Lâmekan, bir alıntı ekledi.
2 saat önce

"İnsanlarda istek ile tutkunun sınırı yoktur, insanın gücü bitmek tükenmek bilmez bir kaynaktır. Bununla beraber ulusların düşünce olgunluklarına doğru attığı adımlar pek yavaştır. Çünkü insanlar geleceklerini elde etmek için bilim değil de para biriktirmek zorunda kalıyorlar. Ne zaman kötü tutkuları kalplerinden atarlarsa zorunlu bir çalışmanın köleliğinden o zaman kurtulmuş olurlar."

Ana, Maksim Gorki (Sayfa 311 - İlya İzmir Yayınevi)Ana, Maksim Gorki (Sayfa 311 - İlya İzmir Yayınevi)
Sena Ş., bir alıntı ekledi.
8 saat önce

Keşke insan türüne ait olmak, o dayanılmaz ve sağır edici gürültüyü de beraberinde getirmeseydi; keşke hayvanlar âleminden çıkıp aşılan o birkaç gülünç adımın bedeli, sözcüklerin, büyük tasarıların, büyük atılımların o dinmek bilmeyen hazımsızlığı olmasaydı! Karşı karşıya getirilebilen başparmaklara, iki ayak üstünde duruşa, omuzlar üzerinde başın yarım dönüşüne fazla ağır bir bedel bu. Yaşam denen bu kazan, bu fırın, bu ızgara, bu milyarlarca uyarı, kışkırtma, tembih, coşkunluk, bu bitmek bilmeyen baskı ortamı, bu sonsuz üretme, ezme, yutma, engelleri aşma, durmadan ve yeniden baştan başlama makinesi, senin değersiz varoluşunun her gününü, her saatini yönetmek isteyen bu yumuşak dehşet.

Uyuyan Adam, Georges Perec (Sayfa 32 - Metis Yayınları - Beşinci Basım: Mart 2018 - Çeviri: Sosi Dolanoğlu)Uyuyan Adam, Georges Perec (Sayfa 32 - Metis Yayınları - Beşinci Basım: Mart 2018 - Çeviri: Sosi Dolanoğlu)
BegümG., bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Beni dinlemeye hazırsınız... tamam... Ama bu çok kolay ki... Peki ya sizden beni tutup küpeşteden denize atmanızı rica etsem... O zaman iyilikseverliğiniz, yardımseverliğiniz o noktada biter. Bir yerde biter işte... Kişinin kendi yaşamıyla, kendi sorumluluklarıyla karşı karşıya kaldığı yerde... bu görev bir yerlerde bitmek zorunda... ya da... acaba doktorların görevi bitemez mi? O bir kurtarıcı, her an herkese yardıma hazır biri mi olmalı, sırf üzerinde Latince kelimeler olan bir diploması var diye? Gerçekten de kendi hayatını hiçe mi saymalı, kendi kanına su mu karıştırmalı, sırf biri... sırf biri gelip ondan asil davranmasını, yardımsever ve iyi olmasını istiyor diye? Evet, sorumluluğun da bir sınırı var... insanın artık daha fazlasını yapamadığı bir yer..."

Amok Koşucusu, Stefan Zweig (Sayfa 11 - Kültür Yayınları)Amok Koşucusu, Stefan Zweig (Sayfa 11 - Kültür Yayınları)

ELA GÖZLÜ
Özlüyorum bitmeyen sohbetlerimizi
Gözlerinin elasında kaybolmayı bir de
Ne kadar yakındık ve ne kadar uzak
Dokunmuştu kalplerimiz vücutlarımıza inat

Gece başkaydın gündüz başka
Hep kızardın bu lafıma
Sevmezdim hiç gündüzleri
Kapatırdı ışığıyla kalbinin ferini

Şimdi yoksun hangi dünyadasın
Ben yine hülyalardayım
Ne gülerdin hayallerime
Hatırlıyorum şimdi hep mahzun

Kaldı şimdi bana fotoğrafların
Avunuyorum onlarla belli etmeden
Sen gelme demiştin en son
Gelmedim, gittiğim şehir boğdu beni
Kurtarırdı ancak ela gözlerinin hayali beni

Kulağıma çalınan arabesk müzik
Gözlerimde gözlerinin hayali
Sevdim mi acaba seni
Bir yanda itiraflar ve bir yanda inkarlar
Sus kalbim, yalnızca sus
Hayal et ve yalnızca dinle

Bitmek bilmeyen bu satırlar
Ruhumun ancak birazını anlatırlar
Çok kişi bulacak bu mısralarda kendini
Ancak biri görecek gerçeği

Geceler, ah geceler
Hatırlattınız bana yarimi
Geceler, ah geceler
Deldiniz geçtiniz yine
Aşkın hançeriyle kalbimi

OKUNMUŞ KÜTÜPHANE

Esra Esenlikci, Şahmelek'i inceledi.
21 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eskiden alıp, köşeye koyup, unuttuğum bir kitaptı. Aslında şimdi olsa alıp okuyacağım bir kitap değil. Çünkü benim tarzım birazcık değişti. Ama kütüphanemde öylece durması da içime sinmedi ve okudum. Benim anlamadığım erotik bir kitap olmasına rağmen kitabın hiçbir yerinde bir uyarı işareti taşımamasıydı. Hatta ben mi görmedim diye her tarafını evirip çevirip baktım. Her aşk romanı böyle olacak diye bir kaide yok açıkçası. Ben bu beklentiyle almamıştım ve gerçekten sinir oldum. Küçük, küçücük bir yazıyla romanın yetişkin içerik içerdiği belirtilmeliydi.
Onun haricinde çok fazla "Yok artık." dedirtecek cinsten yazım yanlışları mevcuttu. Kitabın başından sonuna kadar... Özellikle unutulan bazı harflerin yazılmaması, de da bağlaçlarına dikkat edilmemesi, bir kelimenin çok başka bir şekilde yazılması, bir de yazar kendine göre kelimeler uydurmuş galiba. Yanlışsam birisi düzeltsin lütfen "çekelemek" diye bir kelime var da benim mi haberim yok?
Bir de kitap basılmadan önce biraz yontulur. Yani ben öyle biliyorum. Roman nasıl yazılır araştırmalarımda gereksiz sahnelerin çıkarılması gerektiğini okumuştum. Hem de neredeyse her araştırmada bunu okumuştum. Ancak sanırım bu kitapta bu yapılmadı. "Artık bit." diye her yakındığımda sanki son gittikçe uzaklaştı benden. Anlayacağınız bir türlü bitmek bilmedi.
Yine de bitsin diye okudum, okudum ve okudum.
Neyse ki sonunda bitti.
Derin bir nefes aldım.
Ve bir karar aldım.
Eskiden alıp da okumaya niyetim olmayan kitapları hayrına vereceğim. Kendime eziyet ettiğimle kalıyorum sonra.
Aşırı romantik bir kitaptı. Yani hiç bana göre değildi. Ilk aldığımda yeni çıkmıştı ve merak etmiştim. O zaman da ilk 50 sayfasını okuyup bırakmıştım. Belki o zaman okusam beğenebilirdim bilmiyorum.
Son olarak türünü sevenler için güzel bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Ben sevmedim diye sizler de sevmeyeceksiniz diye bir şey yok.
Not: Erotik sahneler kitaplarda artık çok normal bir şey olarak yer almaya başladı. Ben buna karşıyım ve olmaya da devam edeceğim. Bir ebeveyn çocuğun aldığı kitabın içeriğini önceden öngörebilmeli. Bilmem anlatabildim mi?

Meryem Korkmaz, bir alıntı ekledi.
Dün 18:10

Bitmek bilmeyen bu ak kâğıtlar adamın gözüne batar, durmadan onun için karalarız.

Milena'ya Mektuplar, Franz KafkaMilena'ya Mektuplar, Franz Kafka

"Icimde birçok anlar bitmek tükenmek bilmez bir yıkıntı, bir huzursuzluk var. Bulamadığım, bulamayacağım bir şeyi daima arıyor gibiyim. Nedir beni mesut edecek, ne gibi bir şeydir, onuda bilmiyorum."

Leyla Erbil

Uğur Arslan, bir alıntı ekledi.
Dün 01:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Mesele, keşfin kendisi değil, bu bitmek bilmeyen keşif sürecidir.

Dünyayı Güzellik Kurtaracak, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 86)Dünyayı Güzellik Kurtaracak, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 86)
Alperen Çapraz, Madame Bovary'ı inceledi.
Dün 00:37 · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

Zaman zaman uyuklayarak,esneyerek okumaya başladığım kitaptır kendileri.Betimlemeler önce kelime oldu,cümle oldu,paragraf oldu,bölüm oldu,bitmek bilmedi.Tam niyeti bozdum "Yeteer!" diye başımı duvarlara vurmak üzereyken kitap tüm tılsımını,güzelliğini bırakıverdi bir anda.İlk kez bir kitaptan özür dilemek zorunda kaldım.:)

Yazar,bilindiği üzere Natüralizm akımının öncüsüdür.Madame Bovary'nin şanı ise yazardan daha önde gitmekte.Zamanında hükümet tarafından toplumun ahlaki ve dini duygularına hakaret ettiği gerekçesiyle yasaklansa da temize çıkmıştır.

Konusu genel itibariyle;yaptığı evlilikte umduğu hayatı bulamayan Emma'nın kendince çırpınışlarınını anlatmakta.Gözü hep yükseklerde,gösterişli ve zengin bir yaşam sürmek ister.Aşkı dibine kadar yaşayabileceği birilerini arar.Bu arayışlar onun hayatında onarılmayacak sorunlara mâl olur.Sadece kendini de değil çocuğu ve onun bu ihtiraslarını bir türlü anlamayan kocası da bu ateşten nasibini alacaktır.

Bu eseri okumakta fayda var.Belki başlarda biraz sıksa da sonunda hayatınız boyunca unutamayacağınız bir hikayeye tanık olmuş olacaksınız.

Bir Kavanoz Zeytin, bir alıntı ekledi.
16 Mar 22:02 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ayaklarının altındaki çamurlaşmış çürük yapraklara bakarak, "Evet, her şey çürüyor; demek biz de çürüyeceğiz." diye düşündü.

Demek ki çürüyecekti, o da çürüyecekti ! Böyle hiçbir mutluluk gelmeden, daha henüz beklerken, özellikle hayatının nasıl boş geçmiş olduğunu anladıktan sonra, artık bir şey de yapmanın mümkün olmadığını görerek, böyle çürümek, bitmek ona pek insafsızca, pek acı geliyordu.

Eylül, Mehmet Rauf (Sayfa 183 - Ema Klasik)Eylül, Mehmet Rauf (Sayfa 183 - Ema Klasik)