Kainat Sert, Otomatik Portakal'ı inceledi.
18 May 10:11 · Kitabı okudu · 25 günde · Puan vermedi

Nerden başlayacağımı bilmiyorum çünkü o kadar ilginç bir kitaptı ki. ️
.
Öncelikle bir yerde okumuştum kitabın yazarına kanser/tümör teşhisi konuyor ve o da karısına para bırakabilmek amacıyla kitabı yazıyor fakat ardından yanlış tanı koyulduğu anlaşılıyor. Tabi iş işten geçmiş Burgess ününü kazanmış bir yazardır.
.
Şimdi kitaba dönecek olursak kitap distopya türüne ait bir kitap. Alex adlı kahramanımız polislerin yetersiz kaldığı, çete savaşlarının çok sık yaşandığı bir ortamda gayet "kötü" dediğimiz bir insan. Argo kelimeler kullanması, tecavüz, hırsızlık, yaşlıları dövme gibi bütün kötü davranışları zevk alarak yapıyor. ( Açıkçası buraları okurken çok rahatsız oldum çünkü yazar öyle bir dille yazmış ki okumuyor içinizde hissediyorsunuz bu kötülüğü.) ⌛⏳
.
Fakat bir gün yakayı ele veriyor ve devletin bir deneyinin ilk deneği oluyor. ‍️
.
Kanunların yetersizliği, dünyanın çivisinin çıkmış haliyle yazar bunu o kadar iyi yansıtıyor ki bize ; şuan haberlerde gördüğümüz ne varsa hepsi bu kitapta var aslında.

#Körfezsahafçizgiromandünyası #kitap #kitapkurdu #kitapokumak #oku #kitapaşkı #kitaplar #kitapsever #Reading #book #book #bookstagram #otomatikportakal #kitapsever #kitapyorumum #kitapyorum #aclockworkorange

Regular Books, Bir Çöküşün Öyküsü'ü inceledi.
17 May 02:00 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Merhaba! Sizlere çok sevdiğim bir yazarın kitabıyla geldim bugün. Stefan Zweig özellikle bookstagram ortamında oldukça popüler bir yazar. Ben de kendilerinin her kitabını toplayıp okumaya gayret ediyorum. O zaman konusundan bahsedeyim.

Ana karakterimiz yine bir kadındı. Zweig bu sefer yüksel bir makamda olan Madame de Prie'nin Paris'in korsal kesimlerine gönderilerek eski hayatını kaybetmesiyle yaşadıklarını kaleme almış.
Zweig'in kaleminin en iyi yanı kesinlikle kadınları her psikolojide ele alışı. Bu kitapta da bizi bu durum karşılıyordu. Her şeyini kaybeden Madame de Prie'nin hislerini çok güzel dökmüş kağıda. Mücadelesi, yazdığı gönderdiği mektuplar....
Yazardan favorilerim arasına girdi. Şans verebileceğiniz, klasiklere veya Zweig kitaplarına başlamak için güzel bir tercih. -benim favorim yine de korku-

kitaplikiz, Av Dönencesi'ni inceledi.
24 Nis 16:47 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Fantastık cok fazla okumuyordum kısa zaman oncesine kadar lakin böyle kitapları okuduktan sonra daha fazla okumam gerek diye düşünüyorum ki bu kitaba bayıldım#okuyun Kurt adam aşkına Kurgusu muhtesemdi ve Ada ile Dawson ı okumak inanılmaz keyifliydi.
Ada nın Uludağ a gittiği kampta sevdiklerinin ölümü ile başlayan hikaye beni acayip içine çekti. Ailesinin ölüm anında yasananları hatırlayamayan Ada nın o anları cok kıymetlidir aslında. Bu sebepten Ada Kurt Adamların içinde buluyor kendini ve intikam ateşi ile yanıyor adeta. Ve sonra Ada nın intikam uğruna veridiği cabalarına azmine sahit olurken Dawson karakterini de hayranlıkla okuyorsunuz. Devam kitabını da bir an önce okumalım. #avdonencesi #celladınkalbi #busratoraman #ephesusyayinlari #kitap #book #bookstagram #kitaplikiz

Yeliz Erol, Yabancı'ı inceledi.
17 Nis 11:16 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Son zamanlarda birçok #bookstagram hesabında görüp merak ettiğim,kız kardeşimde olduğunu görünce de fırsatı kaçırmayıp okumak istediğim bir kitap #yabancı.Ama itiraf etmeliyim tam bir zaman kaybı oldu benim için.Kitabın ilk başları çok sıkıcıydı.Bir youtuber var "şimdi şunu yapıyorum,şimdi bunu yapıyorum"diyerek video çeken,bana onu hatırlattı.Kitabın kahramanı işlediği bir cinayet yüzünden hapse atılır,yaşadığı olaylarda "normal"insanlardan beklenen tepkileri vermediği için suçlu bulunur ve idama mahkum edilir.1957 yılında nobel ödülü almış.Dönemi için bu ödülü haketmiş olabilir elbette.Ama dediğim gibi ben çok beğenmedim yada edebiyattan anlamıyorum bilemiyorum.Bana göre bir kitap sırf nobel ödüllü diye ya da dünyaca ünlü bir yazar tarafından yazılmış diye okunmamalı.Okunuyorsa da en azından merak uyandırıcı,sürükleyici olmalı.Okuyanı kitabın içine çekmeli.Bu kitap hiçbirini yaşatamadı bana.

Dilara Nakaç, Kutup Yıldızı'ı inceledi.
15 Nis 16:11 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ben bu kitabı bookstagram ortamında sıkça gördüğüm ve DR'de 9.90 indirimine düştüğü için almıştım.Konusunu veya içeriğini bilmeden aldım ve iyi ki almışım.Kitabın sayfa sayısı sizi korkutmasın.Yazılar büyük ve kitabın yarısı görsel o yüzden rahat okunuyor.Ben bir gecede bitirmiştim.Kitabı beğenmemde etkili olan diğer şey ise bir kitap içinde iki hikaye anlatılıyor olması ve bu iki hikayenin daha sonra birleşmesi.Aslında ilk başlarda resimlerle yazıların farklı olması yani birinde bir kızı anlatırken diğerinde başka bir çocuğu anlatması kafamı fena halde karıştırdı ama bir 40 sayfa sonra anladım olayı.Tabii ki bu benim bu kitap hakkındaki yorumları okumamdan kaynaklanıyor olabilir.Bunu dediysem gözünüzü korkutmasın bence akıcılığı ve resimleriyle sizi hem sıkmayacak hem de konusundan ötürü sevebileceğiniz bir kitap

Nurbanu, Son ve Ötesi'ni inceledi.
05 Nis 18:32 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Herkese merhaba!
Son ve ötesi kitap yorumuyla karşınızdayım. Kitabı bir kelimeyle anlatıcak olsam bu garip olurdu sanırım. Ama bu gariplik benim bayağı bir hoşuma gitti. Bookstagram kullanıcıları bu kitapta sevenler ya da hiç sevmeyenler olarak ikiye ayrılıyor. Bence bunun sebebide bu. Kitap tamamen farklıydı. Şaşırtıcıydı.

Kitaba başlamadan önce bir genç yetişkin kitabı olmasını beklerken kitap bir bilimkurgu kitabı çıktı. Kitap hakkında hiç bir fikrim yokken başladım ve 3 günde bitti. Konusuda oldukça orjinaldi. Sizde bence kitabın konis Kitapta biraz LGBT teması vardı ve ben bu ayarı çok sevdim en çokta Gudmund'u .

Kitapla ilgili en önemli şey bilinmezlikti sanırım. Okuyorsunuz okuyorsunuz ama asla ne olduğunu tam anlamıyla anlayamıyorsunuz. her zaman ne olucağınızı merak ederek bir sonraki sayfayı çeviriyorsunuz. Bu bilinmezlik özellikle ilk 200 sayfada çok fazlaydı.
Bu yüzden ilk 200 sayfa biraz sıktı biz okuyucuları. Ama bu benim için çok sorun teşkil etmedi. Çünkü bu kitabı @themisinblogu berkle okuduk ve biraz yarış gibiydi bizim için hemen hemen aynı zamanda bitirdik.

Kitabın bölümleri kısa kısaydı. Bir bölüm daha bir bölüm daha derken bir baktım ki bitivermiş. Bu da akıcılığı arttıran bir etken bence.

Kitabın karakterlerinden bahsetmem gerekirse en sevdiğim karakter Thomasz kesinlikle o bilmiş tavrı çok tatlı. Az önce de bahsettiğim gibi Gudmund'u ve Seth'i de sevdim. Sevmediğim karakterler ise kesinlikle seth in ebebeynleri o kadar sorumsuzlardı ki! Ayrıca Regine de bana biraz soğuk geldi.

Kitabı bu kadar övdüm biraz da sevmediğim kısımları söyleyeyim. Kitap o kadar saçma bir yerde bitti ki! Yani hala okunacak sayfa aradım bu beni çok sinirledirdi. Bence kesinlikle bir seri olmalıydı bu kitap.
 
Son ve ötesi hakkındaki yorumlarım bu kadar. Siz okudunuz mu? Okuduysanız beğendiniz mi peki? Yorumlarınızı bekliyorum.

Özlemce, Zeynep'i inceledi.
28 Mar 16:11 · Kitabı okudu · 3 günde · 4/10 puan

#kitapyorumu #muhammethasankaya #zeynep #karinayayinlari Merhabalar,
Çerezlik kolay okunacak bir kitapla geldim. Çok detaya girmeden fikirlerimi belirtmek istiyorum. Yazarın vermek istediği his, kısa cümlelerden dolayı pek geçemedi bana. Zaten bu tarz kitapları çok sevmiyorum. Olay örgüleri sanki kopuk kaldı biraz.
Emek verilmiş yazılmış düşününce duygularını anlayabiliyor insan. Herkesin başına gelmiştir sevmek, çünkü insan muhakkak sevmeli demiyor muyuz zaten
Ben daha önce de söylediğim gibi böyle aşkısını anlatan kitapları çok sevmiyorum.
Tavsiyem genç yazar arkadaşımız biraz daha güçlü betimleme ve uzun cümleler kurarak duygunun geçmesini sağlayabilir. Naçizane tavsiyemdir. kendisi mütevazi ve kibar birisi bu kitabı bana hediye etmişti. Kendisine tekrar çok teşekkür ediyorum. @muhammethasankaya herkese iyi geceler diliyorum.

3/5.

#kitapokufotografcek #kitap #kitapkurdu #bookstagram #kitapfotografi #book #instagram #okuyorum #okudumbitti

Özlemce, Başlangıç'ı inceledi.
26 Mar 16:42 · Kitabı okudu · 25 günde · 8/10 puan

#danbrown #başlangıç #kitapyorumu #altınkitaplar Merhabalar
Yeni kitap yorumumla geldim, yazardan kısaca bahsedecek olursak;
Dan Brown 1964 doğumlu ABD’li bir yazardır. Kendisi gerilim romanı yazarıdır. Da Vinci Şifresi romanıyla çok büyük ün sahibi olmuştur.
Yazmaya 1993 yılında başlamış.

Gelelim kitabımıza;
Başlangıç kitabı çok fazla merak uyandırmayan ama okuması güzel ve nedendir bilmem yarım bırakmaya kıyamadığım bir kitap oldu.
Din ve bilim arasında çatışmanın sona ermesini isteyen ve insanoğlunun ‘Nereden geldik’ ‘Nereye gidiyoruz?’ Sorusunun cevabını bulduğunu ve dünyayı sarsacağına inandığı buluşunu açıklayacağı sırada öldürülür Ünlü Fütürist -Edmond Kirsch-
Onun sunumuna davetli olan Robert Longdon da öğrencisinin bu buluşunun dünyaya açıklanması gerektiğini düşündüğü için araştırmaya koyulur ve başına gelen olayları... okuyunca görmeniz için yazmıyorum —
Güzel bildiler elde edeceğiniz sanatsal bilgisini de konuşturduğu aman aman merak ettirmese de elinizden bırakmayacağınız bir kitaptı.
Çok acele etmeseniz de olur ama ergeç okumanızı öneririm.
Kitabı bana çok sevdiğim canım ablam @aysnrblgngl hediye etmişti. Çok öpüyorum onu
Kendinize iyi bakın kitapla kalın görüşmek dileğiyle

4,5/5

#okudumbitti #kitap #kitaplık #okuoku #okuyorum #kitapincelemesi #pazar #bookstagram #kimneokudu #kitapokufotografcek #yorum

Zehra Değer, Otomatik Portakal'ı inceledi.
25 Mar 14:13 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Tüm hayvanların en zekisi, iyiliğin ne demek olduğunu bilen insanoğluna sistematik bir baskı uygulayarak onu otomatik işleyen bir makine haline getirenlere kılıç kadar keskin olan kalemimle saldırmaktan başka hiçbir şey yapamıyorum...

Kitap üç bölümden oluşmakta ve ilk bölümde Alex ile arkadaşları Pete, Georgie ve Dim'i tanıyoruz. Bu dört arkadaş ki ilerleyen bölümde -sözde arkadaş - olduğunu göreceğiz. Alex ve arkadaşları bu bölümde inanılmaz pis işlerin peşinde akıl almaz işler yapan Alex ve çetesinden soğuyorsunuz tam anlamıyla fakat sonraki bölümlerde Alex'e yaşatılacak durumu da haklı bulamıyorsunuz. Bir başka pencereden bakarsak ilgisiz ebeveynlerin çocukları bu duruma getirdiğini söylersem haksızlık etmiş olmam herhalde. Keza 15 yaşında bir çocuğun bu denli vahşet peşinde koşması ve bu yaptıklarından zevk alması akıl işi değil.
İkinci bölümde ise Alex'i arkadaşları satar ve aynasızlara yakalanır işte bu noktada Alex için üzülüyorsunuz iki yıl yattıktan sonra Hükümet yeni bir yöntem peşindedir ve denek ise Mütevazı anlatıcımız -ki Alex kendinden böyle bahseder- olmuştur. Burada ise 'Suç refleksini ortadan kaldırmak ' amaç haline gelmiştir. 'Kötüler iyiye dönüştürülmeliydi'
Alex bu süreçte çok yıpranmıştır fakat Hükümet amacına ulaşmıştır. Artık düşünmeyen istedikleri gibi bir birey haline gelen Alex'i serbest bırakırlar.
Üçüncü bölümde ise Alex özgür olarak dışarı çıksa da artık 'kurmalı bir kukla'dır.
Tanrı ne ister? Tanrı iyilik mi ister yoksa iyi olma seçeneğini mi? Kötülüğü seçen bir insan, kendisine iyilik dayatılmış bir insandan bazı açılardan daha üstün olabilir mi?

"İyilik seçilen bir şeydir. İnsan seçemediğinde insanlıktan çıkar." #AnthonyBurgess #OtomatikPortakal
#bookstagram #kültüryayınları

Ördü Kader Ağlarını
Ördü Kader Ağlarını @MüjdeAklanoğlu

“Üşüdün mü?” dedi garip bir sesle adam. Bu sefer kaşları çatık değildi ama yüzünde garip ve tuhaf bir ifade vardı. “Hayır, Sadece Bulut Bey… Biraz üşümüş gibiyim.” Yalan söylemeyi bile beceremeyen kıza doğru eğildi Bulut, minik suratıyla göz hizasına gelmek için çömeldi. “Seninle anlaşalım mı Çiçek Hanım?” diye sordu hevesle. “Olur, Sadece Bulut Bey.” dedi minik kız yeniden ‘Bıt’ yapıp utançla kızarırken. “Sen bana sadece Bulut...” Adam başını salladı. “Yani bir tek Bulut de.” “Tamam, Sadece Bulut Bey, Bulut derim.” diye onayladı sabırsız kız. “Hayır, Bulut demen yeterli, Sadece deme...” “Arkadaş gibi mi?” dedi zeki kız. “Evet, arkadaş gibi.” dedi adam.
#bookstagram #instabook #hasremyayinlari #booksblogger #ördükaderağlarını #yağmurbulutuunutursa #yenikitap #kitap #kitaplık #kitapsözü #kitapaşkı #kitapöneri #kitapkurdu #aşk #dram #roman #HasremYayınları