ozge, bir alıntı ekledi.
14 Şub 13:00 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kervan yolda düzülür
Biran için batılı değil, doğulu kandan olmayı özledi. Başarma yada başarmama olasılıkları için endişelenmemeyi, riskleri tekrar tekrar hesaplamamayı, kendine sürekli akıllıca ve ileriyi görerek plan yapıp yapmadığını sormamayı diledi. Bütün sorumluluğu Rahman'a Rahim'e yükleyebilmeyi . İnşallah başarırım!

Bağdat'a Geldiler, Agatha Christie (Sayfa 49 - ALTIN KİTAPLAR YAYINEVİ)Bağdat'a Geldiler, Agatha Christie (Sayfa 49 - ALTIN KİTAPLAR YAYINEVİ)

HACI MUSTAFA’M

Gidişin bizleri viran eyledi
Yürekler kor oldu Hacı Mustafa’m
Vefatın gönlümü biran eyledi
Ayrılık zor oldu Hacı Mustafa’m

Hayatın anlamı gitti kalmadı
Ne etsek n’eylesek yine olmadı
Yiğidim gitti de geri gelmedi
Bu dünya dar oldu Hacı Mustafa’m

Gidişin köyümü yasa boğdurdu
Sanırsın güneşi tersten doğdurdu
Gözümden yaş değil yağmur yağdırdı
Göz yaşım yur oldu Hacı Mustafa’m

Biz sana doymadık nasıl doyarız
Biz seni sevmekten nasıl cayarız
Biz seni vallahi şehit sayarız
Gidişin ar oldu Hacı Mustafa’m

Vallahi yerini kimse alamaz
Bu canlar inan ki sensiz gülemez
Ecel bu vaktini kimse bilemez
Yürekler nar oldu Hacı Mustafa’m

Allah’ım mekanın cennet eylesin
Bu millet sensizken malı neylesin
Bu nasıl ıstırap biri söylesin
Miadın tez doldu Hacı Mustafa’m

Beraber oynayıp aynı gülerdik
Bir lokma ekmeği aynı bölerdik
Bir hüzün yaşasak aynı ağlardık
Yaşamak sır oldu Hacı Mustafa’m

Göz yaşım kurudu sana dökmekten
Kesildim aş tuzdan, çoktan ekmekten
Ferlerim, resmine soldu bakmaktan
Gözlerim kör oldu Hacı Mustafa’m

İliski oncesi uyulmasi gereken kurallar
1. eğer adayınız sürekli size çok iyi ve şirin bir insan olduğunuzu söylüyorsa hiç boşuna uğraşmayın o iş olmaz!

2. adayınızın bir gözü sürekli sizde diğer gözü telefonundaysa, bir bahane uydurup biran önce topuklayın!

3. eğer adayınız isminizi baska bir isimle karıştırıyorsa büyük bir ihtimalle bu eski sevgilisinin ismidir ve bu lanet kişi hala adayınızın kafasında bir yerde çöreklenmiştir. isminizi karıştırmayan ve beyninde başkasıyla kırıştırmayan birini arayın derim!

4. eğer adayınız daha üçüncü buluşmada size kıvanç tatlıtuğ?dan söz ediyorsa aranızdaki ilişki kanka ya da elti görümce ilişkisi olmuştur. çayların parasını ödeyebilirsiniz.

5. eğer buluşma esnasında çantadan nane kokulu sakız çıkarılıyorsa "sen beni her an öpmeye teşebbüs edebilirsin, bari hazırlıklı olayım" sonucu çıkarabilirsiniz. ama sakız sadece size teklif ediliyorsa ağzınız kokuyordur. garsondan hesabı isteyebilirsiniz.

6. ilk görüşme için kebap ve lahmacun salonunu tercih eden kişi yanlış bir tercih yapmıştır. kızmayın "eğer mümkünse bana soğanı bol iki lahmacun paket olsun. evde yiyeceğim" deyip gülümsemeye çalışıp biran önce vedalaşın.

7. bir yerde oturup içeceklerinizi yudumluyorsunuz. romantik bir ortam. fakat o da ne? adayınız size çaktırmadan masadaki çerez tabağından sadece fıstıkları götürüp size leblebileri bırakıyor.bu aday bencildir, düşüncesizdir ve üstelik ince hesap insanıdır. hesabı bile istemeden gidin canım. ne işiniz olur böyle biriyle. alla alla...

8. herşey yolunda gidiyor gibi. mesajlar yazılmaya başlandı. ve adayınızın gönderdiği mesajlar "mrb...slm...scs...öpt...kib..." gibi geliyorsa "ysllysgg" yani "yar saçların lüle lüle, yarim sana güle güle" diye bir mesajla olayı bitirin derim. çünkü üşenip size iki kıçı kırık kelimeyi bile doğru düzgün yazmayan aday, sevgisinde de üşengeç olur. zorlamayın...yorulmayın...beni dinleyin...

9. en çekilmez olanlar bir fıkra anlatırken önce kendisi gülenlerdir. öyle güler öyle kahkaha atar ki, siz neyin ne olduğunu anlamaz "mal gibi" bakarsınız. ama gülmeniz de lazımdır. mecbursunuzdur, gülersiniz. fakat rezil bir durumdur. aday bir ara durup "sen şimdi neye gülüyorsun? ne anladın anlat bakalım" dese..........neyse lafın kısası, fıkrasına önce kendi gülenlerle hayat geçmez. hele adayınızı bu fıkraları siz evlendikten sonra her gelen misafire anlatırken düşünün...eyvah?eyvah?en iyisi düşünmeyin?evlilikten soğursunuz.

10. "en sonunda mutluluğu sende buldum" diyen kişi sizi allak bullak eder. "ulan, bu kaç kişiyle beraber olmuş ki en sonunda mutluluğu ben de bulmuş?" diye içinizi kemirir durursunuz. artik iyi tarafından bakarım derseniz suç sizin abicim. sonra bana gelip ağlamayin.

.11. siz adayınızla beraber bir cafede oturmuş, yenilen yemek sonrası romantik hayaller kuruyorsunuz. fakat aday elindeki peçeteyle bir yandan masayı siliyor, diğer yandan boş tabakları üst üste koyup size ıslak mendil veriyor. bu adayın evlenecek olan kişi, evdeki koltuklara oturamaz, çoraplarını çıkarmadan eve giremez. yani gün yüzü göremez. ağzınızı silin ve siz de çatal bıçakları toplayarak adaylıktan çıkmış adaya yardım edin.

12. adayınızı tanımanın en iyi yolu gözleridir. randevuya güneş gözlükleriyle gelip, sohbet sırasınca çıkarmayan adayla en iyisi akşamları görüşün.

Herkese Günaydın :)
Yeni indirdim bu uygulamayı ve çok beğendim, bu zamana kadar nerdeymişim :) sanırım sosyal medya hesaplarındansa artık burayı aktif kullanacağım (biran önce öğrenmek dileğiyle)...

handan sarıcaoglu, Mart Menekşeleri'ni inceledi.
11 Şub 12:17 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yine çok güzel bir Sarah jio kitabı okudum. İçten, sıcak, samimi.. canınız sıkkınken veya hiçbir şey yapmak içinizden gelmiyorken kitabı elinize alın ve içinde kaybolun, bir çırpıda bitecektir. Sarah jio’nun kitaplarında en sevdiğim şey halihazırda bir konu işlerken bizi seneler öncesine götürüp eski bir aşkı ve sırlarla dolu bir geçmişi çözmemizi sağlıyor ve bu da kitaba gizem katıyor. Çok akıcı bir dil hakim, elinize aldığınız gibi bitireceksiniz. Benim çok beğendiğim bir kitap oldu. Keyifle okudum. Sarah jio’yla hala tanışmadıysanız biran önce tanışmalısınız. Keyifli okumalar.

Rabia Furuğ, bir alıntı ekledi.
06 Şub 20:12

Bazan ölü bir kuş düşer ama duyar suyu biran olsa bile, ölüdür elbet.
Yine de vardır
vardır yokluğunun suya değmesiyle, çünkü öteki kuşları uyarır.

Toplu Şiirler, Ahmet Oktay (Sayfa 85)Toplu Şiirler, Ahmet Oktay (Sayfa 85)
Hasan Karahan, Küller Şehri'yi inceledi.
06 Şub 08:14 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Komik karanlık ve seksi... Cassandra clare nin dili beni eritiyor. Biran önce bitirip. 3. Kitaba geçmek istiyorum. Alacakaranlık serisini gölgede birakacak bir seri

Gamze Sel, Hayat Kitabı'ı inceledi.
05 Şub 21:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yoruma başlamadan önce kısa bir hatırlatma. Serinin önceki kitaplarına ait spoiler içerebilir yazı..


Tüm de Clermonts ve Bishops'lar günümüze geri dönerler. Gelirken beraberinde getirdikleri birçok sır ve bilgilerle serinin son kitabı olarak damga basarlar :)

Her şey ilk başlarda iyidir. Diana'nın malum durumu ve Matthew ile olan aşkları her geçen gün daha da güçlenir. Ancak hayat her zaman toz pembe olmadığını çirkin yüzüyle gösterir ailemize.

Matthew'in geçmişi ve o dönemde kendince doğru olduğuna inandığı yanlışlar su yüzeyine çıkar ve iki ailenin de hayatını kabusa çevirmeye yeter. Tabii bir de bunun üzerine çiftin Hayat Kitabını bulma arayışlarını da eklerseniz attıkları her adıma dikkat etmek zorunda kaldıkları anlar başlar..

Kitap boyunca Matthew ve Diana ikilisinin ilişkilerini okurken yüzümden o küçük gülümseme hiç eksik olmadı. Birbirlerine karşı duydukları bağ ve sadakat.. Uzakta oldukları dönemde birbirlerine gönderdikleri anlık fotoğraflar.. Ah be dedirtti kitap boyunca :)

Hayat Kitabı sizlere huzuru bulmanın ve olduğun kişiyi kabul etmenin ne kadar önemli olduğunu öğrettiği harika bir kitap. Harika bir seri..

Yani okurken sadece her şey kurgu üzerinde kalmıyor. Sizler o yaşananları seçip, kendinize, yolunuza uygun olan dersleri çıkarabiliyorsunuz. O yüzden eminim her okuyucu bu seriden kendine çok farklı hikayeler çıkarabilir..

Benim tek kafama yatmayan sonlar oldu açıkçası. O kadar hızlı gerçekleşti ki bazı şeyler.. Hani tüm serinin çözümünün bir bölüme denk gelmesi garibime geldi. Yazar o konuyu daha yayarak verebilirmiş dedim okuruna. Ama buna rağmen yine de gönlüm el vermiyor sırf bu yüzden puan kırayım :)

Galowglass ah ah.. Doğru yazdım adını emin değilim ancak onun hissettikleri içime oturdu resmen. Hatta biran keşke dediğimi bile hatırlıyorum ki tam anlamıyla Matthew&Diana'cıyım aslında :D

Kitap içerisinde çok fazla karakter var. Her okuyucuya bu ya çekici gelir ya sıkıcı. Bazen karakter fazlalığı konuya bağlantı kurmanızı engelleyebilir ancak bu kitapta öyle değil. Şahsen ben karakterlerin fazlalığını daha çok sevdim.

Kitabı yorumlamak için elime aldığımda farkettim de.. Okurken hiç altını çizmemişim ki aslında beğendiğim birçok yer vardı. Ama okumaya o kadar kaptırıyorsunuz ki kendinizi elinize kalem almak için bile durmak istemiyorsunuz :)

Unutmadan 2014 yılının en iyi kitabı seçildi Goodreads'te ;)

Deborah Harkness, bir kez daha beni kendine hayran bıraktı. Dilerim daha bir sürü kitabını okurum yazarın. Sizlere de tavsiyem hemen alın, okuyun. Muhteşem bir dünyaya adım atacaksınız :)

Yaşayan İnsan Hep Bir Sebep Uğruna'mı Yaşar ?
Yoksa Biran Evvel Göçüp Gitmek İçin'mi Yaşar?