1000Kitap Logosu
542 syf.
·
10 günde
·
10/10 puan
Ah Mario Puzo sen ne kadar da “BABA” bir kitap yazmışsın. Küçüklüğümden beri televizyonda birkaç kez rastladığım ve izlememe izin verilmeyen, orijinal adı “The Godfather”, bizim dilde ise, yani Azerice adı “Xaç atası” olan filmin kitabının var olduğunu öğrendiğimde çok sevinmiştim. Sonrasında araya bazı kitaplar karıştı diye hiç okuma fırsatım olmadı ve ayrıca hala da filmini izlemiş değilim. Geçen ay Storytel uygulamasına kitabın seslendirmesi geldiği için nihayet en azından dinleme fırsatı buldum. Keşke zamanında okusaymışım. Benim garip bir okuma alışkanlığım vardır eskilerden. Okuduğum kitapta adı geçen ülke ya da şehir isimlerini haritaya bakarak karakterin veya olayların geçtiği yerleri takip ediyorum. Hatta bir dünya kürem de vardı))) İşte bu yüzden keşke daha önce okusaydım diye düşünüyorum, artık sadece aklımda kalan bölgeleri zihnimde canlandıra rock takip edebiliyorum göremediğim için. Bu nedir arkadaş, Kitap incelemesinden çok hayat hikayeme döndü resmen))) Filmini izleyenler ya da kitabına daha önce okumuş olanlar zaten konusunu biliyor. Kısaca özet geçeyim; Aslen Sicilyalı olan Don Vito Korlione Amerika’nın mafya babalarından biridir. Anlaşıldığı kadarıyla Baba’mız ondan yardım istemeye gelen kimseyi geri çevirmiyor, Lâkin o iyiliğin karşılığında zamanı geldiğinde ondan bir isteği olabileceğini hissettiriyor. Böylece kitabın ilerleyen sayfalarında görüyoruz ki, Baba verdiği sözleri tutmak için bütün sınırları zorlayabilecek güçtedir. Olaylar bu şekilde ve mafyalar arası çatışmalar şeklinde ilerliyor. Hep polisiye romanlar okuruz ama olayları bir de suçluların gözünden görmek isterseniz bence çok akıcı ve heyecanlı bir kitaptır. Çıktığı yıllarda uzun süre çok satanlar listesinin ilk sıralarında yer alan “The Godfather”, filmi ile de çok ses getirmiş ve hala getirmeye devam ediyor. Ben çok beğenerek dinledim, umarım sizde beğenerek.okursunuz. Sevgilerle Pervin.
Baba
9.1/10 · 1.547 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
Yirmi iki ay uzun bir hamilelik. Muazzam bir zaman ve enerji yatırımı. Bu zaman ve enerjiye bir de yeni doğan yavruyu kendi başına hayatta kalabileceği bir noktaya kadar büyütme zahmetini ekleyin. O zaman bir filin anne olmak uğruna neleri göze aldığını anlarsınız. Kim olduğunuz ya da bir fille ne gibi bir kişisel ilişki kurduğunuz önemli değildir. Yavrusuyla arasına girecek olursanız, öldürülürsünüz..
Jodi Picoult
Sayfa 257 - April Yayıncılık
n’olur şakacı bir yıldız gibi geceme gizlenseydin gülümseyen, suya düşen ve kalbimi süsleyen kırılmış ay parçaları gibi yatağıma inseydin Haydar Ergülen huzur dolsun geceye..
10bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.