Mehmet A., Patasana'yı inceledi.
18 saat önce · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

“Sevdiği kadın, aşkı uğruna ölürken, kralına bağlılığın vakarıyla ellerini göğsünde kavuşturarak sessiz kalmayı seçen, yeryüzünün en onursuz erkeği. Erkeklerin yüz karası. Aşkı için ölmenin yüceliği yerine, sarayın taş duvarlarında büyüyen kendi değersiz varlığının görkemli gölgesine sığınmaktan çekinmeyen, sefihlerin en rezili.
Ben Kral Pisiris'in danışmanı, Hitit sarayının başyazmanı, büyük meclis Panku'nun değerli üyesi, ben soyluların en soysuzun Patasana.” (Syf: 10) diye tanıtır kendini bize Patasana.

Yuuhhh! 12. Ahmet Ümit kitabı oluyor bu, okuduğum. Hangi ara oldu ben de bilmiyorum. Bir yazarı okumayı düşünürken hep ilk kitabından başlarım. Ahmet Ümit okumayı düşünürken de bu böyleydi. İlk eserlerini okuduğum zaman o kadar yavan, o kadar sade ve beceriksizce bir dili vardı ki, pişman olasım bile gelmişti. Ama kalın kafalı oluşum ve kafama koyduğum şeyi sonuna kadar götürme isteğim (belki de hırsım demeliyim) yüzünden devam ettim. İlk kitapları olunca pek bir şey beklemiyordum tabii ki. Ama düşük beklentilerimi bile karşılayamamıştı ilkleri. Ne zaman Ahmet Ümit emekleme dönemini geçecek de herkesin hayran olduğu o Ahmet Ümit dilini okuyacağım diye diye Patasana’ya kadar gelmişim. “Sis ve Gece” ve “Kar Kokusu” ile düşe kalka yürümeye başlayan Ahmet Ümit, “Patasana” ile birlikte o emekleme dönemini geride bırakmış olduğunu resmen ilan ediyor. Bu kitap ile birlikte o sevilen Ahmet Ümit ile tanışmış olduk.

Ahmet Ümit, burada muhteşem bir kurguya imza atmıştır. Gerek kullandığı dili ve gerekse de günümüz ve hayali Patasana Tabletleri sayesinde Geç Hitit dönemi arasında kurduğu köprü başarılıydı. Artık hepimizin de bildiği gibi Ahmet Ümit bir polisiye roman yazarıdır. Ama ben bu eserinde yer verdiği öğüt tarzı sohbet veya tartışmalardan dolayı kitabın cinayet ile ilgili kısımlarına pek kafa yormadım doğrusu. İlk başta kafa yormadım dersem daha doğru olur. Ama sonradan gelen ikinci cinayetle birlikte bir iki isim düşündüm. Onları düşünmem için de kafa patlatmadım vesselam. Gerçi aklıma gelen o isimler de pek cinayet işleyecek tiplere benzemiyorlardı. Fakat nedense roman ilerledikçe de ben bir isim üzerinde durmaya ısrar ediyordum. Ahmet Ümit roman içinde okuru ne kadar da güzel tuzaklarla yolundan saptırmaya veya kafasını karıştırmaya çalışsa da (ki gerçekten de başarılı bir şekilde bunu yapıyor -istisnalar kaideyi bozmaz-) ben hiçbirine takılmadan aklımdaki isme ısrarla ve sıkı sıkıya bağlı kaldım. Eğer düşündüğüm kişi katil çıkmasaydı, beni ters köşe yaptı derdim. Ama neyse ki bu romanında da (daha önce olduğu gibi) ters köşe olmadım. Şimdi hangi romanıyla birlikte emekleme döneminden çıkıp yürüme dönemine girecek diye düşünmek yerine, artık hangi romanındaki cinayetle beni ters köşe edebilecek diye merak ediyorum. Şu ana kadar başarılı olmadı bu konuda. Okumuş olduğum tüm kitaplarında herkes sonunda çok şaşırdığını dile getiriyor. Aslında Ahmet Ümit’in kurnazlıkla okurun yoluna serdiği tuzaklara düşmemek için çaba harcamak gerekiyor. Sanırım kalın kafalı ve beynime laf işlemiyor oluşu burada da bana yardımcı oluyor ve o tuzaklara meyil göstermeye kalksam bile beynim hemen devreye girip, oraya gitmemem gerektiğini söylüyor. Neyse ki daha yanılmadım. Ama dediğim gibi ben bu romanın cinayet boyutuyla ilgilenmediğimi de dile getirmiştim zaten. Peki benim için ne önemli oldu bu kitapta?

Aşk, savaş, ölüm, soykırım, katliam, Ermeni Tehciri vs vs konularda sohbet, tartışma gibi ortamlarda ve günümüz ile Geç Hititler arasında kurulan köprü beni çekti. Bence bu romanı bir polisiye eseri olarak okumayın. Öğütsel bir metin olarak okuyun. İnsanın iç yapısını görün. Duygularını okuyun.

“Ey sırlarımın ortağı olacak yabancı. Soylu musun, dindar mısın, iyi yürekli misin; yoksa zalim misin, akıllı mısın; yoksa işe yaramaz bir aptal mısın, bilmiyorum. Umarım iyi bir insansındır. Umarım yüreğin sevgi ve cesaret doludur. Umarım okuduklarını anlayacak, anladıklarından ders çıkaracak kadar akıllısındır. Ve umarım okuduklarını başkalarına anlatırsın, onlar da ötekilere. Umarım benim kara yazgım kulaktan kulağa fısıldanır. Fırat kıyısında konuşulan bütün dillere çevirilir, tabletlere yazılır, yaşlılardan gençlere aktarılır, çocuklar bu efsaneyle büyür. Belki böylece insanlar akıllanır, belki zalimlikten vazgeçerler, belki böylece daha az ölüm olur, belki daha az acı çekilir.” (Syf: 12)


TATLI:

1- Kitapta müthiş betimlemeler yer alıyor.
2- Geçmiş ile günümüz arasında güzel bir köprü kurulmuş.
3- Katilin son sayfaya kadar gizlenebildiği (bilmiyorum, bence ilk sayfalardan belli ama) muhteşem bir polisiye hikaye var.
4- Öğüt niteliği taşıyan sohbet ve tartışmalar yer alıyor.
5- Muhteşem yemekler ve yemek tarifleri var. (Açken karnınızı guruldatıp keşke ben de o esnada o sofrada olsaydım diyorsunuz.)
6- İnsanlığın yüzyıllardır değişmeyen yazgısına tanık oluyorsunuz.
7- Tarih tekerrürden ibarettir, lafını bir kez daha kavrıyorsunuz.
8- Tablet ve bölümler arası geçişlerde son cümle ile ilk cümlenin içinde kurulan bir kelimenin aynı olması yüzünüzde tebessüm oluşturuyor.
9- Katili aramak için siz de çaba sarf ediyorsunuz. (Ben hiç çaba sarf etmedim :D)

Gibi gibi daha sayılabilecek pek çok güzel özelliği var kitabın. Ayrıca, daha ilk sayfadan, ilk paragraftan hatta ilk cümleden itibaren kitap sizi içine çekiyor ve isteseniz dahi son kelimesine kadar bırakamıyorsunuz, tabii okul vs işiniz yoksa...

Okunması gereken bir adet polisiye roman olurlar kendileri. Okumanızı şiddetli olmayan ama şiddetle tavsiye ediyorum.


DİKKAT! Bilinçsiz okurlar için sürprizbozan, spoiler (veya her ne zıkkımın köküyse) vakti. Buradan sonrasını okumayın.Katil kim söyleyeyim mi? Yok yok söylemeyeceğim. Birkaç ipucu vereceğim o kadar.


Patasana’nın ilk tablette yer alan “Ben zalimler çağında yaşayan bir alçaktım.” sözü kulağınıza küpe olsun. Roman boyunca Ahmet Ümit sizi katilin kıyısına kadar getirip getirip götürecek ama belki bunun farkında bile olmayacaksınız. Yarattığı sahte labirentin içine girip de yolunuzu şaşıracaksınız. Ama unutmayın ki “Sessiz atın çiftesi pek olur,” veya “Durgun sular derin akar,” demiş atalarımız. Eğer bunları göz önünde tutarsanız, belki de Ahmet Ümit’in labirentinde kaybolmaz ve sizi bir yandan öbür yana savurmasına izin vermezsiniz.

“ “Söyler misin Esracığım?”diye sürdürdü sözlerini Amerikalı. Tartışmaktan çok, dert yanar gibiydi. “Patasana’nın tabletleri bize bilmediğimiz hangi gerçeği öğretecek?”
(...) Timothy kendi sorusunu kendi yanıtlamak zorunda kaldı:
“İnsanoğlunun acımasızlığını değil mi? Patasana tabletleri bu gerçeği anlatıyor. Bu bilmediğimiz bir şey mi?” “ (Syf: 345)

Keyifli okumalar dilerim...

Monna Rosa, Cümlemiz'i inceledi.
 16 Mar 20:06 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Cümlemiz ..


Bir çocukluk özlemi ,bir ölüm korkusu .İki sebep vardır çocukluğu özleten ,ya çok güzel bir çocukluk ,ya da kötü bir bugün.

Bulutların peşinden keşfe çıkmak ,bir ağaç kovuğunda büyümeyi düşünmek
gök kuşağına gönül indirmek . "Uzakta kalan bahçeler .O sabahlar, o geceler."
Ne güzeldin sen çocukluk.Kaç yürekte bilinmez hep bir çocukluk özlemi sürer gider işte bu yüreklerden birinin sahibi de Ziya Osman Saba .

"Bir çekmecede unutulmuş,senelerle rengi solmuş bir tek resim çocukluğum"
kelimeleriyle anlatıyor çocukluk özlemini .
Bana öyle geliyor ki ince ruhlu bu güzel şair fazlaca çocukluk özlemi çekmiş yazdığı şiirlerin konusundan anlamak hiç de zor olmuyor  ,kim özlemez ki çocukluğu.
Çocukluk demek saflık ülkesi demek kağıttan uçakların uçuş süresi  kadar hüzünler demek.O zamanlar ne imkansız var ne de düş kırıklığı ,varsa yoksa haylazlık bir bilseydik büyüyünce başımıza neler gelecek ,hiç büyümek ister miydik .Hayat diz kapaklarındaki yaraların acısından ibaret değilmiş lakin büyüyünce öğrendik.
Gönül kırıklığıda neydi ki ,sevmek bilirdik bir deniz mavisi gibi  sonsuz sevmek.
Anlatsalar inanmazdık geçireceğimiz uykusuz geceleri "gelmez günler çocukluğum."


"Belki her sabah vakti, belki gece yarısı,
Artık nefes almayı bırakıp gideceğiz..."
mümkün müdür kalmak ,bu mavi gök ,bu uçsuz bucaksız evren her gün binlerce şikayetle ,küfürle hayıflandığımız bu yaşam  bizden öncekilerin olmadığı gibi bizimde değil,"rabbim, nihayet sana itaat edeceğiz...Artık ne kin, ne haset, ne de yaşamak hırsı ,ümitler içindeyim, çok şükür öleceğiz..."


"İlk yağmur damlası düştü Kuru yapraklarına güzün.Ardında kış kıyamet,dert,hüzün
Alın yazısı hepsi.... Kısmet.... Ha yazı, ha kışı geceyle gündüzün, Kim bilir kaç günü kaldı ömrümüzün? "bilemeyiz ,insan bu ,kuş misali bugün varız yarın yokuz.Bir avuç su misali bir gün toprakla bir oluruz.
Belki Ziya Osman Sabayı okumadan önce Behçet Necatigil ve Cahit SıtkıTarancı'yı okumamış olsaydım onun şiirlerinin bu iki değerli şairinlerinkine benziyor kanısına varamazdım .Ama yer yer o kadar benziyor ki ,bilmesem,bir şiirinde abim dediği  Cahit Sıtkı  yazmış derdim ölüm temalı bazı  şiirlerini .Belkide temalar aynı olunca insan bir çağrışıma kapılıyor bilemiyorum,

Ziya Osman Saba çoğu şiirini ölüm ve çocukluk üzerine yazmış kitabı okuyunca bunu görmek mümkün .Yedi meşale grubunun en başarılı şairlerinden olmakla birlikte hem hece ile hemde serbest tarzda şiirler yazmıştı. Okumanızı tavsiye ederim .Naif ruhlu bir şair kırılgan fikrimce.Son olarak onun dizeleriyle bitiriyorum incelememi.


Hiç olmazsa unutmamak isterdim.
Eski geceler, sevdiklerimle dolu odalar...
Yalnız bırakmayın beni hatıralar.
Az yanımda kal çocukluğum,
Temiz yürekli uysal çocukluğum...
Ah, ümit dolu gençliğim,
İlk şiirim, ilk arkadaşım, ilk sevgim...
Doğdugum ev.Rahatlıyacak içim duysam
Bir tek kapının sesini.
Arıyorum aklımda bir ninni bestesini...
Böyle uzaklasmayın benden, yasâdığım günler.
Güneş, getir bir bayram sabahını.
Açılın açılın tekrar
Çocuk dizlerimdeki yaralar,
Hepiniz benimsiniz:
Mektebim, sınıflarım, oturduğum sıralar...
Yalnız hatırlamak hatirlamak istiyorum
Nerde kaldı sevgilim, seni ilk öptüğüm gün,
Rengine doymadığım o sema,
Ahengine kanmadığım ırmak.
Bırakıp herşeyi nereye gidiyorum?
Neler geçmişti aklımdan,
Nedendi ağladığım, nedendi güldüğüm?
Ah nasıldı yaşamak?
"Bakmayın  duruşuma ,dargın değilim"
"Allahaısmarladık..."

(Tırnak içindeki kısımlar şairin kaleminden)


Sevgilerle Kalın .

Kendi halimden bir derdim var
Nasil anlatsam kibar kibar (özel bir şarkı )

Çimen Kokularıyla...
Karanlık gecelerde/günlerde ışık arandığında ilk adres hep şarkılardır. Güzellik, huzur, acı, gözyaşı, bazen ucundan bir gülümseme, ifadesiz şeylerin ifadesi hep onlarladır. İyi ki varlar...

İyi dinlemeler olsun :)

Yürek dünyasından çıktım ve heyacanlandım
Sen darmadağınık saçlı beni çöllerde mecnun ettin
Senin tatlı dudağın hem derman hem derdim

Yüreğim kanla dolup taştı mina gibi ve sessiz
Hicran gecesinde mey yerine yürek kanı içiyorum
Seni düşünürken kucağımdan çiçek kokusu yükselir

Sen kara gözlü, gözümden uzak olunca ben hasta olurum
Sen kara saçlı her gece uykuda, ben uyanık
Senin mey gibi dudağın ‘benim kıpkırmızı gözyaşlarım var

Senden yüreğimi çekersem gamdan ölürüm.
Allah’a andolsun yüzünden uzakken canımı istemiyorum.
Dünyadan yüreğimi çektim ta ki bir heyecan sahibi oldum

Sen darmadağınık saçlı, beni deli mecnun gibi çöllerde gezgin ettin.

https://youtu.be/Lb_O-nsHI38

Kelime odur ki binlerce kitapların anlatamadığını yaşatır...
Şu kanlı zalimin ettiği işler
Garip bülbül gibi zar eyler beni
Yağmur gibi yağar başıma taşlar
İlle dostun bir fiskesi yaralar beni

Dar günümde dost düşmanım bell'oldu
Bir derdim var ise şimdi ell'oldu
Ecel fermanı boynuma takıldı
Gerek asa gerek vuralar beni

Pir Sultan Abdal'ım can göğe ağmaz
Hak'tan emrolmazsa ırahmet yağmaz
Şu elllerin taşı hiç bana değmez
İlle dostun bir tek gülü yaralar beni

https://youtu.be/sd9e6zwxcAw

Bir derdim var artık
Tutamam içimde
Gitsem nereye kadar
Kalsam neye yarar

Hiç anlatamadım
Hiç anlamadılar...

MOR VE ÖTESİ~BIR DERDİM VAR
https://youtu.be/7RW8n4iXZbA