Yusuf Ö., bir alıntı ekledi.
49 dk.

Bir gözyaşı çetesi kurun, beni Reis seçin ve insanlara gözyaşını öğretinceye kadar delik deşik edin onları, bıçaklarınızla, kurşunlarınızla.. Ama bu bıçaklarla değil, ıslak kirpiklerinizle...

Reis Bey, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 89 - Büyük Doğu Yayınları - 34.Basım Nisan 2017)Reis Bey, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 89 - Büyük Doğu Yayınları - 34.Basım Nisan 2017)
Yusuf Ö., bir alıntı ekledi.
59 dk.

Ben de
- Akıl işi mi bu?
Değil!
- Ya ne işi?
Kalb işi!..
- Sen kalb nedir bilir misin?
Yeni yeni öğrenmeğe çalışıyorum.

Reis Bey, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 102 - Büyük Doğu Yayınları - 34.Basım Nisan 2017)Reis Bey, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 102 - Büyük Doğu Yayınları - 34.Basım Nisan 2017)
Yusuf Ö., bir alıntı ekledi.
1 saat önce

Ne duruyorsunuz? Sökün sahte su borularını, ev ev merhamet şebekesi kurun! Tepelerinizdeki çatıları da yıkın, göklerle temasa geçin!...

Reis Bey, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 139 - Büyük Doğu Yayınları - 34.Basım Nisan 2017)Reis Bey, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 139 - Büyük Doğu Yayınları - 34.Basım Nisan 2017)
Yusuf Ö., bir alıntı ekledi.
 1 saat önce

Göklerin merhamet dolu olduğuna inanıyorum. Bizse, umacı korkusuyla yorgan altına kaçan çocuk gibi, nefsimizin beton çatısını tepemize çekmiş, yaşamayı öldürüyoruz! Yağmurun yalnız suyunu toplayabiliyoruz; ruhundan uzağız! Halbuki ne güzel isim koymuşlar ona: Rahmet.

Reis Bey, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 138 - Büyük Doğu Yayınları - 34.Basım Nisan 2017)Reis Bey, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 138 - Büyük Doğu Yayınları - 34.Basım Nisan 2017)
Yusuf Ö., bir alıntı ekledi.
1 saat önce

Bu dünya dört köşe değildir Reis Bey.

Reis Bey, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 130 - Büyük Doğu Yayınları - 34.Basım Nisan 2017)Reis Bey, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 130 - Büyük Doğu Yayınları - 34.Basım Nisan 2017)
Esra, bir alıntı ekledi.
1 saat önce · Kitabı okudu

"Zihnim bu şehirden, bu devirden çok uzakta, Tanbûri Cemil Bey çalıyor eski plâkta."

Kendi Gök Kubbemiz, Yahya Kemal BeyatlıKendi Gök Kubbemiz, Yahya Kemal Beyatlı

Evet sizlere bir şeyler anlatayım madem öyle. Burada bazı arkadaşlar " ÜMİT GÜĞÜMCÜ " üslubum hakkında ileri geri konuşuyorlar. Ve benim okuduğum kitapları ya okumadığımı ya da anlamadığımı söylüyorlar. Öncelikle okumadığım konusuna gelirsek ; alıntılara bakabilirsiniz. İkinci olarak ise okuyup anlamadığım konusudur.

Kitap okumak ile insanların üslubu arasında dolaylı yoldan bir ilişki söz konusu değildir maalesef. Bunu birkaç örnekle anlatayım sizlere.

Can Yücel " Valla hakim bey bizim köyde göte göt derler de ondan "

Neyse sizin şimdi o dar bakış açınız bunları anlamaz ben birkaç örnek daha vereyim;

Can Yücel " Seke seke ben geldim, Sike sike gidiyorum..."
Şimdi bir kaçınız der : "ee sen de hep aynı yazardan örnek veriyorsun"

Turgut Uyar " Sen, Bir orospu çocuğuymuşsun, Belki hapishanede, Belki kaldırımda doğmuşsun,

Bunu daha da uzatabiliriz. Anlatmak istediğim nokta insanların yapmacık saygınlık kelimeleri değildir önemli olan. Önemli olan ne anlatılmak istendiğidir. Saygı sözle olmaz hareketle olur. Kütüphaneci olmam hakkında ise şöyle bir yorum yapmak istiyorum. Kütüphaneciler burada görevli çalışan insanlar. İstedikleri için bu görevi yapıyorlar. Ben de bu konuda gönüllü bir insanım. Kimsenin benim üslubumu eleştirmeye hakkaniyeti yoktur.

Yusuf Ö., bir alıntı ekledi.
4 saat önce

Mühürlü kalbinizin bir gün açılmasını dilerim.

Reis Bey, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 54 - Büyük Doğu Yayınları - 34.Basım Nisan 2017)Reis Bey, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 54 - Büyük Doğu Yayınları - 34.Basım Nisan 2017)
Batu Han, Börü'ü inceledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Tarih kitabları her zaman vazgeçilmezlerim arasındadır.Özellikle kurgu-tarih olması ve Türk Mitoloji'sinden yararlanması bu kitabı daha ilginç kılıyor.
Kitabın açıklama kısmında yer alan cümle;
"Yeniden Dirilişin ve İntikamın Kitabı" bu zaten kitabın içeriği hakkında az çok bilgi veriyor bize.
Açıklayacak olursak;
Kitabın ana kahramanı Börü'nün yiğit bir alp olması ve geçmişteki atalarının öcünü alarak,Cerdukay bey ile birlikte küllerinden yeniden doğan Hattilerin Sümerlerin Babillerin ve daha fazlasının bulunduğu büyük bir birlik kurmasını konu alıyor.
Tabii ki Börü bunları yaparken düşmanlar boş durmuyor.
Bunun yanı sıra Eski Türkler'de kadınlara verilen değeri de(Kadınların savaşa katılması, Bey yokken birliği onun temsil etmesi vb.)yazar göstermiş kitabında.
Bence kitabın tek eksiği savaşlardaki tasvirler biraz eksik kalmış daha detaylı girseymiş daha güzel olabilirdi.
Ama bir solukta okuyabileceğiniz güzel bir kurgu-tarih kitabı.
İyi okumalar... (; (;

Yusuf Ö., bir alıntı ekledi.
6 saat önce

Siz ağlayamazsınız! Ağlayabilseydiniz, anlayabilirdiniz!

Reis Bey, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 50 - Büyük Doğu Yayınları - 34.Basım Nisan 2017)Reis Bey, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 50 - Büyük Doğu Yayınları - 34.Basım Nisan 2017)