Giriş Yap
68 syf.
·
3 günde okudu
·
7/10 puan
2022/137. Kitap: Arınmalar. Afşar Timuçin'den Çöl, Destanlar, Böyle Söylenmeli Bizim Türkümüz, Savaşçı Türküleri, Boş Beşik, Ey Benim Güzel Sevdam ve Bu Sevda Böyle Gider'den sonra okuduğum 8. kitap. Arınmalar, 68 sayfadan oluşan bir şiir kitabıdır. Arınmalar'da, arınma teması etrafında bireyin hayat uğraşı sırasında yaşadığı, aşk, sevda, özlem ve yalnızlık gibi konulara ilişkin şiirler kaleme alıyor. İlk 7 kitaba göre daha az beğendiğim Arınmalar'da Timuçin'in şiir evreninin sınırlarının daha da belirginleştiği söylenebilir. Kitaptan bazı alıntılar: Belli bir yaşa gelmenin olgunluğu bize her şeyi daha doğru, daha net gösteriyor (5). İyi bir ahlaki yapı iyi bir bilinç üzerine temellenir (8). Aşk bir içtenlik alanı olarak bilinçlenme gücümüzü sağlıyor (9). Çünkü bizi biz yapan şeylerin başında geliyor aşk (9). Gerçek insan yaşamının özü yeniliktir diyebiliriz. Her an bir yeninin peşinde olmak, bir şeyleri eskitmek, eskiyeni olduğu yerde bırakıp o eskiyenin sağladığı deneylerle yeniye uzanmak, insan olmanın temel çabası ve arınmanın temel koşuludur (10). Gerçek aydın insan, belli bir açısı olan insandır ya da belli bir dünya görüşüne ulaşmış insandır ve bu dünya görüşüyle yaşama etkin bir güç olarak katılan insandır (11). Hiçbir zaman yenilmedi geceye Sevincim de inancım da (13). Ben durup denizi gözlerken İçimdeki kardan adam tutuştu (15). Kuşları kuşlara yakalatırlar (15). Al götür ya da bırak git (16). Balıklar gibi gelişigüzel yaşamak Kuşlar gibi kanat vurmak boşluklara Sana yakışır mı hiç (21). Bana bir gülüp geçse Dağılır içimdeki kuş kafesi (22). Duruşunda ilk biçimleri saklı Her türlü güzelliğin (24). Bak ve düşün ölümün Dağlar gibi bir çocuk olduğunu (26). Yaşadım tıka basa (27). Gün olur kazanmalardan Daha anlamlı olur yitirmeler Işık bizim içimizde değilse Neye yarar uzaklarda güneşler (32). Ne güzel artık bitti diyebilmek (33). Ağaç rüzgârı yedikçe Gün geceyi gördükçe güzelleşir (33). Yenik düşmeye alışığım ben (37). Yaşandı dediğin yerde Bazı şeyler yarım kalır (43). Ellerinin izi kalır ellerimde (59). Ne zaman bir olmazı anlatsan Okyanuslar çöle döner içimde (59). Aşk baştan başa bir uyku kesinliği (60). Aşk birinde yok olmanın en güzel biçimi (62). Aşk adı konulmamış boşluk (62). Aşk her şeyi dengeler (65). Güzel şiirler okumak istiyorsanız vakit kaybetmeden okumalısınız. :)
Arınmalar
8.0/10 · 7 okunma
·
Reklam
·
Reklamlar hakkında
192 syf.
·
25 saatte okudu
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Herkesin okuması okuması gereken bir kitap. Her ne kadar gerek çevremizden, gerek görsel basından duyduğumuz gördüğümüz çocuk gelinlerin içler acısı hayatının yalnızca çok küçük bir kesiminin gerçek yaşanmış hikâyesini anlatan bir kitap. Maalesef sevgili 1000kitap.com/beliz.ozkan 'ın da dediği gibi bunlar sadece birer örnek, daha gün yüzüne çıkmayan, kayıt altına alınmayan, çaresizce kaderine boyun eğen sayısız çocuk gelinler var. Kitapta yer alan sivil toplum kuruluşları gerçekten çok işlere imza atıyor, bize düşen bu gibi konularda elimizden geldiğince bu gibi kurum ve kuruluşlara destek olmak, daha çok okumak öğrenmek ve öğretmek olmalı. Daha kendi vücudunu tanımaya fırsat bulamadan kendinden oldukça yaşlı adamlarla evlendirilen ve çocuk yaşta anne olan çocuk gelinlerin gerçeklerini okumak kalbimi sıksa da bilinçlenme adına herkesin okumasını tavsiye ederim.
Kızım Artık Evindesin
10.0/10 · 12 okunma
Aşk bir içtenlik alanı olarak bilinçlenme gücümüzü sağlıyor.
·
Şartlı bilinçlenme
Eğer hayat ona çok daha fazla şey ifade ediyorsa, o da hayattan çok daha fazla şey isteyecekti.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Önem verdiğim bir önerim var: Evlilik öncesi toplumsal bilinçlenme için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Yüksek Öğretim Kurumu, Sağlık Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Belediyeler uzun soluklu bir çalışma için bir araya gelmeli ve kendi uzman kadrolarıyla yaptıkları araştırma ve gözlemler sonunda okullarda, üniversitelerde uygun dersler ve belediyeler aracılığıyla halka açık kurslar başlatmalıdırlar. Böyle bir çalışma için yapılacak araştırmalarda halkın nabzı tutulmalı, boşanma istatistikleri incelenerek sorunların temelindeki parametreler belirlenmelidir. Toplumun gelenekleri, görenekleri ve temel değerleri gözetilerek geliştirilen böyle bilimsel bir projenin halkın büyük desteğini alacağını umuyorum.
2
72
718 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.27.30