toplumsallaşmaya hizmet etmeyen hiçbir öğrenme biçimi doğru değildir. her öğrenme her bilinçlenme mutlak surette toplumsallaşmanın hizmetinde olmak durumundadır.
224 syf.
7/10 puan verdi
·
4 günde okudu
Gerçek zaman hırsızları biziz.
Çocuklar için sürükleyici bir serüven, biz yetişkinler için ise bir zaman kılavuzu diye tabir edebileceğim bu kitapta
Michael Ende
Michael Ende
, en basit hatlarıyla modern toplumlarda zaman algısı başta olmak üzere değişen toplumsal değerleri bir çocuğun gözünden aktarıyor. Kapitalist toplum düzeninin üretime ve zaman tasarrufuna olan takıntısından, insanlar dahil
Momo
MomoMichael Ende · Kaynak Yayınları · 199665,4bin okunma
Reklam
Sürekli koştuğunuzun farkında mısınız? Ama neden koştuğunuzu bilmiyorsunuz, sizi acele ettiren gücün elinizde olan son bilinçlenme fırsatını tükettiğinden haberiniz yok mu?
Sayfa 24 - Vortex Yayıncılık - YabancılarKitabı okuyor
...toplumda ilgi, halkta bilinçlenme yok. Sen istediğin kadar yırtın...
Sayfa 149Kitabı okudu
Felsefenin sessizlik ile özel bir ilişkisi vardır: Gürültü-patırtı içinde olup-biten şeyler, insan topluluklarının bilinçsiz; tutkularla ve güdülerle yönlendirilen oluşma biçimlerinin kör biraradalıklarının ürettiği etkilerden çıkar. Oysa felsefe, felsefe yapan tek kişinin, kendini ve yaşadığı şeylerin aslını, temelden ve sahiden anlama; dolayısıyla kendi geleceğini, hatta bütün olarak yaşamını tehlikeye atan bir bilinçlenme gereksiniminden oluşur. Bu gereksinim ve onun doğurduğu çaba da, en uç derecede sessizliği zorunlu kılar Yer yer ve zaman zaman tam bir ‘ölüm sessizliği’ni
Reklam
İki bin yıllık bir geçmişi olan kölelik, iki bin yıllık öfke, nefret ve bilinçlenme sonucu değil; kölelere ihtiyaç kalmadığından, kapitalizm başka nitelikte bir emek gücü gerektirdiğinden ortadan kalktı.
“Çocukluğunu yaşayamamış biri, bilinçlenme ve azimle kendini yeniden inşa edebilir. Ama bunu yapmak kolay değildir. Tıpkı yeni bir dil öğrenmeye benzer: Çince öğrenebilirsiniz, ama azmetmeniz ve ciddi emek vermeniz gerekir. İç çocuğu yaralanmış biri azimle kendini yeniden inşa edip olgun ve sağlıklı bir insan olabilir. Bunu yapabilmesi için önce durumun farkına varması, sonra nereye, nasıl gideceğini bilmesi ve bilinçli bir uğraş vermesi gerekir.”
Özlem bir şaşkınlık ile bir bilinçlenme gereksinimini birlikte getirir : özleyen şaşkındır ve bilinçlenme gereksinimi duyar, bu kadar yoğun bir duygu duyuyor olmasıyla ilgili olarak — nasıl oluyor da bütün kişiliği tek bir duygunun çevresinde toplanmış; ama, gene de, bu, bütün kişiliğini taşıyabilen bir duygu olmuş? Özlem, şaşkın bilinçtir.”
"Güldünya'yla ilgili yapılan her şeyde acının yanında bilinçlenme mücadelesi ve bir haykırış vardı ve hep olacak."
Sayfa 302 - Doğan Yayınları, Güldünya, Gül Dünya!Kitabı okudu
Reklam
"Bilinçlenme yolunda atılan en küçük adım bile bir dünya yaratır."
Sayfa 35 - Metis yayınları
336 syf.
8/10 puan verdi
·
8 günde okudu
Kitap belkide türünün nadir örneklerinden olan interaktif bir kişisel gelişim kitabı. Kitap bizlerin bir mucize olduğunu ve bunu idrak edebilmemiz için pek çok yöntem ile bizlere anlatıyor. Kitapta yer verilen meditasyonları yapmak içinde karekodları okutmak yeterli. Kitapta çok sevdiğim yerlere de değinmek istiyorum ilk olarak niyetlerimizi, korkularımızı ve daha birçok şeyi yazabilmemiz için boş sayfaların olması.. İkinci olarak da yazarın üslubunu çok beğendim. Okuyucularına “Mucizevi Can” şeklinde hitap ediyor ve yaratılışımız gereği hepimiz birer mucizeyiz ama bunun farkında değiliz. Yazar okuyucuya her fırsatta bunu hatırlatıyor. Kitap kendine dönüş, bilinçlenme, arınma, kusursuz yaratılışımız, motivasyon, hastalıklar ve şifa yöntemleri, niyet listesi ve mucizeyi yaşamış olan insanlardan geri dönüşler yer alıyor. Bu saydıklarım kitabın yarısı bile değil daha neler neler var içerisinde.. Arınmak için mutlaka herkes okumalı..
Hey Sen! Gazeteci
Hey Sen! Gazeteci
Hey! Sen Bir Mucizesin
Hey! Sen Bir MucizesinRecep Özer · Mucize Yayınevi · 085 okunma
Şunu unutmamak gerekir ki, bir toplumun harekete geçip, tarihin seyrindeki güzergaha girmesi için bilinçlenme ve vicdanların uyandırılması zaruridir.
"Sanatçı olunmaz sanatçı doğulur" diye aptalca bir söz vardır. Sanada ilgisi olmayanla­rın iki de bir söyledikleri bir sözdür bu. İnsan sanatçı doğuyorsa okula ustaya öğretmene gerek var mı! Sanat yapmak adına avaz avaz bağıran bir takım sözde şarkıcılar doğuştan sanatçı ya da en azından doğuştan yetenekli sanatçı adayları olduklarına inanırlar. Oysa yeteneklerimizi dünyayla ilişkilerimiz içinde kazanıyoruz ve nasıl kazandığımızı da bilmiyoruz. Doğa kişiyi anasının karnında sanatçı yapacak kadar iyilikçi değildir. Bilinçlenme olgusu alttan alta sessiz sessiz gerçekleşen bir olgudur.
1.010 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.