Şimal, Bütün Kadınların Kafası Karışıktır'ı inceledi.
 11 dk. · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ece Temelkuranı ilk okuyuşum..ama baştan söyleyeyim son olmayacak..
İtiraf etmeliyim ki ilk etapta kitabın adı dikkatimi çekti..sonra da 1k daki bazı alıntılar.. kapak da çok orjinaldi aslında..bendeki kitapta (can yayınları) birsürü tel toka ve bir kedi var :) neden kedi diye sormayın kitabın içinde bulacaksınız nedenini .. ama tahmin ettiğiniz gibi kapak tasarımını bir erkek yapmış..
Okumaya başlayınca ilk etapta biraz ece Temelkuran hakkında ufak bir araştırma yaptım. .çok ilginç biri öncelikle. .bu kitabı da 23 yaşında baskı yapmış.. o daha da ilginç çünkü anlattığı yaşlarda yıl 1996 yani 80 ler ve 90 larda yaşadıkları..hatta çocukluğu da sayarsak 70 li de diyebiliriz... yaşadığı ortam ve yazdığı yıllara bakarsak zaten takdire şayan bir gözlemci olduğu su götürmez bir gerçek. .bu kitabı şu yaşlarında yazsaydı eminim çok daha keyifli olurdu ve daha neler neler okurduk kimbilir. .
Kitaba gelirsek. .Okumaya ilk başladığımda hani bir tekerleme var ya " dam üstünde saksağan, gel bize bazı bazı, ben annemi çok severim, yaşasın 23 nisan" tarzında ne diyor bu yahu diyip gerçekten kafası karışıkmış dedirdi bana.. ama ilerleyen sayfalarda kendi de yazarken açılmış olsa gerek ki tebessüm ederek çoğu yerde gülerek okumaya devam ettim.. çocukluğundan başlayarak anlattığı "intihar sebebi kadınlar" a örnekleri eminim siz de hayatınızın bir köşesinde gördünüz yada onlardan birisiniz :) hangisi olursanız olun okuyun çok iyi gelecek sevgili kadınlar :) sonraki odacıklar kısmında da çok güzel yerler vardı..büyük büyük harflerle yazılan yerlere dikkat! ! işte püf noktalar onlar..babası, sevgilisi fidel onun hayatındaki erkekler o yaşlarında. . Gıyaplarında tüm erkeklere çakılan selamlar da müthişti :)
Nitekim okuyun efendim iyi gelecek :)

Yaren Sıla Koç, bir alıntı ekledi.
22 dk. · Kitabı okuyor

Boş Gurur ve Harislik
"Vermek, almaktan daha güzel, daha kutsal bir şeydir."

İnsan Tabiatını Tanıma, Alfred Adler (Sayfa 210 - Olympia Yayınları)İnsan Tabiatını Tanıma, Alfred Adler (Sayfa 210 - Olympia Yayınları)
Holigan, bir alıntı ekledi.
40 dk. · Kitabı okuyor

Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî'ye felsefecilerden bir grup geldi. Suâl sormak istediklerini bildirdiler. Mevlânâ hazretleri bunları Şems-i Tebrîzî'ye havâle etti. Bunun üzerine onun yanına gittiler. Şems-i Tebrîzî hazretleri mescidde, talebelere bir kerpiçle teyemmüm nasıl yapılacağını gösteriyordu. Gelen felsefeciler üç suâl sormak istediklerini belirttiler, Şems-i Tebrîzî; 

-Sorun! buyurdu. 

İçlerinden birini başkan seçtiler. Hepsinin adına o soracaktı. 

Sormaya başladı: 

-Allah var dersiniz, ama görünmez, göster de inanalım.

Şems-i Tebrîzî hazretleri; 

-Öbür sorunu da sor! buyurdu. 

O; 

-Şeytanın ateşten yaratıldığını söylersiniz, sonra da ateşle ona azâb edilecek dersiniz hiç ateş ateşe azâb eder mi? dedi. 

Şems-i Tebrîzî; 

-Peki öbürünü de sor! buyurdu. 

O; 

-Âhirette herkes hakkını alacak, yaptıklarının cezâsını çekecek diyorsunuz. Bırakın insanları canları ne istiyorsa yapsınlar, karışmayın! dedi.
 

Bunun üzerine Şems-i Tebrîzî, elindeki kuru kerpici adamın başına vurdu. Soru sormaya gelen felsefeci, derhâl zamânın kâdısına gidip, dâvâcı oldu. 

Ve; 

-Ben, soru sordum, o başıma kerpiç vurdu. dedi.

Şems-i Tebrîzî; 

-Ben de sâdece cevap verdim. buyurdu. 

Kâdı bu işin açıklamasını istedi. Şems-i Tebrîzî şöyle anlattı: 

- Efendim, bana Allahü teâlâyı göster de inanayım, dedi. Şimdi bu felsefeci, başının ağrısını göstersin de görelim. 

O kimse şaşırarak; 

- Ağrıyor ama gösteremem, dedi.

Şems-i Tebrîzî; 

- İşte Allahü teâlâ da vardır, fakat görünmez. Yine bana, "şeytana ateşle nasıl azâb edileceğini" sordu. Ben buna toprakla vurdum. Toprak onun başını acıttı. Hâlbuki kendi bedeni de topraktan yaratıldı. Yine bana;"Bırakın herkesin canı ne isterse onu yapsın. Bundan dolayı bir hak olmaz." dedi. Benim canım onun başına kerpici vurmak istedi ve vurdum. Niçin hakkını arıyor? Aramasa ya! Bu dünyâda küçük bir mesele için hak aranırsa, o sonsuz olan âhiret hayâtında niçin hak aranmasın?" buyurdu.

Felsefeci, bu güzel cevaplar karşısında mahcûb olup, söz söyleyemez hâle düştü.

Aşkın Gözyaşları - Tebrizli Şems, Sinan YağmurAşkın Gözyaşları - Tebrizli Şems, Sinan Yağmur
Furkan Düzenli, Erbain'i inceledi.
44 dk. · Kitabı okudu · 23 günde · 10/10 puan

Tasavvuftaki karşılığı 40 gün ibadet için inziva çekilmek olan "erbain" İsmet Özel'de kırk yaşına kadar yazdığı şiirleri kapsıyor.. "celladıma gülümserken" "evet isyan" "geceleyin bir koşu" "amentü" "mataramda tuzlu su" bunlardan bazıları... okurken şiir; "ne güzel bir hayat ve ruh" diyorsunuz ve bunu okuduğunuz her şiirde söylüyorsunuz...

Ahmet Avşar, bir alıntı ekledi.
56 dk. · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Sevginin niçini olmaz ki efendim... Düşünsem belki makul bir sebep bulabilirim. Fakat bu hakiki sebep olmaz. Çünkü biz önce severiz. Sonra sevdiğimiz şeyin güzel taraflarını bulmaya çalışırız.''

Ruh Adam, Hüseyin Nihal AtsızRuh Adam, Hüseyin Nihal Atsız
FATMA AKSU, Aydınlıkta'yı inceledi.
59 dk. · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Caden ile Mekenna arasındaki aşk anlatılıyor. Bu ikinci kitapmış ama ben birincisini okumamıştım. Ama ilk kitabı okumama rağmen sorun yaşamadım. Gayet açıklayıcı bir asansörde aşkları başlamış..iki aydır birlikte olan Caden ile Makenna'nın ilişkileri gayet iyi gidi,yor. Caden bir sağlık görevlisi 911 de çalışıyor. Olay yerine ulaşan ilk ekipte yer alıyor. Caden'in geçmişten gelen psikolojik sorunları var. Annesini, babasını ve kardeşini trafik kazasında kaybeder bir tek o kurtulur kazadan bu yüzden bunalımdadır. Keşke ben de ölseydim diyor kendi kendine...
Makenna ise hayat dolu sevimli ve güzel bir bayan .. Makenna Caden'e Şükran gününde ailesinin yanına tatile gitmeyi teklif eder. Caden kabul eder. Ama isteksiz olarak....
Burada Makenna'nın eski erkek arkadaşı da katılır onlara ve Makenna'nın karşısına çıkıp Onu çok sevdiğini tekrar Ona bir şans vermesini ister . Tabi ki Makenna böyle bir şeyi düşünmez. Çünkü Caden'e itiraf etmese de Onu seviyordur.
Caden girdiği bir bunalım anında Makenna'dan uzaklaşır ve ayrılırlar. Tam bu sırda Makenna da hamile olduğunu öğrenir . Ama Caden'e söylemez. ÇÜnkü sırf bebek için Ona dönmesini istemez. Ve maalesef koparlar..Caden tam bir depresyona girer. yemeyi içmeyi bırakır , günlerden bile haberi yoktur. İşe gitmeyi bırakır. Patronu Onu evinde bulur ve depresyonu atlatması için yanına alır. Ona destek olur. Ve düzelince Makenna'yı tekrardan kazanmak ister. Tam artık düzeldiğine karar verdiğinde yanı 4 ay sonra bir gün iş yerine Makenna gelir ve Onunla konuşmak istediğini söyler tam konuşmaya başladıkları sırada acil olarak Caden'in göreve gitmesi gerekir ve Cumartesi günü buluşmak için kararlaştırırlar. Makenna'nın yanına gitmesinde ki amaç bebeği Ona söylemektir. tabi başarısız olur. Cumartesi günü buluşacakları gün Caden zincirleme trafik kazasının olduğu bir göreve tam mesai bitiminde gitmek zorunda kalır tam bir felakettir manzara.. Caden bir kazazedeye yardım ederken arkadaşı Onu çağırır. Caden bir de ne görsün Makenna da kazazeder arasındadır ve araçta sıkışmıştır. Caden çok korkar. Onu kaybetmek istemez tam bu sırada hamile olduğunu öğrenir. Sevinse mi üzülse mi bilemez......
Güzel bir kitap tavsiye ederim...

Kamalı Zeybek, bir alıntı ekledi.
1 saat önce · Beğendi

Simyacı bir şişe açıp konuğunun bardağına kırmızı renkli bir sıvı koydu. Şaraptı ve ömrü boyunca hiç içmediği en güzel şaraplardan biri. Ama şeriat şarabı yasaklamıştı.

"Kötülük," dedi Simyacı, "insanın ağzından giren şeyde değildir. Kötülük oradan çıkandadır."

Simyacı, Paulo Coelho (Sayfa 138)Simyacı, Paulo Coelho (Sayfa 138)
Harun Inan K., bir alıntı ekledi.
1 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Tanrım, neden beni insan hayatındaki erdemin bazen nankörlüğe, özgür düşünceye, kusurlara ve kıskançlığa üstün geldiğinin kanıtı olan bu önemli ve ibret verici anıları güzel ve etkili bir dille anlatma yeteneğinden mahrum bıraktın!

Öteki, Dostoyevski (Sayfa 33 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Öteki, Dostoyevski (Sayfa 33 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Tolunay Tüsüz, Bir Psikiyatristin Gizli Defteri'yi inceledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitapta yazarın karşılaşmış olduğu enterasan hikayeleri ve zaman içinde kendini de geliştirerek olayları nasıl çözdüğünü anlatan güzel bir kitap. Bazı bölümlerde kahkahalar atmama sebep olan olaylarda olmadı değil.

Bir Yudum Kitap
Günaydın. Hakikat, sabrın meyvesidir. Bazı güzellikler yalnızca doğru zamanda doğar. Şeker Portakalı'nı hatırlayın: "Neyi bekleyeceğiz Zezé?" "Gökyüzünden güzel bir bulutun geçmesini." İnanın sevgili okur, inanın. Bir sabah pırıl pırıl gökyüzünden güzel bir bulut geçecek!