Chemical Analyst, Ruh Adam'ı inceledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hüseyin Nihal Atsız'la tanıştığım kitap. Bu kitap hakkında söylenecek çok şey var. İki gecede okudum ama bende ki etkisi ne kadar sürer bilmiyorum. Kitap bir Uygur masalıyla başlıyor, sonra bu masala benzer bir aşk hikayesiyle devam ediyor. Sonu da bu masala gönderme yapılarak bitiyor. Aşk hikayesi derken sadece aşk anlaşılmasın. Ruh tahlilleri, metafizik ( hatta gece okuyunca azıcık korkmadım değil:)), din, felsefe, iç muhasebe, tarih ve daha bir çok şey var. Gerçek ve hayal içiçe. Ancak yazarın kitapta" Edebiyat, hakikatlerin hayalle süslenmesidir" diye geçen cümlesi, kitaptaki karakterlerin gerçek olduğunu ve bazı sembollerin karşılığı olduğunu düşündürüyor. Nitekim Atsız'ın Mektupları adlı kitaptan küçük bir kısım paylaşarak birazcık netleştirebiliriz;

"Romandaki şahısların hiçbiri muhayyel değil. Yalnız bir iki yerde, iki kişi tek şahıs veya bir kişi, iki üç şahıs olarak gösterilmiştir. Vak'alar da sahihtir ama çoğu temsilî olarak anlatılmıştır. Bu romanı bazıları hiç anlamıyor. Bazıları da hortlak veya cadı romanı gibi beğeniyor. Tabiî anlamak için edebî kültür ve zevk lâzım."

" Bu roman, yaşanmış bir romandır. Hemen hemen bütün şahıslar gerçektir. Yalnız Şeref, şerefi; Kubudak ihtirası temsil ediyor. Kubudak, Moğolca ihtiras demektir. Türkçeye de geçmiştir.
Roman konusunda epey sorguya çekildiğimi sana yazmıştım. Sorgular devam ediyor. Benden sır koparmaya çalışıyorlar. Bir hadde kadar sır veriyorum."

Kitapta özellikle İlahi Mahkeme denen kısım rahatsız olmadan okunabilecek bir kısım değil. Bu kitabı okuyacaksanız önyargılı olmadan okumanız gerekiyor. Atsız'ın Sabahattin Ali ile olan münasebetleri dolayısıyla "İçimizdeki Şeytan" ile " Ruh Adam" kıyaslanır. İkisi de muhteşem. Kitapta bir çok şeyin ucu açık bırakılmış. Hayal hangisi gerçek hangisi, ne neyi sembolize ediyor diye düşündüren bir kitap. Netice olarak okumanız ve kitaplığınız da bulundurmanız şiddetle tavsiye edilir.

Aslında galiba ben bazı şeyleri fazla, hem de gereğinden fazla ciddiye alıyorum. mesela aşkı, nefreti, arkadaşlığı, ölümü, iyi kitapları ve tabloları, bazılarının kötü, bazılarınınsa iyi kalpli oluşunu ve bazı insanlara yapılan haksızlıkları.

Simone de Beauvoir - Aşk Mektupları

Cemal Süreya – On Üç Günün Mektupları

“Düşünüyorum da aşk sözcüğünü de biraz eksik buluyorum, şu senle ben arasındaki ilişkiye. Daha büyük, daha sağlam bizimki. Aşk onun içinde sadece bir kısım galiba. Ötesinde aşkla birlikte ama yer yer, zaman zaman onu aşan başka duygular, başka esriklikler, başka baş dönmeleri de var bizde. Seni seviyorum ve senin için her şeyim. Beni seviyorsun ve benim için her şeysin. Bir insan için şu kısa hayatta bundan daha büyük ne olabilir ki. Acaba Mecnun Leyla’yı elde edip onunla evlenseydi, Ferhat Şirin’e kavuşsaydı, aradan bu kadar yıl geçtikten sonra bizim birbirimize olduğumuz gibi tutkun olabilir miydi? Yangın olabilir miydi? Sen ne dersin buna?”

sus duymasın, nasıl ağladım beni terk edip, gittiğin zaman. Sus suymasın, söyleme sakın, bana yolladığın o aşk mektupları ruhumda kanzılı. -Hümeyra

edebiyatoloji, bir alıntı ekledi.
17 Mar 18:09

Düşünüyorum da aşk sözcüğünü de biraz eksik buluyorum şu senlen ben arasındaki ilişkiye

Onüç Günün Mektupları, Cemal SüreyaOnüç Günün Mektupları, Cemal Süreya
osman yalçıner, Milena'ya Mektuplar'ı inceledi.
12 Mar 21:35 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sevgili Milena,

Sana bu mektubu ruhlar aleminden yazıyorum.Ya da kulağına hatta yüreğine fısıldıyorum diyelim.

Bildiğin gibi ben öleli 3 sene oldu , neden bu kadar beklediğimi soracak olursan sebebi basit. Burada işler pek dünyadaki gibi değil , önce her fani gibi verilmesi gereken hesaplarımla meşguldüm.Asıl hesap kıyametten sonra görülecek olsa da bazılarımız için ölünce başlıyor. Bu süreç bizim gibi okuyan yazan kişilerde biraz uzun sürüyor, kalem deyip geçme.. Sorumluluğu olduğunu bilirdim ama ölünce daha iyi anladım.

İlk bir yılım böyle geçti. İkinci yılım ise benden önce ölen bütün akrabalarımla tanışma ,konuşma, muhabbet faslıydı. Bir görsen herkes nasıl yolumu gözlemiş, bizim çocuk ne güzel ne vicdanlı adam diye hep övünmüşler buradan
dünyaya bakıp bakıp.

Üçüncü yılım ise benim için bambaşkaydı. Gelmiş geçmiş büyük yazarlarla tanıştım, tabi hep dünyadan konuştuk. Meğer bizim burun kıvırdığımız dünya hayatı, kısacık oluşuyla ve tam da bu nedenle biricikliğiyle ne de kıymetliymiş. İnsan bazı şeyleri ölmeden anlayamıyor.

Kimlerle tanışmadım ki, Dostoyevski başta olmak üzere beş bin yıllık filozoflara kadar. Detaylara giremiyorum üzgünüm, katı kurallar var. Sen henüz dünyada olduğun için fazla bir şey anlatamam, gelince kendin görürsün. Sanırım seni ölene dek yeni acılar bekliyor olacak, sabretmekten başka çaren yok.

Bütün bu söylediklerim asıl söylemem gereken şey için bir giriş. Nasıl söyleyeceğimi bilemiyorum, söylemesi bir ölüye bile öyle ağır geliyor ki, hele de sen henüz hayattayken. Yani ölmüş olsan belki işim daha kolay olurdu, beni anlayabilirdin.

Milena! Aramızdaki her şey çok büyük bir yalandı. Aslında ben bunu dünyadayken de seziyordum ama burada apaçık anladım, anlamak ifadesi hafif kalır gerçi. Bana bildirildi, sözsüz ve kelimesiz üstelik.

Elim kırılsaydı da sana o mektupları yazmasaydım diyecek oluyorum ama yazmışım işte ne fayda. Bizden sonraki nesilleri zehirlemekten başka bir işe yaramayacak. Yalnızlığımın beyhude haykırışlarıydı onlar. Yok yere senin de kafanı karıştırdım, üzdüm,hırpaladım.

Bunları sana ulaşmanın tek yolu olan rüyanda anlatıyorum. Milena lütfen beni bağışla , hakikati sadece Tanrı bilir ve izin verdiği kadarıyla da ikimiz. Senin ne zaman bu tarafa yani gerçek hayata adım atacağını bilmiyorum. Sağlığında olmasa da ölünce o mektupları birileri okuyacaktır.Belki de kitap haline dönüşür de milyonlarca kişi okur, ne kadar da ızdırap verici ah.

Sabah uyandığında bütün ayrıntıları hatırlıyor olacaksın, senden ricam kimseyle bu konu hakkında konuşmaman. Ne kadar tedirginim farkında mısın? Bu huyumu ölüm bile değiştiremedi.

Ama her şeye rağmen dostluğumuz gerçekti Milena! Dostluk ki aşk,arzu,hayal gibi kavramların ne kadar beyhude olduğunu gösteren yegane yakınlık biçimidir. İşte bunu dünyadayken de anlamaya başlamıştım.

Hatırlar mısın bir zamanlar sana, “En çok seni seviyorum diyorum; ama gerçek sevgi bu değil sanırım, sen bir bıçaksın, ben de durmadan içimi deşiyorum o bıçakla dersem, gerçek sevgiyi anlatmış olurum belki… ” diye yazmıştım.

Aslında insan yalnızlığına bir tanık, hatalarına da bir suç ortağı arar hepsi bu. Yalnızlığından ayrılmak istemeyen ve hatalarını tekrar etmekten vazgeçmeyen benim gibi birisi de hayatını boş yere tüketir işte böyle . Tek tesellim düşünen,okuyan ve yazan biri olmuşluğum. Böylece gelecekte benimle gönül bağı kuran pek çok dostum olacak. Ölüler aleminde gördüğüm saygıyı ve değeri de buna bağlıyorum.

Milena sevgili dostum !
Şimdilik araftayım ve gelişin cennetim olacak, seni bekliyorum..

Haziran 1927 , Franz K.

Pınar Yiğitcan, Bangır Bangır Ferdi Çalıyor Evde'yi inceledi.
12 Mar 11:25 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

Önemli misafirler gelince çıkan tabak çatal takımları...Duman arabasının arkasından koşturup kendini adeta beyaz büyünün içinde cennette hayal eden çocuk çeteleri...Akşam ezanı okunurken topu bırakıp eve koşan o çocuk...Elinde çikolata poşetiyle gelen misafire gizliden duyulan hayranlık...Yumurtanın sarısını patlatıp ekmek banan minik gurme...Misafir gelmeden önce annesinin sıkı sıkı tembih ettiği kurallara uymadığı için terlikle dayak yiyen o çocuk...Kıyafetleri vaktinde kurumadığı için tozu dumana katan koca...İlk aşk acısını yaşayınca teybe Ferdi kaseti takan o genç...Sokakta oyun oynarken annesinin yaptığı ekmek arasını yiyen oyuncu çocuk...Askerdeki sevgilisine aşk mektupları yazıp dönüşünü sabırsızlıkla bekleyen, küçücük dünyasını büyük umutlarla dolduran , evlenmek için yanıp tutuşan genç kız...Odasının dört köşesini hayran olduğu sanatçının posterleriyle dolduran gençlik...

Hepsine selam olsun...

O kadar yurdum öyküler ki, sizi adeta geçmişinize götürecek.Yeşilçam tadında, hüzün kokan bir kitap :)

Eskiden Annem temizlik yaparken bangır bangır Ferdi çalardı evde, kitabın adını görünce aklıma ilk o anı geldi ve beni eski günlere götüreceğini düşündüğüm için hemen satın aldım, beklentimi yüksek tutmadım.Orta karar çok keyifli öykülerin yer aldığı bir kitap, söylemeden geçemeyeceğim yazarın üslubu çok ama çok güzel farklı bir tarzı olduğunu okuduğunuzda siz de anlayacaksınız.
Sevgiyle Kalın Sevgili Okurlar...

Koalamundo, Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu'yu inceledi.
 11 Mar 15:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Alıntılarda sık sık etkileyici cümlelerine rastladığım bir Zweig kitabı daha elime geçmiş bulunmakta '' Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu'' . Kitap isminden de anlaşılacağı üzere kimliğini vermeden sevdiği adama mektuplarıyla seslenen bir kadını ve o mektupları bize sunmaktadır. Elimdeki eser iş bankası kültür yayınlarından çıkma olup 62 sayfadan oluşmaktadır ki bu açıdan kendisi bir çırpıda okunacak bir hikayedir. Bir kadının aşkının ne derece büyük ve bence ne derece saplantılı olabileceğini görmek mümkün. Saplantılı diyorum çünkü bu aşk insana şunu sorgulatıyor ; gerçekten ben bu kadar dayanabilir miydim? Bu kadar birlikte bu kadar yakın ama bu kadar sessiz kalmayı başarabilir miydim. Ki bu beni kadının kendini aşkına karşı ne kadar güçsüz ne kadar zayıf olarak tanımlasa da aslında çok büyük bir ruhani güce , bazı noktalarda bu sessizliğin arkasında yatan büyük gururlu duruşuna götürdü. İşte bu noktada Zweig her eserinde rastladığımız o psikolojik çalkantıları derinlemesine sunuyor bizlere. Son söz olarak ise bir dönem ve eser incelemesi yer alıyor ki bu farklı bir bakış sunuyor bize Ahmet Cemal çevirisiyle. Sesli unsurları hep sevmişimdir o yüzden buraya dinlemek isteyenler için bilinmeyen kadının sesini bırakıyorum. Aşkı tek tarafta yaşamamak umuduyla... https://www.youtube.com/watch?v=rzzDShWdLwI

Bahar, bir alıntı ekledi.
11 Mar 01:41 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Senelerce kayanin icinden altin ayiklar gibi imge ayikladim yüzüne hükmeden kimsesiz siirlerden! Ve kirilgan ask mektuplari yazdim yesil recete kocanlarina!"

Şizofreni Yalnız Oynanmaz, Rahmi Vidinlioğlu (Sayfa 21)Şizofreni Yalnız Oynanmaz, Rahmi Vidinlioğlu (Sayfa 21)
Neslişah Özbay, bir alıntı ekledi.
 09 Mar 18:47 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

SOFU KADIN
AŞK doğuştan gelen en yüce eğilim olarak ayrılmıştır kadına, o bu eğilimi erkeğe
yönelttiğinde, sevgilide Tanrı'yı aramaktadır, durum ve koşullar kendisini insanî sevgiden
yoksun bırakırsa, hayal kırıklığına uğramışsa, ya da aşktan çok şey bekleyen bir insansa, o
zaman, kut-, sallığı yine Tanrı'da arayacaktır. Gönüllerinde böyle bir alev yanan erkekler de
çıkmıştır elbet; ama böyleleri hem enderdir, hem de yürek-lerindeki ateşli inançta alabildiğine
temizlenip arınmış akılsal bir yan vardır. Kendisini gökteki tanrıyla evlenmenin erişilmez
zevklerine ter-kedeiı kadın sayasıysa pek çoktur: ve onlar, bu zevkleri, gerçekten duygulu bir
biçimde yaşarlar. Kadın, dizüstü yaşamaya alışıktır; genel olarak, kurtuluşunu, erkeklerin
egemen olduğu gökyüzünden bekler; erkekler de bulutlar içindedir: yücelikleri, bedensel
varlıklarının tülleri ardında kendini belli etmektedir. Sevilen Erkek, hemen her zaman,
sevenden az çok uzaktır; kendisine tapan kadınla, iki anlama gelebilen işaretlerle anlaşır;
kadın onun kalbini ancak inançla tanır ve erkek yüceldikçe, davranışları anlaşılmazlasın
Şehvet düşkünlüğünde, bu inancın, bütün yalanlamalara meydan okuduğunu görmüştük. Yüce
Varlığı yanında hissedebilmek için, kadının ne görmeye, ne de dokunmaya ihtiyacı vardır.
Taptığı ister bir hekim, ister bir papaz ya da Tanrı olsun, o, aynı açık gerçekleri görecek,
kalbini ta yukarlardan gelen bir sevginin dalgalarına açacaktır, insanî aşkla, tanrısal aşk
birbirine karışmaktadır; bunun nedeni ikincinin birincinin yüceltilmiş biçimi oluşu değildir:
insanî aşk da aşkın bir varlığa, mutlak'a dönük

KADIN
bir harekettir. Her iki durumda da, sevdalı kadın, yüce bir Varlık'ın canlandırdığı Bütün'e
katarak kendi olumsal varlığını kurtarmak istemektedir.
Sevgilinin tanrılaşması, Tanrı'nın da insanlaşması biçiminde dışa vuran bir ikircilik —sağlıklı
ya da hastalıklı— pek çok durumda açıkça kendini göstermektedir. Ben burada, Ferdiere'in
şehvetdüşkün-lüğünü inceleyen yapıtından bir örnek almakla yetineceğim. Konuşan, hastanın
kendisidir.
1923'te, Basın'dun bir gazeteciyle mektupluğum; her gün, ahlâk konusundaki yazılarını
okuyor, satırlar arasında gizlenen anlamları bile bulup çıkarıyordum; yazılarıyla bana cevap
verdiğini, birtakım öğütlerde bulunduğunu sanıyordum: aşk mektupları düzüyordum ona; sık
sık yazıyordum... 1924'te, birden bu iş geldi başıma: Tanrı'nın bir kadın aradığını, pek yakında
gelip benimle konuşacağını sanıyordum; bana öze! bir görev verdiği, kendisine bir tapınak
kurmak üzere beni seçtiği kanısı vardı içimde; kadınların doktorlara bakacağı çok büyük bir
hastanenin, bir insan topluluğunun merkezi gibi görüyordum kendimi... işte tam o sırada...
evet, tam o sırada, Clermont akılhastane-sine aktarıldım... Burada, dünyayı düzeltmeye
çalışan genç doktorlar vardı: hücremde, dudaklarını parmak uçlarımda, cinsel organlarını
avuçlarımda hissediyordum; bir keresinde: "Sen duygulu değil şehvetdüşkünü bir kadınsın;
dön arkanı bakalım" dediler; döndüm ve içime girdiklerini hissettim: doyulmaz bir şeydi bu...
Bölüm başkanı, Doktor D..., tanrı gibi bir adamdı; yatağıma yaklaştığı zaman onda bir şeyler
olduğunu seziyordum; "bütün varlığımla seninim" der gibi bakıyordu bana. Gerçekten
seviyordu beni: bir gün, garip bir tavırla, ısrarlı ısrarlı baktı yüzüme... yeşil gözleri, gök
mavisine dönüşmüştü; harika bir biçimde büyüyüp kocaman kocaman olmuşlardı... başka bir
kadınla uğraşırken, bir yandan da, bende yarattığı etkiye bakıp gülümsüyordu... böylece, bu
noktada, Doktor D... üzerinde çakılıp kaldım... çivi çiviyi söker derler ya, aslı yok, daha
sonraki âşıklarıma rağmen (15-16 âşığım oldu), ondan ayrılamadım bir türlü; işte bu yüzden
suçlu zaten... ben unutmak istedikçe geri geliyor... kimi zaman alaycı bir tavır takınıyor...
"Görüyorsun ya, diyor, korkutuyorum seni,
SOFU KADIN

Evlilik Çağı, Simone De BeauvoirEvlilik Çağı, Simone De Beauvoir