bayan limon kekiği, bir alıntı ekledi.
19 Mar 21:25

Anıtkabir romen rakamıyla kaç?
Yalnızca şiirlerinde değil, kendisiyle yapılan bir söyleşide de yaşam öyküsünü anlatan Cemal Süreya şunları söyler: “Sözgelimi Atatürk 1938’de öldü. Ama ondan üç ay önce küçük kalbimdeki kuş ölmüştü. Sürgün oluşumuz, annemin ölüşü de o yıl içinde.” Atatürk’ün öldüğü yıl olan 1938’de Cemal Süreya annesini kaybeder… Ve aynı yıl bir yük vagonuna hükümet zoruyla bindirilip babası ve kardeşleriyle birlikte sürgüne gönderilir. Cemal Süreya yedi yaşındadır!..

Cemal Süreya’ya göçebelik babasından miras olarak kalır. 1938’den sonra gezgin olan Cemal Süreya en güzel yolculuğunu şiiriyle yapar. Müfettiş olarak Anadolu’nun birçok köşesini gezerken, Atatürk’ün 20. ölüm yıldönümü olan 10 Kasım 1958’de yolu Nazilli’ye düşer. 13 Kasım günü, ilçede yayımlanmakta olan Kervan gazetesinin ilk sayfasında şu haber yer alır: “10 Kasım günü şehrimizde bulunan değerli sanatçı Cemal Süreya önemli bir konuşma yaptı.”

Gazetenin birinci sayfasından başlayıp ikinci sayfada devam eden yazı, Cemal Süreya’nın Atatürk üzerine yaptığı konuşmanın metnini içermektedir. Sözlerine Jean-Paul Sartre’ın “Bir entelektüel hiçbir zaman tam bir revolüsyoner” olamaz deyişiyle başlayan Cemal Süreya bakın nasıl bitiriyor konuşmasını: “Mustafa Kemal bir temeldir. Bir yöndür. Yapılmış, her şeyi bitmiş bir bina değildir. Onu ancak devam ettirerek, sürdürerek sevebiliriz. Kendisine yeni şeyler, yeni değerler ekleyerek sevebiliriz. Yalnız yüreğimizle değil, aklımızla da sevelim. Mustafa Kemal en büyük zaferini o zaman kazanmış olacak, işte o zaman…”

Mustafa Kemal’in bir yön olduğunu, yapılmış, her şeyi bitmiş bir bina olmadığını söyleyen biri daha vardır. Ki, o da ta kendisidir Atatürk’ün: “Bugüne kadar elde ettiğimiz başarılar bize ancak gelişmeye ve uygarlığa doğru bir yol açmıştır. Yoksa gelişmeye ve uygarlığa henüz ulaştırmış değildir.”

Günümüzde adına “Kemalizm” denilen devlet mimarisi Pisa Kulesi görünümü veriyorsa bunun temelinde, Atatürk’ün mirasçısı olduğunu söyleyen sahtekârlar bulunmaktadır. Göçebeliğin Cemal Süreya’ya babasından miras kaldığını söylemiştik. Atatürk’ün miras olarak ne bıraktığını biliyor muyuz?.. İşte yanıt: “Ben manevi miras olarak, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır.”

Demokrasiye karşı yapılan darbelerle zorbaların Mustafa Kemal adına oluşturdukları “dogma”, “ donmuş” ve “kalıplaşmış” kurallar sisteminin bırakılan manevi miras olmadığı yukarıdaki sözlerde açık değil midir?…

Böylesi bir mirastan hiçbir devrimcinin rahatsız olmayacağı gibi, ayetlere dayalı bir düzen kurmak isteyenlerin ve kalıplaşmanın en çirkini olan ırkçıların saklandıkları Atatürkçülük paravanı arkasında sobelenmeleri gerekir!..
Cemal Süreya, politikacıların ikiyüzlülüğünü “904. Gün”de yazdığı bir devlet töreninde gözler önüne serer: “İçişleri Bakanı kürsüye çıktı ve yaptığı konuşmada Atatürk’ün yurdu düşmanlardan kurtardığını, 23 Nisan Bayramı’nın buradan kaynaklandığını söyledi. O anda Meclis salonunda düşmanların çocuk temsilcileri de vardı.Hem kardeşlik şölenine çağırıyorsun, hem de sizin gibi düşmanlardan kurtulduk diyorsun!..”

“Kısa Türkiye Tarihi” adlı şiirde ise 12 Eylül öncesi ve sonrasını şöyle tanımlar:

“1970’li yıllarda Atatürkiye, 1980’li yıllarda Adıtürkiye”

Günler, Cemal Süreya (revizyon dergi / sunay akın)Günler, Cemal Süreya (revizyon dergi / sunay akın)
•Buket, bir alıntı ekledi.
18 Mar 18:21 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Irkı ve dini ne olursa olsun, kendini Türk hisseden, Türk bilen her insan Türktür.

Atatürk ve Atatürkçülük, İsmet Giritli (Sayfa 82)Atatürk ve Atatürkçülük, İsmet Giritli (Sayfa 82)
•Buket, bir alıntı ekledi.
18 Mar 18:20 · Kitabı okudu · Puan vermedi

 Kemalist'im diyen kimseye bunun ne olduğunu sorduğumuzda, genellikle: "Ben Mustafa Kemal'i seviyorum. Atatürkçü'yüm." gibi bir cevap alıyorsunuz. Oysa Kemalizm aynı zamanda bir yöntemdir. Nasıl bir Marksist metod varsa, bir Kemalist metod da vardır. Nasıl bir Marksist'in sakallı Karl Marx'ı sevmesi şart değilse, her Kemalist'in arzu edilmek ve doğal karşılanmakla birlikte, benim gibi Mustafa Kemal'e hayran olması zaruret değildir. Önemli olan, kullanılan yöntemdir. Eğer biz Atatürk'ün temel ilkelerine bağlı kalarak, akılcı ve bilimci bir yöntem ile maliye konusuna, enerji konusuna, dış politika konusuna, sağlık konusuna, güvenlik konusuna, nüfus patlaması konusuna, cağımızın bilimsel verilerine göre eğiliyorsak, Atatürk'ün ayrıca fiziğini sevmesek bile birer Kemalist'iz. Zira Kemalist metod önemlidir.

Atatürk ve Atatürkçülük, İsmet Giritli (Sayfa 34 - 1987)Atatürk ve Atatürkçülük, İsmet Giritli (Sayfa 34 - 1987)
•Buket, bir alıntı ekledi.
18 Mar 18:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hepimizin bir kabahati var. Biz Kemalist ideolojiyi kristalize etmemişiz. Kişi olarak Atatürk ile uğraşmışız. Sarı saç, mavi göz edebiyatı yapmış ve çok defa orada kalmışız. Fikir olarak Atatürkçülük ihmal edilmiş.

Atatürk ve Atatürkçülük, İsmet Giritli (Sayfa 33)Atatürk ve Atatürkçülük, İsmet Giritli (Sayfa 33)
•Buket, bir alıntı ekledi.
18 Mar 18:18 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Mustafa Kemal Atatürk, yalnız Türk Halkının yüce bir ulusal kahramanı değil, çağımız dünya tarihinin yetiştirdiği ender büyüklerden biridir."

Atatürk ve Atatürkçülük, İsmet Giritli (Sayfa 23)Atatürk ve Atatürkçülük, İsmet Giritli (Sayfa 23)
•Buket, bir alıntı ekledi.
18 Mar 18:17 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hiçbirimiz tekkelerin irşadına muhtaç değiliz. Biz medeniyet, ilim ve fenden kuvvet alıyoruz... Tekkelerin gayesi, halkı meczup ve aptal yapmaktır. Halbuki halk meczup ve aptal olmamaya karar vermiştir. Medeniyet yolunda Türkiye şeyhler ve dervişler memleketi olamaz.

Günümüzdeki Atatürkçülük, İsmet Giritli (Sayfa 8 - 1987)Günümüzdeki Atatürkçülük, İsmet Giritli (Sayfa 8 - 1987)

Falih Rıfkı Atay Okuma Etkinliği;
Falih Rıfkı Atay Okuma Etkinliğimiz Hakkında;

Merhabalar Efendim.. Daha önce paylaşım yaptığımız ve Tarih konusunu kararlaştıramadığımız etkinliğimiz; Temmuz'un 15'in den sonra gerçekleştirilecektir. Arada çok etkinlik olması nedeni ile, ileri bir tarih belirlenmiştir.

(Etkinlik için; yorum kısmına "katılım" isteğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır.)

Etkinlik Süresince Okuyacağımız Kitaplar;

1- Zeytindağı
2- Çankaya
3- Mustafa Kemal'in Ağzından Vahidettin
4- Babanız Atatürk
5- Mustafa Kemal'in Mütareke Defteri
6- Atatürkçülük Nedir?
7- Kurtuluş
8- Ateş ve Güneş
9- Batış Yılları
10- Atatürk Ne İdi?
11- Pazar Konuşmaları

Etkinlik süresince etkinlik ile ilgili bilgileri, kitap yorumlarını, alıntıları ve incelemeleri bu başlık altında yayınlayacağız.

Etkinliğe katılım oranının yüksek olmasını beklemekteyiz.

Yüreğimizde ki Cumhuriyet ve Atatürk Sevgisi Hiç Bitmesin...

Saygılarımı sunuyorum efendim...

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Etkinliğe Katılacak Değerli Okuyucularımızın Listesi;

<<<<<<<<<<<<<<<<Tuco Herrera>>>>>>>>>>>>>>>>>>
<<<<<<<<<<<<<<<<Kübra E. >>>>>>>>>>>>>>>>>>
<<<<<<<<<<<<<<<<silaes>>>>>>>>>>>>>>>>>>


1- https://1000kitap.com/Ebullaklaka
2- DUA
3- Mizgin °~°
4- Oğuzhan Afacan
5- Sezen B.
6- Mete Karagöl
7- NigRa // Andronikos (Etkinlik Tarihine Göre)
8- Esther. Sema (Etkinlik Tarihine Göre)
9- Pınar Yiğitcan
10- 7 Emin (Araf Ehlinden)
11- Mâsiva (Etkinlik Tarihine Göre)
12- Esra D. (Etkinlik Tarihine Göre)
13- Nephren Ka
14- Esra Duman
15- Yaren
16- Füsun Pınar gür
17- Nur Altnbs
18- Aysss
19- gökçe c.
20- idris yılmaz
21- Sezen B.
22- ™ Parende
23- nneslihann
24- Mustafa A.
25- Seher

Paylaşım yaparsanız, daha fazla okuyucuya ulaşabilir ve etkinliğimizi çok daha fazla okur ile yapabiliriz.

Destek olan herkese teşekkürlerimi iletiyorum...

Arkadaşımdan ödünç alarak okuduğum bu kitaba para vermediğime sevindim açıkçası. Beklentimin çok altında bir içerik var. Konu bağlamı neredeyse yok, metinde de yok; neredeyse konu başlıklarında bile tekrara düşülmüş. Her başlığın girişinde de gereksiz derecede detaylı tanımlamalar verilmiş. Böyle olunca da okuyucunun konudan kopması çok kolaylaşıyor. Kitabın anlattığı konu da net değil. İlk bölümlerde fazlaca tarih bilgisi var fakat aralara güncel politika karıştırılmış, örneğin; Türklerin müslümanlaşması dönemi anlatılırken bir iki cümle sonra "laiklik" yada "atatürkçülük" gibi kavramlar tenkit amaçlı olarak araya sokuşturulmuş. Aradaki yaklaşık 900 yıl ne zaman geçti? diye düşünüyor insan. Bir de tarih kaynakları konusunda ciddi sıkıntı var. Ön-Türk tarihi konusunda hala akademik ortamlarda tartışma konusu olan Kazım Mirşan'ın ve tayfasının yazdıklarına yer verilmiş. Buna bir lafım yok. Onu mantıklı bulmuş olabilir, yanlış dahi olsa.. Fakat iki sayfa önce "Bir Oy Bil", "At Oy Bil", "Türükbil"(Göktürk'e denk olan devlet) sıralamasıyla giderken, bir bölüm sonrasında Türkiye tarihini anlatırken Hun Devleti ve Göktürk Devleti isimlerini kullanması saçma olmuş. Üstelik Mirşan'ın ve çevresindekiler Teoman, Bumin, Mete gibi hakan isimlerini de kabul etmiyorken, onların tezini savunan yazarın hala bu isimlerden örnek vermesi de bir garip. Daha söylenecek çok şey var, fakat genel itibariyle çok sığ bir kitap olduğunu düşünüyorum. Bitmesini iple çektim.

Sinan Meydan'ın okuğum tek kitabıdır. Daha doğrusu bir kitap serisinin ilk 2 cildidir. Fakat katıldığı televizyon programlarını çok kez izledim. Fikirleri konusunda bilgim var. Tarihten bir şahsı, bugünkü bir şahısla karşılaştırarak birini yüceltme diğerini yerme olayından hep rahatsızlık duydum. Bu kitabın da ortaya çıkışı böyle oldu. "Çılgın Proje"ler ortaya atılınca, birisi de Kemal'in akıllı projelerini ortaya attı. Fakat asıl mesele şu ki; ilk iki ciltte bahsedilen 10 "proje"den;

-Spor ve beden eğitimi projesi
-Örnek çiftlikler projesi
-İdeal cumhuriyet köyü projesi
-GAP projesi

Bu dördü akıllı proje adı altında karşılaştırılabilecek konulardır. "Türk ulus devlet projesi" yada "ordu ile siyaseti ayırma projesi" gibi başlıklar, tarihsel ve politik nedenlerin sonuçlarıdır. Proje teriminin anlamıyla karşılaştırılacak olursa Atatürk gibi değerli bir insanın su içmesini bile proje gibi gösterecek kadar ciddiyetten uzaklaşılır.. Diğer ciltlere de göz attım, açıkçası alıp okuma gereği duymadım. Üstelik ilk basımlarda 2 cilt veya 4 cilt olacağı söylenen seri, 5 cilt ile son buldu. Kitap kapağına da "yetmez ama 50.000 adet" yazılırsa, ben işin tamamen ticari olduğunu düşünürüm. Sonuç olarak; hiçbir zaman Atatürk karşıtı olmadım ama bir garip Atatürkçülük var ki çizgiden kaydı ve yanlış ellere kaldı.

..., bir alıntı ekledi.
 26 Şub 01:08

Türkiye'de BATI'nın "yeni sömürgecilik" yolu (neo-colonialisme)
"Batılı yazar ve politika adamları Türk Devrimi'nden Doğu aleminden bir kader, alın yazısı değiştirir gibi, Batı Medeniyetine yönelmesini bir takdir, hayranlık ve büyük bir başarı sayarak bahsetmişlerdir" diyor.
Herhalde emperyalist devletlerin yöneticileri ve sözcüleri, M. Kemal'in **mavi gözlerine hayranlık duymuyorlardı.** Onu **emperyalist çıkarlar** açısından değerlendiriyorlardı... Bu açıdan bakılınca da kuşkuya yer yoktu. Zira tutulan yol "yeni-sömürgeciliğin" yoluydu.
Türkiye'de 1920'lerde, 1930'larda gerçekleştirilenler, **klasik sömürgeciliğin tasfiye** edildiği Emperyalist Savaş sonrasında birçok yoksul ülkede gerçekleştirilenlerin **öncüsüydü...** Gerçekleştirilen "inkılaplar"ın Batı'ya bir zararı dokunmadığı gibi, tam tersine Batı'nın işini daha da kolaylaştırmaktaydı. Bu durumu çok iyi bilen emperyalist yöneticiler, M. Kemal'in kişiliğinde **güvenilir bir müttefik** bulmuşlardı. Onun kişiliğinde ayrıca Batı hayranlığının en radikal temsilcisini bulmuşlardı...
Bu yüzden, **klasik sömürgecilikten kurtulan ülkelere** Batılı yöneticilerin, akıl hocalarının, bu arada "bilim adamları"nın, **M. Kemal örneğini vermeleri** boşuna değildir. Böylece, sanki bir "üçüncü yol" varmış gibi gösterilmek isteniyordu.
**M. Kemal Hareketi gerçekten emperyalizme karşı olsaydı, emperyalistlerin bölgedeki çıkarlarına ciddi bir darbe indirseydi başkalarına örnek gösterilmesi söz konusu olur muydu?**
Emperyalist devletler sömürüp baskı altında tuttukları, kaynaklarına el koydukları ülkelerdeki hayati çıkarlarının tehlikeye girmesini isterler miydi? Batılılar, artık klasik sömürgeciliğin gününü doldurduğu bir dönemde, **M. Kemal liderliğinde aralanan kapının yeni sömürgeciliğin yolu olduğunu çok iyi biliyorlardı...**
M. Kemal Hareketi, emperyalizmin çıkarlarına zarar vermiyordu ve emperyalizmle yeni bir "dengenin kurulması" demekti. Asya'nın, Afrika'nın, Latin Amerika'nın mazlum halkları, M. Kemal'inkine benzer bir yol izledikleri sürece, emperyalizmin bundan hiçbir zararı olmazdı...
Emperyalistler, Türkiye'deki düzeni diğer azgelişmiş ülkelere örnek göstermekten çıkar umuyorlardı. Bu amaçla, M. Kemal Hareketi "ilerici" bir hareket olarak gösterilmek isteniyordu... Böylece, "ilerici" bir görüntü veren bir **cila altında sömürgeciliğin yeni bir biçimi sergileniyordu. Sonradan buna neo-colonialisme (yenisömürgecilik) denilecekti.** Yaklaşık yetmiş yılda yaşadıklarımız, yapılan tüm abartmaların, ideolojik zorlamaların ne anlama geldiğini gösteriyor.
Azgelişmişlik sürecindeki diğer ülkelerden Türkiye'nin gerçekten bir farkı var mı? Eğer bugün Türkiye Batılılar'ın her istediğini yaptırabildikleri bir ülke olmaktan kurtulamamışsa, bunun nedeni, ülke kaynaklarını **yerli asalak sınıfların emperyalistlerle ortaklaşa talan etmeleri ve sağlıklı gelişme yollarını tıkamalarıdır.** İşte bu talan, M. Kemal'in kişiliğinin gerisine gizlenerek yapılıyor.
Asalak sınıfların ve emperyalistlerin sömürüsü devam ettikçe, bu, "Atatürkçülük" oluyor. Bu sömürüye karış çıkan her kim olursa, "Atatürkçülük yolundan sapmış" sayılıyor.
M. Kemal, mülk sahibi sınıfların siyasal ve ideolojik **temsilcisi** olarak, o sınıfların çıkarlarını gerçekleştirmek amacıyla bazı "inkılaplar" yaptı.
Syf 97-98

Paradigmanın İflası, Fikret Başkaya (Sayfa 97 - undefined)Paradigmanın İflası, Fikret Başkaya (Sayfa 97 - undefined)