Giriş Yap
Oysa, Atatürkçülüğü özgürce tartışarak güçlendirmek en sağlıklı yoldur. Çünkü Atatürkçülük "resmi ideolojilere" karşı akılcılığı, yaratıcılığı ve çağdaşlığı simgelemektedir.
Reklam
Bu ülkeye en büyük kötülüğü yapanlar, Bilimsel ve çağdaş yönünü ikinci planda bırakıp büst ve heykel Atatürkçülüğü yapanlardır! Gerçek, samimi Atatürkçülük, Atatürk'ün ilke ve inkılaplarının izinden gidenlerdir, büst ve heykellerinin önünde dikilip şov yapanlar değil!
Atatürk’ün ölümünden sonra Cumhuriyet'imizin kurucu ideolojisi olan Türk milliyetçiliğinin içi boşaltılarak önce sınırları ve içeriği belirsiz, herkesin arkasına sığınabildiği, Atatürk’ün anladığı anlamda Türk milliyetçiliğinden tamamen uzak ve işbirlikçi bir Atatürkçülük arkasına sığınılarak, bürokratik bir milliyetçiliğe kayılmış; daha sonra bu bürokratik milliyetçilikten de uzaklaşılmıştır. (Atatürkçülüğü, tam bağımsızlık ve Türkiye Cumhuriyeti millî devletinin korunması olarak anlayan, Türk milliyetçiliğine bağlı Atatürkçülük anlayışı tamamen bu yaklaşımın dışındadır. Ancak, bu yaklaşımın da Mustafa Kemal Atatürk’ün önem verdiği yerel kültür boyutunu anlamadığı ve dışladığı görülmektedir. Bu yaklaşım Batı'ya karşı siyasal anlamda bir duruşu temsil ederken kültürel anlamda Batıcı olmak konusunda bir sakınca görmemektedir.
Atatürkçü Cihat Baban, Rauf Orbay’ın kitabının basılmasına da Kazım Karabekir ve Ali Fuat Cebesoy Paşaların kitaplarının Bakanlık yayınları arasında çıkmasına da izin vermedi. İnandıklarının ve yazdıklarının arkasında duramayan korkak bir adamdı. Korkaklığını Atatürkçülük örtüsüyle gizlemek istiyordu.
Unutamadıklarım, Yavuz Bülent BakilerSayfa 70 - Yakın Plan Yay.
Reklam
Atatürk ilkeleri bir bütündür. Bu bütünü, bölüp, parçalamaya olanak yoktur. Nasıl, laiklik ilkesinden soyutlanmış bir Atatürkçülük söz konusu olamazsa, devletçilikten ayrı bir Atatürkçülük yorumu da olamaz. "Planlı devletçilik", Atatürk döneminin iktisat politakasının özüdür. Bu tarihsel gerçeği hiçbir yorum değiştiremez.
2
259
2.585 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.48