Beyza, bir alıntı ekledi.
15 Mar 21:56 · Kitabı okuyor

Tam insan bilgilenme ve bilinçlenme yoluyla aydınlanmanın ışığından geçmiş, aydınlanmanın verileriyle donanmıştır. Soran, sorgulayan, aydınlığı arayan bir kişiliği vardır. Bu tür bir kişilik kumaşının dokunduğu tezgâh da eleştirel okumadır.

Eleştirel Okuma, Emin Özdemir (Sayfa 18 - Bilgi yayınevi)Eleştirel Okuma, Emin Özdemir (Sayfa 18 - Bilgi yayınevi)
Kalbi.mihman, Okumak, Yazmak ve Yaşamak Üzerine'yi inceledi.
03 Şub 20:40 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitap 4 bölümden oluşuyor:

1- İnsan mutluluğunun iki temel düşmanı: Istırap ve Can sıkıntısı 
2- Okumak ve Kitaplar üzerine 
3- Yazarlık ve Üslup üzerine
4- Düşünmek üzerine
Alıntı:
“bayağı insan her türlü izlenime sürekli olarak açıktır ve çevresinde olup biten her türlü küçük önemsiz şeyleri anında algılar: en hafif fısıltı, en önemsiz bir durum onun dikkatini uyandırmak için yeterlidir; o tıpkı bir hayvan gibidir.” Arthur Schopenhauer’in zihinsel körlük yahut kötülüğün temelinde yatan şey, ruh boşluğu, (bönlüğü) olarak tanımladığı hedonizm günümüzde düşünceden, ideoloji, felsefe, sanat ve siyasi estetikten yoksun bir ortamda insan hayatını tüketim kuşatması altına alan en temel hastalıklardan biridir. Hazcılığın yaygınlaşması ve topyekûn hayatı kuşatmasının en temel sebeplerinden biri de hiç şüphesiz modernleşmeyle gelen tüketim ve buna dayalı yeni hayat standartlarını kabullenişimizden kaynaklanmaktadır. Modernizm, tüketim toplumu ve Hedonizm ilişkisi, bir yaşam kuramı olarak en belirgin şekilde özellikle sanayi devrimi sonrası kendini göstermiştir. Batı toplumu da sanayi devrimi sonrası tüketime endekslenmiş, düşünce algısına ve bu yeni yaşam standartlarına kapital müdahaleler yaparak satın alma algısının tanımını; ‘elde edilmek istenen ürünün yararlılığından ya da ihtiyaç olup olmamasından ziyade haz alma (tatmin) ya da sosyal statü kazanma eksenine’ kaydırmıştır.

Modern toplum olma biçimini adeta varoluş ilkelerini kaybetmek ve tüketim nesnesi konumuna indirgenmek alarak kabullenen insanlık; “Toplum, aile ve birey için iyi olan, ihtiyaç olan nedir?” sorusunu, “Sistem için ve siteme adapte olmak için iyi olan nedir?” olarak değiştirmeye zorlanmıştır. Bilinçlenme erdemini yitirmiş, kirli hayat olarak tanımlayabileceğimiz bu durum ahlak ve vicdan sorumluluğunu da şüphesiz rahatlatmaya ve tatmin etmeye ihtiyaç duymuştur. Bu sorgulamaya kılıf uydurmak için modern sitemin kapital yönlendirmeleri, “Daha ferah ve daha mutlu hayat bu yolla elde edilir.” tanımlaması getirmiş; dolayısıyla gerçeklik ve huzur da gözden çıkarılmıştır.

Alper Akar, Aşkın Celladı ve Diğer Psikoterapi Öyküleri'ni inceledi.
11 Oca 11:20 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

2018 yilina adeta Yalom ile basladim. Gunubirlik hayatlar ve sonra Askin Celladi.
Bu kitapt ustat yine on farkli hastasi ile yaptigi terapileri ustalikla anlatiyor. Kitapta aklima kazinan su dusunce oldu. Mealen; İnsan aydinlanmanin bilincine vardiginda yani tam bilinclenme yasadiginda, kendini dipdiz bir ucurumun kiyisinda bulup yasamin varolussal gercekleri ile yuzlesiyor. Bu gercekler, olum, yalnizlik, temelsizlik ve anlamsizlik. Isin garip tarafi bunlarin bir cozumu de yok. Ancak bu gercekleri gordugunde kisinin alacagi tavirlar soz konusu.
Cesaretle meydan okumak, metanetle kabul etmek ya da mistik bir inanca teslim olmak...

Dervişmisali, bir alıntı ekledi.
28 Ara 2017 · 10/10 puan

İslami bilinçlenmede mesafe kat edilmedikçe mevcut kültürel ortamın isterlerine boyun eğilecek, ona boyun eğildiği sürece de İslami bilinçlenme düzeyinde ilerleme kaydedilemeyecektir.

Yeniden İnanmak, Rasim ÖzdenörenYeniden İnanmak, Rasim Özdenören
Seda, Beyaz Zambaklar Ülkesi'ni inceledi.
 24 Ara 2017 · Kitabı okudu · 23 günde · Beğendi · 10/10 puan

İlk olarak şundan bahsetmek istiyorum.Bu kitabın bize ulaşması çok kolay olmamış.El yazmaları belli bir çabadan sonra bulunmuş.Kitapta şöyle diyor hatta "Bu kitap çeşitli ülkelerdeki insanların ilgisi ve yardımı sayesinde yayınlanmıştır.".Kitapla ilgili dikkatimi çeken bir diğer konu da Atatürk bu kitabın okulların müfredatına konmasını istemiş.(Sanırım askeri okullardı bunlar) Ben kitabı okurken Atatürk'e çok hak verdim bu bağlamda.Milli Eğitimde yetkili biri olsaydım sadece okul müfredatı değil her vatandaşa bu kitabı okumayı zorunlu kılardım.Anne babalardan,memurlara, memurlardan din adamlarına,köylülere,eğitimcilere kadar verilen mesajlar ve çıkartılması gereken dersler var.Hatta Napolyon ve Sezar bile paylarını almışlar.Onlar ya da başka ülkelerinin topraklarını işgal eden diğerleri hakkında şöyle diyor:
"Başkalarına ait toprakları işgal ederek,bütün zenginliklerine el koyuyorlar,fakat bu toprakları işlemiyorlar .Milyonlarca kişiyi yeni tebaaları olarak hükümleri altına almalarına rağmen,bu insanları kendi hayatlarının ve devletin akıllı,soylu kurucuları olarak yetiştirmek akıllarından bile geçmiyor.Çok büyük devletler ortaya çıkmakta fakat halkları fakirlik ve açlıkla boğuşmaktadır.

Kitap bölümlere ayrılmış.Her bir bölüm bir kişiye,kesime veya bir konuya hitap ediyor diyebilirim.Örneğin 5.bölüm Snelman bölümüyken,12. bölüm Köylüler bölümü,9. bölüm ise futbol bölümü .Bu kitap benim için bazı ilklerin de kitabı oldu.Mesela;İlk defa bir kitabın önsözünü okudum ve bu kitapta önsöz ,tarihi ön bilgi verdiği için okunmasının gerekli olduğunu düşünüyorum.Konusuna değinecek olursak kitap Finlandiya'yı anlatıyor diye genel bir yorum yapılıyor olsa da Finlandiya bir sembol aslında bana göre.Finlandiya üstünden bir ulusun yükselişi bataklıklar ülkesiyken , yaşam mimarlarının inşa ettiği güneşli bir ülkeye dönüşümünü adeta bir oya gibi işleyerek anlatıyor.Yaşam mimarları bu ülkeyi yeniden inşa ederken en temele eğitimi oturtuyor.Bu konuya vurgu yapan kitaptan bir alıntıyla devam edeyim;
"Bataklıklar arasında,taşların üzerinde kurduğumuz,nispete refah içinde yaşamamızı sağlayan ve Rusya nüfusunun geri kalan bölümü için şimdilik uzak bir hayal gibi görünen bu düzenin temeli okula dayanmaktadır.Okulumuzu elimizden aldığınız an biz de biteriz."Tıpkı mayasız hamur gibi çökeriz "demektedirler.Finlandiyalar soğuk ülkelerini "bataklıklar ülkesi "Suomi" ismiyle anıyorlar ve kitapta Suomi kelimesi sık sık geçiyor.Finlandiya'nın tüm dünyaya örnek teşkil eden başarısı halkın ve vatandaşların iradesine bağlı 2 milyon tarafından gerçekleştirildiği için ekstra bir öneme sahip.
Kitaptaki tespitler o kadar yerinde ki adeta beynimizi cilalıyorlar ve bir bilinçlenme süreci başlıyor.(din adamlarının,ebeveynlerin eleştirildiği noktalarda yazara çok hak verdim.)açıkçası tek bir yazarın onca gerçekçi tespiti yapması çok ustaca geldi bana.Hatta bir ara acaba tüm akıllı dimağlar bir araya geldi ve kitabı yazdımı ki diye düşünmedim değil.Kitabın çevirisini de çok başarılı buldum.
Beyaz Zambaklar Ülkesini okudukça etrafınızı,dünyayı,olayları irdelemeye başlıyorsunuz.Yazara birçok konuda hak vermemek elde değil.Kitabın bir de şöyle büyüleyici bir özelliği var. Kitabı okudukça ufkunuz açılıyor hep daha iyiye ve ileriye yönelme isteği uyandırıyor.Hem bireysel olarak hem vatandaş olarak kafanızda karşılaştırmalar yapıyorsunuz. yapılan bazı yanlışları görüyorsunuz(Eğitim sistemimizi çok değerlendirdim kitabı okurken) ve bunları düzeltmek için sorumluluk hissetmeye başlıyorsunuz.Kişisel gelişim kitabı değil kitap ama her sayfasında bir teşvik var.Özellikle kitapta geçen (tüccarın hikayesi diyeyim ben ona) çok beğendim.Eğer özümseyerek okunursa işinizde bile veriminizin artacağını düşünüyorum.

"Bizim kısmetimize bataklıklar ve taşlar çıktı ,fakat biz onları işledik ve uygar bir ülke kurduk "diyen Finlandiyalar bunu asırlık bir emek ve çalışma sonucu elde etmiş ve tüm dünyaya örnek olmuştur.Onların mücadelesi bizim Kurtuluş Savaşımız, onların Snellman'ı bizim Atatürkümüz ,onların Yarvinen i belki bizim Sakıp Sabancımız.Kitapta kendinizden ve ülkenizden bir parça bulacaksınız sanıyorum.(Ben mesela Yarvinenlerden biri olduğumu düşünüyorum )
Son olarak Finlandiyalılar kendilerine düşen bataklığı ve taşları nasıl kabullenmediyse daha iyisini yapıp daha gelişmiş bir ülke için çabalamak birer yaşam mimarı olmak da bizlerin ellerinde diyorum .Bu kitabı mutlaka okuyun ve okutun.Ben zaman geçtikçe tekrar tekrar okumayı düşünüyorum.

Ümit Karaca, Tanrısız Din'i inceledi.
21 Ara 2017 · 9/10 puan

Kitap bence bir bas ucu kitabi. Adinin tanrisiz din olduguna bakip ataizim ya da komunizimden bahsettigini dusunmeyin, kitap her seyin yanlisin yonunu fazlasiyla elestiriyor. Bizim bu yanlis dedigimize o da yanlis diyor sanki sistemdeki aksakliklarin farkindaligi acisindan bize tercuman oluyor. Din tuccarlarini, sosyalist oldugunu idda eden cikarci soytarilari, aydin demokrat gorunumlu burnu kaf dagina degmeyen kibirlileri, ben milliyetciyim vatan severim diyen kafa tascilari cok guzel elestirip gozumuzdeki perdeyi kaldiriyor adeta


Ayrica yazarin kitabinda dikkatimi ceken en onemli sey inanmayin, ogrenin bilincelin demesi. Inanmak koru korune bagliliktir oysa ogrenmek bir farkindalik dik durustur diyor. Inanirsan etrafindaki cikarlari icin savasan kotu niyetlilere kul olup onlar tarafindan kullanilirsin ama ogrenirsen her zaman bas egmez ve dik duruslu olursun diyor. Ve bize bilinclenme konusunda cok guzel mesajlar veriyor

Yazarin diline gelince sade ve akici bir dili var, cumlelerin ustunde tumceler akip gidiyor adeta okudukca ogrendikce kitabi kapatmak istemiyeceksiniz. Bu arada bazi sitelerde kitabin satisi yok. Yazarin bir kac kitabinin daha satisi yok yine. Bir bas ucu kitabi oldugunu yineliyorum ve keyfli okumalar diliyorum herkese.

Zafer K., bir alıntı ekledi.
27 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tam insan bilgilenme ve bilinçlenme yoluyla aydınlanmanın ışığından geçmiş, aydınlanmanın verileriyle donanmıştır. Soran, sorgulayan, aydınlığı arayan bir kişiliği vardır. Bu tür bir kişilik kumaşının dokunduğu tezgah da eleştirel okumadır.

Eleştirel Okuma, Emin Özdemir (Sayfa 15 - Ümit Yayıncılık)Eleştirel Okuma, Emin Özdemir (Sayfa 15 - Ümit Yayıncılık)
Yok satan Nihilist, bir alıntı ekledi.
25 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Renk ayrımı gözetmeksizin.
Yeni ve artık sömürgeyi yöneten şirketlerin değil, eşitliği sağlama adına Kraliyet tarafından atanan Vali George Frederick Samuel Robinson. 28 Şubat 1883 tarihinde "RENK" ayrımı gözetmeksizin Hintli yargıçların da İngilizleri yargılayabileceği yeni bir yasa öne sürer çıkarlarını düşünen İngiliz tüccar ve sanayiciler şiddetle karşı çıkarlar ve bir "Beyaz Ayaklanma" başlatırlar. Her ne kadar yeni valinin yasası yürütülememiş olsa da Hint toplumuna bir bilinçlenmeye ön ayak olur.

Bu bilinçlenme sömürü Hindistan topraklarında "İndian Mirror" gazetesinde şu şekilde sürmanşet olur.

"Modern tarihte ilk kez Hindular, Müslümanlar, Sihler, Racputlar, Bengalliler, Madraslılar, Bombaylılar, Pencablılar ve Purbiahlar birleşmiş bulunuyorlar. Daha önce ülke meselelerine hiç ilgi duymayan bütün ırklar ve sınıflar önceki kayıtsızlıklarını fazlasıyla telafi eden bir gayretle bu eşitsizliğin karşısında duruyorlar."

Sözün özü "Kürt Ermeni Yahudi Laz Boşnak vb etnik toplulukların kenetlenmesi için illaki sömürülmemiz ve ezilmemiz mi gerekiyor. Ülkedeki çeşitliliğin farkına varın ve ayrımcılığa geç olmadan son verin.

İmparatorluk Britanya'nın Modern Dünyayı Biçimlendirişi, Niall Ferguson (Sayfa 198 - YKY)İmparatorluk Britanya'nın Modern Dünyayı Biçimlendirişi, Niall Ferguson (Sayfa 198 - YKY)