Alıntı
NURETTİN HOCAYI TAŞLAMAK, ASIL GÜNDEMİ SAKLAMAK

Fatih’te, Fatih camiinin avlusunda bir süre oturun…

En az iki-üç ayakkabısız çocuk, yarım saat geçmeden yanınıza gelip para ister sizden.

5 lira için her şeyi yapabilecek, bunlar gibi yüzbinlerce çocuk yaşıyor sokaklarda…

İnin Beyazıt’a, Aksaray’a…

15-16 yaşında gencecik kızların ışıklarda para dilendiğini görürsünüz.

Bir süre sonra zorla fuhuş sektörünün içine sokuluyor bu kızlar.

Minicik bedenler sermaye yapılıyor, bundan rahatsız olmuyorsunuz ama Nurettin Yıldız Hoca’nın söylediklerinden çok rahatsız oluyorsunuz.

***

Adnan Oktar yarı çıplak kadınlarla, canlı yayında, dini sohbet programları yaptı.

Reşit olmayan kızların programlara katıldığı ortaya çıktı.

Yetmedi, İslam birliğinden bahsederken kalkıp kadınlarla karşılıklı dans etti.

Yetmedi “Dinde bu yaptığımıza bir mani yok. ” dedi.

Erotik danslı vaazlardan rahatsız olmadınız ama Nurettin Hoca’nın söylediklerinden çok rahatsız oldunuz.

***

Amcasının evinde yengesiyle aşk yaşayan bir mahlukun hikayesi Aşk’ı Memnu adıyla dizi yapıldı. Üçüncü kez gösterildiğinde bile reyting rekorları kırdı.

Aile içi yasak aşkı normalleştiren bu diziden rahatsız olmadınız ama Nurettin Hoca’nın söylediklerinden çok rahatsız oldunuz.

***

Bir grup tımarhanelik kadın 8 Mart’ta Taksim’de yürüdü.

Normal bir kadının hicabından telaffuz dahi edemeyeceği küfürlerle kendilerini tarif ettiler.

Bütün toplumu bu ahlaksızlığa destek olmaya davet edip, olmayanları da suçladılar.

Kadınlar adına yapılan ahlaksızlıktan rahatsız olmadınız ama Nurettin Hoca’nın söylediklerinden çok rahatsız oldunuz.

***

Bir kadın doktoru kaçıran kiralık katilin hikayesi Siyah Beyaz Aşk adıyla dizi yapıldı.

Adam doktoru zorla alıkoydu ve ardından evlendi.

Kadını “dövmek” ne ki, kadına hayvan muamelesi yapıldı.

“Hayvanlık” romantizm diye sunuldu.

“Kadına şiddet” reytingle onurlandırıldı.

Kadının bu kadar aşağılanmasından rahatsız olmadınız ama Nurettin Hoca’nın söylediklerinden çok rahatsız oldunuz.

***

Kadının tecavüze uğramasını, parmaklarının kırılmasını alenen gösteren Sen Anlat Karadeniz adında bir dizi yapıldı.

Şiddet mağduru kadınlara Karadenizli bir erkek bularak şiddetten kurtulabilecekleri tembih edildi. Kadınların aptal yerine konulduğu, şiddetin pompalandığı diziden rahatsız olmadınız ama Nurettin Hoca’nın söylediklerinden çok rahatsız oldunuz.

***

Çukur’da kötülük bir ders gibi öğretildi. Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz’la mafya babaları sempatikleştirildi. Fazilet Hanım ve Kızları’nda genç kızlar yalılara satıldı.

Bu iğrençliklerden rahatsız olmadınız ama Nurettin Hoca’nın söylediklerinden rahatsız oldunuz.

Gençliğe kültür namına Aleyna Tilki, Survivor ve Cumali Ceber layık görüldü. Boş kültür önce ruhen, sonra da bedenen gençleri öldürmeye başladı. Son iki günde Samsun ve Gaziantep’te yaşları 17 bile olmayan iki öğrenci kafalarına sıkarak intihar ettiler. Gençleri öldüren yoz kültürden rahatsız olmadınız ama Nurettin Hoca’nın söylediklerinden çok rahatsız oldunuz.

***

Survivor, Yetenek Sizsiniz, O Ses Türkiye, İşte Benim Stilim, Ben Bilmem Eşim Bilir yarışmalarıyla her akşam televizyonlarda resmen bir APTALLIK OKULU KURULDU.

On yıldır devam eden bu aptallık okulundan rahatsızlık duymadınız da Nurettin Hoca’nın söylediklerinden çok rahatsız oldunuz.

***

Camideki vaazında Tahrim Suresi’ni okuyan İhsan Şenocak Hoca’ya Birce Akalay“Bu yobazları kaynar kazana atmalı” dedi. Doğan medyası Hoca’yı linç etti. Üstüne Hoca açığa alındı. Hakkında soruşturma açıldı. Neticede Hoca istifa ettirildi. Vaaz veren Hoca’ya “kaynar kazan” gösterilmesinden rahatsız olmadınız ama Nurettin Hoca’nın söylediklerinden çok rahatsız oldunuz.

***
Hürriyet yazarlarının tamamına yakını eşcinselliği öven yazılar yazdı. Kerimcan ile ilgili “Türk halkına kendini sevdirerek yaptığı misyon çok değerli.” diye güzellemeler yapıldı. Eşcinsellik propagandasından rahatsız olmadınız ama Nurettin Hoca’nın söylediklerinden çok rahatsız oldunuz.

***
Her akşam dizilerle Türk toplumunun zihnine cinsellik, entrika, ihanet, yalan, cinayet, gayri meşru çocuklar, haksız kazanç ve şiddet zerk edildi. Değil Türkiye, Türk dizilerinin izlendiği yabancı ülkelerde bile aile kurumu çatırdadı. İnsanlar eşlerini dizideki kişiliğe benzemediği için boşamaya başladı. Kadın ve aile düşmanı bu dizilerden rahatsız olmadınız ama Nurettin Hoca’nın söylediklerinden çok rahatsız oldunuz.

***

Bırakın “ketçabı”, “battaniyeyi” de açın twitterı Türkiye’nin en çok izlenen dizisindeki oyuncuların kulak memelerinden tahrik olan kadınların yazdıklarını okuyun…

“Kulak memesi” mesajlarından rahatsız olmadınız ama Nurettin Hoca’nın söylediklerinden çok rahatsız oldunuz.

***

Köşelerinizde, programlarınızda, demeçlerinizde toplumu tam kalbinden çürüten asıl virüse değindiğinizi hiç duymadık, görmedik, okumadık ama günlerdir Hoca’yı acımasızca yerden yere vurmanızı görüyor, duyuyor ve okuyoruz…

Hani, hem kadın hakları savunucusu hem de ahlakçısınız ya…

Nurettin Hoca’nın üstüne gittiğiniz gibi, bu toplumsal hastalıkların da üzerine gidin, görelim…

Ancak o zaman inandırıcı olabilirsiniz…

Ettehıyyatü duası Allah'ın, Peygamberimizin ve Cebrail'in ortak sözüdür. Bir başka ifadeyle Allah'ın en büyük peygamberin ve en büyük meleğin sözlerinden oluşmaktadır.

Peygamber Efendimiz o gece huzur-u ilahiye varınca Cenab-ı Hakk'a hürmetlerini arz etmek niyetiyle "Ettehıyyatü lillahi vessalavatü vettayyibatü" demiş.( Dil ile, beden ve mal ile yapılan bütün ibadetler Allah'a dır.) Allah'ı Teala O'nu karşılayıp selamlayarak "Esselamü aleyke eyyühennebiyyü ve rahmetullahi ve berekatüh" demiş,( Ey Peygamber! Allah'ın selamı, rahmet ve bereketleri
Senin üzerinde olsun) Tekrar Peygamberimiz konuşarak "Esselamü Aleyna ve ala ibadillahissalihin" (Selam bizim üzerimize ve
Allah'ın bütün iyi kulları üzerine olsun.)
cümlesiyle Allah'ın selamına mukabelede bulunmuş ve Allah ile Rasulü'nün bu güzel konuşmalarına şahit olan Cebrail de bu manzaraya bir nevi tezahüratta bulunurcasına  Eşhedü enlailahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhü ve rasulüh" demiş

Howl, Geceleri Sokaklarda'yı inceledi.
02 Şub 17:30 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Lise çağında bir gencin, hayallerinin büyüklüğünden ürküp başarısızlık korkusuna kapılışını ve akranlarının hayalleri karşısında içsel tepkileri anlatılıyor ilk öyküde. Chuck Palahniuk'un Fight Clubta değindiği meşhur bir mevzu vardır. "Biz televizyon izleyerek, milyonerler, sinema tanrıları, rock yıldızları olacağımıza inanarak büyüdük, ama olmayacağız. Şimdi bunu anlamaya başlıyoruz." Evet. 20 yaş dolaylarında cidden bu durumla yüzleşildiği bir süreç vardır. Çoğunluk bu konuda bana hak verdi bile. (Aleyna Tilki hariç.) Öyküye gelecek olursak karakterimiz şu sorusu ile kendi düşleri ve hayatın gerçekleri arasında sıkışmışlığını özetliyor. "Bütün düşlerim kentsoylu bir yaşamın tekdüzeliğinde mi yitip gidecek?" (Syf:24)

Kitaba adını veren üçüncü hikaye ise Geceleri, sokaklarda. Nasıl ki Dostoyevski'nin ''mutlu bir an için bir ömür yaşamaya değmez mi?'' diyen Beyaz Geceleri var. Cesare Pavase'nin günleri bile karartan geceleri var. Ufak bir mutluluk kıpırtısına bile sahip olmayan hayatların, asla sahip olamayacakları güzellikleri uzaktan gözleyip her gece, her gece kendi makus yaşamlarına dönüşünün hikayesi.

Kitap on dört öykünün derlemesi. Yazarın on yedi yaşından itibaren kaleme almaya başlayıp ölümünden sonra yayımlanan öyküleri. Tüm öykülerden yukarıda olduğu gibi bahsedip size okunacak hiçbir şey kalmasın istemedim. Bu iki öykü bana göre yazarın ruhunu en öz şekilde verenlerdi. Diğer öykülerdeki karakterlerde benzer şekilde hayatın kıyısında kalmış, ordan oraya savrulan, hayatın bir köşeye ittiği, insanca yaşamayı arzulayan, varoluşsal tutkuları olan ve yılgınlığa uğramış kimseler. Ama aynı zamanda hayatın tüm dayattığı şartlara rağmen kendilerince bir yaşama uğraşı veren kimselerde aynı zamanda.

Yazarın kalemi Mecnun'un depresyon hırkasını giymiş gibi. Buhran döneminde olanların depresyonunu hızlandıracak bir kofaktör işlevi bile görebilir. Zaten kendisinin bu ruh haline tanıklık ettikten sonra kendi adına verdiği yaşama uğraşını kendi eceli ile sonlandıramadığını öğrenmek şaşırtıcı olmadı maalesef. Demem o ki edebi yanı kuvvetli mi? Evet. Herkes okusun mu? Hayır. "Hüzün; artık ruhumun soluğuna dönüşmüş sürekli acının utancı." (syf:45) diyen bir yazardan bahsediyoruz. Varın siz karar verin okuyup okumamaya.

Ziya Paşa-19.yy
Zalimlere bir gün dedirir kudret-i Mevla
Tallahi lekad aserekellahu aleyna

Kalu tallahi lekad aserekellahu aleyna ve in kunna le hatıin. / Dediler ki: Vallahi, seni Allah bize üstün kıldı. Biz doğrusu büyük suç işlemiştik!
(Yusuf Suresi-91.Ayet)

İsmail | Stalker, Huzursuz Hayaletler'i inceledi.
 11 Oca 20:32 · Kitabı okudu · 9 günde · 10/10 puan

Ulusun hayatı tehlikeye girmedikçe, savaş bir cinayettir. (Gazi Mustafa Kemal Atatürk)
Savaş... İnsanlığın başına gelebilecek en büyük felaket ve gelmeye de devam ediyor. Acı, gözyaşı, keder, hüzün... Huzurun, mutluluğun, sevinçlerin, en güzel hayallerin her zaman karşısında durmuştur savaş ve onu çıkaranlar. İlk önce eski bir şarkı ile başlamak istiyorum: Yıllardan beri hep dinlemişimdir, hem oyun hem müzik açısından. Çoğumuz bilmez, belki de bilir. Her neyse...
https://www.youtube.com/watch?v=WANNqr-vcx0 (Orijinal Remix)
https://www.youtube.com/watch?v=T0acN2v6aIc Vietnam Remix(Favorim)
https://www.youtube.com/watch?v=1z1J6u6ILlA (2000 Doğum ve üzeri Aleyna tilki Kategorisi)

Müzikler dinlenedursun kitapta dikkatimi çeken ve mithrandir21 | Uğur nickli dostuma bahsettiğim şu gizem ile ilgili birkaç şey söylemek istiyorum: Kitabı elimize aldığımızda, kapakta bakır sarısı rengi gibi bir maske ile karşılaşıyoruz. Kimimizin dikkatini çekmiştir belki de. Maskenin en üstünde arapça harfler ile yazılmış bir metin var. Ne yazıyor peki? Üstten alta doğru, '' Allah, La İlahe İllallah, Muhammedur Resulullah.'' Aslında bunu şunun için belirttim ki, net'ten ve kitaptan edindiğim bilgilere göre eski tarihte kullanılan bu maskeler, ölümsüzlük lakabı ile anılmıştır. Pers ordusu ve günümüz filmlerinde geçen sahnelerde kullanılan bu maske 300 Spartalı'nın bölümlerinde de yer edinmiştir. Tabii Pers ordusunun yanı sıra Babil ve İslam tarihinin içinde de yer almıştır. Yani birkaç birlik veya grup bu tür maskeleri kullanmışlardır. İşte Meade'nin, eserinde bunu belirtmesi, kitabın esas konusu oluyor.

Irak savaşı gazisi Jack ve çocukları birkaç günlük gezi için seyahate çıkarlar. Fakat bu yolculuk kötü sonuçlanır. ABD'nin Tennessee eyaletinde bulunan Smoky Dağları civarında uçakları bir kaza sonucu düşer ve izine 8 yıldır rastlanamaz. 8 yılın acısını ise en çok Jack'ın eşi, çocukların annesi Kath çeker. Bu süre zarfında Kath, ailesinin her zaman ansızın bir gün geleceğini umar ama öyle olmaz. Tabii olaylar bundan sonra, yani 8 sene sonra yine aynı bölgede bir uçak kazası ile eski kazanın kalıntılarına rastlanır. Ve Kath haberleri alır almaz FBI ile olay bölgesine gider ve orada eski bir çanta bulurlar. Bu çantada ise geçmiş ile esrarengiz bir bağlantı meydana çıkar ve Kath tekrar yıkılır. Irak Savaşı yılları Saddam'ın sarayından çalınan bir maske ve ansızın yok olan 25 milyon dolar para. Kazananı olmayan bir gerilim ise bizleri bekliyor.

Irak Savaşı yılları, yani ABD'nin Irak Devleti'ne güya barış getirme vaadiyle yaptığı operasyon, maalesef ki milyonlarca insanın ölümüne neden olmuştur. Zaten yazarın da belirttiği gibi savaşı en iyi ABD çıkarır fakat gerisini düşünmez. Irak halkının yanı sıra kendi askerini de düşünmez. Çünkü savaştan sonra yüzlerce belki de binlerce ABD askeri intihar etmiştir. Neden? Çünkü bakıyor ki yaptığı onurlu görev, onurluktan çıkıp kirli bir işe dönüşmüştür. Onur, kız çocuklarının bir çiçek gibi solmasına, annelerin ağlamasına, acıya, kedere dönüşmüştür. Ve ONURLU askerler bunun vicdanını kaldıramamıştır. Ömrü boyunca hem bedenen hem ruhen, psikolojinin en yıkımıyla hayatlarına devam etmişlerdir. Diyor ki yazar: '' Askerler hırsızlık yapmaz, parolaları onurdur.'' Nitekim eserde belirtildiği üzere para hep kurşundan daha hızlı olmuştur. Bu tuzağa bazı askerlerin yanı sıra, vatanseverliklerini kaybeden birtakım Irak'lı insanlar da düşmüştür. Tabii ki kaybeden yine insanlık.

Yazar ve esere bakacak olursak Huzursuz Hayaletler güzel, başarılı bir roman. Fakat asla bir Kar Kurdu değil. Aynı, Grange'nin Kızıl Nehirleri'nin diğerlerine üstünlüğü gibi. Ne yazık ki Glenn, yeni yeni tanınıyor günümüzde. Ama Glenn her zaman başarılı bir yazar olmuştur. Şeytanın Müridi gibi yapıtları hiç şüphesiz soluksuz okunacak türlerden. Grange'nin final sonlarında yaptığı bir belirsizlik, Meade'nin eserlerinde pek yaşanmaz. Girişte, karakter tanıtımları , ortalarda gizemlerin yavaş yavaş çözülmesi, finalde ise aniden bir depara kalkmayla sade ve hoş bir sonla karşılaşıyoruz. Yarım kalmıyor yani. Glenn Meade asla ertelenmemelidir... Saygılar.

Mihemedê NOJDAR, bir alıntı ekledi.
01 Oca 00:00 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Taleal Bedru Aleyna
Ji girên Wedayê
Hîva çardeyî hilat li ser me de
Ji ber gaziya wî ya ji bo Xwedê
Şikur li me bû ferz

Tu tav î tu hîv î
Tu nûra li ser nûrê yî
Tu ronahiya Sûriyayê yî
Ey hezkirî Ey Resûl

Tu bi gaziyeke hêja hatî i
Ey qasidê ji me
Te rûmet da vî bajarî
Ey hezkirî tu bixêr hatî

Siyer Çocuk Dergisi Sayı 4, Kolektif (Sayfa 4)Siyer Çocuk Dergisi Sayı 4, Kolektif (Sayfa 4)