cicoretti ş., Wigan İskelesi Yolu'yu inceledi.
21 Mar 22:43 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Sosyalist düşüncenin neden çuvalladığına dair 'bence' oldukça yerinde tespitlerle dolu bir kitaptı. Günümüz Türkiye'sinde de sıkça gözlemlediğim ve Orwell'in de ta 1900lü yıllarda yazdığı gibi devam eden tavırlara ışık tutmuş nedenini nasılını ve çözüm yollarını göstermiştir yazar. Sosyalistlerin ve/veya sosyalizmi savunanların oldukça büyük bir kısmına eleştiri getirmiş bu kitapta. Bahsi geçen ingiliz toplumu olsa da okurken aslında bizde dahi olan sosyal sınıflardan ve bireylerin nasıl da ait oldukları sınıflarından tüm sosyalist düşüncelerine rağmen kopamadığını emekçinin yanında geçinen ve bu yönde bol bol söylem yapsa da emekçilerle vakit geçirmekten kaçınan onlara tepeden bakanlardan bahsetmiş. Kendinden ve geçmişinde de bu eleştirdiği tavırlara sahip oluşundan bahsetmiş. Klişeleşmiş 'kapitalist', 'proleterya', 'mülksüzleştirenlerin mülksüzleştirilmesi' gibi kelimeleri dillere pelesenk etmek yerine sosyal bakımdan aynı gemide olan düşük ve güvensiz gelirli kişileri bir çatı altında toplayarak ve bunu sadece kol işçisi diye bahsettiği hepimizin kafasında oluşturulmuş tipik imge olan baretli, kirli tulumlu işçi yerine aynı zorluklarla yaşamını sürdüren katipler, tezgahtarlar, öğretmenler vs. de katarak sosyalist hareketin başarılı olabileceğinden bahsetmiş.
Kitaptan alıntıladığım bir cümle şöyle ;
''Gerçek şudur ki devrim kendine soyalist diyen birçok insan için birliktelik kurmak istedikleri bir kitle hareketi değil ‘’bizim’’ – zeki olanların- ‘’onlara’’ _ alt tabakalara_ dayatacağı bir dizi reformdur.''
Başlarda çok keyifle gitmedi çünkü para hesapları vardı şilin pound vs bunlar benim kafamda bir fikir oluşturmadığı için sıkıldım ama tespitleri, eleştirileri, çözüm önerileri kısımlarını ki kitabın büyük kısmı bunlardan oluşuyor keyifle okudum. ( Bu kitabı okurken aklıma sık sık Baldırıçıplak Hayırseverler kitabı geldi sanki bribrinin devamı niteliğindeydi yazarları farklı olmasına rağmen.)
Katılmadığım daha doğrusu abartılı gördüğüm makineleşme ile ilgili olan kısımdı belki o dönemdeki insanlarım makineleşmeye yaklaşımıyla alakalı olabilir bu. Sosyalizmle makineleşmeyi birbirine bağlı tutmus fazlaca bunu anlamadım. Sonuçta makineleşmenin kaçınılmaz olduğu fikri elbette bizim yaşayarak gördüğümüz bir gerçek.

., Yeni Dünya Düzeninin Sefaleti'yi inceledi.
20 Mar 22:59 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Kitapta demokrasi , liberalizm , kapitalizm , insan hakları ve laiklik ve bu terimlerin Türkiye ve İslam'da ki konumu ve kullanımından derince bahsedilmiş. Okuyunca anlıyoruz ki "biz tamamen yanlış anlamış hatta hiç anlamamışız." İthal kelimeleri kavramadan tepeden inme kabul etmiş , kullanmışız. Savunduğumuz ideolojileri neye göre savunuyoruz. Değinmiş olduğu konuların ( demokrasi , insan hakları vs.) Yeni Dünya Düzeni'nin yükselen değerleri olamayacağını, zaten bilindiğini vurguluyor . Peki Nedir Bu Yükselen Değerler ?
Kendisinin demokratik bir hayat ortamı içinde "özgür" hisseden Batılı insanın ortaya çıkardığı profil acaba nasıl bir kimliğin habercisidir?
Aslında dünya için yeni sayılmayacak fakat hızla yükselen değerler ;
-Eş aldatma
-‎Cinsel sapıklık
-‎Nikahsız beraberlik
-‎Teşhircilik
-‎Akıl ve ruh hastalıkları
-‎İntihar
-‎Nesepsiz çocuklar
-‎Çocuk yaşta anneler
-‎Kirlenmiş çevre
-‎Sefalet ve sefahat
gibi başlıklar halinde belirtilmiş.Bütün bu değerler , yüceltilmiş bir söylemle dile getiriliyor.Mesela çevre kirlenmesi aslında uygarlığın (!) göstergesidir; nikahsız birliktelik özgürlüğün (!) ifadesidir.(syf. 219)

Okurken yorulacağınız (yorulmaya tabiki değer), elinizden kalemi not defterini düşüremeyeceğiniz , bir cümleyi okuduktan sonra beş dakika duvara bakıp düşüneceğiniz , tekrar okunması gereken ve ' ihtiyaç ' niteliğinde bir kitap. Şiddetle tavsiye edilir.

Ayşe güzel, bir alıntı ekledi.
18 Mar 22:30

Kaçamak aşkların yasaklı aşıklarının zaman zaman buluşup keyifli bir şeyler paylaşmaları gibi, kısıtlı bir birliktelik bizimkisi. Daha fazlasını bekleme benden; hesabını ona göre yap.

Yüreğim Seni Çok Sevdi, Canan Tan (Sayfa 152)Yüreğim Seni Çok Sevdi, Canan Tan (Sayfa 152)
Esmaa.., bir alıntı ekledi.
18 Mar 19:11 · Kitabı okuyor

Bu sebepten cehennemde mutlak yalnızlık, cennette birliktelik hakim ..
Hiçbir kimse başkalarının çektiği acılardan dolayı asla teselli olamayacaktır ama herkes başkalarının mutluluğundan dolayı mutlu olmayı başarabilir.

Kırk Hadis, İsmet ÖzelKırk Hadis, İsmet Özel
Berdan Tabar, bir alıntı ekledi.
 15 Mar 20:24 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

''Birliktelik''
İçinde yaşadığımız şu günlerde insanlar birbirlerine yardım etmeliydi...

Herkes Tek Başına Ölür, Hans Fallada (Sayfa 217 - Everest)Herkes Tek Başına Ölür, Hans Fallada (Sayfa 217 - Everest)
ecitah, Elveda Güzel Vatanım'ı inceledi.
 14 Mar 11:55 · Kitabı okudu · 7 günde · 4/10 puan

İlk çıktığı günden beri okumaya heves edip daha yeni okuyabildiğim eser.
Açıkçası büyük bir heves ve ümitle başladım kitaba. Çok hayal kırıklığına uğrattı mı, hayır. Ama kitapta şöyle bir şey var ki, bir şeyler eksik, yarım. Konu güzel; eski bir ittihatçının 18 sene sonra yaptıklarından pişman olmasıyla birlikte sevdiği insana yaşadıklarını anlatması... Mektup tarzını pek sevmesem de yaşadığı an ve geçmiş güzel anlatılmış. Geçişler çok göze batmıyor, gayet yerinde. Ama dediğim gibi bir şeyler eksik ve bu eksiklik beni çok yordu okurken. Yarım kalmış hissiyatı uyandırdı bende ve bitirdiğim zaman sevindim yani.Yine de, vatan kavramı güzel yansıtılmış.
Aşk, karşılıklı fedakarlık gerektirirse bir birliktelik doğar. Şehsuvar da Ester de gururlarını kenara itemediği için belki de kırıklıklar da öldüler. Ne kadar doğru bilmiyorum, kafandaki bir düşüncenin doğrultusunda her şeyden vazgeçmek...
Birçok sorular sorup sizi düşünmeye iten bir kitap, yine de çok da kesinlikle okunması gereken bir eser değil diye düşünüyorum. İyi okumalar efendim.

Buğlem Öner, bir alıntı ekledi.
12 Mar 14:53 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Gunes parlıyor çürümüşlüğün uzerinde
Sanki onu kıvamında pişirmek
Ve gerçek boyutlarını yüz misline çıkarmak için
Tüm bu birliktelik

Sair adlı bir tabip. Sanki svendsen'in çifti. Bu mısraları biliyordum.charles baudelaire'in les adlı şiiri
-cesedi görür gormez bu dörtlük geldi diye açıkladı. Bu cinayette artistik bir yan var. Estetik bir kaygı hâkim, biraz bir cismin tüm açılaŕını sergileyen kubist resimler gibi. Haziran ayından bu yana, bu ceset aklımdan çıkmıyor. Katilin kullandığı tekniği hayal etmeye çalışıyorum. Bana göre, tamamen çürümüş kısımlarda katıl asit kullanmış.

Şeytan Yemini, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 134)Şeytan Yemini, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 134)