• 400 syf.
    ·1 günde·Beğendi·9/10
    Tarihin gizemli sırlarını günümüzde geçen maceralara konu eden yazarların en başarılıları arasında yer alan Clive Cussler 'dan müthiş hareketli bir roman. Genelde insanlar okumaya başladıklarında ilk sayfalarda yeni oluşan olay örgüsüne hazırlanmakta zorlanırlar ancak bu romanda hiç böyle bir durum olmadı. Daha ilk sayfalarında beni kendine bağlayan romanı tüm gün yemek hariç aralıksız okuyarak tamamladım ve ancak rahat erdim.

    Clive Cussler roman serileri arasında yer alan (bkz: Fargo Adventure Serisi)&b=kitaplar dizisinin 4.kitabı olan Mezar (The Tombs, 2012) konusunu Avrupa Hun İmparatoru olan Attila'nın ölümü ve onun bugüne dek bulunamayan mezarı ve hazinelerinden alıyor. Fargo serisinin ünlü hazine avcısı çifti olan Sam ve Remi Fargo, arkeolog bir dostlarının yardım çağrısı üzerine kendilerini aniden Attila'nın bulunamayan mezarı ve hazinesi peşinde buluyorlar. Son derece pratik zekalı ve uyumlu bir çift olan Fargoların bir anda başdöndürücü bir tempoda ülkeden ülkeye uzanan maceraları gerçekten kitabı elinizden bırakmayı engelliyor. Tarihsel gerçeklerle de desteklenen macera diğer yandan Attila'nın zafer dolu yaşamına da bir övgü sunuyor.

    Edebi açıdan roman son derece kusurlu ancak bu zaten tüm bestseller türü romanlarda bilinen bir durum. Olayların gelişimi adeta bir film senaryosu gibi, karakterlere ilişkin detaylı analizler yok. bir anda ortaya çıkıyorlar, görevlerini yapıyorlar ve gidiyorlar. Olayların başından sonunu kolayca tahmin edebiliyorsunuz ama gereksiz uzatmalar olmadığı için film izler gibi gelişen olayları hızla takip edebiliyor ve sıkılmadan bitirebiliyorsunuz.

    Türün meraklıları için gönül rahatlığı ile tavsiye edebileceğim macera dolu bir roman.