Melike Uzunoğlu, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

Ne zaman okuyalım Nietzsche Bey? Cidden neden böyle düşünmüş acaba?
Sabah erken, gün doğarken tüm zindeliğiyle, enerjisinin şafak vaktinde bir kitap okumak — terbiyesizliktir bence! ––

Ecce Homo, Friedrich Nietzsche (Sayfa 36)Ecce Homo, Friedrich Nietzsche (Sayfa 36)
Miski Amber, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

“Yazık” dedi yüce gönüllükle. “Oysa hücum hiç de kötü düzenlenmiş sayılmazdı. Bir acemiye göre bu bey, aslında alışılmadık ölçüde yetenekli.”

Satranç, Stefan ZweigSatranç, Stefan Zweig

"Milli Mücadeleye destek olmak için canı pahasına savaşan Karakol Cemiyeti'nden Yenibahçeli Şükrü'ye, Hamza Grubu'ndan Yüzbaşı Seyfettin'e, Mim Mim Grubu'ndan Topkapılı Mehmet Cambaz'a selam olsun. İmalat-ı Harbiye'den Eyüp Bey'e, Berzenci Grubu'ndan Ahmet Berzenci'ye, Ferhat Grubu'ndan Mustafa İzzet'e selam olsun. Kuva'cı kahramanlar; Yahya Kaptan'a, Ali Çetinkaya'ya, Şahin Bey'e, Sütçü İmam'a ve Ahmet Hulusi Efendi'ye selam olsun. Kadınlarımız Ayşe Çavuş'a, Halime Çavuş'a, Asker Saime'ye, Melek Hanım'a, Tayyar Rahime'ye, Kara Fatma'ya ve Gördesli Makbule'ye bin selam olsun. Daha önce Çanakkale'de, Conkbayırı'nda, Kemalyeri'nde ve daha sonra Adana'da, Maraş'ta, Sakarya'da, Urfa'da, Afyon'da, Antep'te ve İzmir'in dağlarında Mustafa Kemal'lere selam olsun, selam olsun, selam olsun..."

https://www.youtube.com/watch?v=7jxuiDKBxg4

Derûnî Dâvâm, bir alıntı ekledi.
 5 saat önce · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yılın başlarında, Konstantinopolis'in batısındaki Misivri, Kumburgaz, Silivri, Ahyolu, Vize ve Bigados'u alarak, şehir civarındaki emniyeti güçlendiren Dayı Karaca Bey, ayrıca Sultan'ın özel bir önem atfettiği, 'Şahi' isimli dev topun nakli sırasında, yoldaki köprüleri tamir ettirip, güvenliği de sağlamıştı.

Kuşatma - 1453, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 80)Kuşatma - 1453, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 80)
Derûnî Dâvâm, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · 9/10 puan

Rumeli Beylerbeyi Dayı Karaca Paşa komutasındaki birlikler de batıya, bugünkü Edirnekapı ile Haliç arasına yerleştirildi. Dayı Karaca Paşa dindar ve azimli bir insandı. Görkemli bıyığı ve köşeli yüzünün uyumlu hatları karakterinin son rötuşlarını veriyor, onu son derece sevilen ve çekinilen biri haline getiriyordu. Kendisi hakkında anlatılan öyküler ağızan ağza büyür, o bunları duyduğu zaman hafif bir tebessüm eder, mütevazı kişiliğinden ödün vererek tek kelime dahi etmezdi. Varna savaşı sırasında, Haçlı ordusu karşısında yenilginin sınırına gelen Sultan II. Murat, bir ara etrafındaki yeniçerlerin dahi dağılmaya başladıklarını görünce umutsuzluğa kapılmıştı. Dayı Karaca bey son anda yalınkılıç Sultan'ın yanına gelerek, "Dayan Sultanım. Kaçan asker senin direncini gördü mü savaşma azmi bulur, hele az daha diren!" diye haykırmış, savaşın gidişatını değiştirerek o kritik adımı atmasında Sultan'a yardımcı olmuştu.

Kuşatma - 1453, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 80)Kuşatma - 1453, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 80)
Esra Özkan, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Puan vermedi

Maryam'ı da, ilk gençliğinde listesini tuttuğu o geniş sineli, sulugözlü kadınlar gibi düşünse, iyiydi. İçinde sadece cinsel bir arzu kımıldasaydı, Maryam'ın büyümek için acele eden bir fidan tazeliğindeki vücuduna, çok susamış birinin buğulanmış bir bardak suya baktığı gibi baksa, o vücudu istemekle kalsaydı iyiydi. Ama Aziz Bey Maryam'ın gözlerine baktı. Gözlerin tehlikeli olduğunu, Maryam'dan sonra anladı. İkide bir onun konuşan gözleri aklına gelmese, onu gördüğü zaman vücudunda parmaklarının ucuna kadar bir alev yürümese, dizleri titremese, dili damağı kurumasaydı; Aziz Bey'de herkes gibi bir adam olacaktı.

Aziz Bey Hadisesi, Ayfer TunçAziz Bey Hadisesi, Ayfer Tunç