hltsevim, Gençliğim'i inceledi.
22 dk. · Kitabı okudu · 26 günde · 8/10 puan

Kitabın Yorumu
“Gençliğim”; Tolstoy’un gençlik yıllarının 16 - 29 yaşına kadar ki anılarından oluşmaktadır ve yine onun ilk eseridir (Çocukluğum ve Gençliğim).
Yazar; gençlik yıllarının başlangıcını, hayata ait fikirlere bağlı kalma kararını verdiği gün olarak tanımlar. Bu kararını da; görünüşünü beğenmediği vücudundan, yüzünden, ellerinden duyduğu utançtan kaynaklı olumsuz hislerinden bir kaçış olarak değerlendirir.
Lev Nikoloviç Tolstoy “Gençliğimde”; babasını ve ikinci evliliğini, aile çevresini, komşularını, baharı, bahar aylarındaki okul sınavlarını (her bir dersi ayrı anlatacak şekilde), günahsız yaşama ve kendini iyiliğe adama azmini, bu maksatla koyduğu kuralları ve bunların kontrol çizelgelerini, kiliseye yakınlaşmasını, şehir dışındaki yakınlarına ziyaretlerini (her bir ziyareti ayrı bölüm olarak), yetişkinliğini, sevgiyi, aşkı ve kendi ifadesiyle “gönül işlerini”, klasik müzik hevesini, üniversiteye girişini (özel okul mu, devlet okulu mu kararı), okul dönemindeki içki alemini ve sosyeteyi, nihayetinde sınıfta kalmasını (integral ve diferansiyel denklemlerden) dörder - beşer sayfalık bölümler halinde anlatır. Bu anlatım, yazarın diğer bir eseri olan “Çocukluğum”daki gibi sadece olaylar üzerinden değil, daha çok; gözlemler, duygu ve yorumlar üzerinden gerçekleşir.
“Eser; insanın gençlik yıllarındaki kendini bulma arayışını ve savrulmalarını çarpıcı biçimde hikaye eder. Okura; iyilik ve doğruyu bulmak için gayret göstermenin değerini hissettirir.

hltsevim, Karatay Diyeti'yi inceledi.
29 dk. · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitabın Yorumu
İç hastalıkları ve kardiyoloji dallarında ihtisas sahibi, tanınmış bilim insanı Prof.Dr.Canan Efendigil KARATAY’ın; “Bilimsel Gerçeklerle Kilo Vermenin ABC’si: KARATAY DİYETİ” kitabı, ülkemizde çok satan bir kitaptır (İncelediğimiz 58. baskısı 335.000 adet çoğaltılmıştır).
Kitabın konusu; hem “kilo vermenin yöntemleri”ni, hem de “sağlıklı beslenme ilkeleri”ni kapsıyor.
Bu konu kapsamında en önemli başlıklar; spor yapmadan sağlıklı yaşamın mümkün olmadığı, doğal yağların zararlı olmadığı, protein almanın gerekliliği (her gün iki yumurta isimli ayrı bir bölümde), et yemenin faydaları, çerezin kan yapma özelliği, örnek diyetler, mönüler ve yemek tarifleri olarak yer almakta. Kitabın son iki bölümü; anlatılan konuların özetini ve bu diyeti uygulayanların mektuplarını, görüşlerini içermekte. Tavsiye yazılarından oluşan bu mektuplara “kitabın reklamlar bölümü” de diyebiliriz.
Bilindiği gibi, sağlıkla ilgili kitaplar; birçoğumuz için sıkıcı bir türdür. Çünkü anlatılan konular okurların tamamını ilgilendirmediğinden, kitap bir zaman sonra ders kitabı haline dönüşmeye başlar. Bu kapsamda; “Karatay Diyeti Kitabı”nın anlatım metodu gayet güzel, dili ise anlaşılır. Ayrıca; konuların soru - cevap şeklinde sunulması, cevapların basitliği, resimlerin, özlü sözlerin ve şekilli anlatımların yer alması, kitabı okutuyor. Bununla beraber, kitapta; görsel ve yazılı basında sürekli tekrarlanan ve artık ister istemez çoğumuzun aşina olduğu bazı terimler (Kolestrol, insilün ve leptin hormonları, glisemik endeks, trans yağlar, antioksidan vb.) defalarca karşımıza çıkıyor.
Sağlık konuları ihtisas alanımız olmadığından; haliyle, konuların bilimsel eleştirisine ve alternatif yaklaşımlara giremedik. Zaten, sağlıklı beslenmenin yöntemlerine, yani “nasıl beslenmeliyiz?” sorusuna yönelik olarak; uzmanların, yıllardır farklı farklı cevaplar verdiklerini hep beraber izliyoruz, okuyoruz. Hal böyleyken, bu kadar çeşitli yorumlardan nasıl bir sonuca ulaşacağı, kişinin kendi tercihine kalıyor. Tam bu noktada; hem kendimize, hem de ailemize faydalı olabilmek için “sağlıklı beslenme konusunda en az bir kitap okumanın önemli” olduğunu düşünüyoruz. İşte; Canan KARATAY’ın; “Bilimsel Gerçeklerle Kilo Vermenin ABC’si” isimli diyet kitabı, bunlardan biri. Bu konuda ancak 2-3 kitap incelediğimizden “en iyisidir” diyemiyoruz. Yazarın; bizzat başka bir diyet kitabını (7’den 70’e Taş Devri Diyeti – Prof. Ahmet AYDIN) övgüyle tavsiye etmesi, piyasa da başka kaliteli kitapların da bulunduğuna işaret ediyor.
Kitabın, farklılık arz eden bir yönü; referans verdiği kaynak kitapların tamamının yabancı olmasına rağmen, içeriğinin bize özgün bir bakış açısıyla yazılmasıdır. Bu nedenle, kitapta; bizim geleneksel beslenme kültürümüz dikkate alınmış, yemek listeleri ve mönüler buna göre oluşturulmuş, örneğin ramazandaki doğru beslenme tavsiyelerine de yer verilmiştir.
Şahsi bir değerlendirme olarak; bilimsel ve magazinsel tartışmalar bir yana, KARATAY’ın doğru bildiğini yoğun eleştirilere rağmen ısrarla savunması, medeni cesareti ve samimiyeti, saygıyı hak ediyor. Yine; yazarın beslenme alışkanlıklarımıza getirdiği eleştiriler, buna yönelik çözüm teklifleri ve hatta medyada anlattıklarının da doğru tezler olduğunu düşünüyorum.
Yazarın temel tezi; karbonhidrat, şeker ağırlıklı beslenmenin ve özellikle işlenmiş gıdaların zararlı, buna karşın protein (kırmızı et ve yumurta dâhil), baklagiller ve sebze ağırlıklı beslenmenin ise faydalı olduğu şeklindedir. Bunun ise insülin direncinin kırılarak, karaciğer yağlanmasının önüne geçilmesiyle mümkün olabileceğini belirterek, bu doğrultuda bir beslenme sistemi tavsiye etmektedir. Kitaptaki diğer önemli hususlara “Kitaptan alıntılar” bölümünde yer verilecektir.

Ümit, bir alıntı ekledi.
37 dk. · Kitabı okuyor · 9/10 puan

Ne kadar ölüme fevkalade bir facia gibi veya ne bileyim bir felaket gibi kabul etmesek de ölmek veya sevdiklerimizden ayrı olmak istemiyoruz.

Leylim Leylim, Ahmed Arif (Sayfa 22)Leylim Leylim, Ahmed Arif (Sayfa 22)
Serkan Mutlu, Kayıp Umudun İzinde'yi inceledi.
1 saat önce · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · 10/10 puan

Eğer Tarkovski hakkında bir kitap okumak istiyorsanız bu kitap yeterli olacaktır. Tarkovski'nin filmlerini ayrı ayrı analiz etmek yerine onun kendi dünyasını yapısal ögelere ayırarak bir bütün olarak veriyor.

Tarkovski'nin sanata bakışı, Rus sinemasındaki yeri, etkilendiği ve etkilediği yönetmenler ve yazarlar ;hakkında detaylıca bilgileri birinci bölümde buluyoruz.

İkinci bölümde özellikle onun son filmi olan Kurban özelinde: senaryo yazma sürecinde etkilendiği öz kaynaklar, filmi oluşturan ögeler (zaman,resim,duvar tasvirleri,ikonalar,yazgı,dekor,renkler,kurgu,plan,oyunculuk,ses ve diyalog) hakkındaki bilgiler onun filmlerinden bir çok örnek verilerek anlatılıyor.

Üçüncü bölümde Tarkovski'nin deruni dünyasına giriyoruz. Hakikat, İnanç, İman ve İnançsızlık, Son İnançlı Kişi, Facia Karşısında, Kıyamet ve Umut bölüm başlıkları ayrıntılı sahne çözümlemeleri içeriyor.
Tarkovski'nin olmazsa olmazları onun dünyasını oluşturan ögeleri: Anne, aşk, ev, ayrılık ve yalnızlık, rus olmak, karakterler, doğanın yaşamı, canlı olmanın sessizliği, hatıralar, .çocukluk, hastalık ve ölüm bölümler halinde aktarılıyor.

Tarkovski ve Kurban filmi incelemesi okumak isteyenler:
http://www.turkcealtyazi.org/...0/the-sacrifice.html

Merve Dinç, Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk'u inceledi.
1 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bazi insanlarin iyi uretken kisiler olirken bazilarinin ise yaramaz zararli ve tehlikeli insanlar olmasi ve bu insanlarin alt yapilarinda en buyuk eksikligin sevgisizlik ve ilgisizlik olmasi. Bir cok çocuğun psikolojik olarak yasadigi sorunlari cozumlemeye calisain alaninda basarili bir psikolog. Her hikayede ayri bir aci cekip uzuleceksiniz. Ve bakis acinizi değiştirerek zarar veren bir insanin nasil bir cocukluk yasadigini dusuneceksiniz basarili bir kitap.

Fatih, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi

Sol İçin Troçkist'in Anlamı
Troçkist sözü üç ayrı anlama gelmektedir:
I) Troçki gibi "tek ülkede sosyalizme" karşı "dünya devrimini" savunan, daha serbest bir terimle, devrimci bir aşırılık taraftarı olan kimse.
II) Troçki'nin başkanlığını yaptığı esas örgütün bir üyesi.
III) Genellikle sol kanat güçlerini bölen ve gizli entrikalarla onlara zarar veren, özellikle de SSCB'ye sabotaj yapan devrimci pozundaki gizli bir faşist.

Katalonya'ya Selam, George Orwell (Sayfa 200 - Bgst Yayınları)Katalonya'ya Selam, George Orwell (Sayfa 200 - Bgst Yayınları)

Ne iyiydik ne kötüydük
Durumumuz başta ve sonda ayrı ayrıysa
Başta ve sonda ayrı ayrı olduğumuzdandı.
Turgut Uyar/Geyikli Gece

Emre, Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat'ı inceledi.
 9 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Türk edebiyatının roman olarak (bazı çevrelerce roman olduğuna dair şüphe duyulsa da) kabul edilen ilk eseri. Edebiyatımızda daha önceleri benzer eserler verilmediğinden teknik açıdan oldukça kusurlu bir yapıt. Romanda iki ayrı hikaye anlatılıyor. O dönem içinde yazarın sanat kaygısı ikinci planda olduğu için kesin bir tavırla kahramanlar arasında taraf tutuluyor. Kahramanların iç dünyası hareketleriyle anlatılıyor, bunun en büyük sebebi ise romandaki malzeme yoksunluğu ve bilinç akışı tekniğinin yazar tarafından uygulanamaması. Roman sanatında olmazsa olmaz şeylerden bir tanesi de kahramanların değişim yaşamasıdır, ancak görülüyor ki Talât bir değişim yaşamazken Ali Bey büyük değişim yaşar. Talat'ın olayların başındaki durumuyla sonundaki durumunun aynı olması roman sanatına aykırıdır. Nedensellik bakımı açısından yine zayıf bir kurguya sahiptir. Olgu kuruluşuna değilinilecek olursa; Saliha Hanım'ın hikayesinin anlatıldığı bölüm teknik açıdan başarılı bir bölümdür. Anlatıcı Saliha Hanım'dır ve Talat'ın hikayesinin anlatıldığı bölüme kıyasla daha başarılıdır. Talat'ın bölümünde ise anlatıcı üçüncü bir kişidir (figür olmayan anlatıcı). Yavan bir kurguya sahiptir. Romantizmin etkisi fazla görülmese de kitabın sonu çok rastlantılı ve ölümlüdür yine bunun sebebi de malzeme eksikliği ve yazarın sanat kaygısını göz ardı etmesidir.