dilersen o gün!

Güzel kardeşim benim, şahit olsun bu yazdığımız kelimeler, bu kullandığımız dijital âlem bile şahidimiz olsun: Allah’tır gayemiz. Şeriat’ıdır yolumuz. Peygamber’idir önderimiz. Ona salât ve selamdır işimiz. Onun ümmeti ocağımızdır, bağrımızdır. Kardeşliğimiz ise hasretimizdir.

Şahidim ol güzel kardeşim, seni seviyorum, duanı istiyorum, Elifciğin gözbebeklerinden öpüyorum. Siz de beni unutmayın duanızdan. Şimdi siz unutmayın, yarın kabrin karanlıklarında yapayalnız kaldığım zamanda da Elifcik unutmasın.

Size, eşinize ve sevgili yeğenlerime selam söylüyorum. Rabbimin uçsuz bucaksız rahmetine salıyorum sizi.

Selamünaleyküm.

Nureddin YILDIZ

Sabırlı Firuze, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okuyor

kişi
Doğal bir hayâ duygusu varmıdır?
En akıllı kişi neyi bilmediğini bilendir.

Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 70 - Pan yayıncılık)Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 70 - Pan yayıncılık)
Siyah, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okuyor

'Kesinliği belirsizlik için terk eden bir insan akıllı değildir.'

Fahrenheit 451, Ray BradburyFahrenheit 451, Ray Bradbury
Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
11 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

Onun tek üstünlüğü bundan ibaretti. Başkalarının gözünde küçük düşmekten korkmamasıydı. (Ne oturmasını bilirdi, ne ko­nuşmasını, ne cevap vermesini ve gülmesini... Yoo, yoo, yapamazdı bunları.) Bu bakımdan, gözden düşmekten korkmaması bakımından, kendisi bilmese de, çok şanslı sayılırdı. Oysa birçokları hastalıktan değil de, kendini daha büyük gösterme ihtirasından ölürlerdi. (Akıllı, yetenekli, güzel olmayı, üstelik görkemli, haksever, dürüst ve kararlı olarak tanınmayı kim istemez?)
Mümin öyle değildi. Tuhaf bir adamdı ve herkes de ona tuhaf davranırdı.

Beyaz Gemi, Cengiz AytmatovBeyaz Gemi, Cengiz Aytmatov
Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
11 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

Bitkiler de çeşit çeşittiler: ‘Sevimli’leri, ‘cesurları’, ‘kor­kakları’, ‘zararlıları’ ve daha birçokları. Devedikenleri baş düşmanıydı meselâ. Çocuk onunla günde en az on defa düello yapar, saplarını koparırdı. Ama bu savaşın sonu gelmezdi. Çünkü devedikenleri budanmış olur, daha da büyürlerdi. Oysa kır sarmaşıkları, zararlı olsalar da, çok akıllı, çok neşeliydiler. Sabah güneşini en iyi karşılayan onlardı. Öteki bitkiler ne sabahı bilirlerdi ne akşamı. Hepsi birdi onlar için. Ama sarmaşıklar, güneşin sıcak ışınları yüzlerine vurur vurmaz gözlerini açarlardı.

Beyaz Gemi, Cengiz Aytmatov (Ötüken)Beyaz Gemi, Cengiz Aytmatov (Ötüken)
Mehmet, bir alıntı ekledi.
13 saat önce · Kitabı okuyor

"İnsanın yüreğinin iyi olması için akla ihtiyacı yoktur. Bana zaten bu ikisi birlikte pek olmuyor gibi geliyor. Gerçekten akıllı bir adama bakıyorsun, hiç de iyi biri olmadığını görüyorsun."

Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck (Sayfa 51 - Sel Yayıncılık)Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck (Sayfa 51 - Sel Yayıncılık)

Chuck Palahniuk
Akıllı bir yalnızlık aptal bir ilişkiden iyidir;
ya kralın yanında kraliçe olursun ya da soytarının yanında maskara!

Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
14 saat önce · Kitabı okuyor

Dijital fabrikalar, akıllı ürünlerin doğduğu yer. Üretim aşamasında kendilerine özgü kimlik edinip geçmişlerini hatırlayabilen, internete bağlı oldukları ve birbirleriyle haberleşebildikleri için çevrelerinde olup bitenleri algılayabilen, hatta bunlara fiziksel tepkiler veren ürünlerle yaşamak hayatımızı nasıl değiştirecek?
Günümüzün hızlı tüketim koşullarında rekabet edebilmek için hızlı ticarete ihtiyaç var. Bunun için de hızlı ve esnek fabrikalar lazım. Dünyada bir dakika içinde online alışveriş siteleri üzerinden ne kadar ticaret yapıldığına bakarsak, neden böyle bir değişime ihtiyaç duyulduğunu daha rahat anlayabiliriz. Artık tüketiciler, üreticileri değişime zorluyor. Değişim sadece hızla ilgili değil; kişiselleştirilmiş ürün talepleri de var. Örneğin, satın alacağı bir ürünü kendisi tasarlamak istiyor. Bu da, başka bir ürün üretmek için kurulmuş bir tesisin, değişen ihtiyaçlar karşısında, çok kısa bir süre içinde yeni ürün üretebilecek şekilde düzenlenmesi anlamına gelir. Mevcut sistemi, kendi kendini şekillendiren, makinelerden ve robotlardan ibaret bir yapıyla değiştirerek bu ihtiyaçlara uydurabilme kabiliyetiniz, aslında endüstrinin yeni evresini tanımlıyor diyebilirim.
Günlük yaşama baktığımızdaysa Nesnelerin İnterneti’nin hepimizin hayatını kolaylaştıracağını görmek mümkün. Örneğin artık markete girdiğinizde sizin nelere baktığınızı anlayabilen, bu doğrultuda size yönlendirme yapan ve böylece arka planda gerçekleşen üretim için gereken tedarik zincirini çalıştıran sistemler devreye girecek. Otomobiliniz lastiğinizin yenilenmesi gerektiğini anlayacak ve siparişin dünyanın öbür ucundaki fabrikaya ulaşmasını sağlayacak. Bir markanın üretim hattı, kendi sosyal medya hesaplarıyla birleştirilip tüketici tarafından beğenilen ürünleri tespit edecek ve kendisini bu doğrultuda şekillendirecek.

Popular Science Türkiye - Sayı 71, Kolektif (Sayfa 34)Popular Science Türkiye - Sayı 71, Kolektif (Sayfa 34)