• İncelemeye başlamadan önce geçen günlerde başıma gelen bir olaydan bahsetmek istiyorum. Çok sevdiğim bir ağabeyim var kendisi ateist inancına sahip onunla Beşiktaş sahilde gezerken gözleri görmeyen bir amca kendisini Nişantaşı dolmuşlarının oraya götürmemizi istedi. Ağabey girdi koluna oraya götürdü ve amcaya simit ve su aldı. Amcanın hayır duasını aldı.

  İlerleyen saatlerde bir mekanda oturup birer tane bira içtik ve ben içtiğim biranın fotoğrafını çekip sosyal medyada hikayeme ekledim. Sonra bookstagram hesaplarından biri alkol için birini kitap okurken bağdaştıramıyorum diye mesaj attı bana. Ne alaka diye cevapladım hassas olduğum bir konu dedi. Ve takipten çıktı ondan sonra dedim hanımefendi bizim ortak paydamız kitaplar insanların özel hayatı veya inançları sizi ilgilendirmez beni de ilgilendirmez kitaplar size bir şey katmamış belli ki dedim kime katmadığı belli dedi ve sohbet bitti.

  Bu olayı anlatmamın sebebi ise birazdan kitap da insanları inançlarına göre hor gören sömüren , canlarına ve namuslarına göz diken insanlıktan nasibini almamış mahlukatları anlatacağım için kendi hayatımdan o kadar ileri seviye olmasa da bu durumları örnekleyen bir kesit sunmak istedim.


  Huzursuzluk içimde kalan insanlığa dair umutları paramparça etti resmen insanların başka dinden insanların kendi dinlerine inanmıyorlar diye inançlarına ve canlarına saldırması ne kadar aşağılık bir davranıştır.

  Bizim dinimiz adı İslam yani barış anlamanına geliyor ve bu dine inanan daha doğrusu inandığını sanan insanlar onu yanlış anlayanlar kendi dinlerini yüceltmek için kendi dinlerini kötülüyorlar dünyaya aslında..

  Kitap da Hüseyin adlı bir Müslüman bir genç mülteci kamplarında gördüğü Meleknaz isimli bir Yezidi kızı alıp annesine gelini olarak getiriyor üstelik çocuğu da var ve çocuğun da gözleri görmüyor..

  Tabi yine insanların Hüseyin'i kınaması farklı dinlerin bir araya gelmesiyle oluyor. IŞID'den kaçan mülteciler özellikle Yezidi dinine mensup olanlar akıl ve hayal gücünüze sığamayacak işkencelere maruz kalıyorlar. Özellikle kadınlar bizim dinimizde çok ayrı yeri olan kadınlar kendilerine Müslüman diyen kişiler tarafından tecavüze ediliyor hemde kaç kere kaç kişi tarafından köle gibi satılıyor ve bir paket sigara parasına...

  Hem de küçük yaşlardan itibaren bu insanlığın en büyük kara lekesidir.Sonra kaçtıkları Türkiye'de yine dinleri yüzünden hor görülmeleri içinizdeki huzuru öldürüyor.

  Dünyada bu sadece bizim coğrafyamızda Yahudileri katleden Adolf Hitler , İspanyada Yahudileri katleden Engizisyon sistemi say say bitmez. Sırf İslam' da olan bir olgu değildir. Her türlü din için, tarih boyunca sayısız katliam gerçekleşmiştir.

  Haçlı Naziler ve Cihatçı Müslümanlar vb. gruplar olduğu sürece dünyada ki insanlık suçları hiç bitmeyecek.

  Sorunun asıl merkezi insanın içinde iyi ve kötü hep içimizde yan yana..

  Mevlana'nın dediği gibi ;
  Bir yer var
  İyiliğin ve Kötülüğün Ötesinde
  Seninle Orada buluşacağız

  İbnu Haldun dediği gibi coğrafya kaderdir dediği zaman çok haklıymış. Amerika' ve Avrupa'da doğanlar çok şanslı iken bizim coğrafyamıza düşen ise acı ve zulüm olmuş.

  İşin aslı şu insanları dinine veya inancına göre yargılayan insanlar olduğu sürece dünya vahşetin evreni olmaya devam edecektir. Ne zaman iyi insanlar kötü insanlar kadar cesur olur o zaman dünya değişir.

  İyi okumalar herkese ve huzursuzluğu daha doğrusu Zülfü Livaneliyi okumadan geçmeyin..

  "Ayrıca, bütün bunlar olurken bu kadar dinin tanrısı ne yapıyordu diye sordum kendime ve cevabı buldum. Tanrı o sırada dinleniyordu çünkü yedinci gündü, altı günde evreni yaratmıştı ve yedinci gün dinlenmeye çekilmişti. Herhalde bu yüzden çığlıkları duymamıştı."
 • "Çünkü beyaz adamın gerçek tanrısı kendisinin para adını taktığı yuvarlak metal ve ağır kağıttan başka bir şey değildir."
  1878 doğumlu alman yazar Erich Scheurmann'ın Samoa adasına yaptığı ziyarette tanıştığı adalı Tuiavii'nin yaptığı konuşmaları derleyen kitabı. Dış dünyayla bağlantısı pek olmayan adada yaşayan bir kabile reisinin Avrupaya seyahat edip oranın kıyafet, ev, para, gazete, kitap, sinema, zaman, meslek, makine, düşünme üzerine gözlemlerini anlatıyor ve kendi halkına sesleniyor asla Avrupalının yani beyaz adamın (papalagi) sizleri zehirlemesine izin vermeyin. Düşündüm de kendimizi hapsettiğimiz, kapattığımız o kadar çok davranış, hareket ve düşünce var ki oysa basit ve sade yaşayarak çok da fazla şeye gereksinim duymadan mutlu yaşayabiliriz.
  @ayrintiyayinlari #erichsheurmann #gogudelenadam #bookstagram #okudukçabüyürinsan #okumakiyilestirir #lacivertkitaplar
 • Bookstagramlarla ilgilenenler için buraya bookstagram'ımın linkini bırakıyorum, uzun bir zaman sonra paylaşım yaptım 🌙 >>> https://www.instagram.com/hogwartslikitapcadisi/
 • Herkese merhaba :) Bu sefer yorumlayacağım kitap "En Yakın Uzak". Kendisi kitaplığımdaki 2 Genç Timaş kitabından birisi. Okumaya başlamadan önce kitaptan hiçbir beklentim yoktu. Sadece arka kapak yazısını okumuştum. Ama arka kapak yazısı beni çok heyecanlandırmıştı, çok acıklı bir dram okuyacağımı düşünmüştüm. Kitap sizi yormuyor ve üstelik kısa. Kitabın başında önemli birşey oldu ancak kitabın bitmesine yaklaşık 100 sayfa kalmış olmasına rağmen hala bunun dışında hiçbir şey olmaması beni delirtti. Lütfen artık birşey olsun diye dua etmeye başladım çünkü kitapta gerçekten hiçbir şey olmuyordu. Daha sonra 1000kitap dan kitabı okuyanların yorumlarına bir göz atayım onlar neler düşünüyor diye yorumlara baktım. Herkesin ortak yorumu kitabın finalinin muazzam olduğu çok şaşırdıkları yönündeydi. Bende iyice meraklanmaya başladım: "Acaba bende mi bir sorun var çünkü gerçekten kitap bitti bitecek ve hiçbir şey olmadı." diye..

  Neyse devam edip bir an önce o finale geleyim dedim. Ve şu ana kadar yaptığım yorumlarla yazara ne denli haksızlık ettiğimi anladım ve kafamı taşlara vurmaya başladım :)) Caaaanım yazarımız kitabın sonuna doğru öyle bir gerçeği ortaya çıkarıyor ki herkes gibi ben de bu detayı nasıl fark etmedim diye çıldırdım. Yazarımızın yüzümüze tokat gibi vurduğu bu gerçekten sonra olaylar öyle bir yerine oturdu ki sizlere anlatamam. Kitap benim için muazzam, harika ötesi bir hale geldi. Beni hala şu an bile düşündüren tek bir şey var, yazar kitabın bitmesine az kalmışken ve kitap bir o kadar durağanken bir anda bu kitabı nasıl müthiş bir hale getirdi? Bence bu çok büyük bir yetenek. Eğer sabredip kitabı yarıda bırakmazsanız emin olun hiç pişman olmayacaksınız. Çayınızı kahvenizi yanınıza alın, kitabın sonunda verilen playlistten en yakın uzak isimli şarkıyı açın ve harika bir dram okumaya hazır olun. Emin olun bu kitap hayatınıza birçok şey katacak.

  Genç timaştan okuduğum ikinci kitapla birlikte artık daha çok Genç Timaş kitabı okumaya karar verdim. Umarım yorumumu dikkate alır ve bu güzel kitabı mutlaka okursunuz. Kendinize iyi bakın, görüşmek üzere..

  Bookstagram: @senyeterkiokuu
  Youtube: Emirhan Sarı
 • Andy Weir'den yine heyecanı bol, bilimi zirvede harika bir kitap okudum.

  Kitap Ay'da kurulmuş olan Artemis şehrindeki günlük rutinler ve şehrin üzerindeki büyük tehlikenin(mecazen :p) nasıl sorunlara yol açacağının farkına varılmasının şehrin en potansiyel yüklü kızı Jasmine-kısacası Jazz- ve bu potansiyelini sadece bir kanala endekslememesi sayesinde koca şehri(tabi Ay'a göre koca Dünya'ya göre Vatikan Türkiye'ye göre bir Yalova belki de daha küçük bile kalır neyse ) kurtarmasını büyük bir heyecan gerilim ve yeri geldiğinde güldüren espri anlayışı ile bize sunuyor yazarcım.

  Mark Watney de böyleydi tehlikeli ne kadar büyük olursa olsun her daim gülecek güldürecek bir şey buluyordu.

  Eee yeni kitap ya da film ne zaman gelir. Bu yazarı okumayı çok seviyorum. Hem bolca bilim öğretiyor hem de kurguları çok iyi. Aynen devam Andy Weir fighting

  #book #bookstagram #instabook #instakitap #happy #read #neseliyorumlar #ithakiyayinlari #andyweir #artemis
 • #okudumbitti
  Puan 10/10
  Birbimize gülmenin bile çok zor olduğu şu zamanlarda nasil da güzel bir kitap #oku'dum!
  Kendimi şanslı hissediyorum.
  @gokhandumanli beyfendiyi yeni keşfettim. İyi ki de keşfettim. (Gerçi bu kitap bana hediye geldi ama olsun)
  Bu kitabı bana alan kişinin kalbine sağlık diyelim.️
  Bu değerli kitabı hemen #oku'yup bitirmek yerine yudum yudum anlayarak ve en önemlisi uygulayarak #oku'mayı tercih ettim. Herkese tavsiye ederim.️
  Kitapta ne mi var?
  Öncelikle iletişim nedir başlığı altında anlatıyor bizlere Gökhan bey. Sonra yürüyüşümüzün ne kadar yanlış olduğunu tokalaşmaktan, selamlasmaya el öpmenin kurallarına kadar bir çok değerli bilgi bize öğretiyor.
  Herkesin bu kuralları öğrenmesi gerek diye düşünüyorum.
  En basit #zarafet kuralı bence birbimize #gülümse'mek!
  Birbimize gülümsemek dileğiyle ️ ****************
  #kitapyorumum #kitap #kitapokumahalleri #kitapokuyanlar #kitapoku #kitapönerisi #kitaplar #kitapokumak #kitaplariyikivar #kitapaşkı #Oku #okuoku #okudum #okudumokuyun #okuyunuz #okuyun #instakitap #instakitapyorumu #instabooks #bookstagram
 • Bookstagramı olanlar @nicekitaplar hesabım takipleşebiliriz 💁🏻‍♀️🌸