• https://www.google.com/.......0i71.tXupEIHT8kQ canım benim, sen Adana'sın! Ne bu soğuk, bu durmak bilmez yağmur! Kendine gel ya... Hasta oldu bütün Adana 🤒 🤧
 • Nûr Suresi 31. Ayet/18. Cüz

  وَقُلْ لِلْمُؤْمِنَاتِ يَغْضُضْنَ مِنْ اَبْصَارِهِنَّ وَيَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلَا يُبْد۪ينَ ز۪ينَتَهُنَّ اِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَلْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلٰى جُيُوبِهِنَّۖ وَلَا يُبْد۪ينَ ز۪ينَتَهُنَّ اِلَّا لِبُعُولَتِهِنَّ اَوْ اٰبَٓائِهِنَّ اَوْ اٰبَٓاءِ بُعُولَتِهِنَّ اَوْ اَبْنَٓائِهِنَّ اَوْ اَبْنَٓاءِ بُعُولَتِهِنَّ اَوْ اِخْوَانِهِنَّ اَوْ بَن۪ٓي اِخْوَانِهِنَّ اَوْ بَن۪ٓي اَخَوَاتِهِنَّ اَوْ نِسَٓائِهِنَّ اَوْ مَا مَلَكَتْ اَيْمَانُهُنَّ اَوِ التَّابِع۪ينَ غَيْرِ اُو۬لِي الْاِرْبَةِ مِنَ الرِّجَالِ اَوِ الطِّفْلِ الَّذ۪ينَ لَمْ يَظْهَرُوا عَلٰى عَوْرَاتِ النِّسَٓاءِۖ وَلَا يَضْرِبْنَ بِاَرْجُلِهِنَّ لِيُعْلَمَ مَا يُخْف۪ينَ مِنْ ز۪ينَتِهِنَّۜ وَتُوبُٓوا اِلَى اللّٰهِ جَم۪يعاً اَيُّهَ الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ

  Mü'min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. (Yüz ve el gibi) görünen kısımlar müstesna, zînet (yer)lerini göstermesinler. Başörtülerini ta yakalarının üzerine kadar salsınlar. Zinetlerini, kocalarından, yahut babalarından, yahut, kocalarının babalarından yahut oğullarından, yahut üvey oğullarından, yahut erkek kardeşlerinden, yahut erkek kardeşlerinin oğullarından, yahut kız kardeşlerinin oğullarından, yahut müslüman kadınlardan, yahut sahip oldukları kölelerden, yahut erkekliği kalmamış hizmetçilerden, yahut da henüz kadınların mahrem yerlerine vakıf olmayan erkek çocuklardan başkalarına göstermesinler. Gizledikleri zinetler bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Ey mü'minler, hep birlikte tövbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz!

  Kur'an-ı Kerim Android Mobil
  T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı
 • Önerebileceğiniz bir e-kitap uygulaması var mı Android için?
 • İlk 2 milyar yıl çok sıkıcıydı. ~ Marvin the paranoid android
 • 290 syf.
  ·3 günde·Beğendi·10/10
  Blade Runner filmi bu kitap temel alınarak yapılmış. Ancak yine de farklı yönleri çok. Kitap özellikle gerçek insan ve organik android insan benzeri robotlar konusunu işliyor. Herşeyin gerçeği gibi sahtesi, elektriklisinin olduğu bir dünya. İnsanın bile. Ancak öyle bir durum ki insan ile android birbirinden ayrılamıyor. Hatta birçok durumda android insandan daha zeki.
  Kitapla ilgili incelemem: https://kitapokurum.blogspot.com/...li-blade-runner.html
 • 320 syf.
  ·8 günde
  Soluk Mavi Nokta. 0,12 piksellik bir zerre. Gözünüzü kapatın ve gördüğünüz karanlığın içine doğru bir yolculuğa çıkın. Göz kapaklarınızın ardındaki o karanlığın sonuna kadar gitmeye çalışın. Sonu var mı peki? Hayal etmesi bile oldukça güç. En azından benim için. Dünyadan 6 milyar km uzaklıkta yaklaşık bir ton ağırlığında bir metal yığını veya dost. Hangisini seçerseniz. Ben dost demeyi tercih ediyorum. Tanıdığım günden bu yana sürekli takip ediyor, hakkında yazılanları okuyor, gönderdiği fotoğrafları inceliyor ve onun yerinde olmayı hayal ediyorum. 6 milyar km dedim ama bu mesafe 14 Şubat 1990 senesi için geçerliydi. (Şu an yaklaşık 14 milyar km uzaklıkta) Dünyadan gelen bir komutla yüzünü bize çevirdi ve işte o mesafeden birkaç fotoğraf çekip komutun geldiği yere geri gönderdi. Gelen fotoğrafta görünen 0,12 piksellik o minik parlak şey: Dünyaydı. Muazzam büyüklükteki evrende havada asılı duran bir toz zerresi. Carl Sagan o fotoğrafa bakınca “Soluk Mavi Nokta” betimlemesini kullandı. İyi de yaptı. Sayfa 27 de bu mavi nokta için söyledikleri her duvara, kitapların baş sayfalarına, makam koltuklarının tam önüne, şirketlerin girişine asılıp günlük okunması gereken bir manifesto gibi.

  Soluk Mavi Nokta adını vermiş kitabına. Yuvamızdan başlıyor anlatmaya. Daha önce ne olduğumuzu hatırlatıyor bizlere. “Bizler başından beri gezgindik. Yüzlerce kilometre boyunca her ağaç koruluğunu bilirdik.” diyerek 302 sayfalık yolculuğumuza başlıyoruz.

  Benim en etkilendiğim bölümlerden olan 1. Bölüm: Buradasın başlığıyla karşımıza çıkıyor. Voyager dostumuzun hikayesini anlatıyor bizlere. Soluk Mavi Nokta adını verdiği o fotoğrafın hikayesini öğreniyoruz. Özellikle birkaç ayrıntı karşısında şaşkınlık yaşamamak elde değil. En azından böyle konulara meraklı olanlar için şaşıracaklarını söyleyebilirim.

  Kitaba ismini veren o görselin linkini de şöyle koyalım:

  https://i.hizliresim.com/4jr2V7.jpg

  Okurken hayranlık duyduğum bir diğer bölüm ise Camarina Bataklığı (18. Bölüm). Kurgu olmadığı için aslında ‘spoiler’ vermiş sayılmam diyerek bu bataklığın ne olduğunu ve uzayla ne ilgisi olduğunu anlatabilirim. Ama bunun yerine o bölümden şu kısa alıntıyı paylaşacağım:

  “Yeni teknolojilerin tehlikelerini küçük gösterme gibi bir eğilimimiz var. Çernobil faciasından bir yıl önce, Sovyet nükleer enerji bakan yardımcılarından birine Sovyet reaktörlerinin güvenliği soruldu ve adam özellikle güvenli bir alan olarak Çernobil’i seçti. Bir felaketin ortaya çıkabileceği sürenin ortalaması, diye tahminde bulundu kendine güvenli bir şekilde, yüz bin yıldır. Ama bir yıla kalmadan... yıkım. Challenger faciasından bir yıl önce NASA üstlenicileri de buna benzer güvenceler vermişti: Mekikte felaketle sonuçlanacak bir hatanın olması için, diye tahminde bulundular, on bin yıl gerekir. Ama bir yıl sonra... büyük bir acı.”

  Sanırım bu bölüm (Camarina Bataklığı) için yukarıdaki alıntı yeterlidir.

  Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) yaklaşık 400 km tepemizde 90 dakikada bir dünyanın çevresini dolaşıyor. İnsan yapımı en pahalı makine olma özelliğinin yanı sıra içerisinde şu an da astronotlar bulunmakta. Yapım sürecine dair Carl Sagan’ın da diyecekleri var elbette. Sagan 20 Aralık 1996’da aramızdan ayrıldı ve ölümünün ardından 1998 yılında ISS’in ilk modülü fırlatıldı. Sagan maalesef göremedi. Ama seneler öncesinden böyle bir proje için söylediklerini ben ilk kez bu kitapta okudum. Daha doğrusu farklı bir bakış açısı demeliyim. Okuyunca ne demek istediğimi daha iyi anlayacağınızdan şüpheniz olmasın. Ayrıca ISS’in kendine ait bir uygulaması var. Ben android kullandığım için play store linkini aşağıya bırakıyorum:

  https://play.google.com/...nicedayapps.iss_free (link açılmazsa arama kısmına ISS HD live yazarak ulaşabilirsiniz.)

  Ve o büyük soru: Ay’a tekrar neden astronot gönderilmedi? Ay’a gerçekten ayak basıldı mı? Soruları arttırmak mümkün. Elbette bu soruların da cevabını bulmak ve gerçekten tatmin edici cevaplar olması insanı mutlu ediyor.

  Satürn, Jüpiter, Venüs ve diğer gezegenler, bu gezegenlerin uyduları hakkında birçok bilgi kitap içerisinde yer alıyor. Bu gezegen ve uydulara gönderilen veya gönderilecek olan uydular ve görevler hakkında da bilgiler sunuyor bize Sagan. 30 yıl kadar önceki teknolojik gelişme ve birikimle kaleme alınan bilgiler ve özellikle Sagan’ın uzay ve teknoloji hakkındaki öngörülerini sade bir dille okumak kesinlikle paha biçilemez gibime geliyor. Belki de ben abartıyorumdur. Kitabı okuyun siz karar verin.

  Milyonlar hatta milyar km uzaktaki bir uzay aracı ile iletişim nasıl sağlanıyor? Görüntüler bize nasıl geliyor? Neden gönderilen her uyduda 4 hatta 8k kameralar yok? Cevapları için Soluk Mavi Nokta’ya göz atabilirsiniz.

  Soluk Mavi Nokta Carl Sagan’ın okuduğum üçüncü kitabı. Epub olarak da Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı kitabını okuyorum fakat yazım ve imla hataları o kadar fazla ki anlaşılırlığını yer yer kaybediyor. Bunu belirtmemin sebebi ise; Soluk Mavi Nokta elbette yine olabilecek en sade şekilde yazılmış fakat Kozmos veya Milyarlarca Milyarlarca kitabına göre “toz zerresi” kadar akademik denebilir. Ama bu anlamaya ve şaşırmaya asla engel değil. Çünkü Carl Sagan yine “Herkes için bilim” diyerek olabildiğince çok insana ulaşmaya çalışmış.

  Genel olarak diğer incelememde yaptığım gibi birkaç maddeyle neden Soluk Mavi Nokta okunmalı dersek:

  1) Üzerinde yaşadığımız bu mavi küreyi daha yakından tanımak için,

  2) Dahil olduğumuz Güneş Sistemi’ne dair duymadıklarımızı duymak için,

  3) Yukarıda da bahsettiğim uydularımızla iletişim, uydularda bulunan kamera ve diğer aletler hakkında bir şeyler öğrenmek için,

  4) Dünyamız dışında yaşam var mı? Sorusundaki yaşamdan kasıt ve sorunun cevabına dair bilgiler için,

  5) (Benim için oldukça kıymetli bilgiler) Voyager 1 ve 2 dostlarımızın ne olduklarını ve ne olacaklarını öğrenmek için,

  Elbette 5 maddeyle sınırlandıramam. İçeriği hakkında fikir sahibi olabilmeniz adına bunları seçtim.

  Ben Ayrıntı Yayınları’nın Süha Sertabiboğlu çevirisiyle 3. Baskısını okudum. Yayınevinden kaynaklı yazım ve imla hataları göz ardı edilebilecek düzeydeydi. Eğer ilk kez Carl Sagan okuyacak biriysen Kozmos veya Milyarlarca Milyarlarca kitabından başlamanı tavsiye ederek incelememi sonlandırabilirim.

  Kitapla ve sevgiyle kalın.