bu söz ne de güzel bir yaşamdır..
Yıldızlardan birinde ben yaşıyor olacağım.
Ben gülüyor olacağım bir tanesinde.
Ve geceleyin gökyüzüne baktığında
Bütün yıldızlar gülüyor gibi olacak…
Yalnızca senin gülen yıldızların olacak!

Küçük Prens, Antoine De Saint-Exupéry

Kitabıkendindengüzel, İncir Kuşları'ı inceledi.
10 dk. · Kitabı okudu · 7/10 puan

Boşnak olmam sebebiyle daha bi hassas kalple okudum bu kitabı. Aslında okuyalı birkaç ay oldu ama rastlayınca inceleme yapmak istedim. Acı zulüm gözyaşı.. Ne ararsanız var kitapta. Fakat daha önce gercekten yaşayan birinin dilinden okuduğum "leyla" isimli kitabın ağırlığından sonra pek bi hikayeleştirilmiş geldi. Bazı acılar hafifletilemez ki savaş bunların başında gelir bence. İncir kuşları güzel ve etkileyici bir roman evet kabul. Fakat roman olsun akıcı olsun diye sağından solundan yontulmuş gibi geldi bazı şeyler. Aylar sonra kitaptan hatırladığım bende kalan hisler bu şekilde.. Dedesi katliamdan kaçıp buralara göçmüş bir Boşnak olarak yüreğim acıyarak okudum ve benzer kitapları okuyacağım. Boşnaklar ile ilgili önerisi olan varsa yazarsa cok memnun olurum. Barışlı geceler dilerim. Rabbim ülkemizi ve tüm müslümanları muhafaza etsin. Amin.

Nazan Bekiroğlu
Kapat gözlerini önce. Ve hadi aç şimdi kendi içine. Değil mi ki, “aslolan gözlerin kapalıyken yaşadıkların”. Hala en güzel hikayeleri dünyalar bir araya gelse anlamayacaklara mı anlatmaktasın? Ve sen hala sağırlar ordusuna senfoniler mi çalmaktasın? Ne seni hazmedebilen ne de senin hazmedebildiğin bir alemde için sızlıyor, biliyorum. İçine bak, imkansız bir şey olmadığını göreceksin. Kapat gözlerini gitsin. Ama aç kendi içine.

M.g.y, Havva'nın Üç Kızı'ı inceledi.
23 dk. · Kitabı okudu · 7/10 puan

Yazarin bir cok kitabini okudum. En begendigim kitabi "Ustam ve ben". Bu romanin sonuc kismi sanki yayvan kalmisti kitabi bitirdigim de biraz ticari amacla yazilmis gibi hissettim. Yine de guzel bir kitap,en begendigim cumleye gelecek olursak bertrand russell den alinmis bir cumle"aşk özlemi,bilgi arayisi ve baskalarinin huzunlerini sirtinda tasima eğilimi" karakteri ozetlemisti.

Azad kilinc, bir alıntı ekledi.
49 dk. · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sonuçta sevilen her kadın güzel bir şarkıdır,bütün sözlerini hatırlıyamazsın belki ama melodisi aklında kalır.

Erken Kaybedenler, Emrah SerbesErken Kaybedenler, Emrah Serbes

Güzel adamları delirttiniz.
Naif adamlar küfretmeyi öğrendi.
Sinirler bozuldu.
Çocukluğa elveda ve merhaba beyaz yakalı kölelik!
Mesai saatlerinde gözlerim. Öyle bir memur zihniyetindeyim.
Patron bu iş ne oldu diyor?
Hangi iş diyorum.
Yaşamak işi diye ekliyor sonra.
Tam "sen yaşıyor muydun" diyecek oluyorum ki, kendime geliyorum. Bir plazanın sonsuz camları arasında yaşayan sıkıcı insanlardan olduğumu anlıyorum...

Elif Ünal, Yağmur Sonrası'ı inceledi.
55 dk. · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Çok güzel ve okunmayı hakeden bir hikaye olmuş...
Savaşın ortasında yaşanan bir aşk hikayesi.. Bazı yerlerinde insan bir tuhaf oluyor. Savaşı hissediyor resmen.. O sırada aşk içinizi ısıtabiliyor herşeye rağmen..
Yakın arkadaşlıklar, aşk, savaş, hüzün.. Hepsini bir arada bulabileceğiniz bir kitap. Ben hikayeyi oldukça beğendim. Özellikle sonunu.. Ve tabiki yine ağladım :)
Herkese tavsiye ederim. Sarah Jio'nun kitaplarını sevdim açıkçası.. Bakalım diğerleri nasıl olcak.. Emeği geçen herkese teşekkürler. Özellikle çevirisini yapan Duygu Parsadan'a..
Keyifli okumalar:)

Belki deniz manzaralı bir evin yok.
Belki Wall Street'te milyon dolarları yöneten bir broker da değilsin.
Ama bir kitap alabilirsin.
Okumak ne güzel şey!

Adam aşkı " kalbini başkasının merhametine bırakmak" diye tanımladı.
Daha güzel bir tanım duymadım.

Semra Aslan, bir alıntı ekledi.
 2 saat önce

Şimdi beşikte, anne kucağında ve mektep sıralarında bulunan bu yavrular, bu taze fidanlar çocukken güzel, esaslı bir terbiye ve irfan mayası alarak yetişecek olurlarsa ancak o vakit ileride mevkilerin, memuriyetlerinin, devlet ve memleketlerinin kendilerinden beklediği fayda ve hizmetleri hakkıyla yapabilirler.

Bunun aksine kötü bir terbiyenin, körü körüne bir cehaletin tesiri altında insanî meziyetlerden yoksun olarak yalnızca kalıplarını büyütecek olurlarsa topluma faydasız olacakları ve zararlı birtakım kimselere benzeyecekleri şüphesizdir.

Mutlu Yuva, Mehmed Faik Bey (Sayfa 59)Mutlu Yuva, Mehmed Faik Bey (Sayfa 59)