@Pesa, bir alıntı ekledi.
5 saat önce

- Senhor Juscelino'nun en iyi tarafı, sesi, galiba. Sabia (sesiyle meşhur Brezilya'da yaşayan bir kuş) yanında hiç kalır. Onu dinlerken insan çok keyifleniyor. Şimdi "sabia" altın kafese kapatıldı. Catete'de (Rio'daki Başkanlık Sarayı) yaşıyor artık. Aman dikkat "sabia". Sakın bu kafesi elinden kaçırma, çünkü kediler aç kalınca, kafesteki kuşlara göz dikerler. Favela'lılar ise tarihi kedilerdir. Onlar daima aç ve çaresizler.

Çöplük, Carolina Maria de Jesus (Sayfa 35)Çöplük, Carolina Maria de Jesus (Sayfa 35)
Ümit Beyaz, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okuyor

Göğsünün içinde, bu asırlık ağacın kabuğu gibi, yarıklar bulunduğunu sandı ve gırtlağına kadar bir ateșin çıktığını hissetti. Aman Yarabbi, ne kadar yalnızdı.

Kuyucaklı Yusuf, Sabahattin Ali (Sayfa 81)Kuyucaklı Yusuf, Sabahattin Ali (Sayfa 81)
Gamze, Savaş Benimle'yi inceledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aman tanrım, bebeğim, ahh kelimelerinden kusasım geldi. Kitabın beşte birini bu üç kelime, kalanın yarıdan çoğunu da gereksiz seks sahneleri dolduruyor. Yine mükemmel bir erkek karakterimiz, ilkinden farklı olarak bu eskiden serseriymiş, yalnız kitapta hiçbir serseriliğini göremedik ne yazık ki, zengin hayatlar, sürekli sürprizler, duygusuz bir aşk hikayesi mevcut. Sanırım okuduğum en berbat serilerden biri. Kitabı 2 saatte bitirebilirsiniz. Hiç okumasanız en iyisi tabi.

Oytun Oral, Oblomov'u inceledi.
8 saat önce · Beğendi · 10/10 puan

Oblomov bambaşka bir edebiyat klasiği. Keşke daha önce fark edebilseydim bu değeri. Herkesin kolayca söyleyiverdiği klişelerden başlayalım. Oblomov’da kendimi buldum. Bunu tebessüm ederek söylüyorum, biraz da latife yaparak diyebilirim. Oblomov karakterini seviyorsunuz. Ama bir yandan da kapitalizmin veya mevcut düzenin size dayattığı düşünce biçiminden sıyrılamadığınız için de kızıyorsunuz. Çok fazla ipucu vermek istemiyorum olay örgüsü hakkında. Bu karakterin yaptığı kadar olmasa da hepimizde bir parça Oblomov’luk var. “Şunu da yarın yaparım aman ne var” dediğiniz kaç tane düşünce geçmiştir kafanızdan şimdiye kadar kimbilir. İşte bu duygu durumunu mükemmel bir olay örgüsü ile anlatıyor. Oblomov’luk tembellik değil tam olarak. Oblomov’luk terimini anlatmayacağım, zira kitabın tanıtımlarında bile var artık bu bilgiler. Sırf bu konuda yazılmış kitaplar bile var. Hatta Oblomov’luk yapma deyimi bile Rusya’da bu klasikten çıkmış ve bu deyim halk arasında yayılmış. Oblomov’a kitap boyunca bir sempati duyuyorsunuz, bir kızıyorsunuz. Hatta bir an “pes dedim bu kadar da olmaz ama, gül gibi kızı kaçıracaksın!”. Bu kadarcık ipucu vermiş olayım, artık o kadar da değil. Son olarak hepimiz Oblomovuz, Oblomov’luğu seviyoruz.

aman diyim okumuş ama insanlığı edinememiş cahillerden olmayalım

Yaram derindir eşme
Aman derdimi deşme
Sahurda börek yoktu
Gözlerim oldu çeşme

Dönüyor aman dünya başım duman diyor Yaşar.. ne de güzel diyor..

Khal_, bir alıntı ekledi.
Dün 17:01

Sümbülzade Vehbi, Bir gün padişah vehbiyi yanına çağırır ve "Bana öyle bir şiir yaz ki ilk mısrayı okuyunca içimden seni öldürmek, ikinciyi okuyunca ödüllendirmek gelsin" der ve ortaya şöyle bir şiir çıkar!

Azm-ü hamam edelim,sürtüştürem ben sana,
Kese ile sabunu,rahat etsin cism-ü can..

Lal-ı şarab içirem ve ıslatıp geçirem,
Parmağına yüzüğü,hatem-i zer drahşan..
***
Eğil eğil sokayım,iki tutam az mıdır?
Lale ile sümbülü kahkülüne nevcivan..
***
Diz çökerek önüne ılık ılık akıtam,
Bir gümüş ibrik ile destine ab-ı revan..
****
Salınarak giderken arkandan ben sokam,
Ard eteğin beline,olmasın çamur aman..
***
Kulaklarından tutam,dibine kadar sokam,
Sahtiyandan çizmeyi,olasın yola revan..
***
Öyle bir sokayım ki,kalmasın dışarda hiç,
Düşmanın bağrına,hançerimi nagehan..
***
Eğer arzu edersen ben ağzına vereyim,
Yeterki sen kulundan lokum iste her zaman..
***
Herkeze vermektesin,birde bana versene
Avuç avuç altını,olsun kulun şaduman..
***
Sen her zaman gelesin,ben Vehbi'ye veresin,
Esselamun aleyküm ve aleykümüsselam...

Adı Olmayan Kitap, AnonimAdı Olmayan Kitap, Anonim