Muhammed Karakaya, Rabbim'in Benden İstediği Tesettür Nedir?'i inceledi.
7 dk. · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

“Kadın ulvidir. Kadın cemiyetin en üstün muallimidir. Bütün özelliğiyle kadın, erkeğin san şerefıdır. Bu itibarla Türkler “avrat” demişlerdir. Avret ise avrat olur, anne olur.” s.49

“Örtünme kadınlar için bir iman alametidir.” s. 55

“Müslüman kadının mahremiyetinin tezahürü tesettürdür, yani örtünmedir.” s.56

“Tesettür asalet ve faziletin ölçüsüdür.” Mübarek Erol s.60

“Tesettüre girmek, konuşmadan tebliğ yapmaktır” diyerek kıyafetin sessiz bir mesaj olduğu hakikatine işaret etmişyazar ve İslam’a davette kullanılan davet broşürlerinin insanlara bir uyarı ve tebliğ olduğu gibi, bir hanımefendi de tesettürü ile temsil ettiği İslam’ı tebliğ etmiş olacaktır.

Son olarak bir kez daha hatırlatma ve nasihat olması için kardeşlerimize, tesettür emirlerinin geçtiği ayetleri burada hatırlatarak yazımıza son verelim.

Cenab-ı Hak, rızasına uygun örtünmede bizleri muvaffak etsin ve nefislerimize karşı bizleri muhafaza etsin.

يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُل لِّأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاء الْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِن جَلَابِيبِهِنَّ ذَلِكَ أَدْنَى أَن يُعْرَفْنَ فَلَا يُؤْذَيْنَ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَّحِيمًا

“Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin hanımlarına söyle, dışarı çıkarken üstlerine cilbablarını alsınlar. Bu, onların tanınmasını ve bundan dolayı incitilmemelerini sağlar. Allah, Gafûrdur, Rahîmdir.” (Ahzab 59)

وَقُل لِّلْمُؤْمِنَاتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَيَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلَا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَلْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَى جُيُوبِهِنَّ وَلَا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلَّا لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ آبَائِهِنَّ أَوْ آبَاء بُعُولَتِهِنَّ أَوْ أَبْنَائِهِنَّ أَوْ أَبْنَاء بُعُولَتِهِنَّ أَوْ إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِي إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِي أَخَوَاتِهِنَّ أَوْ نِسَائِهِنَّ أَوْ مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُهُنَّ أَوِ التَّابِعِينَ غَيْرِ أُوْلِي الْإِرْبَةِ مِنَ الرِّجَالِ أَوِ الطِّفْلِ الَّذِينَ لَمْ يَظْهَرُوا عَلَى عَوْرَاتِ النِّسَاء وَلَا يَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِيُعْلَمَ مَا يُخْفِينَ مِن زِينَتِهِنَّ وَتُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمِيعًا أَيُّهَا الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ

“Mümin kadınlara da şöyle: Gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. Zinet yerlerini açmasınlar. Bunlardan kendiliğinden görünen kısmı müstesnadır. Baş örtülerini yakalarının üstüne koysunlar. Zinet yerlerini kendi kocalarından, babalarından, kocalarının babalarından, oğullarından, kocalarının oğullarından, kendi erkek kardeşlerinden, kendi kardeşlerinin oğullarından, kız kardeşlerinin oğullarından, kendi kadınlarından, kölelerinden, erkeklik duygusu kalmayan hizmetçilerden veya henüz kadınların gizli yerlerine muttali olmayan çocuklardan başkasına göstermesinler. Gizleyecekleri zinetleri bilinsin diye ayaklarını da vurmasınlar. Ey müminler! Hepiniz Allah’a tövbe edin. Böylece korktuğunuzdan emin umduğunuza nail olasınız.” (Nûr 31

sinan kaan, bir alıntı ekledi.
40 dk. · Kitabı okuyor

İyi olma isteği insanın yüreğinde köklenmişse, her türlü kışkırtmayla baş edebilirdi ve dinsizlerde de, inançlılarda da bunun sayısız örneğini görmek mümkündü.

Karmaşık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 117 - Kültür yayınları)Karmaşık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 117 - Kültür yayınları)

Değil mi ••
Selamlaşma, hatır sorma, tanışma ve tanıştırma, kutlama, baş sağlığı, özür dileme bireyin çevresiyle kuracağı sağlıklı ilişkilerde belirleyici olmaktadır.

Delal yaman, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

' Sınırları aşması için zorlanan çocuk endişe belirtileri gösteriyor. Yalnız kalmaktan, hata yapmaktan korkuyor. Yalnızlıkla baş etmek için içsel kaynaklarına müracaat edemiyor. Hep dışarıdan kendisine yönelecek bir ilgi arayışında olabiliyor. '

Yavaşla, Kemal Sayar (Sayfa 25 - Kapı yayinevi)Yavaşla, Kemal Sayar (Sayfa 25 - Kapı yayinevi)
Ceylan Mumoğlu, bir alıntı ekledi.
2 saat önce

"Yüz savaşta yüz zafer kazanmak en mükemmeli değildir. En iyisi savaşmadan baş eğdirmektir."

Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 7 - Kültür yayınları)Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 7 - Kültür yayınları)
Nihal Yörük, bir alıntı ekledi.
2 saat önce

Yaptığı hatanın bedelini ödemeyen insanlar, toplumumuzun felakete sürüklenmesinin baş müsebbibidirler.

Sultanı Öldürmek, Ahmet Ümit (Sayfa 132)Sultanı Öldürmek, Ahmet Ümit (Sayfa 132)
AHMET BEKDEMİR, Nar Ağacı'ı inceledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ne güzelsin Bekiroğlu.İnsanı olduğu yerden alıp tıpkı kitabın kahramanı gibi fotoğrafların içine sürükleyen,şehir şehir dolaştırıp her şeyi beraber yaşatan,kahramanların çektiği sıkıntılara beraber üzülüp gülücükerine ortak eden bir kitap.Bekiroğlu'nun masalsı dili bu kitabında da baş rolünde.İnsanın içini ısıtan bir kitap.Her defasında "E hadi ama Setterhan ve Zehra ne zaman kavuşacak?" sorusuyla sayfaları çevirdiğim bir kitap.Settarhan'ı sarıp sarmalayıp canıma katasımın geldiği bir kitap.Şimdi sen söyle sevgili Bekiroğlu asıl biz bu hikâyeden sessiz sedasız nasıl çıkıp gideceğiz?

Tahir Ormancı, Keş On Dı Teybıl'ı inceledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Nam-ı Diğer Şerif Loyd. Benim hayatıma Yahşi Batı filmindeki karakteriyle girmiş olan güzel insan. Birinci kitap kalmamıştı kitapçıda, iki kitabın bağlantılı olmadığını öğrenince hemen kaptım. O kadar tatlı ve güzel anlatımla dökmüş ki içindeki güzelliği. Her hikayesinde sizi farklı bir sete sokuyor ve o setteki her baş rol oyuncusunu size tanımlayabileceği en güzel şekilde anlatıyor. Şiddetle tavsiye ediyorum. İyi okumalar.